Artykuły - Aktualności

ArtTravel Poznań startuje 10 stycznia

960x500_nowa_Poznan-min_1.png

W Poznaniu powstaje nowa księgarnia turystyczna! 10 stycznia przy ulicy Ratajczaka 18 (Pasaż Apollo) pojawi się punkt stacjonarny ArtTravel. Na miejscu będzie można odebrać zamówienia internetowe, a także kupić przewodnik lub mapę na wymarzone wakacje.

ArtTravel Poznań zastąpi księgarnię Globeo, która przy Ratajczaka 18 funkcjonowała od 20 lat. To miejsce doskonale znane wielkopolskim podróżnikom.

Kolejna po Krakowie, Łodzi i Warszawie księgarnia ArtTravel będzie wyposażona w: - przewodniki (zarówno w wersji polskiej i angielskiej), literaturę podróżniczą, - mapy (w wersji polskiej i angielskiej), państwa, miasta, kontynenty, wyspy itd., - mapy ścienne - mapy zdrapki - globusy - globobary - puzzle - podkładki na biurko

ArtTravel oferuje ponad 5000 przewodników znaczących marek, takich jak np. Baedeker, Bezdroża, Michelin, Dorling Kindersley, Lonely Planet, National Geographic, Pascal, Rough Guides oraz atlasy i mapy turystyczne i samochodowe wydawców, takich jak Expressmap, Compass, ITMB Marco Polo, Ferytag Berndt, Nelles i Stiefel. W Poznańskiej księgarni znajdziemy również literaturę podróżniczą, mapy ścienne, globobary , a także globusy renomowanych producentów: Nova Rico, National Geographic, Tecnodidattica, Zachem.

ArtTravel to nie tylko księgarnie turystyczne, to miejsce skupiające wokół siebie ludzi ciekawych świata. Poza regularną sprzedażą ArtTravel aktywnie uczestniczy we wszelkich wydarzeniach związanych z turystyką (pokazy slajdów, festiwale, targi).

Godziny otwarcia: Poniedziałek – piątek 10:00 – 18:00 Sobota: 10:00 – 15:00

Zamknięcie Bagateli na Pięterku

Z końcem roku zamknęła swoje podwoje warszawska Księgarnia Bagatela na Pięterku.Do 31 stycznia trwała wyprzedaż asortymentu.

Autorska, niesieciowa księgarnia działała przy ul. Bagatela 14 (przy Placu Unii Lubelskiej) od 2013 roku. Jej uroczą lokatorką była kotka Rysia, która chętnie wchodziła w interakcje z czytelnikami, patronowała też kilku wydarzeniom np. “Poczytanki z kotką Rysią”.

Jak czytamy na profilu księgarni na Facebooku, księgarki, które w niej pracowały znalazły nowe miejsce pracy: księgarka Kasia w Korektach na tyłach Placu Zbawiciela a księgarka Iwona (która zaopiekuje się Rysią) w Klawej Księgarni. Nowa placówka już w lutym rozpocznie działalność na ul. Grójeckiej przy Placu Narutowicza.

Piotr Adamczyk czyta mieszkańcom Włocławka

Plakat_-_spotkanie_z_Piotrem_Adamczykiem_we_Wocawku.jpg

„Moje życie, moja muzyka!” - Piotr Adamczyk czyta mieszkańcom Włocławka. Tego nie można przeoczyć!

W przedświąteczny wtorek 18 grudnia w Księgarni Gdańscy we Włocławku Piotr Adamczyk przeczyta fragmenty autobiografii Ennio Morricone, geniusza, który zmienił oblicze muzyki filmowej. Właściciele księgarni - Alicja i Włodek Gdańscy oraz Fundacja Legalna Kultura zapraszają na wspólne czytanie.

„Moje życie, moja muzyka” to barwna, wciągająca i pełna anegdot opowieść o życiu muzyka - od początków kompozytorskich przez współpracę z najważniejszymi reżyserami włoskimi i światowymi (takich jak Leone, Pasolini, Bertolucci, Almodóvar), aż po Oscara otrzymanego w 2016 roku za muzykę do filmu Tarantino. Rozmowę z Ennio Morricone przeprowadził De Rosa Alessandro.

