Artykuły - Aktualności

Wykład Jerzego Okuniewskiego

Szanowni Państwo,

zapraszamy na kolejny webinar, już w najbliższy poniedziałek, o godzinie 9.15.

Temat szkolenia: „Przyszłość książki. Przyszłość czytelnictwa. Klienci księgarni. Ich pozyskiwanie, utrzymywanie, segmentacja. Trendy na polskim i światowym rynku książki. Ustawa o cenie książki”

Wykładowca: Jerzy Okuniewski

Dostęp do internetowego szkolenia przez stronę PIK: Fora i Webinaria PIK http://www.pik.org.pl/pages/79/forum-pik

Informacje na temat webinarów (daty i tematyka szkoleń) dostępne są na stronie Polskiej Izby Książki i w zakładce Projekty - Fora i Webinaria PIK http://www.pik.org.pl/pages/79/forum-pik

Tam również dostępne są techniczne instrukcje dla uczestników transmisji.

Kurs dofinansowany przez Instytut Książki w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla Książki”.

Książnica w Poznaniu

Nowa księgarnia Książnicy została otwarta w Galerii Malta w Poznaniu (ul. Maltańska 1).

Księgarnia o powierzchni 256 mkw. znajduje się nie pierwszym piętrze Galerii. Oprócz książek znalazło się tam również miejsce na duży dział artykułów kreatywnych i papierniczych.

Księgarnia jest czynna codziennie od 10 do 22.

Co nowego w Księgarniach Świat Książki?

DSC_0862.jpg Nie ma już miesiąca, aby w Polsce nie przybyło kilku kolejnych Księgarń Świat Książki. Aktualnie sieć liczy 91 sklepów. Gdzie zatem znajdują się najnowsze lokalizacje? W drugiej połowie sierpnia otwarte zostały księgarnie w Galerii Wileńskiej w Warszawie oraz w Galerii Askana w Gorzowie Wielkopolskim. A w zeszłym tygodniu sieć powiększyła się aż o cztery nowe lokalizacje: CH Agora Bytom w Bytomiu (największa księgarnia w sieci), w Galerii Amber w Kaliszu, w Galerii Neptun w Starogardzie Gdańskim, a także w Galerii Północnej w Warszawie.

W ciągu najbliższego miesiąca planowane są kolejne otwarcia: w Galerii Olimpia w Bełchatowie, w Galerii Bolesławiec City Center w Bolesławcu, w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy, w Galerii Jurajskiej w Częstochowie (dwie księgarnie), w Galerii Vivo w Krośnie, w Wałczu (księgarnia wolnostojąca przy ul. Kilińszczaków), w Galerii Mokotów w Warszawie, a także w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Niedawno w wybranych Księgarniach Świat Książki rozpoczęto wdrażanie konceptu „KIDS”. Do tej pory został on wprowadzony w dwóch księgarniach – w Galerii Wileńskiej w Warszawie i w CH Agora Bytom w Bytomiu. Koncept dziecięcy zakłada wydzielenie części księgarni lub stworzenie oddzielnego lokalu na ekspozycję oferty przeznaczonej tylko dla najmłodszych czytelników (nie tylko książki, ale również gry, zabawki, artykuły tekstylne i papiernicze).

Wystrój Księgarń Świat Książki „KIDS” został przygotowany z myślą o dzieciach i przystosowany do ich potrzeb. Znajdują się tam niższe meble, specjalnie przygotowane grafiki dla dzieci oraz wydzielone kąciki do rysowania i zabawy.

Kolejne księgarnie Bookszpana

Oficjalne otwarcia nowych księgarń pod szyldem Bookszpan w Tychach i Świdnicy zostały zaplanowane na drugą połowę września.

„Czytelnicy powstających księgarń w samych sercach Świdnicy oraz Tychów, będą mogli liczyć na duży wybór wśród książkowych tytułów. Na otwarciach nie zabraknie szpanerskich promocji!” – czytamy na stronie bookszpan.eu

Adresy nowych lokalizacji: Bookszpan Tychy, ul. Bocheńskiego 10, 43-100 Tychy oraz Bookszpan Świdnica, ul. Rynek 33, 58-100 Świdnica.

Pasje z jarosławskiego Kuferka

Krzysztof_Kubaszek.jpg Po wakacyjnej przerwie, księgarnia Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu - "Jarosławski Kuferek Artystyczny" wznawia spotkania autorskie z cyklu "Pasje z jarosławskiego Kuferka". We wrześniu gościem honorowym będzie poeta Krzysztof Kubaszek.

Zapraszamy do księgarni "Kuferek" 19 września b.r. - godz. 18.00 - Jarosław; Rynek 6.

Henryk Paszek z zespołem Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu

Zapraszamy na kolejny webinar PIK z cyklu "Księgarnia Przyszłości"

Szanowni Państwo,

zapraszamy na kolejny webinar, już w najbliższy poniedziałek, o godzinie 9.15.

Temat szkolenia: Projektowanie i zagospodarowanie powierzchni księgarni. Podział księgarni na strefy. Asortyment i zapasy towarowe w księgarni. Relacje księgarnia–dostawca/wydawca/hurtownik.

Wykładowca: Jerzy Okuniewski

Dostęp do internetowego szkolenia przez stronę PIK: Fora i Webinaria PIK http://www.pik.org.pl/pages/79/forum-pik

Informacje na temat webinarów (daty i tematyka szkoleń) dostępne są na stronie Polskiej Izby Książki i w zakładce Projekty - Fora i Webinaria PIK http://www.pik.org.pl/pages/79/forum-pik

Tam również dostępne są techniczne instrukcje dla uczestników transmisji.

