Artykuły - Aktualności

Warszawa wspiera przedsiębiorców

Samorząd warszawski wprowadza program wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji – utraciły klientów, zlecenia, dochody, zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Pakiet zawiera rozwiązania, które ułatwią przedsiębiorcom przetrwanie tego najgorszego okresu. Dotyczy przede wszystkim ulg w spłacie czynszów za lokale wynajmowane od miasta, ale też możliwości uzyskania bezpłatnych porad prawnych, biznesowych i finansowych dla przedsiębiorców. Link do informacji

Zachęcamy księgarzy i wydawców, aby interesowali się tym, jakie rozwiązania proponują na czas kryzysu spowodowanego pandemią COVID-19 ich samorządy.

Pismo Prezesa PIK do premiera Mateusza Morawieckiego, Piotra Glińskiego i Jadwigi Emilewicz

Polska Izba Książki reprezentuje wydawnictwa oraz hurtownie, księgarnie i inne podmioty związane z powstawaniem i upowszechnianiem książki. Pragniemy przyłączyć się do wielu głosów wyrażających zaniepokojenie skrajnie trudną sytuacją, w jakiej znalazł się nasz kraj z powodu światowej epidemii koronawirusa. Znaczenie branży wydawniczo-księgarskiej w przestrzeni społecznej i tkance gospodarczej kraju jest trudne do przecenienia, wynika m. in. z faktu, że upowszechnianie czytania, dostęp do czytania i wiedzy zapewnia rozwój tych kompetencji społecznych, które w największym stopniu decydują o sukcesie jednostek i społeczeństw.

Ograniczenia w aktywności społecznej wynikające ze środków podjętych przez rząd w walce z koronawirusem COVID-19 powodują dramatyczne skutki w działalności gospodarczej podmiotów zrzeszonych w Izbie.

Analizujemy pakiet rozwiązań proponowanych przez rząd w projekcie ustaw określanym jako Tarcza Antykryzysowa i jednocześnie przedstawiamy Panu Premierowi propozycje działań koniecznych do podjęcia, aby zapobiec upadkom firm z sektora wydawniczo-księgarskiego. Kryzys branży spowoduje bowiem dramatyczne skutki dla ich pracowników i kontrahentów biznesowych, a przede wszystkim dla polskiej kultury i nauki.

Treść pisma znajduje się w załączniku

Podsumowanie ankiety w branży wydawniczo-księgarskiej

Polska Izba Książki poprosiła właścicieli firm i osoby zarządzające firmami branży wydawniczo-księgarskiej o wypełnienie ankiety. Jej celem była ocena skali problemów i zagrożeń w okresie zagrożenia epidemicznego. Kwestionariusz był anonimowy.

Jak wynika z badania, epidemia koronawirusa wywarła bardzo negatywny wpływ na branżę książkową. Potrzebne są jak najszybsze działania ze strony rządu, bo wielu firmom grozi kryzys płynnościowy, a nawet bankructwo. Najważniejszym celem powinno być zapewnienie firmom ochrony miejsc pracy i płynności finansowej, aby mogły one na bieżąco regulować swoje zobowiązania i nie pogłębiać kryzysu. W tym trudnym czasie niezwykle potrzebna jest branżowa solidarność.

W ankiecie wzięło udział 191 przedstawicieli rynku książki. Przeważały głosy księgarzy i wydawców.

Blisko 70 proc. ankietowanych stanowili mikro przedsiębiorcy, zatrudniający do 9 pracowników. W tej grupie było aż 83 przedstawicieli księgarń stacjonarnych i antykwariatów i blisko 40 przedstawicieli wydawnictw.

Ponad 70 proc. badanych odczuło dramatyczny spadek sprzedaży od okresu bezpośrednio poprzedzającego wprowadzenie stanu epidemii w Polsce w piątek 13-go marca.

34 proc. ankietowanych zadeklarowało, że wszyscy pracownicy w tej chwili pracują, 66 proc. pracuje w niepełnym składzie. Blisko połowa pracowników nie świadczy pracy zdalnie, dotyczy to w przeważającej części księgarzy.

Jak wynika z ankiet przedstawiciele branży patrzą w przyszłość z dużą niepewnością. Blisko 1/3 ankietowanych nie wie jeszcze, ile proc. pracowników może być zwolnionych, jeśli okres epidemii będzie trwać do końca kwietnia. 26 proc. deklaruje, że nie planuje zwolnień, a 16 proc. – że zwolniona może być nawet cała firma.

