Artykuły - Aktualności

Czytanie uszczęśliwia

19 kwietnia odbyło się spotkanie PIK i Big Book Cafe inaugurujące obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018. W tym roku PIK zajął się tematyką związaną z czytaniem w sposób bardziej interdyscyplinarny. Nie przedstawiliśmy suchych statystyk z rynku książki, nie epatowaliśmy czarnowidztwem chociaż być może są ku temu uzasadnione powody.

Zaprosiliśmy dziennikarzy i wszystkich zainteresowanych problematyką branży do Big Book Cafe na trzy bardzo interesujące popularnonaukowe wystąpienia ekspertów: dra Pawła Boguszewskiego, neurobiologa, z wykładem o intrygującym tytule "Umysł na książkach. Mózg nałogowego czytacza"; dra Pawła Kuczyńskiego, socjologa, który zaprezentował wycinek ze wspólnych badań PIK i portalu Lubimy Czytać, prowadzonych na czytających internautach; dr Sylwię Stano, znaną także z proczytelniczego wideobloga Książniczki mają zdanie (prowadzonego wspólnie z Zofią Karaszewską), kulturoznawczynię, która wyjaśniła nam czego nie wiemy o czytelniku generacji Z…

Tematyka śniadania medialnego niech stanowi pretekst do wiosennej dyskusji nad czytaniem jako szerokim zjawisku kulturalno-społecznym. Warto przyjrzeć się czytaniu dokładniej, przez pryzmat współczesnych osiągnięć nauk humanistycznych, ale i…przyrodniczych.

Spotkanie było transmitowane w internecie i dostępne jest w postaci nagrania na stronie PIK i kanale YouTube PIK.

Światowy Dzień Książki w Jarosławskim Kuferku Artystycznym

spot_z_ulub_ksiazka.jpg

Z okazji Światowego Dnia Książki zapraszamy do księgarni Miejskiego Ośrodka Kultury na niecodzienne spotkanie z książką. Niech to będzie WASZA ULUBIONA KSIĄŻKA !!! Prosimy o przyniesienie jej ze sobą na spotkanie

Do zobaczenia 23 kwietnia o godz. 17.30; Kamienica Rynek 6

Henryk Paszek Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu

Prof. Ewa Łętowska w BookBook Hoża

Ewaetowskaplakat.jpg

W 100-lecie nadania praw wyborczych Polkom, księgarnie BookBook zapraszają na cykl spotkań #GłosKobiet. Bohaterkami spotkań są kobiety, które przekraczają granice dziedzin, w których na co dzień są obecne. Są autorytetami, które głośno i dobitnie wyrażają swoje zdanie.

Prof. Ewa Łętowska - prawniczka, zajmująca się prawem cywilnym, konstytucyjnym, prawami człowieka. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek korespondent Polskiej Akademii Umiejętności. Pierwszy Rzecznik Praw Obywatelskich (1988-1992), sędzia w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego.

Pisze i mówi także o operze i w ogólności o muzyce.

Spotkanie poprowadzi Remigiusz Grzela.

26 kwietnia, czwartek, godz. 18 Księgarnia BookBook Warszawa, ul. Hoża 29/31

Księgarnie BookBook to 96 księgarnie na terenie całej Polski oraz bookbook.pl, gdzie czytelnicy znajdą nowości, bestsellery oraz wyjątkowe oferty promocyjne. W księgarniach miłośnicy książek poznają kilka milionów egzemplarzy od literatury pięknej, poprzez reportaże poradniki, ciekawą ofertę dla najmłodszych i młodych czytelników. Księgarnie Bookbook to także partner wielu inicjatyw wspierających czytelnictwo oraz organizator wydarzeń kulturalnych swoich księgarniach.

Pasje z jarosławskiego Kuferka

pasje.jpg

Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu i Jarosławski Kuferek Artystyczny zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu "Pasje z jarosławskiego Kuferka". Tym razem gościć będziemy Panią Martę Zadorożną. Start: 17 kwietnia o godz.18.00 w księgarni MOK - w "Jarosławskim Kuferku Artystycznym" Kamienica - Rynek 6

Weekendowe zajęcia w księgarni Mała Buka

W niedzielę 15 kwietnia o godz. 14 księgarnia Mała Buka zaprasza na niedzielne popołudnie z przemiłym Edziem autorstwa Astrid Desbordes i Marca Boutavanta. Na warsztatach zrobimy pompony do ozdoby włosów i oczywiście przeczytamy historię o przygodach nieśmiałego wiewiórka.

Młodsze dzieci zapraszamy na zajęcia z opiekunem.

