Artykuły - Aktualności

Lobbing w czasach globalizacji rynków książki

miasta_ksiazki.jpg

Goethe-Institut w Warszawie, Polska Izba Książki i Frankfurter Buchmesse zapraszają na czwarty panel z cyklu polsko-niemieckich branżowych spotkań online, na których eksperci z obydwu krajów omawiają aktualne zagadnienia intrygujące uczestników rynku książki. Tryb online pozwoli na zadawanie pytań, na które eksperci chętnie odpowiedzą.

Lobbing w czasach globalizacji rynków książki. Znaczenie międzynarodowych i krajowych organizacji wydawców i księgarzy dla rozwoju rynku książki.

wtorek 23 lutego, godz. 15–16.30

Spotkanie w języku polskim i niemieckim, z tłumaczeniem symultanicznym.

Rejestracja uczestników na platformie ZOOM: https://sababady.zoom.us/webinar/register/WN_QhSawoO0SsqkXB-GWI1fAw

Wydarzenie można oglądać na żywo: w języku polskim na: facebook.com/goetheinstitut.warszawa w języku niemieckim na: youtube.com/goetheinstitutpolen

Światowa branża księgarska musi zmierzyć się z konsekwencjami cyfryzacji, która w coraz większym stopniu eliminuje dotychczasowe modele biznesowe. Dlatego niezwykle ważna jest analiza zachodzących zmian, zrozumienie trendów i dostosowanie się do nowych realiów. Zapewnienie optymalnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej na terenie globalizującego się rynku książki i mediów jest jednym z podstawowych wyzwań stojących dziś przed sektorem wydawniczo-księgarskim, zwłaszcza gdy naprzeciwko stoją interesy zmonopolizowanych firm cyfrowych. Zaproszeni goście przedstawią, w jaki sposób należy prowadzić organizacje branżowe i rozwijać współpracę na poziomie krajowym i europejskim, aby zagwarantować pozytywny rozwój rynków książki w przyszłości.

Prelegenci:

Peter Kraus vom Cleff, dyrektor handlowy Rowohlt Verlag GmbH, Hamburg, prezes Federation of European Publishers
Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska, członek Rady Polskiej Izby Książki

Prowadzenie: Jessica Sänger, dyrektorka działu spraw europejskich i międzynarodowych Börsenverein des Deutschen Buchhandels.

Spotkanie poświęcone organizacji konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy

ulubiona-ksiegarnia_4.png

28 stycznia odbyło się spotkanie online dotyczące wniosków z pierwszej edycji konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy oraz planów dotyczących organizacji drugiej jego edycji.

Konkurs został przeprowadzony po raz pierwszy w 2020 roku. Organizatorami są Biuro Kultury m. st. Warszawy, Biblioteka Analiz, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, okręg w Warszawie i Polska Izba Książki. W założeniu jest formą promocji i wsparcia finansowego dla księgarń warszawskich, niesieciowych, tzn. takich, których liczba nie przekracza czterech, stanowiących jedną firmę, i z których co najmniej jedna ma swoją siedzibę w Warszawie.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele podmiotów organizujących konkurs: Ewa Tenderenda-Ożóg z Biblioteki Analiz – reprezentująca także Polską Izbę Książki jako członek jej Rady, dyrektor Artur Jóźwik z Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Krzysztof Kaleta, Zofia Szpojankowska, jako reprezentanci Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Maria Ostrowska-Jaskulska z księgarni Trzy Jeże, Małgorzata Zawieska z Korekt oraz Jakub Bułat z Tarabuka.

W spotkaniu wzięła udział również socjolożka, badaczka czytelnictwa Izabela Koryś, która podjęła się analizy nadesłanych uzasadnień dla oddanych głosów w konkursie. Imponująca liczba aż 4 tys. zebranych opinii dała możliwość nakreślenia rekomendacji dla księgarzy.

