Artykuły - Wiadomości Instytutu Książki

Dotacje dla księgarni w województwie łódzkim

Kontra_czerwona__4.png

W tegorocznej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” przyznano wsparcie finansowe aż 12 podmiotom z województwa łódzkiego. Wszystkie księgarnie starały się o maksymalną kwotę dofinansowania – 40 tys. zł, środki rozłożone na lata 2023-2024.

Pozytywnie ocenione wnioski (10 w procedurze konkursowe, a także 2 pozytywnie rozpatrzone odwołania) pochodziły zarówno z Łodzi, jak z innych, w tym mniejszych miast tego regionu Polski. Na terenie całego województwa znaleźć można małe, niezależne księgarnie wsparte w ramach „Certyfikatu…”, które działają w: Łodzi:

• Zaczytana Łódka Natalia Ostroga

• Księgarnia Światowid Małgorzata Sitkiewicz Jacek

• Antykwariat Sportowy (Sport Media Łukasz Frydel)

oraz innych miastach i mniejszych miejscowościach regionu:

• Księgarnia Tania Książka Centrum Szkolno-Biurowe z Tomaszowa Mazowieckiego

• Księgarnia „Pan Tadeusz” Spółka Cywilna Renata Smoczyńska, Tadeusz Dąbrowski, Michał Pałkowski ze Zgierza

• Firma Księgarska Krystyna Kowalska ze Zduńskiej Woli

• Sklep BAJKA Elżbieta Anasik z Głowna

• Antykwariat Librarium Piotr Przybylski działający w Bełchatowie

• RHEMA Mariola Gumpert Obst – Łask

• Księgarnia VIP (F.H.U. VIP IGNACY POTAPSKI) z Sieradza

• Księgarnia Skład Główny (Incal Bartosz Kurc) – Koluszki

• Księgarnia Rynek Trybunalski 2 (prowadzona przez Lamar Serwis Sp. z o.o.), a działająca w Piotrkowie Trybunalskim.

Zachęcamy do odwiedzin w księgarniach, które są beneficjentami programu „Certyfikat dla małych księgarni”. Są to miejsca, które proponują nie tylko sprzedaż książek, ale również podejmują działania promujące czytelnictwo, przeprowadzające interesujące akcje promocyjne czy organizujące spotkania z autorami.

VI Festiwal Literatury Dziecięcej Koci Łapci 14-15 października

koci_apci.jpg

Gdyńskie księgarnie współpracują ze sobą, aby wraz z Gdynią Rodzinną stworzyć różnorodny, inspirujący i bogaty program festiwalu literatury dziecięcej. Festiwal Koci Łapci odbędzie się już niebawem, w dniach 14-15 października br. w Gdyni.

Część środków finansowych na ten cel pozyskana jest z „Certyfikatu dla małych księgarni” przez Cafe Księgarnia Vademecum, jednego z głównych organizatorów wydarzenia.

W ramach festiwalu odbędą się ciekawe warsztaty literackie, językowe, a nawet rękodzielnicze. A wszystko to przy dostosowaniu profilu konkretnego wydarzenia do goszczącej je księgarni i jej atmosfery.

Szczegółowy program wydarzenia:

Dzień 1 (sobota) [Dzień 2 (niedziela)] (https://www.gck.gdynia.pl/koci-lapci-vi-dzien-ii)

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

Przypominamy, że w ramach programu „Certyfikat dla małych księgarni” niesieciowe, niezależne księgarnie mogą uzyskać wsparcie także na prowadzone przez siebie działania proczytelnicze: spotkania z autorami, warsztaty literackie, prelekcje i inne aktywności promujące kulturę słowa.

[Ilustracja pochodzi z materiałów udostępnianych przez organizatorów VI Festiwalu Literatury Dziecięcej Koci Łapci]

„Certyfikat dla małych księgarni” w Lubuskiem

Kontra_czerwona__3.png

„Certyfikat dla małych księgarni” to program dotacyjny, który wspiera niezależne księgarnie w całej Polsce. Do programu zgłaszają się księgarze zarówno z dużych ośrodków, np. miast wojewódzkich, jak z mniejszych miejscowości. Kontynuujemy prezentację beneficjentów (w podziale regionalnym), tym razem informując o dotacjach przyznanych niezależnym księgarniom z województwa lubuskiego.

