Artykuły - Aktualności

Top BookBook

Zestawienie najlepiej sprzedających się tytułów w Księgarniach BookBook w oparciu o raport sprzedaży w okresie 1 czerwca – 15 czerwca 2018 1. Czerwony Pająk, Muza

  1. Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej. Przepisy, Wydawnictwo WAM

  2. A ja żem jej powiedziała… , Wielka Litera

  3. Dziewczyny z Dubaju, Deadline

  4. Outsider, Prószyński i S-ka

  5. Arabski syn, Prószyński i S-ka

  6. Dieta warzywno-owocowa dr Ewy Dąbrowskiej® i co dalej, Wydawnictwo WAM

  7. Warto żyć, Wydawnictwo Czerwone i Czarne

  8. Dodaj do znajomych, Wydawnictwo Agora

  9. Zerwa, Filia

Księgarnie BookBook to 97 księgarń na terenie całej Polski oraz bookbook.pl, gdzie czytelnicy znajdą nowości, bestsellery oraz wyjątkowe oferty promocyjne. W księgarniach miłośnicy książek poznają kilka milionów egzemplarzy od literatury pięknej, poprzez reportaże poradniki, ciekawą ofertę dla najmłodszych i młodych czytelników. Księgarnie Bookbook to także partner wielu inicjatyw wspierających czytelnictwo oraz organizator wydarzeń kulturalnych swoich księgarniach.

Pokojowa Nagroda Niemieckich Księgarzy dla Aleidy i Jana Assmannów

Laureatami tegorocznej Pokojowej Nagrody Niemieckich Księgarzy została para badaczy kultury Aleida i Jan Assmannowie.

Jak uzasadniła swój wybór kapituła Pokojowej Nagrody Niemieckich Księgarzy, badaczka literatury i kultury 71-letnia Aleida Assmann podejmuje temat zapominania historii oraz kultury pamięci. „W obliczu narastającej politycznej instrumentalizacji najnowszej historii Niemiec Aleida Assmann wyjaśnia kwestię kulturowej pamięci narodu” – oświadczyło jury.

Natomiast 79-letni egiptolog Jan Assmann swoimi obszernymi pracami badawczymi zainicjował międzynarodowe debaty nt. współczesnych konfliktów religijnych i kulturowych. Swoimi opracowaniami poświęconymi religii i przemocy, jak również genezie nietolerancji i roszczeniom do absolutnej prawdy wniósł on niezbędny wkład w zrozumienie pragnienia i zdolności pokoju w religiach.

Nagroda istnieje od 1950 roku. W ubiegłym roku jej laureatką była kanadyjska pisarka Margaret Atwood.

Wręczenie nagrody odbędzie się 14 października w trakcie frankfurckich targów książki.

Tomasz Samojlik w BookBook Hoża

Samojik_Hoza.jpg

Księgarnia BookBook Hoża zaprasza na spotkanie z Tomaszem Samojlikiem, autorem najnowszej powieści „Ambaras”, wydanej nakładem Wydawnictwa Agora.

Rozmowę poprowadzi Beata Jewiarz.

15 czerwca, piątek, godz. 18:00

Księgarnia BookBook Hoża

Warszawa, ul. Hoża 29/31

#GłosKobiet

Dominika_Kozowska_hoza.jpg

W 100-lecie nadania praw wyborczych Polkom, księgarnie BookBook zapraszają do udziału w cyklu spotkań #GłosKobiet.

Bohaterkami są kobiety, które przekraczają granice dziedzin, w których na co dzień są obecne. Są autorytetami, które głośno i dobitnie wyrażają swoje zdanie.

