Artykuły - Aktualności

Raport dotyczący zrównoważonego rozwoju sektora księgarskiego

Rise_study.jpg

Powstał raport Europejskiej i Międzynarodowej Federacji (EIBF) w ramach sieci RISE Bookselling dotyczący zrównoważonego rozwoju sektora księgarskiego. Zawiera opis najlepszych praktyk w zakresie ekologicznej sprzedaży książek, dostarczając księgarniom praktycznych wskazówek, które mogą wykorzystać do prowadzenia bardziej zrównoważonej, świadomej ekologicznie księgarni.

Jesteśmy w pełni świadomi, że zmniejszenie śladu węglowego handlu książkami jest złożoną kwestią. Jest złożoną kwestią, która musi być realizowana we współpracy całego zespołu książkowego, zwłaszcza że badania pokazują, że zdecydowana większość emisji powstaje podczas procesu produkcji książek, a następnie transportu. Jesteśmy jednak głęboko przekonani, że angażowanie się w bardziej zrównoważone praktyki może i powinno być być realizowane na wielu poziomach jednocześnie, a jeśli księgarstwo jest częścią problemu, jest również częścią rozwiązania. W rezultacie księgarze mają obowiązek i ważną rolę do odegrania w „zazielenianiu” sektora książek. Mając to na uwadze, przyznajemy, że czasami perspektywa wyruszenia w zieloną podróż może być zniechęcająca i przytłaczająca – jest tak wiele do zrobienia, a pozytywne zmiany nie zachodzą wystarczająco szybko.

Dlatego zdecydowaliśmy się zlecić badanie, które analizuje kluczowe obszary, na których księgarze mogą się skupić i nad którymi mogą pracować, aby prowadzić działalność w bardziej przyjazny dla środowiska sposób – od ponownego przemyślenia dostawców energii i ponownego wykorzystania materiałów opakowaniowych, do przeprowadzenia audytu energetycznego i angażowanie się w inne części łańcucha wartości książki.

Raport w języku angielsku można pobrać TUTAJ

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024 - plakat do pobrania

11_plakat_sdkipa_2024_maly.jpg

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na zamówienie Polskiej Izby Książki powstał wyjątkowy plakat Magdy „Americangangsta” Górskiej, multidyscyplinarnej artystki, która słynie z kolaży oraz grafik, a jej prace były wystawiane w galeriach od Nowego Jorku po Dubaj i Seul, trafiły również do kolekcji Museum of Crypto Art (MoCA).

Dodatkowo projekt został wydrukowany przez PIK w kolekcjonerskiej jakości i nakładzie wyłącznie 10 egzemplarzy, a każdy z plakatów otrzymał swój indywidualny numer oraz podpis Autorki.

Celem Polskiej Izby Książki było wyróżnienie tą niezwykłą grafiką instytucji oraz osobistości, które w sposób szczególny włączały się w promocję czytelnictwa – jeden z głównych celów działalności Izby.

Równocześnie każda biblioteka, księgarnia czy instytucja chcąca włączyć się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich może własnym sumptem wydrukować plakat, oznaczając Autorkę na podstawie licencji CC BY SA 3.

Linki do pobrania plakatu znajdują się tutaj:

Plakat mały (internet 0,5mb)
Plakat średni (7mb jakość)
Plakat duży (26mb - do druku)

Wielki Antykwariat w Blue City

wielki_antykwariatBlue24.jpg

Od 11 do 13 kwietnia w Blue City w Warszawie odbędzie się Wielki Antykwariat – wydarzenie, na którym swoje stoiska mają antykwariusze z Warszawy i okolic, ale i właściciele sklepów muzycznych, którzy na co dzień handlują winylami. Wszystko w jednym miejscu – na poziomie -1 przy fontannie w Blue City.

Stoiska z książkami, płytami czy plakatami i starodrukami są otwarte w godzinach 10-22.

Organizatorem wydarzenia jest antykwariat Unikat.

