Artykuły - Aktualności

Noc Księgarń 2021. Dołącz do grona partnerów festiwalu!

plakat_noc.jpeg

Już jesienią odbędzie się trzecia edycja Nocy Księgarń. Dystrybutor książek OSDW Azymut, organizator festiwalu, zaprasza wydawców, firmy, instytucje pozarządowe i samorządy do współpracy przy programie tegorocznej odsłony wydarzenia.

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal organizowany od 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Wydarzenie – podobnie jak Noc Muzeów – na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych roku. Szeroki program, obejmujący m.in. spotkania autorskie, debaty, warsztaty, kiermasze czy koncerty przyciąga uwagę wielu mediów, blogerów i czytelników. Co roku do wydarzenia przyłącza się ponad 100 niezależnych księgarń z całej Polski.

Festiwal, wraz z towarzyszącą mu akcją www.ksiazkanatelefon.pl, od dwóch lat promuje niezależne księgarnie stacjonarne, lokalne inicjatywy literackie i kulturalne. Do tej pory wśród gości Nocy Księgarń znalazło się wielu znanych autorów i autorek, twórczyń i twórców, naukowców i naukowczyń, wśród nich m.in.: Szczepan Twardoch, Katarzyna Nosowska, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Katarzyna Grochola, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Aneta Jadowska, Jakub Małecki, Łukasz Lamża, Agata Hącia, Marcin Napiórkowski, Krystyna Czubówna, Marcin Świetlicki, Zygmunt Miłoszewski czy Przemek Staroń.

Chcesz dołączyć do grona partnerów Nocy Księgarń? Masz pomysł na wydarzenie?

Skontaktuj się z organizatorami: kontakt@nocksiegarn.pl

Więcej o festiwalu:

www.nocksiegarn.pl

www.facebook.com/nocksiegarn

www.instagram.com/nocksiegarn

Wycieczka do Księgarni Bookszpan

LATO21_w_ksiegarnianych_1.jpg

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu – organizator wakacyjnego projektu „Akcja-ilustracja, czyli kreatywne lato z biblioteką” - serdecznie zaprasza do udziału w wycieczce do Księgarni Bookszpan w Sosnowcu (Centrum Handlowe Auchan), która odbędzie się w czwartek 22 lipca. Udział w wycieczce jest bezpłatny – obowiązują zapisy.

Czy wizyta w Księgarni może okazać się jedną z najlepszych wakacyjnych przygód? Oczywiście, że tak! Na co dzień Księgarnia kojarzy nam się z książkowymi zakupami. Jednak to miejsce skrywa również wiele ciekawych sekretów. Można się w niej także doskonale bawić!

Uczestnicy wycieczki zostaną oprowadzeni po tajemniczych księgarnianych zakamarkach. Wezmą również udział w specjalnie przygotowanych konkursach i zabawach. Dopełnieniem wycieczki mogą być również udane książkowe zakupy.

"Zapraszamy gorąco do udziału w wyprawie. Będzie naprawdę wesoło i ciekawie. Może nawet, pomiędzy regałami, uda nam się spotkać prawdziwego mola książkowego" - zachęca Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu.

Wypełnioną i podpisaną kartę zgłoszeniową i zgodę do pobrania TUTA należy przesłać na adres promocja@biblioteka.sosnowiec.pl lub dostarczyć osobiście do Działu Instruktażu i Promocji w Zagłębiowskiej Mediatece (ul. Kościelna 11, poziom II).

Ilość miejsc ograniczona. Każde dziecko musi posiadać bilety autobusowe na przejazd do Centrum Auchan i z powrotem. Ewentualne zakupy, dzieci mogą robić tylko na swój koszt.

Nagrania ze spotkań z cyklu Miasta Książki: Warszawa-Frankfurt

Goethe-Institut w Warszawie, Polska Izba Książki i Frankfurter Buchmesse mieli przyjemność zaprosić na cykl polsko-niemieckich branżowych spotkań online, na których eksperci z obydwu krajów omawiali aktualne zagadnienia intrygujące uczestników rynku książki. Tryb online pozwolił na zadawanie pytań, na które eksperci udzielali ciekawych i wyczerpujących odpowiedzi.

