Artykuły - Aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2024 - plakat do pobrania

11_plakat_sdkipa_2024_maly.jpg

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na zamówienie Polskiej Izby Książki powstał wyjątkowy plakat Magdy „Americangangsta” Górskiej, multidyscyplinarnej artystki, która słynie z kolaży oraz grafik, a jej prace były wystawiane w galeriach od Nowego Jorku po Dubaj i Seul, trafiły również do kolekcji Museum of Crypto Art (MoCA).

Dodatkowo projekt został wydrukowany przez PIK w kolekcjonerskiej jakości i nakładzie wyłącznie 10 egzemplarzy, a każdy z plakatów otrzymał swój indywidualny numer oraz podpis Autorki.

Celem Polskiej Izby Książki było wyróżnienie tą niezwykłą grafiką instytucji oraz osobistości, które w sposób szczególny włączały się w promocję czytelnictwa – jeden z głównych celów działalności Izby.

Równocześnie każda biblioteka, księgarnia czy instytucja chcąca włączyć się w obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich może własnym sumptem wydrukować plakat, oznaczając Autorkę na podstawie licencji CC BY SA 3.

Linki do pobrania plakatu znajdują się tutaj:

Plakat mały (internet 0,5mb)
Plakat średni (7mb jakość)
Plakat duży (26mb - do druku)

Wielki Antykwariat w Blue City

wielki_antykwariatBlue24.jpg

Od 11 do 13 kwietnia w Blue City w Warszawie odbędzie się Wielki Antykwariat – wydarzenie, na którym swoje stoiska mają antykwariusze z Warszawy i okolic, ale i właściciele sklepów muzycznych, którzy na co dzień handlują winylami. Wszystko w jednym miejscu – na poziomie -1 przy fontannie w Blue City.

Stoiska z książkami, płytami czy plakatami i starodrukami są otwarte w godzinach 10-22.

Organizatorem wydarzenia jest antykwariat Unikat.

Zaproszenie do Najlepszej Księgarni na warszawskim Żoliborzu

Nisza_turaj_kalinska_najlepsza_ksiegarnia.jpg

Najlepsza Księgarnia zaprasza na spotkanie z Katarzyną Turaj-Kalińską i na warszawską promocję jej książki zatytułowanej „Wielki Brat Zachód”, opublikowanej przez Wydawnictwo Nisza.

Spotkanie odbędzie się w środę 10 kwietnia o godz. 19 w siedzibie księgarni przy ul. Cieszkowskiego 1/3 (wejście od ul. Słowackiego) na warszawskim Żoliborzu. Prowadzenie: prof. Anna Nasiłowska.

O książce: W ostatnich dziesięcioleciach Europa Zachodnia trochę zbiedniała, trochę się przybrudziła i nieładnie się starzeje. Ale czar Zachodu nie przestaje na nas działać. Szczególnie młodzi pryskają, żeby sobie w Polsce, obiektywnie coraz ładniejszej, zasobniejszej, „nie zmarnować życia”. Dlaczego Polacy wciąż uciekają do krajów zachodnich? Czy decydują o tym tylko zarobki? A może wabi nas „zapach Zachodu” utożsamiany z wyższą cywilizacją? Książka jest zapisem wędrówek Katarzyny Turaj-Kalińskiej po Europie i poszukiwaniem odpowiedzi na te pytania.

O autorce: Katarzyna Turaj-Kalińska wydała do tej pory 10 książek, w tym: „Przepraszam, czy tu głaszczą?” (2004) czy „Szept nad szeptami” (2016). Jest laureatką kilkunastu ogólnopolskich konkursów literackich. Każde pokolenie w jej rodzinie wyjeżdża bardziej i na dłużej. Dziadkowie uciekali z Wołynia. Matka podróżowała bez ustanku – najpierw z teatrem Tadeusza Kantora, potem z własnym. Ona sama spędziła poza krajem kilkanaście lat. Córka osiedliła się w Szwajcarii, a wnuki od urodzenia są emigrantami. Kierunek zawsze ten sam – Zachód.

Małgorzata Narożna zaprasza do świętowania w Księgarni Zamkowej

mdkd.jpg

– 2 kwietnia jest jednym z najpiękniejszych dni w ciągu roku dla każdego z nas. Do świętowania zapraszam do Księgarni Zamkowej w Szczecinie, gdzie o godz. 14 i o 16 na pięknej czerwonej kanapie spotkam się z najmłodszymi czytelnikami i zaczytamy się – zachęca Małgorzata Narożna, księgarka, animatorka kultury, przewodniczka, zwana i znana mieszkańcom jako Ciocia Fika. Wymyśliła i zrealizowała wiele projektów, tysiące wydarzeń. Pełna zapału entuzjastka obcowania z książką sprawdzająca na sobie każdą pozycję, którą ma na półce.