Zajęcia dla dzieci 5+

Wstęp: 20 PLN

Z kolei w niedzielę 15 kwietnia o godz. 18.15 księgarnia Mała Buka na pierwsze zajęcia z nowego cyklu Programowanie. Na kursie dzieci będą tropić przestępców, rozwiązywać zagadki i ratować świat, a wszystko przy pomocy gier, które same stworzą! W formie kreatywnej zabawy uczestnicy zdobędą wiedzę z zakresu logiki i algorytmiki.

Na pierwszych zajęciach z cyklu zaprezentowany zostanie program Scratch, w którym dzieci będą pracować podczas kursu. Dzięki „Odysei kosmicznej będziemy towarzyszyć sondzie kosmicznej Voyager w jej podroży przez Układ Słoneczny. Odwiedzimy między innymi pas asteroidów, Jowisza, Saturna, Neptuna i przestrzeń międzygwiezdną.

Zajęcia prowadzi zawodowy programista z Bricks 4 Kidz – Warszawa, PL, doświadczony w nauczaniu dzieci i młodzieży. Wielkość grupy nie przekracza 10 osób, co pozwala na indywidualne podejście do uczestników. Każde dziecko pracuje samodzielnie we własnym tempie.

Zajęcia dla dzieci 8-12 lat Wstęp na zajęcia pokazowe: 20 PLN

ZAPISY I INFORMACJE: ksiegarnia@malabuka.pl, 22 370-25-03

Księgarnia Mała Buka (d. Badet Ursynów) al. KEN 83 lok U15 02-777 Warszawa tel. 22-370-25-03, 508-616-769 www.malaBuka.pl

Relacja ze śniadania medialnego "Czytanie uszcześliwia" w internecie!

zaproszenie_transmisja.jpg

Dla wszystkich zainteresowanych internetowym udziałem w spotkaniu Polskiej Izby Książki oraz Big Book Cafe mamy ważną wiadomość! Śniadanie medialne "Czytanie uszczęśliwia" będzie transmitowane w internecie na żywo oraz dostępne do późniejszego odtwarzania na kanale YouTube PIK . Szczegóły na stronie PIK, w zakładce Komunikaty PIK - "Zapraszamy na śniadanie medialne!".

Spotkanie "CZYTANIE USZCZĘŚLIWIA! Jak książki sprzyjają naszym mózgom, młodości i kulturze" już 19 kwietnia, o godzinie 11:00 w Big Book Cafe, przy ul. Dąbrowskiego 81.

Czytanie uszczęśliwia!

zapr_pik_2.jpg

Polska Izba Książki zaprasza na spotkanie inaugurujące obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2018!

Spotkanie "Czytanie uszczęśliwia! Jak książki sprzyjają naszym mózgom, młodości i kulturze" odbędzie się 19 kwietnia, o godzinie 11.00 w klubokawiarni Big Book Cafe, przy ul. Dąbrowskiego 81.

Wiosennie optymistyczne dane dotyczące zagadnienia czytania przedstawią:

neurobiolog dr Paweł Boguszewski - "Czytanie książek uważamy za czynność nobilitującą, lepszą formę zdobywania informacji niż oglądanie telewizji i szlachetniejszą rozrywkę od gier komputerowych. Oczytanie potocznie łączymy z mądrością, elokwencją i wiedzą. Ale czy naprawdę czytelnictwo zmienia nasz mózg na lepsze? Czy nauka jest w stanie udowodnić wyższość czytelnictwa? W moim wykładzie postaram się pokazać co neuronauka ma do powiedzenia o mózgach nałogowych czytaczy"

socjolog dr Paweł Kuczyński - "Kim są miłośnicy książek w wieku 14 -19 lat? Jakie są ich praktyki lekturowe i jaki ma na nie wpływ internet? Z jakich źródeł pozyskują książki? Czy sięgają po ebooki i audiobooki? Z kim rozmawiają o książkach? W krótkiej prezentacji zostanie omówiony fragment wyników badania opinii przeprowadzonego przez portal Lubimyczytac.pl i Polską Izbę Książki pod nazwą „W sieci o książkach. Miejsce spotkań czytelników"

kulturoznawczyni dr Sylwia Stano - "Emancypacja książki i czytania wiąże się z rozwojem internetu i nowych technologii. Zmiany dokonują się pod wpływem usieciowienia i digitalizacji kultury, i choć polski rynek książki zachowuje pewien margines specyfiki odzwierciedlenie znajdują u nas tendencje i zjawiska obecne na globalnym rynku. Co jednak najważniejsze - zmienia się sposób czytania. Decydują o tym w dużej mierze sami czytelnicy, których w internecie nie brakuje. Nie brak również czytelniczych fenomenów cyfrowych czasów"

Wydawnictwo Dwie Siostry – Best European Children's Publisher of the Year

BCBF-dwie_siostry.png

26 marca 2018 w Bolonii podczas największych targów książki dziecięcej na świecie, Bologna Children’s Book Fair, Wydawnictwo Dwie Siostry ogłoszone zostało Najlepszym Europejskim Wydawcą Dziecięcym Roku!

