Artykuły - Aktualności

Nabór do trzeciej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” potrwa do środy

Nabór do programu Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni” na lata 2023-2024 zakończy się w najbliższą środę, 24 maja.

W ramach programu można ubiegać się o wsparcie finansowe przeznaczone na zadanie obejmujące następuje kategorie wydatków:

1) koszty promocji księgarni; 2) koszty konsultingu i doradztwa; 3) koszty stałe utrzymania lokalu księgarni; 4) koszty realizacji planu proczytelniczego; 5) zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.

Jeden wniosek może dotyczyć jednego lub więcej niż jednego lokalu księgarni.

O wsparcie finansowe mogą starać się podmioty określone w par. 6 ust. 1 regulaminu programu, prowadzące małe księgarnie, które rozumiane są jako sklepy stacjonarne zajmujące się sprzedażą detaliczną książek, w których co najmniej 45% przychodów pochodzi ze sprzedaży książek, działające poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi, których oferta kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn. Liczba filii księgarni nie może być większa niż 2.

Z możliwości wnioskowania o wsparcie finansowe wyłączeni są beneficjenci przeprowadzonej w 2022 r. edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

Wsparcie finansowe zadania wynosi do 40 000,00 zł w podziale na dwa lata budżetowe – w roku 2023 – 60% wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego, w roku 2024 r. – 40% wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego, a finansowy wkład własny w realizowanym zadaniu nie jest wymagany.

Wnioski należy złożyć w terminie 24 maja 2023 r.

Szczegółowe informacje o programie znaleźć można pod tym adresem

Wyniki odwołań do naboru do programu „Partnerstwo dla książki” 2023

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpatrzył odwołania w ramach naboru do programu „Partnerstwo dla książki”.

Wyniki odwołań można znaleźć pod tym adresem: https://www.gov.pl/web/kultura/partnerstwo-dla-ksiazki5

Kontakt: Anna Tusiewicz – tel. 12 61-71-909, e-mail: a.tusiewicz@instytutksiazki.pl (w godzinach 10:00 – 14:00)

„Ile książek tyle światów”

KomitywaMTK.jpg

Polska Izba Książki organizuje po raz piąty na targach książki kolektywne stoisko małych oficyn wydawniczych. Trzeci raz odbywa się ono pod szyldem Komitywy Niszowych Wydawców.

Na stoisku Komitywy w PKiN będzie można kupić książki dwunastu wydawnictw, będą to: Biblioteka Słów - imprint Biblioteki Analiz, Fundacja Kultura Liberalna, Fundacja Sąsiedzi, Wydawnictwo Akademickie SEDNO, Wydawnictwo Buffi, Wydawnictwo Jagoda, Wydawnictwo JanKa, Wydawnictwo Nieoczywiste, Wydawnictwo Nieśpieszne, Wydawnictwo NISZA, Wydawnictwo OMNIBUS, zielone wydawnictwo - firma A-TI.

Numer stoiska 109 w sali Korczaka ( PKiN)

Vivat Książka! Jak osiągnąć zero waste na rynku wydawniczym?

zaproszenie_zero_waste.jpg

Polska Izba Książki zaprasza na spotkanie Vivat Książka! Jak osiągnąć zero waste na rynku wydawniczym?

Spotkanie odbędzie się 26 maja o godz. 11 podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie (sala Mickiewicza w PKiN)

Bezpłatne szkolenie dla księgarzy z Małgorzatą Narożną

baner_szkolenie.jpg

Biblioteka Analiz zaprasza księgarzy do udziału w bezpłatnym szkoleniu „Księgarz animator. Jak organizować zajęcia w księgarni dla najmłodszych czytelników”, które odbędzie się 3 czerwca w Warszawie.

Celem szkolenia, realizowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, jest podniesienie kompetencji księgarzy z księgarń stacjonarnych w obszarze organizacji spotkań dla najmłodszych czytelników, pokazanie dzieciom, że książka to piękny przedmiot, opowiadający historię; oswajanie dzieci z książką, z nawykiem odwiedzania księgarni i kupowania w niej książek; promowanie budowy i rozwoju księgozbiorów domowych, w tym stałej, niewymuszonej obecności książki w pokojach dziecięcych.