Natomiast jeśli stan epidemii utrzyma się do końca czerwca, to aż 64 proc. ankietowanych zapowiada zwolnienia, w tym 27 proc. ankietowanych zapowiedziało likwidację całej firmy.

Całe podsumowanie znajduje się w załączniku.

Podsumowanie wybranych założeń tzw. tarczy antykryzysowej

Prezentujemy opracowanie dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2020, poz. 374), opublikowanego w dniu 21 marca 2020 r.

  1. DOFINANSOWANIE DO PENSJI PRACOWNIKÓW

• Dla kogo: bez ograniczeń ze względu na wielkość przedsiębiorstwa – mikro, małych, średnich i dużych przedsiębiorców w rozumieniu obowiązujących przepisów

• Kiedy: jeśli przedsiębiorca znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej w związku z COVID-19, tzn. jego obroty spadną o 15% albo 25% względem wskazanych niżej okresów referencyjnych, LUB w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy o 20 proc., ale nie więcej niż do 0,5 etatu pod warunkiem opłacenia składek i podatków za pierwszy kwartał 2020 roku

• Co: przedsiębiorcy będą mogli uzyskać przez 3 miesiące dofinansowanie ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie wynosi ono 2 600 zł), ale nie więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia za pracę (w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2019 r. wyniosło ono 5367,71 zł)

• Jak rozumieć spadek obrotów: spadek poziomu sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym: nie mniej niż o 15 % (stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnych 2 kolejnych miesięcy w okresie od stycznia 2020 r. do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy z roku ubiegłego) lub nie mniej niż o 25 % obrotów w miesiącu w okresie od stycznia 2020 r. w porównaniu do miesiąca poprzedniego

• Dodatkowe informacje: zgodnie z projektem ustawy dopłaty będą stanowiły pomoc de minimis

Cały materiał w załączniku

Pilny apel o wypełnienie ankiety

Polska Izba Książki prosi właścicieli firm/ osoby zarządzające firmami branży wydawniczo-księgarskiej o uważne i rzetelne wypełnienie poniższej ankiety.

Kwestionariusz zbiera dane z branży wydawniczo-księgarskiej w celu oceny skali problemów i zagrożeń i przedstawienia ich organom państwowym.

Kwestionariusz jest anonimowy, zawiera kilkanaście krótkich pytań. Wyważone odpowiedzi pozwolą na ustalenie potrzeb pomocowych.

Ankieta

Książka na telefon

ksiazkanatelefon.jpg

Trwa akcja "Książka na telefon", dzięki której każdy może realnie wesprzeć działalność księgarń kameralnych. To bardzo ważne, bo jak oszacowano, 40 proc. księgarń w Polsce może upaść z powodu epidemii (dane na podstawie ankiet przeprowadzonych wśród właścicieli 100 księgarń stacjonarnych).

Na stronie internetowej http://ksiazkanatelefon.pl/ znajduje się lista działających na terenie całej Polski księgarń, w których można zamawiać książki. Wystarczy skontaktować się mailowo, telefonicznie lub przez media społecznościowe i zapytać o poszukiwany tytuł lub poprosić o rekomendacje, także te niestandardowe jak np. zdjęcie regałów lub transmisja live z księgarni.

Kryzys w gospodarce - kwestionariusz branży wydawniczo-księgarskiej

Polska Izba Książki prosi właścicieli firm/zarządzających firmami branży wydawniczo-księgarskiej o uważne i rzetelne wypełnienie poniższej ankiety do 27.03.2020. Kwestionariusz zbiera dane z branży wydawniczo-księgarskiej w celu oceny skali problemów i zagrożeń i przedstawienia ich organom państwowym Kwestionariusz jest anonimowy, zawiera kilkanaście krótkich pytań. Wyważone odpowiedzi pozwolą na ustalenie potrzeb pomocowych.