W Lubuskiem działają 2 kameralne księgarnie wsparte na lata 2023-2024 w ramach „Certyfikatu…”, są to:

• Antykwariat Księgarski Piastun z Zielonej Góry

oraz

• Księgarnia Bajka Róża Ogrodniczak z Kożuchowa.

Zawsze warto odwiedzić księgarnie – beneficjentów programu. To miejsca prowadzone przez ludzi z pasją, w których można nie tylko zakupić nowość wydawniczą, ale i porozmawiać z doświadczonym księgarzem lub księgarką!

„Certyfikat dla małych księgarni” na Lubelszczyźnie

Certyfikat_Maej_Ksiegarni_CMYK_red_2.jpg

„Certyfikat dla małych księgarni” to program dotacyjny, który wspiera niezależne księgarnie w całej Polsce. Kontynuujemy prezentację beneficjentów (w podziale regionalnym), tym razem informując o dotacjach przyznanych małym księgarniom z Lubelszczyzny.

W woj. lubelskim działają 4 kameralne księgarnie wsparte na lata 2023-2024 w ramach „Certyfikatu…”. Aż 3 z nich znaleźć można w Lublinie. To właśnie w tym mieście znajdują się: • Antykwariat Archiwum Emilia Kulczycka • Księgarnia Sądowa Wojciech Naja • Księgarnia im. Bolesława Leśmiana prowadzona przez P.H.U. EGER Paweł Świca

Dodatkowo w Tomaszowie Lubelskim działa prowadzące księgarnię Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Ewa Konarska-Przesmycka

Warto zdecydować się na wizytę w księgarniach, które otrzymały wsparcie w programie!

„Certyfikat dla małych księgarni” w województwie kujawsko-pomorskim

Certyfikat_Maej_Ksiegarni_CMYK_red_1.jpg

W tegorocznej edycji programu wsparcie finansowe otrzymały księgarnie z każdego województwa kraju. Kontynuujemy prezentację beneficjentów (w podziale regionalnym), tym razem informując o dotacjach przyznanych małym, niezależnym księgarniom z woj. kujawsko-pomorskiego.

W tym województwie działa 5 kameralnych księgarni wspartych na lata 2023-2024 w ramach „Certyfikatu…”. 3 z nich znaleźć można w Bydgoszczy. To właśnie w tym mieście znajdują się:

  • Księgarnia Gratka prowadzona przez Firmę Księgarską „Gratka” Anna Tarczyńska

  • Księgarnia BIBLIOTEKARIUM - NEVICOM Waldemar Mulhstein

  • Antykwariat Szperalnia.pl Violetta Lizak.

Dodatkowo beneficjentów programu odnajdziemy także w Toruniu, gdzie działa KSIĘGARNIA U JEZUITÓW BEATA GOŚLICKA-PIWOŃSKA oraz w Mogilnie – tam znajduje się Księgarnia Libra Hurt-Detal Łysiak Marek.

Zachęcamy, by odwiedzić wsparte w programie księgarnie – to nie tylko placówki, gdzie warto zakupić książki, ale także miejsca oferujące działania promujące czytelnictwo – to jeden z ważnych wymogów stawianych wszystkim beneficjentom programu.

„Certyfikat dla małych księgarni” na Dolnym Śląsku

Certyfikat_Maej_Ksiegarni_CMYK_red.jpg

Program „Certyfikat dla małych księgarni” wspiera niezależne księgarnie w całym kraju. O wsparcie finansowe – wynoszące do 40 tys. zł w podziale na dwa lata kalendarzowe – starają się księgarze zarówno z dużych miast, w tym wojewódzkich jak Kraków, Warszawa czy Poznań, ale również i właściciele lokali z mniejszych ośrodków. Te ostatnie to często jedyne punkty dostępu do książki na terenie całej gminy, a czasem nawet i powiatu. Niestety księgarnie kameralne znikają z mapy. W coraz większej liczbie miejscowości brak choćby jednego miejsca, w którym można by zakupić książki. Ich prowadzenie wiąże się z dużym wysiłkiem, koniecznością odnalezienia się na wymagającym rynku zdominowanym przez dużych, sieciowych graczy i sprzedaż internetową.

