Artykuły - Aktualności

Poznańska Księgarnia Z Bajki - wydarzenia na najbliższe dni

20 sierpnia godz. 11.30
Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato. Pośpiewaj mi Mamo, pośpiewaj mi Tato. Społeczna akcja narodziła się w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Jej zadaniem jest rozśpiewanie rodziców i ich małych dzieci, nawet tych jeszcze nienarodzonych. Zajęcia prowadzić będą doświadczone nauczycielki muzyki, absolwentki Edukacji Muzycznej, jednocześnie chórzystki Chóru Kameralnego Dysonans. Os. Przyjaźni 125c Wstęp wolny

23 sierpnia godz. 16.30 Plastelinowa dżungla - warsztaty. Wyruszymy w podróż po dżungli. Przemienimy się w zwierzęta. Poznamy zabawne wierszyki. Ulepimy własną plastelinową dżunglę. Zaczniemy od ćwiczeń ruchowych, które wprowadzą dzieci w świadomość własnego ciała, rozwiną zręczność, stabilność, dadzą poczucie własnej wartości. Plastelinę na zajęcia można przynieść własną (polecamy polską plastelinę), lub zakupić w księgarni. Prosimy o ubranie wygodnego stroju. Ćwiczymy na boso. Zajęcia dla dzieci od 5 - 7 lat prowadzi: Dorina Maciejka. Ilustratorka ponad 80 książek dla dzieci. Trenerka jogi śmiechu.

os. Przyjaźni 125C Bilety 10 zł Rejestracja: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl lub tel.: 61 8200 582

25 sierpnia godz. 11.00 Poranek literacki z Dzielną Małpką os. Przyjaźni 125 C Wstęp - bon na książkę o wartości 20 zł

30 sierpnia godz. 16.30 Dunia i Mattis idą do szkoły, a my razem z nimi. os. Przyjaźni 125C Bilety 10 zł Rejestracja: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl lub tel.: 61 8200 582

31 sierpnia godz. 19.00 Noc w Fabryce Czekolady Po raz pierwszy w historii, przed ciekawskimi oczami i podniebieniami otworzą się podwoje Fabryki Czekolady Willy'ego Wonki! Wstęp tylko dla szczęśliwców, którzy posiądą złoty bilet. Prosimy o punktualne przybycie oraz o głowy (i brzuchy) gotowe na literacko-cukierniczą ucztę!

os. Przyjaźni 125C Bilety 15 zł Rejestracja: ksiegarnia@ksiegarniazbajki.pl lub tel.: 61 8200 582

Spotkanie z Doktorem Nikt

Doktor_Nikt_Hoza.jpg

Księgarnia BookBook Hoża (Warszawa, ul. Hoża 29/31) zaprasza na spotkanie z Doktorem Nikt z okazji premiery książki pt. „Marzenia na miarę. Jak sprawić, by niemożliwe stało się nieuchronnym”, wydanej nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 17 sierpnia, piątek, godz. 18 Doktor Nikt Sikloglou przeszedł drogę, o jakiej jego rodzina nie mogła nawet marzyć. Z biednej greckiej wsi trafił do Nowego Jorku, studiował na Harvardzie, aż wreszcie osiadł w Rzymie, gdzie przy Piazza di Spagna ma swój gabinet stomatologiczny. Wygląda jak typowy włoski Professore. Jest cenionym lekarzem i znakomitym kompanem do rozmów o tym …jak spełniać swoje marzenia. Bo jak nie On to kto? Bo jak nie My to kto? Warto marzyć!

O tym wszystkim Nikos Sikloglou opowiada w „Marzeniach na miarę”

Wstęp wolny!

Czerwony Atrament zamknięty

W Płocku została zamknięta księgarnio-kawiarnia Czerwony Atrament. Jak poinformowała „Gazeta Stołeczna” z 13 sierpnia w lokalnej rubryce o Płocku, Krzysztof Blinkiewicz i Magda Chylińska, właściciele tej placówki, ogłosili swą decyzję w ubiegłym tygodniu, biorąc „część winy na siebie”. Czerwony Atrament miał być otwarty po raz ostatni w środę 15 sierpnia. Czerwony Atrament mieścił się w lokalu o powierzchni 200 m kw. przy ul. Synagogalnej 4, wynajmowanym od Agencji Rewitalizacji Starówki. W „Gazecie Stołecznej” czytamy, że było to „jedyne takie miejsce w Płocku – kulturotwórcze, niebanalne, sprzyjające dobrym pomysłom”. „Gazeta Wyborcza” cytuje zaskoczonego Andrzeja Nowakowskiego, prezydenta miasta: „kibicowałem im od początku, zaglądałem do nich, rozmawiałem i wierzyłem, że im się uda, że w ogóle dobrze im idzie. Bo oni nigdy się nie skarżyli”. Prezydent Płocka stwierdził przy tym jednak, że „takim osobom jak właściciele Czerwonego Atramentu, kreatywnym, z pomysłami, powinno się pomagać, przynajmniej na początku. A jeśli po jakimś czasie nie dają rady – trudno, polegną w zderzeniu z ekonomią”.