Organizatorzy konkursu byli zgodni w tym, że wydarzenie powinno stać się cykliczne. Podkreślono wagę, jaką promocja konkursu miała dla uświadomienie warszawiakom znaczenia stacjonarnych księgarń w ich życiu. Ciekawa rozmowa o doświadczeniach z roku ubiegłego pozwoliła nakreślić plan realizacji drugiej edycji konkursu. Zofia Szpojankowska przedstawiła zebrane opinie środowiska księgarskiego na temat przebiegu pierwszej edycji konkursu. Dyrektor Artur Jóźwik złożył deklaracje, że konkurs się odbędzie.

Już wkrótce będziemy informować o dacie rozpoczęcia drugiej edycji Ulubionej Księgarni Warszawy.

Strona konkursu: ulubionaksiegarnia.waw.pl

Konkurs Ulubiona Księgarnia Warszawy jako forma promocji i wsparcia księgarń niezależnych

Organizatorzy konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy: Miasto st. Warszawa, Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz i Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie zapraszają księgarzy do udziału w spotkaniu „Konkurs Ulubiona Księgarnia Warszawy jako forma promocji i wsparcia księgarń niezależnych”

Spotkanie odbędzie się online 28 stycznia w godz. 17 -18.30.

Link do spotkania: https://zoom.us/j/94157939321

Program spotkania:

Prezentacja przebiegu i wyników konkursu UKW 2020

– wprowadzenie – Ewa Tenderenda-Ożóg, prezes Biblioteki Analiz, członek Rady Polskiej Izby Książki

– wystąpienie Artura Jóźwika, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy

Omówienie opinii o księgarniach i o konkursie

– prezentacja 24 wyróżnionych opinii głosujących o księgarniach

– prezentacja analizy ponad 4 tys. opinii głosujących o księgarniach – omówienie rozmów z księgarzami na temat pierwszej edycji konkursu

Wystąpienia księgarzy-panelistów
Dyskusja
Zakończenie – Ewa Tenderenda-Ożóg

Uczestnicy panelu:

Przedstawiciele organizatorów: Artur Jóźwik (dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy), Zofia  Szpojankowska (Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie), Ewa Tenderenda-Ożóg (Biblioteka Analiz i Polska Izba Książki)
Przedstawiciele księgarni uczestniczących w konkursie:  Jakub Bułat (Tarabuk), Maria Ostrowska-Jaskulska (Trzy Jeże), Małgorzata Zawiejska (Korekty)
Ekspert rynku książki: Izabela Koryś

oraz

przedstawiciele wszystkich księgarni uczestniczących w konkursie,
członkowie Rady PIK i przedstawiciele mediów branżowych

Chętnie zapoznamy się z Państwa opiniami o konkursie przed spotkaniem – prosimy o nadsyłanie mailem na adres biura PIK biuro@pik.org.pl.

Tarcza 6.0 – odpowiedź Ministerstwa Rozwoju

Polska Izba Książki wystąpiła 14 grudnia z zapytaniem do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o to, dlaczego stacjonarne księgarstwo (Kod PKD 47.61.Z - sprzedaż detaliczna książek w wyspecjalizowanych sklepach) – nie zostało objęte ochronną Tarczą 6.0.

17 grudnia nadesłano odpowiedź, podpisaną przez Zbigniewa Wojciechowskiego, zastępcę dyrektora departamentu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. W liście czytamy m.in. "Przyjęta w dniu 9 grudnia br. przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw ma charakter celowy i wspiera branże najbardziej dotkliwie dotknięte skutkami drugiej fali pandemii.

Pomoc kierowana jest przede wszystkim do tych branż, które zostały bezpośrednio objęte zakazami lub znacznymi ograniczeniami w wykonywaniu działalności gospodarczej. Wśród kodów PKD objętych instrumentami pomocowymi nie przewidziano kodu dot. sprzedaży detalicznej książek.

W tym kontekście warto też zaznaczyć, że ww. ustawa zawiera przepis umożliwiający Radzie Ministrów wydanie rozporządzenia poszerzającego zakres branż, z których przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z proponowanych instrumentów, jak i wydłużenia proponowanego okresu wsparcia.

