Artykuły - Aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w księgarni Kuferek

Spot_aut_23.04.21.jpg

Jarosławski Kuferek Artystyczny zaprasza na spotkanie autorskie w wersji online Gabrielą Rokosz, autorką książki "Ostanie Istnienie".

23 kwietnia, godz. 18

https://youtu.be/LUyB_Y3x6Bk

Ustawa o ochronie rynku książki i uzasadnienia do ustawy - konsultacje do 18 maja

PIK_LOGO_4.png

Szanowni Państwo,

w imieniu Rady Polskiej Izby Książki zapraszam do konsultacji w sprawie nowej wersji projektu ustawy o książce. Przypominamy, że dotychczasowy projekt ustawy, procedowany w Sejmie i wielokrotnie dyskutowany w środowisku książki, powstał w lutym 2017 roku.

Zgodnie z zaleceniami Walnego Zgromadzenia członków PIK, jak i przedstawicieli branży wydawniczo-księgarskiej Rada Izby kontynuuje prace nad wdrożeniem ustawy o rynku książki do porządku prawnego w Polsce. Dotychczasowy tekst projektu ustawy i uzasadnienia do ustawy wymagał aktualizacji i zmian, uwzględniających wnioski ze środowiskowych debat oraz dyskusji z kierownictwami ministerstwa kultury i Instytutu Książki.

Przedstawiamy do konsultacji nowy projekt „Ustawy o ochronie rynku książki” wraz z „Uzasadnieniem do ustawy” z prośbą o Państwa uważną lekturę i przesłanie uwag na adres : biuro@pik.org.pl do 18 maja. Prosimy o uwagi do poszczególnych zapisów, propozycje uzupełnień czy też po prostu Państwa akceptację przedłożonego tekstu Ustawy.

Wyniki konsultacji, do których zapraszamy wszystkie podmioty działające na rynku książki, omówione zostaną wraz z decyzją o dalszym procedowaniu projektu na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Polskiej Izby Książki 20.05. 2021 r.

W oczekiwaniu na Państwa odpowiedzi

Sonia Draga

Prezes Polskiej Izby Książki

Premiera wydawnictwa "Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania"

Zaproszenie_22_04.jpg

Zapraszamy Państwa na konferencję prasową 22.04. godz. 12.00

Premiera wydawnictwa „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania”

Z udziałem:

Marii Deskur - autorki publikacji, prezeski Fundacji Powszechnego Czytania

Jakuba Mazura - Wiceprezydenta Wrocławia

Roberta Piaskowskiego – Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury

dr Tomasza Makowskiego - dyrektora Biblioteki Narodowej

Soni Dragi - Prezes Polskiej Izby Książki

Izabeli Błaszczyk – dyrektor KBF

Irka Grina - przewodniczącego Rady Fundacji Olgi Tokarczuk, dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury

Prowadzenie: Anna Butrym

Organizatorzy: KBF, Wrocławski Dom Literatury, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Olgi Tokarczuk, Polska Izba Książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021 - dyskusje i plakat do pobrania

sdk_plakat.jpg

Jak co roku kwiecień jest świętem książki, czytania, dyskusji o autorach, tłumaczach czy też o sytuacji w branży wydawniczo-księgarskiej. Z powodu pandemii obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w roku 2020 praktycznie wypadły z grafika. Pojawiają się za to w tym roku ze zdwojoną mocą, chociaż – poza tym, co szykują stacjonarne księgarnie – w Internecie, online. Wpiszcie Państwo do swych kalendarzy interesujące Was wydarzenia. Serdecznie zapraszamy!

Konferencja prasowa online 22.04. godz. 12.00

Premiera wydawnictwa „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania”

Z udziałem:

Autorki publikacji, Prezeski Fundacji Powszechnego Czytania - Marii Deskur

Wiceprezydenta Wrocławia - Jakuba Mazura

Pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury - Roberta Piaskowskiego

Dyrektora Biblioteki Narodowej - dr Tomasza Makowskiego

Prezeski Polskiej Izby Książki – Soni Dragi

Przewodniczącego Rady Fundacji Olgi Tokarczuk, dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury – Irka Grina

Dyrektor KBF – Izabeli Błaszczyk

Prowadzenie: Anna Butrym

Organizatorzy: KBF, Wrocławski Dom Literatury, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Olgi Tokarczuk, Polska Izba Książki

Zaproszenie na spotkanie

Debata online 26.04. godz. 14.00 – 16.00

Miasta księgarń: Kraków – Poznań - Szczecin - Warszawa Modele współpracy samorządów z niezależnym księgarstwem

Z udziałem:

Roberta Piaskowskiego, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. kultury

Katarzyny Kamińskiej, dyrektorki Wydawnictwa Miejskiego Posnania

Joanny Leszczyńskiej, dyrektorki Wydziału Kultury UM Szczecin

Artura Jóźwika, dyrektora Biura Kultury UM st. Warszawy

Organizator: Polska Izba Książki

Zaproszenie i link do spotkania

Plakat ŚDKiPA: tutaj

Stan polskiego rynku książki w czasie pandemii

zaproszenie16_4_1.jpg

Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz i Nielsen BookScan Poland zapraszają na spotkanie “Stan polskiego rynku książki w czasie pandemii”.