Państwomiasto - przeprowadzka z Andersa na Jazdów

Klubokwiarnia i księgarnia Państwomiasto w sobotę 11 sierpnia przestanie działać w lokalu przy ul. Andersa w Warszawie. Jak informuje „Gazeta Stołeczna” z 7 sierpnia na zakończenie zaplanowanej na sobotę lokalnej imprezy – urodzin patrona ulicy gen. Władysława Andersa – po raz ostatni zostanie zgaszony neon nad klubokawiarnią, a na niedzielę zaplanowano tylko wyprzedaż wyposażenia. – Nie jesteśmy w stanie utrzymać lokalu w tym miejscu – powiedział Wiktor Jędrzejewski ze Stowarzyszenia „Projekt Polska”, które prowadzi Państwomiasto. Dwukondygnacyjny lokal o powierzchni ponad 500 m kw. był wynajmowany od 2012 roku z preferencyjnym czynszem w ramach miejskiego programu „Lokal na kulturę”. Przez sześć lat odbyło się tam ponad 1100 bezpłatnych wydarzeń, otwartych dla publiczności, z udziałem ponad 100 organizacji pozarządowych, a ponad 15 tys. osób skorzystało z pokoju spotkań. Jednak przez kolejne lata opłaty były podwyższane. – O kolejne przedłużenie umowy wystąpiliśmy w styczniu, dopiero w czerwcu dostaliśmy odpowiedź, że stawka wzrasta o prawie 5 tys. zł. Nie stać nas już na ten lokal – „Gazeta Stołeczna” cytuje dalej wypowiedź Wiktora Jędrzejewskiego. Łącznie czynsz i rachunki mają wynosić około 20 tys. zł miesięcznie. Negocjacje przedstawicieli Stowarzyszenia w śródmiejskim Zarządzie Gospodarowania Nieruchomościami oraz z wiceburmistrzem dzielnicy Wojciechem Matyjasiakiem nie dały rezultatu.

Najchętniej odwiedzane książki na lubimyczytać.pl

top_lipca.jpg

Gorące nowości, hity niezmiennie trwające na listach bestsellerów, powieści, których ekranizacje właśnie trafiają na małe i duże ekrany – to wszystko w Top lipca lubimyczytać.pl.

Top lipca lubimyczytać.pl otwiera Remigiusz Mróz ze swoją powieścią „Hashtag”. To nowość na księgarskich półkach i nowość w naszym zestawieniu – chyba nikogo nie dziwi fakt, że to właśnie Mróz, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, króluje w lipcowym rankingu. Nie zaskakuje również wysoka pozycja „A ja żem jej powiedziała” Katarzyny Nosowskiej oraz „Outsidera” Stephena Kinga – te majowo-czerwcowe premiery z pewnością jeszcze długo nie znikną z list bestsellerów. Wśród nowości wysokie, drugie w zestawieniu, miejsce „365 dni” Blanki Lipińskiej. Ta książka, reklamowana jako "Ojciec chrzestny" w połączeniu z "Pięćdziesięcioma twarzami Greya", od momentu premiery budzi skrajne emocje wśród Czytelniczek.

W związku z ekranizacjami do pierwszej dziesiątki „wskoczyły”: „41 dni nadziei” Tami Oldham Ashcraft i Susei McGearhart, a także powieść Gillian Flynn „Ostre przedmioty”, na podstawie której powstał ośmioodcinkowy miniserial produkcji HBO. Niezmiennie w czołówce rankingu pojawia się „Za zamkniętymi drzwiami” B.A. Paris, której premiera miała miejsce w lutym 2017 roku. Thriller wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością, na swoich półkach w serwisie lubimyczytać.pl umieściło go już niemal 14,5 tysiąca czytelników, a średnia ocen nie schodzi poniżej 7 gwiazdek!

Koncert kapeli podwórkowej "BEKA"

bekaa.jpg

W ramach cyklu "Muzyka na jarmarkowym szlaku" zapraszamy na koncert kapeli podwórkowej "BEKA" w repertuarze muzyki folkloru miejskiego. Miejsce koncertu: księgarnia MOK - "Jarosławski Kuferek Artystyczny" ; Kamienica Rynek 6 ; 2 sierpnia 2018 r - godz. 18:00. Pozdrawiam Henryk Paszek

2 sierpnia, godz. 18 - Kulisy Warszawskiego Ratusza - Księgarna Bookbook przy MDM

Wojciechowicz.jpg

Magdalena Rigamonti i Jacek Wojciechowicz

2 lipca, czwartek, godz. 18:00

Księgarnia BookBook przy MDM

Warszawa, ul. Koszykowa 34/50

Zapraszamy na spotkanie Magdaleną Rigamonti i Jackiem Wojciechowiczem, autorami książki

"Kulisy Warszawskiego Ratusza",

wydanej nakładem Od Deski Do Deski - wydawnictwo Tomasza Sekielskiego.

