Artykuły - Aktualności

Księgarnia przyszłości - drugi wykład do obejrzenia

24 kwietnia odbyło się drugie szkolenie z cyklu „Księgarnia przyszłości", tym razem na temat polityki finansowej księgarni.

Osoby, które nie brały udziału w szkoleniu on-line mogą odsłuchać wykładu Jerzego Okuniewskiego http://www.pik.org.pl/pages/79/forum-pik

Pierwszy wykład obejrzało ponad 150 studentów.

Następne szkolenie: 8 maja - Co to jest e-handel i marketing cyfrowy? Nowoczesny marketing w praktyce księgarskiej. Wykładowca: Linda Majerowicz

Księgarnia przyszłości. Internetowy kurs szkoleniowy dla księgarzy.

Szanowni Państwo, przypominamy o bezpłatnym, internetowym szkoleniu dla księgarzy. Zapraszamy na drugie spotkanie z Jerzym Okuniewskim, już w najbliższy poniedziałek, o godzinie 9.15.

Temat drugiego webinaru: Polityka cenowa, marżowa i rabatowa. Obudowanie księgarni łańcuchami aktywności, korzyści, serwisów, usług i wartości. Podstawowe wskaźniki oceny efektywności.

Wykład wzbogaci ciekawa prezentacja.

Dostęp do internetowego szkolenia przez stronę PIK: Fora i Webinaria PIK

Informacje na temat webinarów (daty i tematyka szkoleń) dostępne są na stronie Polskiej Izby Książki i w zakładce Projekty - Fora i Webinaria PIK

Tam również dostępne są techniczne instrukcje dla uczestników transmisji.

Kurs dofinansowany przez Instytut Książki w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla Książki”.

Badanie czytelnictwa

Szanowni Państwo,

gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w drugiej edycji wspólnego badania czytelnictwa, które przeprowadza Polska Izba Książki z portalem czytelniczym Lubimy Czytać. Materiały podsumowujące poprzednią edycję badania "W sieci o książkach. Badanie czytelnictwa" dostępne są na stronie PIK - materiały po konferencji prasowej ŚDKiPA 2016

Wyniki drugiej edycji badania przedstawimy na specjalnie przygotowanym spotkaniu, które odbędzie się 18 maja, podczas Warszawskich Targów Książki.

Dostęp do kwestionariusza badawczego możliwy jest ze strony portalu Lubimy Czytać

Zaproszenie na spotkanie z moskiewskimi księgarzami

Przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich i prezes zarządu Książnicy Polskiej Jerzy Okuniewski zaprasza na spotkania z księgarzami z Moskwy Niną Igorowną - właścicielką dużej, niezależnej księgarni "Młoda Gwardia" oraz Siergiejem Władymirowiczem - rektorem/dyrektorem Collegu Księgarskiego, kształcącego przyszłych księgarzy.

Spotkania odbędą się:

  • 19 kwietnia br. (środa) o godzinie 12 w warszawskim Klubie Księgarza - Rynek Starego Miasta 22/24

  • 20 kwietnia br. (czwartek) o godzinie 11.30 na Scenie Literackiej Centrum Książki w Olsztynie Plac Jana Pawła II 2/3 (I piętro).

W trakcie spotkań goście zaprezentują m.in.: informacje o wielkości i potencjale księgarni, politykę rabatowo-marżową, zasady współpracy z dostawcami, formy pozyskiwania klientów, działalność marketingowo-promocyjną księgarni, organizację spotkań autorskich i innych eventów, współpracę z bibliotekami i szkołami, organizację pracy księgarni, wymagania kwalifikacyjne i szkolenia księgarzy. A także panoramę księgarstwa moskiewskiego, a także informacje o rynku książki w Rosji, przygotowanie kadr do pracy w księgarniach, poziomy szkolenia księgarzy, media branżowe itp.