Zapraszamy do obejrzenia wszystkich spotkań, do których linki dostępne są poniżej:

Miasta Książki: Warszawa-Frankfurt/Ustawa o cenie książki

Miasta Książki: Warszawa-Frankfurt/Rynek audiobooków

Miasta Książki: Warszawa-Frankfurt/Wirtualne targi książki

Miasta Książki: Warszawa-Frankfurt/Lobbing w czasach globalizacji

Miasta Książki: Warszawa-Frankfurt/Rynek e-booków w Polsce i w Niemczech

Miasta Książki: Warszawa-Frankfurt/Czy tradycyjne księgarnie pójdą do lamusa?

Miasta Książki: Warszawa-Frankfurt/ Sposoby na skuteczną promocję dzieł krajowych pisarzy za granicą – przykłady z Niemiec, Norwegii i Polski

Poznaliśmy poznańskie Fest Księgarnie

Miasto Poznań ogłosiło wyniki plebiscytu na “Fest Księgarnię”, czyli księgarnię cieszącą się największą sympatią czytelników.

Pierwsze miejsce zajęła Księgarnia Muzyczna Pasja, drugie – Skład Kulturalny, trzecie – Księgarnia KiK.

Wyróżnienia: Księgarnia Liber Księgarnia Wilda Księgarnia Medyczna Dom Zdrowia Księgarnia Z Bajki Księgarnia im. Jana Pawła II SURSUM CORDA Bookowski Księgarnia w Zamku Księgarnia z Klimatem DOBRE MIEJSCE Bookarest Księgarnia Arsenał KIOSK – Księgarnia Artystyczna.

Wszystkie otrzymały tytuł “Fest Księgarnia” oraz nagrody finansowe. Łączna ich pula wyniosła aż 64 tys. zł.

W plebiscycie ujęto 29 księgarń działających w Poznaniu. Oddano na nie łącznie blisko 5000 głosów.

Stanowisko PIK w sprawie projektowanych przez MEiN zmian w wykazach lektur

list.jpg

Polska Izba Książki przekazała 8 lipca do Ministerstwa Edukacji i Nauki uwagi do projektów rozporządzeń Ministra Edukacji i Nauki z 8 czerwca.

Księgarnia miejscem kultury - szkolenie webinarowe dla księgarń stacjonarnych

Szanowni Księgarze,

uprzejmie przypominamy, że trwa szkolenie " Księgarnia miejscem kultury - szkolenie webinarowe dla księgarń stacjonarnych"

Najbliższe spotkania:

Sobota 03.07, 10.07

w godzinach 10.00-14:00

Spotkania odbywać się będą w online z wykorzystaniem aplikacji ZOOM.US. Link do szkolenia

Osoby zainteresowane udziałem w szkoleniu mogą dopisać się do listy uczestniczących bądź po prostu wejść w link szkoleniowy w trakcie trwania zajęć. Tylko osoby zapisane na szkolenie otrzymają materiały szkoleniowe.

http://www.pik.org.pl/komunikaty/886/ksiegarnia-miejscem-kultury-szkolenie-webinarowe-dla-ksiegarn-stacjonarnych-zapraszamy-na-szkolenie

Dlaczego księgarnie są ważne? ANKIETA skierowana do klientów lokalnych księgarni

Szanowni Państwo,

w trosce o przyszłość lokalnego księgarstwa opracowaliśmy ankietę skierowaną do klientów do klientów Państwa księgarń i antykwariatów.

Mamy do Państwa uprzejmą prośbę o zebranie wypełnionych ankiet. To tylko cztery proste pytania. Uzyskane odpowiedzi będą świadectwem, że jest duża społeczność, dla której istnienie niezależnych, lokalnych księgarń jest ważne.

Wystarczy wydrukować ankietę dla klientów w odpowiedniej liczbie i zachęcać klientów odwiedzających Państwa księgarnię/ antykwariat, aby odpowiedzieli na pytania przeznaczone dla nich. Plik odpowiedzi klientów prosimy połączyć z danymi o Państwa księgarni/ antykwariacie (druga strona przesłanej ankiety).

Dlaczego prosimy o informacje dotyczące klientów (płeć, wiek) oraz o podstawowe informacje o Państwa księgarni? Te dane są ważne dla analizy uzyskanych odpowiedzi, pomogą np. określić podstawowy profil klientów stacjonarnych placówek w korelacji z typem księgarni.