Wstęp wolny, bez zapisów.

“Przemierzaj morza na skrzydłach wyobraźni” – to hasło tegorocznego święta książki. Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony przez IBBY, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Obchodzony jest 2 kwietnia, w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena.

Zabrze jako pierwsze miasto w Polsce podpisało zobowiązanie do pracy nad czytelnictwem

Zabrze_czytajaca_Polska.jpg

„Wspieranie rozwoju czytelnictwa w Zabrzu jest działaniem na rzecz dobra wspólnego, dlatego ważne jest, aby wszystkie instytucje i podmioty działały w tym zakresie, podejmując wspólne inicjatywy oraz tworząc strategie rozwoju czytelnictwa w naszym mieście. Czytanie, rozumienie i analiza tekstu to umiejętności, z którymi się nie rodzimy, musimy je wykształcić, ważna jest zatem nie tylko odpowiednia edukacja, ale przede wszystkim pokazanie, że jest to kompetencja kluczowa dla sukcesu w życiu osobistym i zawodowym każdego mieszkańca. Patrząc na czytelnictwo z perspektywy miasta jest to kompetencja, która umożliwia rozwój gospodarczy społeczności poprzez dywersyfikację know-how i współpracę różnych obszarów. Czytanie jest narzędziem budowania społeczności o bardziej wyrównanych szansach, co z kolei wpływa na dłuższe życie, mocniejsze demokracje i wzrost gospodarczy” – czytamy w deklaracji współpracy podpisanej przez Wydział Rozwoju Urzędu Zabrza oraz Miejską Bibliotekę Publiczną 20 marca.

– Zabrze idzie w dobrym kierunku. Cieszę się, że inicjatorem dołączenia Zabrza do pomysłu Koalicji „Czytająca Polska” jest Miejska Biblioteka Publiczna – to kolejny dowód, jaką rolę biblioteki mogą odgrywać w rozwoju swoich społeczności. Biblioteki nie są kosztem w budżecie, ale narzędziem modernizacji – podkreślił dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej i przewodniczący Krajowej Rady Bibliotecznej, świadek oficjalnego podpisania deklaracji.

– Jesteśmy zaskoczeni, że jako pierwsi w Polsce doszliśmy do takich wniosków – przecież dostępne są tak liczne badania i publikacje pokazujące, że czytanie wzmacnia kompetencje obywatela w najróżniejszych dziedzinach – tworzy społeczności silniejsze intelektualnie, ekonomicznie i społecznie. Inwestycja w czytanie jest po prostu w najlepiej pojętym interesie każdej społeczności – podkreślają zgodnie Tomasz Iwasiów, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zabrzu oraz Małgorzata Giela, naczelnik Miejskiego Wydziału Rozwoju Urzędu.

Wiosenne spotkania w Księgarni Smak Słowa

wiosenne_spotkania.jpg

Księgarnia Smak Słowa zaprasza na cykl spotkań zatytułowany "Wiosenne spotkania z książką i sztuką w Księgarni Smak Słowa".

  • 27 marca, środa, godzina "Czy znajomość mechanizmów wpływu społecznego może znacząco wpłynąć na lepsze funkcjonowanie w społeczeństwie i biznesie: prof. Dariusz Doliński, prowadzenie Anna Świtajska."

  • 28 marca, czwartek, godzina 18 "Wernisaż jednego obrazu: Maciej Siembieda opowie o tajemnicach obrazu Jana Matejki „Chrzest Władysława Warneńczyka” - historii umieszczonej w jego książce “444”."

  • 3 kwietnia, środa, godzina 19 PREMIERA najnowszej książki Tomasza Kota “Bedeker sopocki” - autora przepyta z tej okazji Szymon Świtajski.

  • 4 kwietnia, czwartek, godzina 18 "Sopocki Wernisaż jednego obrazu: Joanna Ziółkowska i jej obrazy. Cykl spotkań: Prezentacja sopockich artystek, prowadzenie Anna Świtajska.

  • 5 kwietnia, piątek, godzina 18 "Czy termin depresja jest nadużywany w przestrzeni społecznej? Czym naprawdę jest depresja i jak można ją odróżnić od stanów obniżonego nastroju?” - spotkanie z psychiatrą dr n. med. Wojciechem Pączkiem - prowadzenie Anna Świtajska."