Zwracam również uwagę, że przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w związku z epidemią COVID-19, w dalszym ciągu mogą skorzystać z dostępnych środków wsparcia z Tarczy antykryzysowej. Wśród nich nadal aktywne są, m.in. środki z Pakietu BGK: https://www.bgk.pl/mikro-male-i-srednie-przedsiebiorstwa/pakiet-pomocy-bgk/, takie jak dopłaty do oprocentowania kredytów zarówno nowych, jak i już zaciągniętych, czy gwarancje de minimis do 80 proc. kwoty kredytu, a także środki z właściwych urzędów pracy dla przedsiębiorców, którzy dotychczas z nich nie skorzystali.

Pełna treść listu w załączeniu.

Najlepsze Krakowskie Księgarnie Roku wybrane

ksiegarnieKRK2020.png

Decyzją czytelników i czytelniczek Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO zdobyły w tym roku Księgarnia Karakter, Szafa Pełna Książek, Spółdzielnia Ogniwo i Cafe NOWA Księgarnia.

Popularna księgarnia przy ul. Tarłowskiej 12 triumfowała w kategorii „Najlepsze książki”, rodzinny antykwariat przy ul. Krakusa 7 w Podgórzu zdobył tytuł w kategorii „Najlepsi księgarze”, księgarnia Spółdzielnia Ogniwo podbiła serca krakowian i krakowianek w kategorii „Najlepszy klimat”, a księgarnio-kawiarnia na os. Zgody 7 została doceniona za najlepsze wydarzenia literackie. W nietypowej, w całości wirtualnej, czwartej już edycji plebiscytu oddano ponad 3 tys. głosów.

W akcji wzięły łącznie udział 33 krakowskie księgarnie i antykwariaty: American Bookstore, Antykwariat Abecadło, Antykwariat Hulajpole, Antykwariat Kamiński, Antykwariat PiBook, Antykwariat Skrypt, Antykwariat “Szklane Domy”, Art Bookstore Księgarnia Młoda, Art Bookstore MuFo, Art Bookstore MNK, Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Cafe NOWA Księgarnia, De Revolutionibus Books&Cafe, Fankomiks, Główna Księgarnia Naukowa – Kraków GKN, Księgarnia Akademicka, Księgarnia Wydawnictwo Austeria, Księgarnia Budowlana FERT, Księgarnia CUD Ciało – Umysł – Duch, Księgarnia Internetowa Edukator, Księgarnia Italicus, Księgarnia Jedynka, Księgarnia Karakter, Książkoteka, Księgarnia Muza II, Księgarnia Pod Globusem, Spółdzielnia Ogniwo, Księgarnia WAM, Księgarnia Muzyczna “Kurant”, LOKATOR, MOCAK Bookstore, Szafa Pełna Książek.

Organizatorzy plebiscytu: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Nagrania webinarów z cyklu "Miasta Książki: Warszawa - Frankfurt"

Dostępne są nagrania ze spotkań organizowanych przez Goethe-Institut w Warszawie, Polską Izbę Książki i Frankfurter Buchmesse pod hasłem "Miasta Książki: Warszawa - Frankfurt":

Jak ustawa o książce wspiera czytelnictwo? Jaki ma wpływ na różnorodność oferty wydawniczej? Czy sprawia, że książki są tańsze? https://www.youtube.com/watch?v=zCDT12DfHAM

Rynek audiobooków w Niemczech i w Polsce. Trendy i najnowsze modele biznesowe https://www.youtube.com/watch?v=zCsnTTrHsOM

Wirtualne targi książki – targi zastępcze w czasach pandemii czy zmiana paradygmatu w epoce cyfrowej?

https://www.youtube.com/watch?v=-w7e-Yz7tcY&feature=youtu.be

Debata z okazji Dnia Księgarza

Tydzien_Ksiegarza_1.png

Czy księgarnie stacjonarne są jeszcze potrzebne? Jakie (i czy w ogóle) mają znaczenie dla polskiego rynku książki, dla autorów, dla życia literackiego w Polsce? Dlaczego księgarnie stacjonarne od dekad przeżywają kryzys ekonomiczny, a w efekcie znikają z mapy Polski? O co chodzi z tymi księgarniami?