Zaproszenie do Najlepszej Księgarni na warszawskim Żoliborzu

Nisza_turaj_kalinska_najlepsza_ksiegarnia.jpg

Najlepsza Księgarnia zaprasza na spotkanie z Katarzyną Turaj-Kalińską i na warszawską promocję jej książki zatytułowanej „Wielki Brat Zachód”, opublikowanej przez Wydawnictwo Nisza.

Spotkanie odbędzie się w środę 10 kwietnia o godz. 19 w siedzibie księgarni przy ul. Cieszkowskiego 1/3 (wejście od ul. Słowackiego) na warszawskim Żoliborzu. Prowadzenie: prof. Anna Nasiłowska.

O książce: W ostatnich dziesięcioleciach Europa Zachodnia trochę zbiedniała, trochę się przybrudziła i nieładnie się starzeje. Ale czar Zachodu nie przestaje na nas działać. Szczególnie młodzi pryskają, żeby sobie w Polsce, obiektywnie coraz ładniejszej, zasobniejszej, „nie zmarnować życia”. Dlaczego Polacy wciąż uciekają do krajów zachodnich? Czy decydują o tym tylko zarobki? A może wabi nas „zapach Zachodu” utożsamiany z wyższą cywilizacją? Książka jest zapisem wędrówek Katarzyny Turaj-Kalińskiej po Europie i poszukiwaniem odpowiedzi na te pytania.

O autorce: Katarzyna Turaj-Kalińska wydała do tej pory 10 książek, w tym: „Przepraszam, czy tu głaszczą?” (2004) czy „Szept nad szeptami” (2016). Jest laureatką kilkunastu ogólnopolskich konkursów literackich. Każde pokolenie w jej rodzinie wyjeżdża bardziej i na dłużej. Dziadkowie uciekali z Wołynia. Matka podróżowała bez ustanku – najpierw z teatrem Tadeusza Kantora, potem z własnym. Ona sama spędziła poza krajem kilkanaście lat. Córka osiedliła się w Szwajcarii, a wnuki od urodzenia są emigrantami. Kierunek zawsze ten sam – Zachód.

Małgorzata Narożna zaprasza do świętowania w Księgarni Zamkowej

mdkd.jpg

– 2 kwietnia jest jednym z najpiękniejszych dni w ciągu roku dla każdego z nas. Do świętowania zapraszam do Księgarni Zamkowej w Szczecinie, gdzie o godz. 14 i o 16 na pięknej czerwonej kanapie spotkam się z najmłodszymi czytelnikami i zaczytamy się – zachęca Małgorzata Narożna, księgarka, animatorka kultury, przewodniczka, zwana i znana mieszkańcom jako Ciocia Fika. Wymyśliła i zrealizowała wiele projektów, tysiące wydarzeń. Pełna zapału entuzjastka obcowania z książką sprawdzająca na sobie każdą pozycję, którą ma na półce.

Wstęp wolny, bez zapisów.

“Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” – to hasło tegorocznego święta książki. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena.

Zabrze jako pierwsze miasto w Polsce podpisało zobowiązanie do pracy nad czytelnictwem

Zabrze_czytajaca_Polska.jpg

„Wspieranie rozwoju czytelnictwa w Zabrzu jest działaniem na rzecz dobra wspólnego, dlatego ważne jest, aby wszystkie instytucje i podmioty działały w tym zakresie, podejmując wspólne inicjatywy oraz tworząc strategie rozwoju czytelnictwa w naszym mieście. Czytanie, rozumienie i analiza tekstu to umiejętności, z którymi się nie rodzimy, musimy je wykształcić, ważna jest zatem nie tylko odpowiednia edukacja, ale przede wszystkim pokazanie, że jest to kompetencja kluczowa dla sukcesu w życiu osobistym i zawodowym każdego mieszkańca. Patrząc na czytelnictwo z perspektywy miasta jest to kompetencja, która umożliwia rozwój gospodarczy społeczności poprzez dywersyfikację know-how i współpracę różnych obszarów. Czytanie jest narzędziem budowania społeczności o bardziej wyrównanych szansach, co z kolei wpływa na dłuższe życie, mocniejsze demokracje i wzrost gospodarczy” – czytamy w deklaracji współpracy podpisanej przez Wydział Rozwoju Urzędu Zabrza oraz Miejską Bibliotekę Publiczną 20 marca.