Ankieta

Książka na wynos

ksiazkanawynos.png

Startuje nowy pomysł Big Book Cafe – centrum edukacji literackiej. Co dzień jeden z twórców i twórczyń Big Book Cafe rekomenduje w mediach społecznościowych pakiet 20 konkretnych, starannie wybranych tytułów. – To nasze autorskie typy, pokazujące, jakie książki na co dzień czytamy i do których wracamy w chwilach kryzysu. Książki sprawdzone, za które ręczymy – wyjaśnia Julia Rzemek, kierująca księgarnią Big Book Cafe. – W ostatnich dniach wiele osób zwracało się do nas z pytaniem czy księgarnia działa. Wychodzimy naprzeciw potrzebom i mocno wierzymy, że razem nie tylko w dobrej formie przetrzymamy kwarantannę, ale nawet poprawimy statystyki czytelnictwa – dodaje.

Można zamówić jedną książkę albo więcej. Najlepiej zrobić to mailowo, pisząc na adres ksiegarnia@bigbookcafe.pl i dokonując przelewu zgodnie z instrukcją. Jak książki dotrą do czytelnika? Do wyboru są trzy możliwości: odbiór osobisty w Big Book Cafe (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-15.00, płatność kartą), dostarczenie do domu (w centralnych dzielnicach Warszawy – bezpłatnie i bezkontaktowo) lub przesyłka pocztowa – na adres lub do paczkomatu. Książki będą przygotowywane do odbioru i dostarczane na bieżąco.

– Mamy pomysł, jak wycisnąć sporo sensu i poczucia czytelniczej solidarności z tych trudnych dni – mówi Anna Król, twórczyni Big Book Cafe. – Jest więcej czasu na czytanie, niektórzy zdążyli już przetrzebić domowe biblioteki, bo literatura koi nerwy i zabiera w inne światy. Dlatego my szykujemy dobrze przemyślane rekomendacje najlepszych lektur, a czytelników zapraszamy, aby swoimi zakupami wsparli nasze istnienie i szanse na dalszą działalność. Wierzę, że zyskamy wszyscy, a przy okazji zasilimy pisarzy i wydawców, czyli cały obieg literacki – zachęca do udziału Anna Król.

WIĘCEJ O AKCJI Facebook/bookcafe

Lista księgarń otwartych

Anna Karczewska (Książki Kupuję Kameralnie) przygotowała listę otwartych obecnie księgarń kameralnych:

Brzeg Dolny – Księgarnia Stanisława Skrzyńska

Bydgoszcz – Skrzynka na bajki - księgarnia nie tylko dla dzieci, pracownia bajek, Tessa książki w Lisim Ogonie

Choszczno – Księgarnia Pegaz

Gdańsk – Sztuka Wyboru

Katowice - Biksa

Kraków – Główna Księgarnia Naukowa - Kraków GKN, Księgarnia Pod Globusem, Księgarnia CUD Ciało - Umysł - Duch, De Revolutionibus Books&Cafe - na stronie www.derevolutionibus.pl

Krapkowice - Księgarnia Makama

Otwock - Baja Book

Poznań - Księgarnia "z Bajki"

Pułtusk – Księgarnia K.Lichosik

Puszczykowo – Księgarnia "Czytelnia" Puszczykowo

Sopot - Ambelucja

Toruń – Księgarnia " U Jezuitów ", Toruński Antykwariat Księgarski, Księgarnia Kafka i spółka

Warszawa – Księgarnia Korekty, Księgarnia Bullerbyn, Antykwariat Kwadryga, LIBER Księgarnia Uniwersytecka, Sklep Wielobranżowy Fundacji Bęc Zmiana, Nowa Księgarnia, Moda na Czytanie

Wągrowiec – Księgarnia Wągrowiec - Księgarnia Muszyńscy, Księgarnia Locum

Wrocław – Szarlatan Antykwariat Galeria Sztuki Wydawnictwo Fotografia

O księgarni Skład Główny w Radiu RSC

sklad.jpg

Spotkanie z Agnieszką Kurc z kameralnej księgarni w Koluszkach. Co to znaczy, że księgarnia jest kameralna? Kogo można tu spotkać? Kogo można posłuchać? Co odróżnia to miejsce od wszystkich innych? O tym i dużo więcej usłyszeć można w audycji Gość Dnia w Radiu RSC.

http://radiorsc.pl/2020/03/zupelnie-niezwyczajna-ksiegarnia/?fbclid=IwAR04po-qpFOs1BioFdScYW3wt-V-VUDLOVMXi6ZBzs2uZpJ4yAuWR9w0L0o