Lokowanie/strategia księgarni - wykład Jerzego Okuniewskiego

10 kwietnia odbyło się pierwsze webinarium w ramach cyklu „Księgarnia przyszłości”. Osoby, które nie brały udziału w szkoleniu on-line mogą odsłuchać wykład pana Jerzego Okuniewskiego pt. „Lokowanie/strategia księgarni. Czynniki wytwórcze i stymulujące. Zasada Pareta” http://www.pik.org.pl/pages/79/forum-pik

Księgarnia przyszłości - Internetowy kurs szkoleniowy dla księgarzy

Szanowni Państwo, przypominamy o bezpłatnym, internetowym szkoleniu dla księgarzy. Szkolenie, prowadzone będzie przez znawców przedmiotu i praktyki księgarskiej: Jerzego Okuniewskiego ( zarządzanie księgarnią) oraz Lindę Majerowicz (e-commerce i e-marketing w praktyce księgarskiej).

Pierwszy webinar już w najbliższy poniedziałek, o godzinie 9.15. Szkolenie poprowadzi Jerzy Okuniewski. Temat pierwszego spotkania to: Lokowanie/strategia księgarni. Czynniki wytwórcze i stymulujące. Zasada Pareta.

Dostęp do internetowego szkolenia przez stronę PIK: Fora i Webinaria PIK

Informacje na temat webinarów (daty i tematyka szkoleń) dostępne są na stronie Polskiej Izby Książki i w zakładce Projekty - Fora i Webinaria PIK

Tam również dostępne są techniczne instrukcje dla uczestników transmisji.

Kurs dofinansowany przez Instytut Książki w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla Książki”.

AKCJA CZYTAM SOBIE

Logo_AkcjaCzS_turkus.jpg W Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, 2 kwietnia, ruszyła druga edycja akcji "Czytam sobie", promująca samodzielne czytanie wśród dzieci. Hasło akcji "Czytam sobie! Mogę być, kim chcę!" zwraca uwagę na fakt, że doświadczenia, które wynosimy z czytania książek, pozwalają nam z większą pewnością siebie dążyć do realizacji marzeń i odkryć swoją przyszłą drogę zawodową. Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko odniosło w życiu osobisty i zawodowy sukces. Samodzielne czytanie to pierwszy i najważniejszy krok w tym kierunku.

Badania naukowców z Uniwersytetu Emory w Atlancie, pod kierunkiem prof. G.Bernsa, udowodniły, że podczas czytania pobudzane są te same fragmenty mózgu, które odpowiadają za bodźce dotykowe czy zapachowe. Przeczytana historia działa na czytelnika tak samo, jak gdyby przeżył on ją w rzeczywistości. Dlatego też sytuacje, przygody i emocje, z którymi stykają się dzieci w książkach, sprawiają, że są one pewniejsze siebie oraz bogatsze o przeżyte podczas lektury doświadczenia. Śledząc losy bohaterów, młody czytelnik poznaje nowe wzorce zachowań oraz przygotowuje się na różne scenariusze zdarzeń.

Źródłem pomysłu akcji jest program wydawniczy Edukacyjnego Egmontu „Czytam sobie” wspierający dzieci w nauce samodzielnego czytania. Dotychczas wydano 54 tytuły na 3 różnych poziomach zaawansowania czytelniczego, autorstwa czołowych współczesnych polskich autorów i ilustratorów.

Warsztaty „Czytam sobie” to dodatkowa atrakcja dla dzieci i zachęta do samodzielnego czytania.

Terminy: Warszawa – 9 kwietnia, godz. 13, Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym, Gdańsk – 19 kwietnia, godz. 13, Biblioteka Manhattan w Gdańsku, Kraków – 24 kwietnia, godz. 12, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie.

Więcej informacji na www.czytamsobie.pl

profil akcji na Facebooku: https://www.facebook.com/CzytanieToDziala/

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

zaproszenie_Swiatowy_Dzien_Ksiazki_i_Praw_Autorskich_2017.pdf_page_1.jpg Zapraszamy na konferencję prasową inaugurującą obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2017!

Konferencja odbędzie się 20 kwietnia, o godzinie 13.00 w Pałacu Rzeczypospolitej (Pałac Krasińskich), przy pl. Krasińskich 5.