Premio BOP – Bologna Prize for the Best Children's Publisher of the Year to najbardziej prestiżowa nagroda dla wydawców dziecięcych na świecie, przyznawana co roku najlepszym oficynom z każdego z sześciu kontynentów świata.

Prof. Joanna Tokarska-Bakir w BookBook

profJoannaTokarskaBakir_1.jpg

Księgarnia BookBook zaprasza na spotkanie z prof. Joanną Tokarską-Bakir autorką książki „Pod klątwą”, tom 1 i 2, wydanych nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Spotkanie poprowadzi Magdalena Kicińska.

27 marca, godz. 18

Księgarnia BookBook, Warszawa, ul. Hoża 29/31

Pogrom kielecki wciąż stanowi ważny przedmiot debaty publicznej w Polsce. Dotyczyły go dwa śledztwa, prowadzone przez polskie władze powojenne. W pierwszym, które władze komunistyczne rozpoczęły natychmiast po masakrze, usiłowano dowieść, że była ona akcją zbrojnego podziemia. Pod koniec dochodzenia drugiego, prowadzonego po roku 1989, forsowano przede wszystkim hipotezę, że przyczyną pogromu była ubecka prowokacja.

Niniejsza książka, oparta na rozległej kwerendzie w Instytucie Pamięci Narodowej w latach 2013-2017 i innych archiwach, stanowi szczegółowy audyt obu tych postępowań. Było to również możliwe, ponieważ po śmierci Michała Chęcińskiego, świadka w śledztwie z lat 90., który był zwolennikiem tezy o radzieckiej prowokacji, autorce książki udostępniono jego archiwum domowe.

Weekend z Tolkienem i harcami w Badecie

pierscien.jpg

24.03 – DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA

24 marca, w sobotę o godz. 11.30 z okazji Światowego Dnia Czytania Tolkiena kluboksięgarnia Badet zaprasza na zajęcia inspirowane „Hobbitem” i „Władcą pierścieni”. Przeczytamy, głośno i z podziałem na role, fragmenty powieści J.R.R.Tolkiena. Umkniemy pająkom w Mrocznej Puszczy, odnajdziemy jedyny pierścień, rozwiążemy zagadki Golluma i pokonamy Smauga. Zajęcia dla dzieci od lat 6, wstęp: 5 zł, zapisy: badet@badet.pl lub tel. 22 499-37-17. Nasz adres: kluboksięgarnia dziecięca Badet, ul. Lentza 35a, Wilanów. Więcej zapowiedzi zajęć dla dzieci na www.Badet.pl. #TolkienReadingDay

25.03 – HARCE LOGOPEDYCZNE 25 marca, w niedzielę o godz. 15 kluboksięgarnia Badet zaprasza na nowe zajęcia logopedyczne. Celem Harców, prowadzonych przez doświadczoną logopedkę, jest stymulowanie ogólnego rozwoju, usprawnianie funkcji poznawczych i aparatu artykulacyjnego, wspomaganie samodzielności i kreatywności. W ramach Harców pojawią się: zabawa z chustą animacyjną, zajęcia dramowe, zabawy plastyczne i ćwiczenia logopedyczne usprawniające oddech, fonacyjne, poprawiające motorykę narządów mowy i artykulację. Zajęcia dla dzieci od ok. 2 do 4 lat poprowadzi Grażyna Łuczak, specjalistka w zakresie logopedii z wieloletnim doświadczeniem, dyplomowana nauczycielka wychowania przedszkolnego, animatorka zajęć plastyczno-psychoruchowych i sztuki origami. Czas trwania zajęć: 45 minut plus czas na konsultacje indywidualne, sala jest dostępna łącznie przez 90 minut.

Wstęp: 30 zł w przedsprzedaży, 35 zł w dniu zajęć, zapisy: badet@badet.pl lub tel. 22 499-37-17. Nasz adres: kluboksięgarnia dziecięca Badet, ul. Lentza 35a, Wilanów. Więcej zapowiedzi zajęć dla dzieci na www.Badet.pl.