Cieszy więc, że wśród wnioskujących w tegorocznej edycji programu znalazło się tak dużo księgarni prowadzonych w średnich miastach czy w niewielkich ośrodkach oddalonych od dużych centrów zapewniających szeroką ofertę kulturalną, dostęp wiedzy i rozrywki.

W tegorocznej edycji programu wsparcie finansowe otrzymały księgarnie z każdego województwa kraju. Prezentację beneficjentów (w podziale regionalnym) rozpoczynamy od województwa dolnośląskiego.

Na Dolnym Śląsku działa 7 kameralnych księgarni wspartych na lata 2023-2024 w ramach „Certyfikatu…”. Pięć z nich znaleźć można we Wrocławiu.

Wśród beneficjentów, których księgarnie znaleźć można we Wrocławiu, znajdują się:

• Księgarnia BOOKIESTRA prowadzona przez ZAWODZIANKA Patrycja Laskowska

• Wrocławska Księgarnia Archidiecezjalna

• Księgarnia Tajne Komplety prowadzona przez Fundację Na Rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

• Księgarnia Podróżnicza s.c. Dorota Puchała, Mirosław Stępień

• Antykwariat Naukowy Małgorzata Chabińska-Piątek

Dodatkowo beneficjentów programu odnajdziemy w Głogowie i Wałbrzychu. Księgarnia z Głogowa to Księgarnia Feniks Bożena Wójcik, a w Wałbrzychu działa Księgarnia Rodzinna FAMILIS.

Certyfikat to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim znak jakoścI

Kontra_czerwona__2.png

Księgarnie-beneficjenci tegorocznej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” otrzymają wsparcie finansowe w wysokości 40 tys. zł, rozłożone na lata 2023-2024.

W ramach otrzymanych środków księgarze mogą sfinansować m.in. koszty stałe utrzymania lokalu księgarni (np. koszty czynszu, mediów), promocji księgarni (np. założenie strony internetowej, wykupienie reklamy w mediach, produkcja gadżetów promocyjnych) czy zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni (np. zakup sprzętu komputerowego, drobnego wyposażenia).

Certyfikat to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim znak jakości i określonych standardów księgarni, która chce oferować klientom dostęp do wydarzeń kulturalnych i propaguje czytelnictwo. Beneficjent nie tylko może przeznaczyć pozyskane środki na organizację wydarzenia promującego czytelnictwo, ale jest i zobowiązany do prowadzenia takich działań, przedstawia proponowany przez siebie program działań proczytelniczych, który jest oceniany przez ekspertów dokonujących oceny merytorycznej jego wniosku.

Księgarze będą organizować bezpłatne warsztaty, spotkania autorskie, prelekcje, prezentacje i inne wydarzenia, promujące książkę i czytanie. Warto podkreślić, że wspomniane działania nie zawsze muszą odbywać się w przestrzeni księgarni. Wiemy o udanych współpracach pomiędzy księgarzami a lokalnymi bibliotekami, które np. wpierają organizację czy użyczają przestrzeni na warsztaty literackie czy spotkania autorskie.

Instytut Książki zachęca do śledzenia aktywności beneficjentów programu – wykaz dotowanych księgarni znaleźć można pod linkiem

Odwołania od wyników tegorocznego naboru do programu „Certyfikat dla małych księgarni”

Kontra_czerwona__1.png

Instytut Książki informuje, że rozpatrzone zostały odwołania od wyników tegorocznego naboru do programu „Certyfikat dla małych księgarni”, edycja na lata 2023-2024. Do Instytutu Książki wpłynęło łącznie 26 odwołań, wszystkie były poprawne formalnie. 15 spośród złożonych odwołań zostało rozpatrzonych pozytywnie. Pośród wspartych księgarni pojawiły się lokale zarówno z większych miast (Kraków czy Lublin), jak i z mniejszych ośrodków, np. z Mogilna, Wadowic czy Tomaszowa Lubelskiego. Beneficjenci zostaną poinformowani o pozytywnej decyzji o przyznaniu środków, a także o planowanych terminach bezpłatnych szkoleń, które przypomną zasady programu. Szkolenia odbywają się w formule wirtualnej i mają wesprzeć nowych beneficjentów w realizacji projektów. Szczegółowe informacje znajdują się pod linkiem