W spotkaniu podzielonym na dwie części wezmą udział:

• Paulina Bandura, księgarka z Księgarni Pod Globusem w Krakowie,

• Sonia Draga - wydawczyni, prezes Polskiej Izby Książki,

• Maciej Siembieda - pisarz, dziennikarz, reportażysta, wielbiciel i stały klient trójmiejskich księgarń kameralnych,

• Robert Małecki - pisarz i dziennikarz,

• Anna Karczewska - promotorka księgarń stacjonarnych, autorka bloga Rezerwaty książki i inicjatywy Książki kupuję kameralnie,

• Zygmunt Miłoszewski - pisarz, publicysta, członek i współzałożyciel stowarzyszenia Unia Literacka,

• Krzysztof A. Zajas - pisarz, tłumacz, literaturoznawca i kulturoznawca.

Rozmowę poprowadzi Adam Szaja.

13 grudnia, godz. 18.00

https://www.facebook.com/events/136965991333937

Dzień Księgarza (13 grudnia) jest świętowany w Polsce od 88 lat. W 1932 roku na rynku książki wprowadzono nowe zasady udzielania rabatów księgarzom przez wydawców. Przy zamówieniu tuzina egzemplarzy jednego tytułu wydawca dodawał bezpłatnie egzemplarz trzynasty. Stąd wzięła się też tradycja, aby święto księgarzy i księgarek obchodzić właśnie trzynastego dnia dwunastego miesiąca.

Niestety, z roku na rok z mapy Polski znikają kolejne księgarnie stacjonarne. Według danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń od początku 2020 roku swoją działalność zakończyło co najmniej 120 księgarń.

Komunikat Rady Polskiej Izby Książki w sprawie prac nad kodeksem dobrych praktyk i ustawą o książce

Rada Polskiej Izby Książki w głosowaniu elektronicznym w dniu 8.12.2020 r. podjęła uchwałę o zawieszeniu prac nad porozumieniem branżowym regulującym niektóre aspekty funkcjonowania rynku książki, w szczególności relacje biznesowe pomiędzy uczestnikami tego rynku.

Rezygnacja z tych działań nie oznacza wstrzymania prac na rzecz wdrożenia ustawy o książce do porządku prawnego RP.

Porozumienie byłoby ważnym wsparciem dla starań o wdrożenie do porządku prawnego RP ustawy o książce. W swojej decyzji o zawieszeniu prac nad porozumieniem Rada Izby uwzględnia zastrzeżenia i obawy wyrażone przez niektórych Członków Izby wobec możliwości uchwalenia porozumienia. Wszystkie wysiłki Izby skoncentrowane będą na realizacji projektu wdrożenia ustawy o książce. W tym celu podmiotom rynku książki przedstawiony zostanie list intencyjny, zawierający – w oparciu o istniejący projekt Ustawy o jednolitej cenie książki - cele i warunki brzegowe projektu ustawy, o którą Izba ma zabiegać. Jego akceptacja (lub jej brak) pozwoli poznać stanowisko zainteresowanych podmiotów rynku książki w tym zakresie.

Big Book Cafe podsumowuje 2020 rok

bigbook2020.png

Kończy się niezwykły rok. Nie wzięliśmy ani dnia urlopu i przez cały czas zapewnialiśmy dopływ wielkich emocji literackich. Nie daliśmy się pandemii, żyliśmy czytaniem!” – czytamy w podsumowaniu 2020 roku Fundacji „Kultura nie boli”, która na warszawskim Mokotowie prowadzi Big Book Cafe.

W ubiegłym roku przy ul. Dąbrowskiego 81 zorganizowano blisko 200 wydarzeń literackich: spektakli, słuchowisk, widowisk i dyskusji, w tym 50 premier (m.in. głośnych biografii Zuzanny Ginczanki, Brunona Schulza, Iny Benity i Kornela Filipowicza).