– Zabrze idzie w dobrym kierunku. Cieszę się, że inicjatorem dołączenia Zabrza do pomysłu Koalicji „Czytająca Polska” jest Miejska Biblioteka Publiczna – to kolejny dowód, jaką rolę biblioteki mogą odgrywać w rozwoju swoich społeczności. Biblioteki nie są kosztem w budżecie, ale narzędziem modernizacji – podkreślił dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej i przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej, świadek oficjalnego podpisania deklaracji.

– Jesteśmy zaskoczeni, że jako pierwsi w Polsce doszliśmy do takich wniosków – przecież dostępne są tak liczne badania i publikacje pokazujące, że czytanie wzmacnia kompetencje obywatela w najróżniejszych dziedzinach – tworzy społeczności silniejsze intelektualnie, ekonomicznie i społecznie. Inwestycja w czytanie jest po prostu w najlepiej pojętym interesie każdej społeczności – podkreślają zgodnie Tomasz Iwasiów, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu oraz Małgorzata Giela, naczelnik Miejskiego Wydziału Rozwoju Urzędu.

Wiosenne spotkania w Księgarni Smak Słowa

wiosenne_spotkania.jpg

Księgarnia Smak Słowa zaprasza na cykl spotkań zatytułowany "Wiosenne spotkania z książką i sztuką w Księgarni Smak Słowa".

  • 27 marca, środa, godzina "Czy znajomość mechanizmów wpływu społecznego może znacząco wpłynąć na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie i biznesie: prof. Dariusz Doliński, prowadzenie Anna Świtajska."

  • 28 marca, czwartek, godzina 18 "Wernisaż jednego obrazu: Maciej Siembieda opowie o tajemnicach obrazu Jana Matejki „Chrzest Władysława Warneńczyka” - historii umieszczonej w jego książce “444”."

  • 3 kwietnia, środa, godzina 19 PREMIERA najnowszej książki Tomasza Kota “Bedeker sopocki” - autora przepyta z tej okazji Szymon Świtajski.

  • 4 kwietnia, czwartek, godzina 18 "Sopocki Wernisaż jednego obrazu: Joanna Ziółkowska i jej obrazy. Cykl spotkań: Prezentacja sopockich artystek, prowadzenie Anna Świtajska.

  • 5 kwietnia, piątek, godzina 18 "Czy termin depresja jest nadużywany w przestrzeni społecznej? Czym naprawdę jest depresja i jak można ją odróżnić od stanów obniżonego nastroju?” - spotkanie z psychiatrą dr n. med. Wojciechem Pączkiem - prowadzenie Anna Świtajska."

  • 18 kwietnia, czwartek, godzina 18 "Wernisaż jednego obrazu: Elisabetta Sirani” - o twórczości malarki pochodzącej z Bolonii opowie Anna Świtajska

  • 22 kwietnia 2024, poniedziałek, godz. 18 "Kuchnie świata zamknięte w jednej książce” o książkach z serii “... do zjedzenia” opowie ich autor Bartek Kieżun, poznaj miasta i państwa od kuchni: Jerozolima, Ateny, Italia, Portugalia, Hiszpania

  • 25 kwietnia, czwartek, godz. 18 "Welewetka. Jak znikają Kaszuby” - spotkanie autorskie ze Stasią Budzisz, o jej książce i z nią rozmawiać będzie Magdalena Kicińska

  • 26 kwietnia, piątek, godz. 18:00 "Choroba afektywna dwubiegunowa. Czy można z nią w miarę dobrze żyć i radzić sobie z codziennością?” - spotkanie z psychiatrą dr n. med. Wojciechem Pączkiem - prowadzenie Anna Świtajska

Księgarnia Moda na Czytanie szuka nowego lokalu

Moda_na_Czytanie_foto_ksiegarni.jpg

Księgarnia Moda na Czytanie przy ul. Brackiej 25 w Warszawie będzie otwarta do końca kwietnia. W Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy po przeprowadzonym remoncie nie będzie miejsca na funkcjonowanie księgarni, dlatego szukamy nowego lokalu. Księgarnia istniała w tym miejscu 10 lat.