Łącznie w tegorocznej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” dofinansowanie otrzymało 100 podmiotów prowadzących małe, niezależne księgarnie. Łączna kwota udzielonego wsparcia (na lata 2023-2024) to aż 4 mln zł. Każdy z beneficjentów wnioskował o maksymalną kwotę wsparcia i otrzymał decyzję o dofinansowaniu księgarni kwotą 40 tys. zł. Beneficjenci mogą przeznaczyć pozyskane środki na koszty promocji księgarni, koszty konsultingu i doradztwa, koszty stałe utrzymania lokalu księgarni, wydatki związane z realizacją planu proczytelniczego oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.

Wsparcie finansowe zadania udzielane jest w podziale na dwa lata budżetowe – w roku 2023 – 60% wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego, w roku 2024 r. – 40% wnioskowanej kwoty wsparcia, a finansowy wkład własny w realizowanym zadaniu nie jest wymagany.

Podsumowanie III edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”

Nabór wniosków do tegorocznej edycji programu trwał od 21 kwietnia do 24 maja br.

Do programu mogły zgłaszać się księgarnie niesieciowe posiadające maksymalnie trzy lokalizacje.

W trzeciej edycji programu do Instytutu Książki wpłynęło łącznie 150 wniosków o dofinansowanie (z tego 132 wnioski poprawne formalnie).

Najwięcej wniosków spłynęło z województwa mazowieckiego – 30 wniosków (z czego 18 z warszawskich księgarni) oraz z województwa małopolskiego - 23 wnioski, z czego 15 z księgarni krakowskich.

Najmniej wniosków spłynęło do Instytutu Książki z województw lubuskiego i warmińsko-mazurskiego – zaledwie po jednym wniosku każdego z tych województw. Zdecydowana większość wnioskodawców prowadzi jeden lokal – 139 wnioskodawców. Jest także 9 wnioskodawców, którzy prowadzą 2 lokale, natomiast tylko 2 wnioskodawców złożyło wnioski dotyczące księgarni posiadających 3 lokale (maksymalna możliwa liczba zgodnie z zapisami regulaminu).

Każdy z wnioskodawców wnioskował o maksymalną możliwą kwotę wsparcia, tj. łącznie 40 000 zł, w podziale: na 2023 rok 24 000 zł oraz 16 000 zł na rok 2024. Spośród tegorocznych wnioskodawców: 76 otrzymało wsparcie finansowe we wcześniejszych edycjach programu, 64 złożyło wniosek po raz pierwszy, 10 ubiegało się o wsparcie w programie wcześniej, ale go nie otrzymało.

(oprac. P. Nowaczewska, IK)

Obecnie trwa procedura odwoławcza od wyników naboru wniosków.

Ogłoszenie wyników naboru do programu „Certyfikat dla małych księgarni”

W ramach naboru złożono aż 150 wniosków, w tym 132 wnioski poprawne formalnie na łączną kwotę wsparcia finansowanego 5 289 000 zł oraz 18 wniosków błędnych formalnie.

Spośród poprawnych formalnie wniosków dofinansowanie w procedurze konkursowej otrzymało 85 wniosków, w kolejności od 1. do 85. miejsca zajmowanego na liście rankingowej (od 94,80 do 83,40 uzyskanych punktów), na łączną kwotę wsparcia finansowego 3 400 000 zł.

Szczegółowe informacje o wynikach można znaleźć pod linkiem: https://instytutksiazki.pl/dotacje,3,programy-instytutu-ksiazki,2,certyfikat-dla-malych-ksiegarni-2023-2024,61.html

Pod linkiem znajduje się również raport podsumowujący tegoroczny nabór – warto zapoznać się z jego treścią.