Artykuły - Aktualności

30-lecie Polskiej Izby Książki

PIK_LOGO.png

30 lat minęło od kiedy branża wydawniczo-księgarska w Polsce ma swoją izbę gospodarczą. W chwili wielkich przemian, w czerwcu  1990 spotkali się wydawcy „solidarnościowi” i jeszcze do niedawna „państwowi”  i rozpoczęli wspólne działania na rzecz interesów tej branży, rozwoju rynku książki i czytelnictwa.

Przez 30 lat Izba podejmowała najróżniejsze wyzwania, skupiając w swoich szeregach najważniejsze podmioty rynku książki. Cały czas chodzi bowiem o bogatą ofertę książek w księgarniach, o  ich dostępność cenową  i skuteczną promocję kultury czytelniczej. Jako członek  Federation of European Publishers (FEP), Polska Izba Książki ma styczność z najlepszymi praktykami  na dobrze  rozwiniętych rynkach książki. Na arenie europejskiej uczestniczy w pracach nad dostosowaniem prawa autorskiego do wymogów rozwijającego się rynku cyfrowego, nad preferencyjnymi stawkami VAT dla książek niezależnie od nośników, nad zwalczaniem piractwa w sieci. Nieustannie  prowadzony jest dialog z ministerstwami kultury, edukacji, finansów czy rozwoju. Prowadzona jest ścisła  współpraca ze środowiskami bibliotekarzy, księgarzy, pisarzy  oraz drukarzy.

Okres 30 lat aktywności Polskiej Izby książki przyniósł wymierne efekty.

Zapraszamy na  kilkuminutowe  spotkanie z Polską Izbą Książki z okazji jej jubileuszu: Film

Nowa księgarnia w Warszawie

najelpsza.jpg

10 czerwca zainaugurowała działalność Najlepsza Księgarnia. Placówka mieści się przy ul. Augusta Cieszkowskiego 1/3 / 147-148 (pasaż handlowy od ulicy Słowackiego) w Warszawie.

W ofercie znajdują się m.in. książki reportażowe, beletrystyka oraz fantastyka, a także literatura anglojęzyczna.

Godziny otwarcia: 10-18.

BookFest w Galerii Łomianki

bookfest_lomianki.png

W pierwszy weekend lipca w Galerii Łomianki odbędzie się BookFest. Płyty winylowe, książki, antyki, ozdoby i wiele innych przedmiotów z duszą, o niepowtarzalnym charakterze, będzie czekać na swoich nowych właścicieli.

„Mobilny Antykwariat” będzie funkcjonował od czwartku 2 lipca do soboty 4 lipca w godzinach 10-20.

“BookFest jest inicjatywą warszawskich antykwariuszy, którzy pod tym hasłem chcą spotykać się z miłośnikami książek pod wspólnym szyldem. Zdając sobie sprawę, że dziś, w dobie ciągłego deficytu czasu, trudne jest regularne odwiedzanie antykwariatów, stworzyli wydarzenie dla osób ceniących sobie posiadanie rzadko spotykanych przedmiotów” – informują organizatorzy.

Co dać dziecku do czytania na wakacje?

Jakub_z_Elmerem.jpg

Księgarnia Tarabuk zaprasza na konsultacje czytelnicze do księgarni przy ul. Nowy Świat 63 - w soboty 20 i 27 czerwca w godzinach 12:00 - 16:00.

Co dać dziecku do czytania na wakacje? Brak Ci pomysłów? Chcesz aby zaczęło czytać coś nowego, a nie w kółko tę samą serię? Masz zawrót głowy, bo tyle jest nowości?

Wstęp wolny.

Z dziećmi porozmawia Mariola Mindak, a Ty w tym czasie możesz posiedzieć w spokoju, napić się kawy lub herbaty, przejrzeć książki, porozmawiać na temat literatury z Jakubem Bułatem lub zrobić co Ci tylko przyjdzie do głowy.

Wspieraj księgarnie, kupuj lokalnie!

wspieraj_ksiegarnie.jpg

Polska Izba Książki zachęca do zakupów książkowych w księgarniach stacjonarnych. Nie zostawiajmy na pastwę koronawirusa naszych księgarni! Wspieraj księgarnie - kupuj lokalnie!

Grafika do pobrania i wykorzystania nieodpłatnie. Grafika w innych formatach dostępna po kontakcie z biurem: biuro@pik.org.pl.

Księgarnia Liber w Kościerzynie

liber_koscierzyna.jpg

3 czerwca została otwarta księgarnia pod marką Księgarnie Liber. Placówka mieści się na Rynku w Kościerzynie (Rynek 11), w lokalu opuszczonym przez BookBook.

15 lat księgarni Tarabuk

TARABUK-15-lat-plakacik.jpg

Księgarnia-kawiarnia Tarabuk kończy 15 lat.