O tym co się działo w ostatnich dwunastu miesiącach, o wpływie epidemii na kondycję wydawców, księgarzy i dystrybutorów, o zmianach w tradycyjnym i internetowym handlu książką oraz o tym, czy nie ma przegranych będą rozmawiać:

👉Alicja Gdańska (Księgarnia Gdańscy) 👉Łukasz Kierus (Glosel, Taniaksiazka.pl) 👉Renek Mendruń (Nielsen Bookscan Poland) 👉Łukasz Okuniewski (Książnica Polska) 👉Krzysztof Olesiejuk (Dressler, Świat Książki) 👉Michał Tomaniak (Grupa Empik) 👉Jacek Weichert (Allegro)

Debatę będzie moderować Ewa Tenderenda-Ożóg (Biblioteka Analiz, członkini Rady PIK)

Spotkanie na platformie ZOOM: 16 kwietnia 2021, godz.: 14:00-15:30

link do spotkania: https://zoom.us/j/96825800261

Spotkanie będzie również transmitowane na profilu Biblioteki Analiz na Facebooku

Pismo ws rozszerzenia listy kodów w tarczy antykryzysowej o stacjonarne księgarstwo KOD PKD 47,61,Z

Sz. Pan Jarosław Gowin

Wiceprezes Rady Ministrów

Minister Rozwoju, Pracy i Technologii

Szanowny Panie Premierze,

pragniemy ponownie zaapelować o rozszerzenie listy branż objętych wsparciem poprzez tarcze antykryzysowe o te podmioty stacjonarnego księgarstwa, które w wyniku obostrzeń doznają znacznych spadków obrotów. Otrzymujemy liczne sygnały ze strony księgarzy o trudnościach z utrzymaniem przedsiębiorstw w wyniku ograniczonego ruchu klientów w okolicy ich księgarń i w konsekwencji zmniejszonych zakupów książek w takich punktach. Dotyczy to także księgarń zlokalizowanych w galeriach handlowych, które ze względu na zamknięcie prawie wszystkich sąsiadujących sklepów i niewielką liczbę klientów odwiedzających centra handlowe nie mają szans na sprzedaż książek. Sytuacji mikro- i małych przedsiębiorców w branży księgarskiej nie poprawia również znaczny rozwój e-commerce, który w wyniku pandemii odnotowuje ogromne wzrosty (szacuje się, że jest to 26% rok do roku). Raport RetailX wskazuje, że w Polsce 80% ludności korzysta z sieci, a 66% dokonuje w niej zakupów – liczba osób kupujących w sieci na przestrzeni roku (względem 2019 r.) wzrosła o 13%.

Wszystko to powoduje, że nadal wzrasta liczba księgarń znikających z map naszych miast i miasteczek. Jest to dramatycznie negatywne zjawisko dla zrównoważonego rozwoju branży wydawniczej oraz dla rozwoju nawyków czytania. Musimy pamiętać, jak ważna i nieoceniona jest rola księgarń w informowaniu o nowościach, upowszechnianiu książek, a tym samym rozbudzaniu nawyku czytania. To księgarnie zapewniają kompletny kontakt z książką, a ta dzięki temu, że dostarcza wiedzy o świecie i ludziach, kształtuje właściwą hierarchię wartości. Ważne zatem, aby państwo zapewniło księgarniom należytą ochronę.

Pełna treść listu w załączeniu.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021 - Informacja o wydarzeniach

PIK_LOGO_3.png

Jak co roku kwiecień jest świętem książki, czytania, dyskusji o autorach, tłumaczach czy też o sytuacji w branży wydawniczo-księgarskiej. Z powodu pandemii obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich w roku 2020 praktycznie wypadły z grafika. Pojawiają się za to w tym roku ze zdwojoną mocą, chociaż – poza tym, co szykują stacjonarne księgarnie – w Internecie, online.