W tym roku planujemy zająć się tematyką związaną z czytaniem w sposób bardziej interdyscyplinarny. Zapraszamy na trzy popularnonaukowe wykłady.

Pierwszy z nich będzie dotyczył wpływu czytania na funkcjonowanie ludzkiego mózgu. Z zagadnieniem tym zapozna nas dr Paweł Boguszewski z Pracowni Układu Limbicznego IBD im. M.Nenckiego PAN.

Drugi wykład będzie dotyczył zagadnień natury psycho i socjologicznej. Dr Zofia Zasacka z Pracowni Badań Czytelnictwa Biblioteki Narodowej opowie o elementach motywujących do czytania i o korzyściach płynących z takiego rodzaju aktywności intelektualnej.

Zwieńczeniem spotkania będzie wykład prof. Jana Malickiego, dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach, który przedstawi zagadnienia dotyczące kulturotwórczej roli księgarń i bibliotek.

Konferencję poprowadzi Włodzimierz Albin, prezes PIK.

Ustawa o jednolitej cenie książki - dyskusja

Stowarzyszenie Wydawców Katolickich oraz Polska Izba Książki zapraszają wszystkich zainteresowanych uczestników rynku na dyskusję poświęconą projektowi ustawy o jednolitej cenie książki. Spotkanie odbędzie się w ramach XXIII Targów Wydawców Katolickich (Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie), w czwartek 30 marca o godz. 16.30 (namiot przed Arkadami Kubickiego).

Spotkanie poprowadzą:

Sonia Draga, właścicielka wydawnictwa Sonia Draga, członek Rady PIK oraz

Bogdan Szymanik, właściciel Wydawnictwa Bosz, członek Rady PIK

Zapraszają:

Ks. Roman Szpakowski sdb , Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wydawców Katolickich

Włodzimierz Albin, Prezes Rady Polskiej Izby Książki.

Księgarnia przyszłości. Internetowy kurs szkoleniowy dla księgarzy

Polska Izba Książki serdecznie zaprasza do udziału w bezpłatnym, internetowym szkoleniu o nowoczesnym zarządzaniu księgarnią. Szkolenie, prowadzone będzie przez znawców przedmiotu i praktyki księgarskiej: Jerzego Okuniewskiego ( zarządzanie księgarnią) oraz Lindę Majerowicz (e-commerce i e-marketing w praktyce księgarskiej).

Cykl szkoleń obejmie dziesięć spotkań on-line (webinaria). Każde webinarium to 45 minut wykładu instruktora i 15 minut dyskusji z uczestnikami (czat). Webinaria będą nagrywane i dostępne w dowolnym terminie do ponownego odtworzenia na stronie PIK. Szkolenie zakończy ankieta oceniająca zajęcia. Na zakończenie cyklu uczestnicy mogą także zdać test, na podstawie którego otrzymają świadectwo odbycia szkolenia PIK. Szkolenie skupi się na rozwinięciu następujących umiejętności: rozpoznaniu potrzeb lokalnej społeczności, rozumieniu psychologii sprzedaży, w tym motywacji do czytania, kształtowaniu przestrzeni księgarni, racjonalnej gospodarki zapasami i finansami, nowoczesnym marketingu i zastosowaniu nowych technologii w księgarskiej działalności.

TERMINY SPOTKAŃ I TEMATY SZKOLEŃ dostępne w załączniku.

Informacje na temat webinariów dostępne są na stronie Polskiej Izby Książki http://www.pik.org.pl w zakładce Projekty - Fora i webinaria PIK http://www.pik.org.pl/pages/79/forum-pik. Tam również dostępne są techniczne instrukcje dla uczestników transmisji.

Wejście na webinarium - poprzez stronę PIK oraz kanał YouTube, do których linki dostarczymy w e-mailingu. O terminach oraz szczegółach technicznych przypominać będziemy przed każdym webinarium w Aktualnościach Ogólnopolskiej Bazy Księgarń.

Kurs dofinansowany przez Instytut Książki w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla Książki”.