„Będziemy wdzięczni za propozycje lub sugestie, jeżeli znają Państwo dobre miejsca w Śródmieściu lub centrum Warszawy, gdzie chcieliby Państwo nas odwiedzać. Mamy nadzieję, że nasi stali klienci pozostaną z nami bez względu na lokalizację. Możemy zapewnić, że nie zmienimy naszej oferty, która stanowi mocną stronę Mody na Czytanie. Prosimy o kontakt w sprawie propozycji lokalu: modanaczytanie@wp.pl” – apeluje zarząd księgarni Moda na Czytanie.

Ratujmy polskie księgarnie

plakat_Ratujmypolskieksiegarnie.jpg

Drodzy Księgarze,

Podjęliśmy wspólnie z SKP być może ostatnią próbę pozyskania polityków do rozmów na temat Ustawy o Książce. Napisaliśmy list otwarty do decydentów w naszym kraju. List załączamy. Prosimy wszystkich popierających ustawę o potwierdzanie tego stosownym podpisem złożonym w Polskiej Izbie Książki. Musimy potwierdzić determinację naszego środowiska. Dajmy sobie szansę. Na naszą prośbę został zaprojektowany plakat przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Chcielibyśmy aby został pokazany w każdej księgarni w Polsce i w każdym zaprzyjaźnionym z księgarzami miejscu, na przykład w bibliotekach, urzędach i innych sklepach... Koszt wydrukowania takiego plakatu w formacie A3 to 2-3 zł a w ten sposób można „obwiesić” całą Polskę bardzo szybko.

W imieniu polskich księgarek i księgarzy: Zofia Szpojankowska - przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Aldona Mackiewicz - wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, księgarka; Toruński Antykwariat Księgarski (Toruń) Łukasz Zych - członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, księgarz ; Najlepsza Księgarnia (Warszawa) Szymon Świtajski - członek Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, księgarz ; Księgarnia Smak Słowa (Sopot) Łukasz Okuniewski - prezes Zarządu Książnicy Polskiej – ogólnopolskiej sieci księgarni (Olsztyn) Bogdan Szymanik - księgarz i wydawca ; Księgarnia BoSz i Wydawnictwo BoSz (Olszanica) Grzegorz Boguta - założyciel i pierwszy prezes Polskiej Izby Książki, wykładowca akademicki, wydawca i analityk rynku książki

link pod którym dostępny do pobrania jest plakat: https://wydawnictwo.bosz.com.pl/wp-content/uploads/2024/02/plakat_bosz.zip

Szkolenie PIK i FPC dla księgarzy - podsumowanie

logomkidn.jpg

Szkolenie odbyło się w dniach 19-20 lipca, w Warszawie, w Domu Literatury. Szkolenie było przeznaczone dla księgarzy i pracowników księgarń. Szkolenie obejmowało analizę sprzedaży, kreowanie marki własnej księgarni służącą lepszej promocji, skuteczne narzędzia komunikacji, oraz budowanie narracji, która pozwala na dotarcie do nowych klientów.

W szkoleniu wzięła udział grupa 15 księgarzy z całej Polski. Warsztaty prowadziły Maria Deskur i Katarzyna Konopka z Fundacji Powszechnego Czytania. Dziękujemy księgarzom za liczny udział w naszym szkoleniu. Mamy nadzieję, że będziemy mogli spotkać się jeszcze w przyszłości na kolejnych szkoleniach PIK, a wiedza wyniesiona z tegorocznych warsztatów pomoże prowadzić trudny księgarski biznes i scali środowisko księgarskie.

Szkolenie było finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.