Założona w 2005 roku na warszawskim Powiślu przez rodzinę Bułatów stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych księgarni w Warszawie. Zmuszona dwa razy zmieniać swoją lokalizację, działa teraz w dwóch miejscach: na Nowym Świecie 63 i w Pałacu Kultury przy Teatrze Lalka. Do obu wejście znajduje się od ulicy Świętokrzyskiej.

Wyróżnia się ciepłą atmosferą wnętrza i życzliwością obsługi. Nietypowo dobrana oferta nie pomija tematów trudnych – o starości, niepełnosprawności. Można tam znaleźć tytuły sprzed lat, także wydawnictw niszowych.

Za zakupy w książkowe księgarz częstuje kawą na trzy sposoby: na miejscu, na wynos lub w innym terminie.

Okręty flagowe Tarabuka: „Tarabajanie” – opowiadanie bajek etnicznych, letnie i zimowe literackie półkolonie dla dzieci, spotkania z poezją „Przecież wiersz”.

W ostatni majowy weekend rozpoczęły się wirtualne obchody 15. rocznicy, które potrwają przez cały czerwiec.

Wspomnienia, plebiscyt publiczności na najlepszą dziesiątkę spośród hitów Tarabuka, konkursy z nagrodami książkowymi ufundowanymi przez zaprzyjaźnionych wydawców, m.in. Czarne, PIW, Zakamarki, Bajka, Czarna Owca.

https://www.facebook.com/events/268829181190618

Pierwszy Empik w Chojnicach

Empik_Chojnice_2.jpg

W czwartek 28 maja Empik otworzył swój pierwszy salon w Chojnicach (woj.pomorskie). Nowa placówka, o powierzchni ponad 200 metrów, mieści się na parterze nowo powstałej inwestycji o nazwie Chojnice Park Handlowy. Na pierwszych klientów sklepu przez trzy dni czekają atrakcyjne rabaty.

Do tej pory mieszkańcy Chojnic nie mieli Empiku w swoim mieście. Najbliższe salony znajdowały się w Kościerzynie oraz w Bydgoszczy. Nowy Empik jest ulokowany blisko centrum miasta, w Chojnice Park Handlowy otwartym zarówno dla zmotoryzowanych, jak i wielbicieli dwóch kółek. Dla pierwszych klientów czeka duży i darmowy parking, a dla drugich – liczne ścieżki rowerowe ulokowane w sąsiedztwie kompleksu.Nowy salon Empik będzie dla chojniczan doradcą w wyborze ciekawych form spędzania wolnego czasu, oferując szeroki wybór produktów ze świata kultury i rozrywki, wspierających rozwój pasji i zainteresowań. Nie zabraknie w nim nowości i bestsellerów muzycznych, filmowych i książkowych oraz materiałów plastycznych i hobbystycznych.Klienci Empiku w Chojnicach mogą poza tym korzystać z usługi rezerwacji i szybkiego odbioru produktów (tzw.Click&Collect). Wystarczy sprawdzić dostępność towaru w konkretnym salonie w aplikacji mobilnej lub na stronie www.empik.com, zarezerwować go i odebrać w sklepie już w ciągu 2 godzin. W salonie jest możliwy poza tym odbiór zamówień złożonych w sklepie internetowym Empik.com i na EmpikFoto.pl.

"Między Dżumą a pandemią" - nagranie z webinaru Nielsena

Dostępny jest link do nagrania webinaru Nielsena “Między “Dżumą” a pandemią. Aktualny obraz rynku książki w Polsce i na świecie według Nielsen Book”

Webinar można obejrzeć tutaj

A już w najbliższy piątek 29 maja o godz. 11 odbędzie się kolejny webinar “Wokół ceny i promocji. Skuteczne odkręcanie spirali w nowej rzeczywistości”. Zarejestruj się

Narzędzia online dla księgarzy – zgłoszenie na warsztaty do 28 maja

szkolenie_1.jpg

Polska Izba Książki serdecznie zaprasza na bezpłatny cykl warsztatów online 'Klaster działań pro-czytelniczych wokół lokalnej księgarni' czyli „NARZĘDZIA ONLINE DLA KSIĘGARZY”. Jak skutecznie budować społeczność i sprzedawać książki w Internecie.

Warsztaty w grupach trzydziestoosobowych prowadzić będą doświadczeni szkoleniowcy i eksperci e-commerce.

Warsztaty cykliczne: 8 sesji trwających 2 godziny każda, łącznie 16 godzin szkoleniowych. Spotkania odbywać się będą w sieci za pomocą aplikacji ZOOM.US w okresie 30.05.2020 - 23.06.2020 zgodnie z harmonogramem, dostępnym w załączniku.

Spotkania online odbędą się w dniach: soboty 10:00-12:00: 30.05, 06.06, 13.06, 20.06 wtorki 16:00-18:00: 02.06, 09.06, 16.06 , 23.06

Szkolenie przeznaczone jest dla osób, które pracują jako księgarz w stacjonarnej, nie-sieciowej księgarni. O uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Udział jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu ze środków MKiDN w programie Partnerstwo dla książki.