Artykuły - Aktualności

PIK-owe Laury dla “Pisma”, Ewy Zdrojkowskiej i Adama Szai

pikowy_1.jpg

Tradycyjnie już drugiego dnia Targów Książki w Krakowie poznaliśmy laureatów PIK-owego Lauru. Nagroda wyróżnia dziennikarzy, którzy prezentują literaturę, czytelnictwo oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób rzetelny, ciekawy i innowacyjny.

W kategorii najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych uhonorowano magazyn „Pismo”.

W kategorii najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych nagrodę otrzymała Ewa Zdrojkowska z Polskiego Radia Olsztyn.

W kategorii najciekawsza prezentacja książki i czytania w internecie nagrodę odebrał Adam Szaja (na zdjęciu) prowadzący blog Smakksiazki.pl.

W tym roku jury obradowało w składzie: Sonia Draga (przewodnicząca), Polska Izba Książki; prof. Bernadetta Darska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski; dr Tomasz Makowski, Biblioteka Narodowa; Barbara Jóźwiak, SAiW Copyright Polska; Grzegorz Majerowicz, Polska Izba Książki; prof. Anna Nasiłowska, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich I Izabela Sadowska, Lubimy Czytać.

– Mam nadzieję, że ta nagroda wzmocni jeszcze laureatów i będą oni z sukcesem pozyskiwać kolejnych czytelników do naszego grona – mówiła Sonia Draga, prezes Polskiej Izby Książki.

Laureaci otrzymują statuetki PIK owego Lauru projektu prof. Bronisława Chromego oraz nagrody finansowe po wysokości 5 tys. zł. Fundatorem nagród tegorocznej edycji konkursu jest Copyright Polska.

Nagranie z gali

Gala 12. edycji konkursu PIK-owy Laur

pikowy.jpg

Polska Izba Książki zaprasza na galę 12. edycji konkursu PIK-owy Laur. Gala odbędzie się 15 października 2021 r. (godzina 19:00, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25, wstęp wolny, maski ochronne obowiązkowe). Wydarzenie będzie transmitowane online na kanale YouTube Polskiej Izby Książki oraz stronie PIK na Facebooku.

Nagrodą od 16 lat wyróżniani są dziennikarze, którzy prezentują literaturę, czytelnictwo oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób rzetelny, ciekawy i różnorodny, dbając, by tematy dotyczące życia literackiego były obecne w mediach - w trzech kategoriach: „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”, „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych” i „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”.

O debacie na temat stanu rynku książki i możliwości jego naprawy

olska Izba Książki zorganizowała 28 września br. dyskusję branżową na temat stanu czytelnictwa, funkcjonowania branży wydawniczej oraz projektu Ustawy o ochronie rynku książki, przedłożonego przez Izbę do konsultacji.

Debata spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem uczestników rynku książki. W spotkaniu prowadzonym off- i on-line wzięło łącznie udział ponad stu przedstawicieli 80 podmiotów branżowych (wydawnictw, księgarń, dystrybucji) oraz organizacji i mediów środowiska książki.

Celem spotkania było wypracowanie podstaw do decyzji o dalszym procedowaniu projektu naprawy rynku książki, proponowanego przez Polską Izbę Książki, Ustawy o ochronie rynku książki (Uoork). Proponowany przez Izbę projekt ustawy oparty jest na długoletniej analizie mechanizmów rynku książki i dopuszczalnych sposobów ich równoważenia, na doświadczeniach rozwiniętych krajów z wysokim poziomem czytelnictwa. Wdrożenie ochrony ceny nowości wydawniczych z jednej strony jak i mechanizmów wspierających zakupy książek przez czytelników oraz stacjonarne księgarnie byłoby istotnym impulsem dla poprawy sytuacji branży.

Pełna treść komunikatu w załączniku

„Certyfikat dla małych księgarni” – rozstrzygnięcie naboru wniosków

certyfikat_wyniki_1.jpg

Instytut Książki informuje o rozstrzygnięciu naboru wniosków w ramach pilotażowej edycji programu własnego „Certyfikat dla małych księgarni”. To pierwszy tego rodzaju program kierowany do księgarni, w ramach którego 90 placówek w całej Polsce otrzyma łącznie ponad 2,5 mln zł wsparcia.