W Big Book Cafe można było obejrzeć trzy nowatorskie serie widowisk z pogranicza literatury, teatru i muzyki: „Na głos” – aktorskie interpretacje wielkiej prozy światowej z muzyką na żywo; „Próba czytana” – eksperymenty teatralne i budowanie scen na oczach widzów; „Mały Teatr” – czytane spektakle w kameralnej przestrzeni i intensywnej atmosferze.

Produkcje i spotkania obejrzało 15 tys. widzów.

Na scenie literackiej wystąpiło blisko 500 gości: pisarzy, aktorów, muzyków, dziennikarzy, ekspertów. W 2020 roku odbyła się ósma edycja Big Book Festival, na którym gościło wirtualnie 10 pisarzy ze świata, odbyło się 10 zupełnie realnych premier literackich oraz 10 wydarzeń specjalnych.

50 pisarzy, reżyserów, wokalistów, dziennikarzy i aktorów wzięło udział w akcji #książkanawynos. “Oni rekomendowali swoje ukochane książki, które następnie Wy kupiliście w niezależnej księgarni Big Book Cafe i pomogliście jej przetrwać”.

W 2020 roku zorganizowano cztery edycje Targów Księgarni Społecznej (“pomogliście nam wprawić w ruch 2500 używanych książek, które potrzebowały nowego domu”).

W plebiscycie na mural literacki wybrano obraz inspirowany zdaniem z powieści „Miłość w czasach zarazy”: „Na tym świecie nie ma nic trudniejszego od miłości”. Namalowany przez Mikołaja Rejsa przy ul. Dąbrowskiego 81 mural zdobi przestrzeń Warszawy.

W tym roku uruchomiona została księgarnia internetowa www.ksiegarnia.bigbookcafe.pl

10 tys. książek od Empiku dla szkolnych bibliotek

1000_powodow_2.jpg

Ponad 550 szkół biorących udział w akcji „1000 powodów, by czytać” zebrało łącznie ponad pół miliona głosów. Najwięcej głosów zdobyły szkoły podstawowe w: Krakowie, Lesznie, Mińsku Mazowieckim, Myszkowie, Niepołomicach, Okuniewie, Serokomli, Trzebosi, Zabrańcu i Zielonej Górze. To do tych placówek trafi w sumie 10 tys. książek.

W konkursie wygrywają jednak wszystkie podstawówki, które zgłosiły się do konkursu. Empik przekazał 10 tys. kodów dla nauczycieli na 60-dniowy pełny abonament aplikacji mobilnej Empik Go i 900 tys. kodów dla rodziców uczniów na 30-dniowy abonament na lektury szkolne. Uczestnicy mogą spodziewać się również nagród specjalnych od Empik Foto.

W styczniu uczniowie każdej ze zwycięskich podstawówek ułożą listy czytelniczych marzeń – czyli tytułów, które zobaczą na półkach swoich szkolnych bibliotek. Ponadto do laureatów trafi 30 czytników PocketBook z dostępem do 30 tys. e-booków w aplikacji Empik Go.

– Udowadniamy, że lektura to znakomity sposób na spędzenie wolnego czasu, a biblioteka jest wspólnym dobrem, które potrafi zjednoczyć całą szkolną społeczność. W każdej edycji uczniowie i nauczyciele podstawówek, a także rodzice, dziadkowie, przyjaciele i mieszkańcy miejscowości walczą o tysiąc nowych książek, które wzbogacą szkolny księgozbiór. Co ważne, tytuły wybierane są przede wszystkim przez same dzieci, które kierują się swoją niezawodną czytelniczą intuicją. Dzięki temu mamy pewność, że na półkach bibliotek znajdą się takie książki, po które uczniowie będą sięgać z prawdziwym zapałem – komentuje Justyna Chmielewska, manager projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku.

Konkurs został objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.