Księgarnia ArtTravel Warszawa zmienia adres

ArtTravel_nowe_2-min.jpg

Warszawska księgarnia podróżnicza ArtTravel zmienia lokalizację. Od 30 lipca będzie można znaleźć ją pod nowym adresem: al. Jana Pawła II 41/ lok. 9a (1 piętro). Poprzedni lokal znajdował się w sąsiednim budynku.

ArtTravel Warszawa jest częścią kompleksu handlowego Pasaż Muranów w samym centrum stolicy, tuż obok przystanku tramwajowego "Nowolipki" (np. linia 17, 33). W nowej lokalizacji można będzie kupić mnóstwo podróżniczych perełek. W ofercie księgarni dostępne są między innymi: • przewodniki (zarówno w wersji polskiej i angielskiej), • literatura podróżnicza, • mapy (w wersji polskiej i angielskiej), • mapy ścienne, • mapy zdrapki, • globusy, • globobary, • puzzle, • podkładki na biurko.

W wyborze odpowiedniego przewodnika czy mapy pomoże wykwalifikowany personel. W księgarni można odebrać zamówienie internetowe, wyszukać konkretny produkt w naszym sklepie internetowym, a także złożyć zamówienie.

ArtTravel Warszawa al. Jana Pawła II 41 lok 9A (1 piętro). 01-001 Warszawa Zapraszamy w dni powszednie od 11 do 19 a w soboty od 10 do 14 www.arttravel.pl

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

FSJP_PLAKAT-Skamandryci-INT.jpg

Skamandryci w tym roku patronują Festiwalowi Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie – niezwykle malowniczym miasteczku, o którym słyszał chyba każdy Polak i każdy obcokrajowiec uczący się języka polskiego. To już czwarta edycja Festiwalu! Odbędzie się ona w dniach 5–11 sierpnia 2018 r. Będą wieczory z poezją Skamandra w wykonaniu znakomitych polskich aktorów: Sławomiry Łozińskiej, Mai Komorowskiej, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej, Anny Nehrebeckiej, Karoliny Gruszki. Porozmawiamy o życiu literackim grupy Skamander, o Jarosławie Iwaszkiewiczu, o grupach artystycznych w sztuce… Zaplanowaliśmy również specjalne wieczory poświęcone Zbigniewowi Herbertowi – poecie wolności. Tradycyjnie wśród gości Festiwalu pojawią się pisarze, poeci, językoznawcy, odbędą się spotkania z laureatami nagrody poetyckiej Silesius oraz Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Po raz pierwszy przyznana zostanie nagroda, której inicjatorami i fundatorami są Konsulowie Honorowi Wielkiego Księstwa Luksemburga Tomasz Kopoczyński i Adam Byglewski. To Nagroda Wielkiego Redaktora – pierwsza w Polsce nagroda dla wybitnego reprezentanta niedocenianego, niewidocznego, a przecież tak potrzebnego zawodu.

Festiwal odwiedzi i zaśpiewa Hanna Banaszak, wystąpią też Adam Strug i Monodia Polska, Jazz Band Młynarski-Masecki z koncertem „Noc w wielkim mieście”, a pisarz Andrzej Stasiuk wraz z ukraińską formacją etno-rockową Haydamaky z Kijowa zaprezentują wspólny projekt „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”.

I wreszcie coś dla miłośników teatru. „Dziennik przebudzenia” na motywach „Dziennika” i „Drugiego dziennika” Jerzego Pilcha zagrają Adam Ferency i Joanna Kosierkiewicz, a Iwan Wyrypajew wraz z zaproszonymi aktorami przeczyta swoją najnowszą sztukę „Irańska Konferencja”.

Oprócz tego warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, kiermasz pięknej książki, kino festiwalowe i – już po raz drugi – Dzień Zamojski Festiwalu.

Klub przyjaciół Kuferka

Klezmaerska.jpg

W ramach naszej nowej oferty, w rytmach muzyki węgierskiej zainaugurowaliśmy cykl „Muzyka na jarmarkowym szlaku”, który został objęty Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Jarosławia.

Kolejna propozycja to muzyka klezmerska.

Miejsce muzycznych spotkań: księgarnia Miejskiego Ośrodka Kultury, „Jarosławski Kuferek Artystyczny”, Kamienica Rynek 6