Celem programu „Certyfikat dla małych księgarni” jest przede wszystkim zahamowanie obserwowanego od wielu lat spadku liczby małych księgarni, ale także m.in. zwiększenie roli małych księgarni w realizacji działań promujących czytelnictwo, wsparcie małych księgarni jako instytucji promujących kulturę wśród lokalnych społeczności, zapewnienie małym księgarniom możliwości lepszej promocji oraz wsparcia ich bieżącej działalności czy zapewnienie większej biblioróżnorodności oferty.

W ramach 1. naboru złożono 173 wnioski, w tym 141 wniosków poprawnych formalnie na łączną kwotę wsparcia finansowanego 3 958 674,30 zł oraz 32 wnioski błędne formalnie.

Spośród poprawnych formalnie wniosków dofinansowanie otrzymało 90 wniosków o najwyższej liczbie punktów uzyskanych w procesie oceny w kolejności od 1. do 90. miejsca zajmowanego na liście rankingowej (od 95,00 do 78,80 uzyskanych punktów), na łączną kwotę wsparcia finansowego 2 539 075,00 zł.

W ramach budżetu programu wydzielone zostały środki finansowe przeznaczone na odwołania od wyników naboru w wysokości 15% tego budżetu (450 000,00 zł). Kwota ta zostaje powiększona o środki niewykorzystane w procedurze konkursowej (10 925,00 zł) i wynosi 460 925,00 zł.

Możliwe jest złożenie odwołania od wyników naboru wniosków, jeżeli wniosek nie został odrzucony z powodów formalnych. W procedurze rozpatrywania odwołań nie jest wiążąca liczba punktów uzyskanych w procedurze konkursowej.

Odwołanie należy złożyć w terminie do 19 października br. włącznie.

Wyniki dostępne są w zakładce poświęconej programowi TUTAJ

Wyjątkowy konkurs Nocy Księgarń

Noc_ksiegarn_plakat.jpg

Wspólnie z Fundacją Wisławy Szymborskiej Noc Księgarń zaprasza czytelników do udziału w konkursie poetyckim inspirowanym twórczością Noblistki. Autor najciekawszego limeryku – krótkiego, zabawnego utworu o księgarni – spędzi weekend w krakowskim mieszkaniu poetki.

Zainspiruj się z festiwalową mapą i wyrusz w wirtualną, “atlasową” podróż po księgarniach, które biorą udział w Nocy Księgarń 2021. Księgarze i księgarki nagrodzą autora lub autorkę najciekawszego, najzabawniejszego wiersza o księgarni. Laureat lub laureatka konkursu spędzi weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej w Krakowie.

Limeryki, lepieje i moskaliki o księgarniach – inspirowane twórczością Wisławy Szymborskiej – można nadsyłać do 18 października na adres kontakt@nocksiegarn.pl (wiadomość o tytule “Lepiej (być) w księgarni”). Autora najzabawniejszego wiersza o księgarni poznamy 22 października, podczas trzeciej edycji festiwalu Noc Księgarń organizowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut.

Regulamin konkursu można znaleźć tutaj. Fundatorem nagrody jest Fundacja Wisławy Szymborskiej – oficjalny partner festiwalu Noc Księgarń 2021.

Więcej

Zaproszenie na wręcznie nagrody PIK-owy Laur

Zaproszenie_PIKowyLaur_20212.png

Polska Izba Książki zaprasza na galę PIK-owego Lauru, która odbędzie się 15 października o godz. 19 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie (Rynek Główny 25).

Nominowani:

Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych:

Tadeusz Lewandowski – Polskie Radio, Magazyn Literacki KSIĄŻKI

„Pismo” – magazyn opinii

Mariusz Szczygieł – Fundacja Instytut Reportażu

Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych i elektronicznych:

Audycja DAB+Literatura – Radio Wrocław Kultura

„Poczytalni – Radiowy Klub Książkowy” – TOK FM

Ewa Zdrojkowska – Polskie Radio Olsztyn

Najciekawsza prezentacja książki i czytania w internecie:

Georgina Gryboś, Literacka Kavka – blog

Okoń w sieci – blog

Adam Szaja – blog

Antykwariat Suszek Books już działa stacjonarnie

Nowo otwarty antykwariat Suszek Books już udostępnia swoją ofertę przy ul. św. Tomasza 26 w Krakowie. W otwarciu 22 września wzięli udział m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

Olga i Łukasz Suszkowie, właściciele antykwariatu, który dotychczas funkcjonował jako sklep internetowy, wzięli udział w zorganizowanej przez Zarząd Budynków Komunalnych aukcji na najem lokali użytkowych, którą wygrali.