Szkolenie prowadzone będzie w formie teoretycznej, z elementami praktycznych warsztatów. Zaletą planowanych warsztatów będzie praktyczne podejście do przedstawianych zagadnień, poparte długoletnim doświadczeniem zawodowym Małgorzaty Narożnej oraz interaktywny charakter zajęć, pozwalający uczestnikom na weryfikację i testowanie swojej wiedzy w sytuacjach symulujących rzeczywistość. Ponadto szkolenie ma stać się platformą wymiany doświadczeń między jego uczestnikami.

Program szkolenia obejmie następujące elementy: cel organizacji wydarzeń, spotkania dla grup zorganizowanych przedszkolnych i szkolnych, promocja wydarzeń, omówienie praktycznych zagadnień pracy z dziećmi, przykłady zajęć (spotkanie w szkole, promocja książki, spotkanie z autorem itp.), przykłady pracy z różnymi rodzajami publikacji, jak sobie radzić w sytuacjach kryzysowych.

Szkolenie poprowadzi Małgorzata Narożna – księgarka dyplomowana, współzałożycielka autorskiej kluboksięgarni FiKa w Szczecinie, absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, członkini Polskiej Sekcji IBBY i Stowarzyszenia Księgarzy Polskich.

Więcej informacji [https://ksiegarze.com.pl/](https://ksiegarze.com.pl/}

Vivat Książka! Jak osiągnąć zero waste na rynku wydawniczym?

zaproszenie_zw.jpg

Polska Izba Książki zaprasza na spotkanie Vivat Książka! Jak osiągnąć zero waste na rynku wydawniczym?

Spotkanie odbędzie się podczas MTK w Warszawie 26.05. godz. 11.00, sala Mickiewicza w PKiN

O sytuacji ksiegarń w serwisie Lubimyczytać.pl

Spieszmy się kochać księgarnie – chciałoby się sparafrazować klasyka. Ankieta zrealizowana przez Stowarzyszenie Księgarzy Polskich dotycząca aktualnej sytuacji księgarń nie dostarcza bowiem powodów do optymizmu. Zamknięcie może grozić nawet co siódmej z nich - czytamy w serwisie czytelniczym Lubimyczytać.pl.

W badaniu, którego celem była ocena skali aktualnych problemów i zagrożeń polskiego księgarstwa, udział wzięło 80 osób z branży, z czego 95 proc. stanowili pracownicy księgarni kameralnych, niezależnych lub autorskich.

Wyniki? Delikatnie rzecz ujmując: nie najweselsze. Zamknięcie działalności rozważa co siódmy księgarz, spadki przychodów odnotowało ponad 60 proc. pytanych, a ponad 75 proc. dokłada do interesu.

Cały artykuł dostępny jest TUTAJ

Nowości wydawnicze w ocenie księgarzy

Polska Izba Książki zaprasza Cię do wypełnienia formularza.

Odpowiedz na pytania i pozwól nam przyjrzeć się życiu książki w Twojej księgarni.

Wyniki badania posłużą nam w przygotowaniu konferencji oraz warsztatów, które planujemy na 2023 r.

Z góry dziękujemy za poświęcony czas (10 minut).

>>>Link do ankiety

Wyniki ankiety dotyczącej aktualnej sytuacji księgarń

SKP_bez_napisu.jpg

Między 6 a 30 marca 2023 roku Stowarzyszenie Księgarzy Polskich przeprowadziło wśród księgarzy z całej Polski badanie ankietowe, którego celem była ocena skali aktualnych problemów i zagrożeń polskiego księgarstwa.

Łącznie w badaniu wzięło udział 80 księgarzy.

Z wynikami można zapoznać się TUTAJ

Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie

fikusny23.jpg

Szczecińska księgarnia FiKa planuje drugą edycję Fikuśnego Festiwalu Literatury w Szczecinie.

Spotkania odbywać się będą w weekendy od czerwca do końca sierpnia w Ogrodach Śródmieście (ul. Wielkopolska 19).

Wśród tegorocznych gości znajdą się:

Emilia Dziubak

Inga Iwasiów

Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Florcia

Kinga Konieczny i Figa

Agata Romaniuk i Kocia Szajka

Tomasz Samojlik i Żubr Pompik

Zofia Stanecka i Basia, Lotta i Drań

Piotr Socha i wszystkie pszczoły i drzewa

Marcin Szczygielski i Majka

Wojciech Widłak i Pan Kuleczka, kaczka Katastrofa, mucha Bzyk Bzyk i pies Pypeć

Pełny program poznamy już wkrótce.