Nabór do programu Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni” na lata 2023-2024 zakończy się w najbliższą środę, 24 maja.
W ramach programu można ubiegać się o wsparcie finansowe przeznaczone na zadanie obejmujące następuje kategorie wydatków:
1) koszty promocji księgarni; 2) koszty konsultingu i doradztwa; 3) koszty stałe utrzymania lokalu księgarni; 4) koszty realizacji planu proczytelniczego; 5) zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.
Jeden wniosek może dotyczyć jednego lub więcej niż jednego lokalu księgarni.
O wsparcie finansowe mogą starać się podmioty określone w par. 6 ust. 1 regulaminu programu, prowadzące małe księgarnie, które rozumiane są jako sklepy stacjonarne zajmujące się sprzedażą detaliczną książek, w których co najmniej 45% przychodów pochodzi ze sprzedaży książek, działające poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi, których oferta kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn. Liczba filii księgarni nie może być większa niż 2.
Z możliwości wnioskowania o wsparcie finansowe wyłączeni są beneficjenci przeprowadzonej w 2022 r. edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”.
Wsparcie finansowe zadania wynosi do 40 000,00 zł w podziale na dwa lata budżetowe – w roku 2023 – 60% wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego, w roku 2024 r. – 40% wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego, a finansowy wkład własny w realizowanym zadaniu nie jest wymagany.
Wnioski należy złożyć w terminie 24 maja 2023 r.
Szczegółowe informacje o programie znaleźć można pod tym adresem
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzył odwołania w ramach naboru do programu „Partnerstwo dla książki”.
Wyniki odwołań można znaleźć pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/partnerstwo-dla-ksiazki5
Kontakt: Anna Tusiewicz – tel. 12 61-71-909, e-mail: a.tusiewicz@instytutksiazki.pl (w godzinach 10:00 – 14:00)
Polska Izba Książki organizuje po raz piąty na targach książki kolektywne stoisko małych oficyn wydawniczych. Trzeci raz odbywa się ono pod szyldem Komitywy Niszowych Wydawców.
Na stoisku Komitywy w PKiN będzie można kupić książki dwunastu wydawnictw, będą to: Biblioteka Słów - imprint Biblioteki Analiz, Fundacja Kultura Liberalna, Fundacja Sąsiedzi, Wydawnictwo Akademickie SEDNO, Wydawnictwo Buffi, Wydawnictwo Jagoda, Wydawnictwo JanKa, Wydawnictwo Nieoczywiste, Wydawnictwo Nieśpieszne, Wydawnictwo NISZA, Wydawnictwo OMNIBUS, zielone wydawnictwo - firma A-TI.
Numer stoiska 109 w sali Korczaka ( PKiN)
Biblioteka Analiz zaprasza księgarzy do udziału w bezpłatnym szkoleniu „Księgarz animator. Jak organizować zajęcia w księgarni dla najmłodszych czytelników”, które odbędzie się 3 czerwca w Warszawie.
Celem szkolenia, realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, jest podniesienie kompetencji księgarzy z księgarń stacjonarnych w obszarze organizacji spotkań dla najmłodszych czytelników, pokazanie dzieciom, że książka to piękny przedmiot, opowiadający historię; oswajanie dzieci z książką, z nawykiem odwiedzania księgarni i kupowania w niej książek; promowanie budowy i rozwoju księgozbiorów domowych, w tym stałej, niewymuszonej obecności książki w pokojach dziecięcych.
Szkolenie prowadzone będzie w formie teoretycznej, z elementami praktycznych warsztatów. Zaletą planowanych warsztatów będzie praktyczne podejście do przedstawianych zagadnień, poparte długoletnim doświadczeniem zawodowym Małgorzaty Narożnej oraz interaktywny charakter zajęć, pozwalający uczestnikom na weryfikację i testowanie swojej wiedzy w sytuacjach symulujących rzeczywistość. Ponadto szkolenie ma stać się platformą wymiany doświadczeń między jego uczestnikami.
Program szkolenia obejmie następujące elementy: cel organizacji wydarzeń, spotkania dla grup zorganizowanych przedszkolnych i szkolnych, promocja wydarzeń, omówienie praktycznych zagadnień pracy z dziećmi, przykłady zajęć (spotkanie w szkole, promocja książki, spotkanie z autorem itp.), przykłady pracy z różnymi rodzajami publikacji, jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych.
Szkolenie poprowadzi Małgorzata Narożna – księgarka dyplomowana, współzałożycielka autorskiej kluboksięgarni FiKa w Szczecinie, absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, członkini Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.
Więcej informacji [https://ksiegarze.com.pl/](https://ksiegarze.com.pl/}
Spieszmy się kochać księgarnie – chciałoby się sparafrazować klasyka. Ankieta zrealizowana przez Stowarzyszenie Księgarzy Polskich dotycząca aktualnej sytuacji księgarń nie dostarcza bowiem powodów do optymizmu. Zamknięcie może grozić nawet co siódmej z nich - czytamy w serwisie czytelniczym Lubimyczytać.pl.
W badaniu, którego celem była ocena skali aktualnych problemów i zagrożeń polskiego księgarstwa, udział wzięło 80 osób z branży, z czego 95 proc. stanowili pracownicy księgarni kameralnych, niezależnych lub autorskich.
Wyniki? Delikatnie rzecz ujmując: nie najweselsze. Zamknięcie działalności rozważa co siódmy księgarz, spadki przychodów odnotowało ponad 60 proc. pytanych, a ponad 75 proc. dokłada do interesu.
Cały artykuł dostępny jest TUTAJ
Polska Izba Książki zaprasza Cię do wypełnienia formularza.
Odpowiedz na pytania i pozwól nam przyjrzeć się życiu książki w Twojej księgarni.
Wyniki badania posłużą nam w przygotowaniu konferencji oraz warsztatów, które planujemy na 2023 r.
Z góry dziękujemy za poświęcony czas (10 minut).
Między 6 a 30 marca 2023 roku Stowarzyszenie Księgarzy Polskich przeprowadziło wśród księgarzy z całej Polski badanie ankietowe, którego celem była ocena skali aktualnych problemów i zagrożeń polskiego księgarstwa.
Łącznie w badaniu wzięło udział 80 księgarzy.
Z wynikami można zapoznać się TUTAJ
Szczecińska księgarnia FiKa planuje drugą edycję Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie.
Spotkania odbywać się będą w weekendy od czerwca do końca sierpnia w Ogrodach Śródmieście (ul. Wielkopolska 19).
Wśród tegorocznych gości znajdą się:
Emilia Dziubak
Inga Iwasiów
Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Florcia
Kinga Konieczny i Figa
Agata Romaniuk i Kocia Szajka
Tomasz Samojlik i Żubr Pompik
Zofia Stanecka i Basia, Lotta i Drań
Piotr Socha i wszystkie pszczoły i drzewa
Marcin Szczygielski i Majka
Wojciech Widłak i Pan Kuleczka, kaczka Katastrofa, mucha Bzyk Bzyk i pies Pypeć
Pełny program poznamy już wkrótce.