Antykwariat, ma powierzchnię 47 m kw. Budynek jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Przez pewien czas w kamienicy mieszkał Czesław Miłosz, a przez lata mieścił się tu antykwariat Krzyżanowskich.

Zapraszamy na debatę środowiskową o ochronie rynku książki i projekt ustawy

Polska Izba Książki zaprasza na spotkanie branżowe 28 września w godzinach 14-16. Celem spotkania jest wypracowanie decyzji o dalszym procedowaniu projektu naprawy rynku książki w kontekście wyników konsultacji projektu Ustawy o ochronie rynku książki (Uoork).

Zaproszenie kierowane jest do wydawców, księgarzy, dystrybutorów książek oraz przedstawicieli organizacji środowiskowych. Aby informacja o spotkaniu dotarła do wszystkich podmiotów branży, będzie kilkukrotnie wysyłana pocztą  elektroniczną, publikowana na wszystkich kanałach informacyjnych Izby oraz w mediach branżowych.

W ramach konsultacji branżowej, które prowadzono od 19 kwietnia do 18 maja br. Izba otrzymała od przedstawicieli  branży 41 pisemnych stanowisk. Większość postulatów zostało  uwzględnionych.

Planowany przebieg spotkania:

Mapa istniejących problemów rynku książki. Prezentacja PIK.

Szczegółowe przedstawienie wyników konsultacji środowiskowej i przedstawienie nowej wersji projektu Uoork. Aspekty ekonomiczno-społeczne oraz prawne.

Dyskusja nad nowym projektem Uoork oraz dalszymi działaniami.

Podsumowanie, zakończenie obrad.

Spotkanie poprowadzi prezes Polskiej Izby Książki Sonia Draga.

Miejsce spotkania:

Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Polna 7 a, 00-625 Warszawa, Duża Sala Konferencyjna.

Spotkanie odbędzie się w trybie hybrydowym względnie wyłącznie online. Ze względu na obostrzenia liczba uczestników w stacjonarnych obradach ograniczona jest do 70, w tym osób niezaszczepionych może być tylko 20. Kolejność zgłoszeń zadecyduje o uczestnictwie stacjonarnym. Przy zgłoszeniu należy dostarczyć pisemne oświadczenie o zaszczepieniu przeciw COVID-19 ( oświadczenie o szczepieniu).

Udział w trybie online jest nieograniczony.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres biuro@pik.org.pl - przy udziale stacjonarnym, względnie kodu dostępu - przy udziale online.

Znamy zwycięzców plebiscytu „Ulubiona Księgarnia Warszawy”

UKW_2021_I_nagroda_Antykwariat_Grochowski.jpg

Już po raz drugi warszawianki i warszawiacy wybrali niezależne miejsca, które ich zdaniem mają atrakcyjną ofertę księgarską, wyróżniają się klimatyczną atmosferą i najlepiej zachęcają do czytania. W internetowym głosowaniu wzięło udział ponad 7300 osób, a blisko połowa z nich podzieliła się opinią o swojej ulubionej stołecznej księgarni lub antykwariacie.

Pięć niezależnych placówek z najwyższą liczbą głosów otrzymuje nagrody pieniężne (łączna pula to 70 tys. zł) oraz tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2021”, którym będą się posługiwać przez najbliższy rok. Oto laureaci:

I nagroda – Antykwariat Grochowski Marek Łączyński (1280 głosów),

II nagroda – Tajfuny (1269 głosów),

Trzy wyróżnienia:

Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki (827 głosów),

Księgarnia Galeria Nieznany Świat (448 głosów),

Czytaj swoje (423 głosy).

Partnerami Nagrody m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” są: Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteka Analiz oraz Polska Izba Książki.

Finał plebiscytu Ulubiona Księgarnia Warszawy

UKW_2.png

Ulubione księgarnie warszawianek i warszawiaków, które otrzymają nagrodę m. st. Warszawy, poznamy 18 września podczas otwartego wydarzenia na placu Defilad, przed Teatrem Studio.

W programie wieczoru są:

• godz. 20.00 ogłoszenie wyników plebiscytu Ulubiona Księgarnia Warszawy i wręczenie nagród;

• koncert Barbary Wrońskiej;

• potańcówka na placu Defilad.

Finał plebiscytu będzie zwieńczeniem Warszawskiego Tygodnia Księgarń i Antykwariatów, który odbywa się w dniach 12-18 września.

Partnerami nagrody „Ulubiona Księgarnia Warszawy” są: Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteka Analiz oraz Polska Izba Książki.