  • 18 kwietnia, czwartek, godzina 18 "Wernisaż jednego obrazu: Elisabetta Sirani” - o twórczości malarki pochodzącej z Bolonii opowie Anna Świtajska

  • 22 kwietnia 2024, poniedziałek, godz. 18 "Kuchnie świata zamknięte w jednej książce” o książkach z serii “... do zjedzenia” opowie ich autor Bartek Kieżun, poznaj miasta i państwa od kuchni: Jerozolima, Ateny, Italia, Portugalia, Hiszpania

  • 25 kwietnia, czwartek, godz. 18 "Welewetka. Jak znikają Kaszuby” - spotkanie autorskie ze Stasią Budzisz, o jej książce i z nią rozmawiać będzie Magdalena Kicińska

  • 26 kwietnia, piątek, godz. 18:00 "Choroba afektywna dwubiegunowa. Czy można z nią w miarę dobrze żyć i radzić sobie z codziennością?” - spotkanie z psychiatrą dr n. med. Wojciechem Pączkiem - prowadzenie Anna Świtajska

Księgarnia Moda na Czytanie szuka nowego lokalu

Moda_na_Czytanie_foto_ksiegarni.jpg

Księgarnia Moda na Czytanie przy ul. Brackiej 25 w Warszawie będzie otwarta do końca kwietnia. W Domu Towarowym Bracia Jabłkowscy po przeprowadzonym remoncie nie będzie miejsca na funkcjonowanie księgarni, dlatego szukamy nowego lokalu. Księgarnia istniała w tym miejscu 10 lat.

„Będziemy wdzięczni za propozycje lub sugestie, jeżeli znają Państwo dobre miejsca w Śródmieściu lub centrum Warszawy, gdzie chcieliby Państwo nas odwiedzać. Mamy nadzieję, że nasi stali klienci pozostaną z nami bez względu na lokalizację. Możemy zapewnić, że nie zmienimy naszej oferty, która stanowi mocną stronę Mody na Czytanie. Prosimy o kontakt w sprawie propozycji lokalu: modanaczytanie@wp.pl” – apeluje zarząd księgarni Moda na Czytanie.

Ratujmy polskie księgarnie

plakat_Ratujmypolskieksiegarnie.jpg

Drodzy Księgarze,

Podjęliśmy wspólnie z SKP być może ostatnią próbę pozyskania polityków do rozmów na temat Ustawy o Książce. Napisaliśmy list otwarty do decydentów w naszym kraju. List załączamy. Prosimy wszystkich popierających ustawę o potwierdzanie tego stosownym podpisem złożonym w Polskiej Izbie Książki. Musimy potwierdzić determinację naszego środowiska. Dajmy sobie szansę. Na naszą prośbę został zaprojektowany plakat przez Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Chcielibyśmy aby został pokazany w każdej księgarni w Polsce i w każdym zaprzyjaźnionym z księgarzami miejscu, na przykład w bibliotekach, urzędach i innych sklepach... Koszt wydrukowania takiego plakatu w formacie A3 to 2-3 zł a w ten sposób można „obwiesić” całą Polskę bardzo szybko.

W imieniu polskich księgarek i księgarzy: Zofia Szpojankowska - przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Aldona Mackiewicz - wiceprzewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, księgarka; Toruński Antykwariat Księgarski (Toruń) Łukasz Zych - członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, księgarz ; Najlepsza Księgarnia (Warszawa) Szymon Świtajski - członek Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, księgarz ; Księgarnia Smak Słowa (Sopot) Łukasz Okuniewski - prezes Zarządu Książnicy Polskiej – ogólnopolskiej sieci księgarni (Olsztyn) Bogdan Szymanik - księgarz i wydawca ; Księgarnia BoSz i Wydawnictwo BoSz (Olszanica) Grzegorz Boguta - założyciel i pierwszy prezes Polskiej Izby Książki, wykładowca akademicki, wydawca i analityk rynku książki

link pod którym dostępny do pobrania jest plakat: https://wydawnictwo.bosz.com.pl/wp-content/uploads/2024/02/plakat_bosz.zip

Szkolenie PIK i FPC dla księgarzy - podsumowanie

logomkidn.jpg

Szkolenie odbyło się w dniach 19-20 lipca, w Warszawie, w Domu Literatury. Szkolenie było przeznaczone dla księgarzy i pracowników księgarń. Szkolenie obejmowało analizę sprzedaży, kreowanie marki własnej księgarni służącą lepszej promocji, skuteczne narzędzia komunikacji, oraz budowanie narracji, która pozwala na dotarcie do nowych klientów.

W szkoleniu wzięła udział grupa 15 księgarzy z całej Polski. Warsztaty prowadziły Maria Deskur i Katarzyna Konopka z Fundacji Powszechnego Czytania. Dziękujemy księgarzom za liczny udział w naszym szkoleniu. Mamy nadzieję, że będziemy mogli spotkać się jeszcze w przyszłości na kolejnych szkoleniach PIK, a wiedza wyniesiona z tegorocznych warsztatów pomoże prowadzić trudny księgarski biznes i scali środowisko księgarskie.

Szkolenie było finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Raport - Księgarze w w roli liderów promocji czytania

Prezentujemy raport opracowany przez PIK i Fundację Powszechnego Czytania pt. "Księgarze w w roli liderów promocji czytania"