14 czerwca, czwartek, godz. 18

Księgarnia BookBook

Warszawa, ul. Hoża 29/31

Dominika Kozłowska – redaktor naczelna miesięcznika „Znak”, dr nauk humanistycznych w zakresie filozofii, publicystka. Specjalizuje się w tematach dotyczących społecznych przemian religijności, relacji państwo-Kościół, feminizmu, wielokulturowości i problemów mniejszości. Członkini Zarządu Społecznego Instytutu Społecznego Znak sp. z o.o. oraz Rady Fundacji na rzecz Chrześcijańskiej Kultury Społecznej im. Hanny Malewskiej. Regularnie uczestniczy w ogólnopolskich i regionalnych Kongresach Kobiet oraz Klubie Polska-Rosja w Fundacji im. Stefana Batorego. W 2016 r. uczestniczyła w kampanii na rzecz homoseksualnych katolików „Przekażmy sobie znak pokoju”. W 2017 otrzymała Nagrodę Specjalną im. Dariusza Fikusa, przyznaną „za odświeżenie i wzbogacenie formuły miesięcznika „Znak”, nawiązanie do najlepszych jego tradycji z jednoczesnym otwarciem na młodych autorów i odważne podejście do poruszanych tematów”. Publikuje także w „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej”.

Spotkanie poprowadzi Renata Kim.

Księgarnie BookBook to 96 księgarnie na terenie całej Polski oraz bookbook.pl, gdzie czytelnicy znajdą nowości, bestsellery oraz wyjątkowe oferty promocyjne. W księgarniach miłośnicy książek poznają kilka milionów egzemplarzy od literatury pięknej, poprzez reportaże poradniki, ciekawą ofertę dla najmłodszych i młodych czytelników. Księgarnie Bookbook to także partner wielu inicjatyw wspierających czytelnictwo oraz organizator wydarzeń kulturalnych swoich księgarniach.

Plener Literacki w Szczecinie

Od 15 do 17 czerwca na Jasnych Błoniach w Szczecinie odbywać się będzie Plener Literacki „Odkryj książkę na nowo”.

U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych czy poradników, a co najcenniejsze – wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy ponad 20 ulubionych autorów.

Gośćmi będą m.in. Justyna Kopińska, Łukasz Orbitowski, Ewa Ornacka, Leszek Herman, Roman Czejarek, Anna Seniuk, Sylwia Trojanowska, Dorota Schrammek, Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska, Marcin Szczygielski i Jerzy Zielonka.

W tym roku gościem specjalnym Pleneru będą Węgry, które zaprezentują rekordową ilość węgierskich nowości książkowych, wydanych podczas Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017, największego wydarzenia kulturalnego w historii stosunków polsko-węgierskich. Specjalnie dla uczestników Pleneru Ignác Romsics przedstawi „Historię Węgier” napisaną specjalnie dla polskiego czytelnika.

Program: http://www.muratorexpo.pl/targi/plener-literacki-w-szczecinie/program/

Na Jasnych Błoniach, pięknym i lubianym przez spacerowiczów placu, swoją ofertę przedstawią 34 oficyny wydawnicze w tym m.in.: Akapit Press, Agora, Media Rodzina, Wydawnictwo Debit, Sonia Draga, Wydawnictwo ZNAK, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo „JEDNOŚĆ”, Książkowe Klimaty, Wydawnictwo KAMELEON, Księży Młyn, Kluboksiegarnia FiKa oraz Węgierski Instytut w Warszawie.

Częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki.

Prof. Paweł Śpiewak w BookBook

PawelSpiewak.jpg

Księgarnia BookBook Hoża (Warszawa, ul. Hoża 29/31) zaprasza na spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem, promujące jego najnowszą książkę "Wieczny Hiob", którą wydał Żydowski Instytut Historyczny.

Rozmowę poprowadzi Piotr Paziński.