Kurs dofinansowany przez Instytut Książki w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla Książki”.

Czytelnicy czekają na księgarskie rewolucje

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" (wydanie z 5 września 2017 r.) dziennikarka Sylwia Czubkowska w artykule na temat aktualnej sytuacji księgarń powołuje się na dane z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń: "Z danych zebranych przez Ogólnopolską Bazę Księgarń wynika, że na 1836 funkcjonujących w całym kraju księgarń aż 556 działa w 16 miastach wojewódzkich". A tekście czytamy również: "W 2016 r. z oficjalnych urzędowych rejestrów zniknęło ponad 500 księgarń, a ich liczba spadła do 4,4 tys. – podała firma Bisnode Polska. Jej eksperci szacowali jednak, że tak naprawdę działa ich jednak ok. 2,7 tys., a reszta to firmy uśpione, z zawieszoną działalnością. Z bardziej reprezentatywnych danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, która jako pierwsza od roku bada rzeczywisty stan rynku księgarskiego, wyłania się obraz znacznie smutniejszy, choć prawdziwszy. Bo księgarnie uwzględnione w tej bazie to wyłącznie punkty, w których przeważają książki, a nie np. sklepy papiernicze z podręcznikami, sprzedawanymi tylko okolicznościowo".

Cały artykuł (dostęp płatny) dostępny jest tutaj: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1068732,ksiegarnie-w-polsce-ksiazki-czytelnictwo.html

Akcja - Wypełnij całą ankietę

Czy wiesz, że w Polsce na 1838 księgarń

 • 777 zlokalizowanych jest w miastach powiatowych
 • 556 w miastach wojewódzkich
 • 284 w miastach innego typu
 • 12 w gminach wiejskich lub samych wsiach
 • a 207 księgarń działa w Warszawie?

 • 60% to niezależne księgarnie,

 • 23% należy do dużych sieci a
 • 17% do małych i średnich sieci księgarskich?

 • 43% księgarń posiada status prawny „osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą”,

 • 20% - to Spółki Akcyjne a
 • 16% - to Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

 • 70% księgarń posiada własne strony internetowe?

 • najwięcej księgarń, przypadających na liczbę mieszkańców mają województwa mazowieckie, podlaskie i pomorskie, a województwa świętokrzyskie, lubelskie i opolskie – najmniej?

Takie i inne informacje o segmencie, w którym prowadzisz swój biznes, znajdziesz w statystykach, które umieszczamy w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń (http://obk.pik.org.pl/news/report). W przypadku zainteresowania i współdziałania z Państwa strony możemy statystyki rozbudować i opatrzyć komentarzami. Im więcej księgarzy zarejestruje się w OBK i wypełni kompleksowo ankietę, tym lepsze dane o księgarniach w Polsce będziemy mogli dostarczyć. To ważne zarówno dla właściwego prowadzenia biznesu księgarskiego przez każdego z Państwa, jak i dla ogólnej analizy procesów zachodzących w branży wydawniczo-księgarskiej.

Prosimy o wypełnienie wszystkich rubryk w ankiecie OBK oraz zachęcanie innych księgarzy do rejestrowania się w bazie, jeśli jeszcze tego nie uczynili.

Księgarnia Zamkowa dba o psy

„Witamy psy. Drogi kliencie, ze względu na upały nie zostawiaj swojego pupila w samochodzie, na parkingu, tylko przyjdź do nas razem z nim” – plakat o takiej treści zawisł na witrynie Księgarni Zamkowa w Szczecinie przy pl. Hołdu Pruskiego.

„Zwróciliśmy na to uwagę jakieś dwa lata temu” – tłumaczy „Kurierowi Szczecińskiemu” Marek Ryży, kierownik księgarni. „Jedna z naszych stałych klientek ma psiaka ze schroniska. Przyszła do nas na zakupy i zostawiła go pod drzwiami. Pies źle to znosił. Zaproponowałem, żeby zabrała go do środka. Mamy sporą przestrzeń i nikt tu sobie nie przeszkadza”. Dziś z tej możliwości korzysta wiele osób.

„Skoro uznajemy, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, trzeba dać temu wyraz” – dodaje kierownik księgarni.

Akademia Dobrego Księgarza

Akademia Dobrego Księgarza - 8 i 9 września 2017 roku we Wrocławiu - to wspólna inicjatywa Fundacji Kukatko i Good Books, w ramach której odbędzie się debata o stanie współczesnej działalności księgarskiej. "Chcemy porozmawiać o ewolucji księgarń w kierunku autorskich centrów kulturalnych, oferujących poza książkami cały szereg działań kulturo- i opiniotwórczych oraz zastanowić się nad zestawem kompetencji niezbędnych współczesnemu księgarzowi do prowadzenia swojej działalności. Duży nacisk położymy na kwestię wykorzystywania nowych, innowacyjnych metod i technologii w pracy z klientem księgarni" - piszą organizatorzy. W ramach Akademii będzie okazja do dyskusji o dobrych praktykach i wymiany doświadczeń z księgarzami z krajów Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji i Węgier.

Wszystkie wydarzenia będą mieć miejsce w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8c. Szczegółowe informacje: www.kukatko.pl. Udział w Akademii jest bezpłatny.