Debata online 26.04. godz. 14-16 Miasta księgarń: Kraków – Poznań - Szczecin - Warszawa

Modele współpracy samorządów z niezależnym księgarstwem z udziałem: Roberta Piaskowskiego, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. kultury Justyny Makowskiej, dyrektorki Wydziału Kultury UM Poznania Joanny Leszczyńskiej, dyrektorki Wydziału Kultury UM Szczecina Artura Jóźwika, dyrektora Biura Kultury UM st. Warszawy Organizator: Polska Izba Książki

Konferencja prasowa online 22.04. godz. 12

Premiera wydawnictwa „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” z udziałem

autorki publikacji, prezeski Fundacji Powszechnego Czytania - Marii Deskur Prezydenta Krakowa - prof. Jacka Majchrowskiego Prezydenta Wrocławia - Jacka Sutryka Dyrektora Biblioteki Narodowej – dr Tomasza Makowskiego Prezeski Polskiej Izby Książki - Soni Dragi Wiceprezeski Fundacji Olgi Tokarczuk – Izabelli Kaluty Dyrektor KBF – Izabeli Błaszczyk Organizatorzy: KBF, Wrocławski Dom Literatury, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Olgi Tokarczuk, Polska Izba Książki

Spotkanie online 16.04. godz. 14

Stan polskiego rynku książki w czasie pandemii. O tym, co się działo w branży w ostatnich dwunastu miesiącach, o wpływie stanu epidemii na kondycję wydawców, księgarzy i dystrybutorów, o zmianach w tradycyjnym i internetowym handlu książką – rozmawiają przedstawiciele najważniejszych firm detalicznej sprzedaży książek. Organizatorzy: Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz i Nielsen Bookscan Poland.

Linki do wydarzeń oraz tegoroczny plakat okolicznościowy będą do pobrania na stronie www.pik.org.pl

Życzenia!

Zyczenia_Wielkanocne.jpg

Spokojnych, rodzinnych Świąt wielkanocnych życzy Polska Izba Książki

Stan polskiego rynku książki w czasie pandemii

zaproszenie16_4.jpg

Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz i Nielsen BookScan Poland zapraszają na spotkanie “Stan polskiego rynku książki w czasie pandemii”.

O tym co się działo w ostatnich dwunastu miesiącach, o wpływie epidemii na kondycję wydawców, księgarzy i dystrybutorów, o zmianach w tradycyjnym i internetowym handlu książką oraz o tym, czy nie ma przegranych będą rozmawiać:

👉Alicja Gdańska (Księgarnia Gdańscy) 👉Łukasz Kierus (Glosel, Taniaksiazka.pl) 👉Renek Mendruń (Nielsen Bookscan Poland) 👉Łukasz Okuniewski (Książnica Polska) 👉Krzysztof Olesiejuk (Dressler, Świat Książki) 👉Michał Tomaniak (Grupa Empik) 👉Jacek Weichert (Allegro)

Debatę będzie moderować Ewa Tenderenda-Ożóg (Biblioteka Analiz, członkini Rady PIK)

Spotkanie na platformie ZOOM: 16 kwietnia 2021, godz.: 14:00-15:30

link do spotkania: https://zoom.us/j/96825800261

Spotkanie będzie również transmitowane na profilu Biblioteki Analiz na Facebooku

PIK do księgarń niezależnych - walczmy razem!

Prowadząc księgarnię w tych niełatwych czasach, uświadamiamy sobie jeszcze wyraźniej niż przed pandemią fakt, że wszystkiego musimy dokonać własnymi rękoma. Nikt nas w niczym nie wyręczy. Nasze księgarnie funkcjonują dzięki naszej pracy, energii i dzięki naszym pomysłom. Walczymy jednak w osamotnieniu. Żeby czegoś dokonać, osiągnąć wybrany cel, trzeba działać razem, w silnej grupie. Od wielu lat narzekamy i „narzekający księgarz" staje się już powoli przysłowiowym. Oczywiście, jest na co narzekać i możemy narzekać dalej, biernie czekać, aż ktoś coś dla nas zrobi. Możemy też wziąć sprawy w swoje ręce i dołączyć do organizacji, która ma wypracowane mechanizmy współpracy takich grup jak nasza, która od wielu lat działa na rzecz rynku książki, organizuje szkolenia, inicjuje debaty, wymianę wiedzy i doświadczeń, tworzy bazę danych o księgarniach, analizuje trendy na rynku książki, wreszcie zabiega o korzystne dla branży rozwiązania legislacyjne, w tym – od lat o Ustawę o Książce. W ramach tej organizacji, czyli Polskiej Izby Książki, powinna działać prężna, silna Sekcja Księgarska i zabiegać o realizację celów istotnych dla niezależnych księgarzy, o rozwiązanie wielu innych problemów, z którymi na co dzień się borykamy.

PIK czeka na księgarki i księgarzy. Zależy nam, żebyście do nas dołączyli. Tylko głos licznej grupy księgarzy będzie dobrze słyszany. Nieformalna grupa Księgarzy Kameralnych, istniejąca dzięki Ani Karczewskiej jest wspaniała, ale dla ministerstw kultury, rozwoju, czy finansów, dla Sejmu, Senatu czy innych instytucji, urzędów, stowarzyszeń, izb gospodarczych polskich, europejskich i światowych – partnerem może być tylko formalna organizacja. Dlatego z całego serca zachęcamy i zapraszamy Was do nas, by w oparciu o silną strukturę skuteczniej działać na rzecz naszych księgarń.

Aldona Mackiewicz, członek Rady PIK

Sonia Draga, prezes PIK

Deklaracja członkowska