12 czerwca, wtorek, godz. 18.00

Wzrost czytelnictwa nastoletnich dziewcząt

Przeprowadzone przez Bibliotekę Narodową w końcu 2017 roku ogólnopolskie badanie czytelnictwa młodzieży wykazało istotne zmiany względem poprzedniej edycji (za rok 2013). Odnotowano wzrost czytelnictwa nastolatków w czasie wolnym (z 62 proc. na 65 proc.). Jest to zasługą wyraźnego skoku zainteresowania książką wśród dziewcząt (wzrost z 72 proc. na 82 proc.). Co ciekawe, najczęstszym i zdecydowanie rosnącym źródłem dziewczęcych lektur są własne zakupy (wzrost z 24 proc. na 37 proc.). Badacze wiążą to zjawisko z popularnością najnowszych powieści obyczajowych oraz fantastycznych dla młodzieży, które szybko stają się tematami głośnych ekranizacji, artykułów prasowych oraz ożywionych dyskusji fanów w mediach społecznościowych. Badania wskazują także na dominację Internetu nad innymi źródłami informacji o książce. Dorastające dziewczęta badane w ciągu ostatnich 14 lat zawsze czytały więcej od chłopców, ale tendencje wzrostów lub spadków były dotychczas podobne dla obu płci. Szczególnie widoczny był i pozostaje stabilny odsetek uczniów, zwłaszcza chłopców (tu ok. 20 proc.), którzy omijają czytanie książek – tak lektur szkolnych jak i pozycji wybieranych spontanicznie, poza obowiązkiem. Tymczasem w ostatnim badanym okresie różnice się pogłębiły – u dziewcząt możemy mówić o wyraźnym wzroście czytelnictwa, szczególnie w czasie wolnym, przy stałym spadku chłopięcego zainteresowania czytaniem dla przyjemności.

Chociaż biblioteki, zwłaszcza szkolne, nadal dominują jako źródło lektur obowiązkowych, to jeśli chodzi o książki czytane dla przyjemności przewagę mają zakupy własne. Najchętniej czytanych pozycji: młodzieżowej fantastyki postapokaliptycznej i literatury obyczajowej obcych autorów, wypożyczano stosunkowo mało, preferując zakupy.

Więcej informacji o badaniu http://bn.org.pl/aktualnosci/3489-wzrost-czytelnictwa-nastoletnich-dziewczat.html

Polsko-niemiecki Salon Książki Dziecięcej

Goethe-Institut i Polska Izba Książki zapraszają na pierwszy polsko-niemiecki salon książki dziecięcej. Odbędzie się on pod hasłem „Spotkania – Dyskusje – Współuczestnictwo – Networking“. Podczas tych dwóch dni uczestnicy przyjrzą się publikacjom dla dzieci z polskiej i niemieckiej perspektywy.

12-13.06.2018

Goethe-Institut w Warszawie

ul. Chmielna 13A

(wejście od ul. Chmielnej 11)

Planowane wydarzenia adresowane są do wszystkich osób zainteresowanych rynkiem literatury dziecięcej i prowadzących projekty mające na celu promocję czytelnictwa, a także do pedagogów – jednym słowem do wszystkich tych, którzy interesują się ambitnymi publikacjami dla dzieci.

Zainteresowanych udziałem w spotkaniach we wtorek 12.06. prosimy o nadsyłanie zgłoszeń do dnia 08.06.2018 pod adresem: bibliothek-warschau@goethe.de

W programie:

wtorek, 12.06. – spotkania, dyskusje

środa, 13.06. – warsztaty dla dzieci

Szczegółowe informacje

Program

Baza dla czytelników i księgarzy

WK2018.jpg

W numerze 80 "Wiadomości Księgarskich" ukazał się artykuł podsumowujący dwa lata działalności Ogólnopolskiej Bazy Księgarń: "Gdyby Jorge Carrión, autor książki ‘Księgarnie’ zajrzał do Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, odnalazłby w naszym kraju więcej księgarń wartych wzmianki w jego książce. Mamy obecnie wiele klimatycznych i gościnnych księgarń. W wyborze tych najatrakcyjniejszych mogłyby być pomocne zdjęcia, jakie umieścili na swoim profilu sami księgarze. Możemy podziwiać znakomite wnętrza Antykwarni.info w Łodzi, Książkoteki z Krakowa czy Toruńskiego Antykwariatu Księgarskiego. Do odwiedzin zachęcają fotografie wnętrz i witryn Fiki ze Szczecina, Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie, bogactwo oferty widać doskonale na zdjęciach Księgarni Eureka ze Świdnicy, Księgarni ABC z Działdowa czy księgarni wilaBuki w Warszawie. Z kolei Baja Book z Otwocka czy Księgarnia Gdańscy z Włocławka fotorelacjami pokazują, jak wiele się u nich dzieje, a Księgarnia Świętego Wojciecha w Poznaniu chwali się okazałym budynkiem, w którym funkcjonuje.