Prosimy przesłać do nas wypełnione ankiety do 15 lipca br. na adres biura Polskiej Izby Książki:

Polska Izba Książki ul. Oleandrów 8, 00-629 Warszawa

Można też wysłać skany lub zdjęcia ankiet mailem - biuro@pik.org.pl

W razie pytań proszę dzwonić – tel. 22 875 94 96

Miasta Książki: Warszawa - Frankfurt

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Miasta Książki: Warszawa - Frankfurt. To już jutro o godzinie 15:00. Link i zaproszenie do spotkania:

http://www.pik.org.pl/komunikaty/862/zapraszamy-na-spotkania-z-cyklu-miasta-ksiazki-warszawa-frankfurt-organizatorzy-goethe-institut-w-warszawie-pik-frankfurter-buchmesse

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia krótkiego reportażu z poprzedniego wydarzenia, które odbyło się 18-ego maja na temat przyszłości księgarni stacjonarnych:

https://youtu.be/jb5ITaFndhE

W sieci o książkach. Jak czytamy w czasie pandemii?

Izabela Sadowska oraz dr Paweł Kuczyński zapraszają do zapoznania się z najnowszym raportem badawczym PIK i Lubimy Czytać

Izabela Sadowska

dr Paweł Kuczyński

Raport z badań Lubimy Czytać i Polskiej Izby Książki

16.766! Tylu czytelników w dniach 8-22 kwietnia 2021 roku wypełniło internetową ankietę przygotowaną przez największy polski serwis o książkach lubimyczytać.pl we współpracy z Polską Izbą Książki. To imponująca liczba i ogrom danych do analizowania. Czytelnicy odpowiadali na pytania: Jak pandemia wpływa na wybory czytelnicze? Jakie kategorie książek najchętniej czytamy, a które już nas znudziły? Czy kupujemy więcej, czy mniej książek? A może częściej sięgamy po e-booki lub audiobooki? Wyniki badań zostały zaprezentowane 12 maja podczas Wirtualnych Targów Książki BookTarg.

Sposoby na skuteczną promocję dzieł krajowych pisarzy za granicą

Goethe-Institut w Warszawie, Polska Izba Książki i Frankfurter Buchmesse zapraszają na siódmy panel z cyklu polsko-niemieckich branżowych spotkań online, na których eksperci z obydwu krajów omawiają aktualne zagadnienia intrygujące uczestników rynku książki. Tryb online pozwoli na zadawanie pytań, na które eksperci chętnie odpowiedzą.

Sposoby na skuteczną promocję dzieł krajowych pisarzy za granicą – przykłady z Niemiec, Norwegii i Polski. Jakie działania wydawców są skuteczne? Jakie wsparcie może dać państwo?

Spotkanie odbędzie się 22 czerwca, w godz.15-16.30

W języku polskim i niemieckim, z tłumaczeniem symultanicznym

Od 1971 roku literacką Nagrodą Nobla nagrodzono pisarzy siedemnastu języków świata. Najliczniej reprezentowani są autorki i autorzy angielskojęzyczni, a potem, w znacznym odstępie – niemiecko- i hiszpańskojęzyczni. Jak uczynić, aby najcenniejsze książki wszystkich zakątków świata docierały do czytelniczek i czytelników innych krajów? Abyśmy mogli zapoznawać się z bogactwem życia innych odzwierciedlonym w dziełach ich pisarzy. O sukcesach i problemach w tym temacie rozmawiać będą doświadczone ekspertki z trzech krajów.

Prelegentki: Friederike Barakat, dyrektorka działu Foreign Rights w wydawnictwie Hanser

Jadwiga Jędryas, współzałożycielka wydawnictwa Dwie Siostry, tłumaczka literacka

Ellen Trautmann Olerud, konsultantka ds. rynków międzynarodowych w NORLA (Centrum Promocji Literatury Norweskiej za Granicą)

Agnieszka Urbanowska, specjalistka ds. promocji literatury polskiej za granicą, Instytut Książki

Prowadzenie: Sonia Draga, prezeska Polskiej Izby Książki, prezeska wydawnictw Sonia Draga i Debit

Rejestracja uczestników na platformie ZOOM: https://sababady.zoom.us/webinar/register/WN_qIo8_kaYQRylNuI8Ahgpjw

Wydarzenie można oglądać na żywo: w języku polskim: https://www.facebook.com/events/150724480420532/?ref=newsfeed w języku niemieckim: https://youtu.be/E3KpSNgeTOw