Jeśli Jorge Carrión wybrałby się do Polski w poszukiwaniu księgarń, które mógłby opisać w kolejnej publikacji, mógłby skorzystać z najnowszego usprawnienia działania Ogólnopolskiej Bazy Księgarń – mapy polskich księgarń, która umożliwia (dzięki geolokalizacji) zlokalizowanie placówki w najbliższym otoczeniu. Wcześniej, w październiku 2016 roku, wirtualną mapę księgarń uruchomiono na portalu czytelniczym Lubimyczytać.pl.

Hiszpański pisarz miałby w czym wybierać – na stronie Obk.pik.org.pl można znaleźć 1833 księgarnie z całej Polski. Na koniec 2017 roku odnotowano 1726 placówek, w połowie 2016 roku było ich 1414. Pod koniec 2015 roku, kiedy Baza wystartowała, dysponowano danymi zaledwie 500 księgarń".

Cały artykuł dostępny jest pod adresem: http://rynek-ksiazki.pl/czasopisma/baza-dla-czytelnikow-i-ksiegarzy/

Zwycięzcy konkursu DOBRE STRONY 2018

25 maja podczas uroczystej gali towarzyszącej 9. Targom Książki dla Dzieci i Młodzieży DOBRE STRONY zaprezentowano laureatów konkursu DOBRE STRONY 2018. Fundatorem nagrody jest prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Laureaci otrzymali po 20 tys. zł. Jury w składzie: Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca), Katarzyna Kujawa, Katarzyna Bury i Piotr Młodożeniec w pierwszym etapie konkursu nominowało do nagrody po pięć książek w każdej z kategorii.

Książki dla dzieci: – Blexbolex, „Nasze wakacje” (Wytwórnia); – Carl Johanson, „Autochody” (Zakamarki); – Dorota Kassjanowicz i Gosia Herba, Raz, dwa, trzy, zaśnij ty! (Znak); – Susie Morgenstern i Serge Bloch, „Różowa walizka” (Adamada); – Ewa i Paweł Pawlak, „Mały atlas ptaków” (Nasza Księgarnia).

Książki dla młodzieży: – Elena Favilli i Francesca Cavallo, „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych kobiet” (Debit); – Anna Hoglund, O tym można rozmawiać tylko z królikami” (Zakamarki); – Ewa Solarz i Robert Czajka, „Wszystko widzę jako sztukę” (Wytwórnia); – Pablo Neruda i Isidro Ferrer, „Księga pytań” (TAKO); – Olga Tokarczuk i Joanna Concejo, „Zgubiona dusza” (Format).

Jury główną nagrodę w kategorii „książka dla dzieci” przyznało Wydawnictwu „Nasza Księgarnia” za „Mały atlas ptaków” Ewy i Pawła Pawlaków, wrocławskich autorów i ilustratorów. Jury nagrodziło tę pozycję „za osobiste i wnikliwe, pełne pasji obserwacje ornitologiczne autorów z wielkimi sercami i talentami” – jak uzasadniała Aneta Wincencjusz-Patyna.

W kategorii „książka dla młodzieży” główna nagroda trafiła do toruńskiego Wydawnictwa TAKO, za książkę Księga pytań Pablo Nerudy i Isidro Ferrera. To wydanie zostało docenione przez Jury „za artyzm, przestrzeń, doskonałą spójność wybitnej liryki słowa i obrazu; za maestrię edytorską”.