  • "Bez cienia wątpliwości to najlepsza z powstałych na mój temat książek, najbardziej autentyczna i szczegółowa, najlepiej dopracowana. I najbliższa prawdzie." – mówi na temat opowieści sam Ennio Morricone.

Spotkanie, zachęcające do rodzinnego czytania książek, odbędzie się w ramach projektu „Literatura świata w kameralnej księgarni”, współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Partnerstwo dla książki 2018.

Na ten niezwykły wieczór zapraszamy we wtorek 18 grudnia 2018 r. do Księgarni Gdańscy przy ul. ulicy Promiennej 1b we Włocławku.

Piotr Adamczyk będzie czytać wybrane przez siebie fragmenty książki od godziny 17:00.

5 najpopularniejszych prezentów dla podróżników

1.png

Przygotowaliśmy zestawienie przedświątecznych bestsellerów i wiemy, po które produkty najchętniej sięgają klienci księgarń turystycznych ArtTravel.

Mapy ścienne

Okazuje się, że szukając idealnego prezentu świątecznego dla podróżnika najczęściej sięgamy po mapy ścienne (Polska, Europa, Świat)

Globus podświetlany

Drugie miejsce w naszym rankingu zajął elegancki podświetlany globus Frost Relief. Nasi klienci kupują go zarówno dla dorosłych podróżników, jak i tych młodszych. Globus podświetlany Frost Relief

Atlas samochodowy Polska dla profesjonalistów

Trzecie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje szczegółowy atlas samochodowy Polski. Dodatkiem do atlasu jest instrukcja pierwszej pomocy, której znajomość przyda się każdemu użytkownikowi ruchu drogowego.

Mapy zdrapki Mogą przynieść prawdziwą frajdę zarówno dorosłym, jak i młodym podróżnikom. Pozwalają wrócić pamięcią do odwiedzonych już miejsc i motywują do kolejnych wypraw. Mowa o popularnych mapach zdrapkach, które od dobrych kilku sezonów goszczą w rankingach najlepszych świątecznych prezentów dla podróżników.

Puzzle Młodego Odkrywcy Piąta lokata przypadła edukacyjnym puzzlom z serii Młodego Odkrywcy, która obejmuje warianty: Polska, Europa, Świat oraz Zwierzęta. Układanie poszczególnych elementów jest dla młodych obieżyświatów najlepszą możliwą lekcją geografii.

Mamy nadzieję, że dla tych, którzy nie wybrali jeszcze prezentu dla bliskich podróżników nasze zestawienie będzie inspiracją. Wesołych Świąt!

Główna Księgarnia Naukowa najlepsza!

Znamy laureatów drugiej edycji konkursu na najlepszą księgarnię w Krakowie. Najwyższy laur zdobyła Główna Księgarnia Naukowa. Następne miejsca zajęły księgarnia Muza II i MOCAK Bookstore. Odrębnie wyróżniono Szafę Pełną Książek, jako antykwariat roku.

13 grudnia nagrody wręczył wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Nowa odsłona Starej Księgarni w Parczewie

Polska Izba Książki zrealizuje swój pilotażowy program "Księgarnia jako centrum lokalnej kultury. Klaster promocji czytania” w Starej Księgarni w Parczewie. Miejsce ma się stać ważnym centrum kultury na mapie miasta.

– Lokalne księgarnie to miejsca, które przez dziesięciolecia pełniły bardzo ważną funkcję integrowania lokalnej społeczności wokół kultury. Nigdy nie były tylko „sklepami z książkami”, ale miejscem spotkań, przestrzenią do dyskusji i jednocześnie skutecznym narzędziem do promocji czytania – powiedziała "Dziennikowi Wschodniemu" Grażyna Skarszewska, dyrektor Polskiej Izby Książki. – Z jednej strony zależy nam na przywróceniu dawnej roli księgarń, a z drugiej chcemy przystosować je do wyzwań jakie niesie nowoczesność i zmieniające się podejście do czytania. Stąd współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami, placówkami samorządowymi i mieszkańcami – dodaje Szarszewska.

W Parczewie najpierw odbyły się konsultacje społeczne z mieszkańcami miasta. – Skorzystaliśmy także z doświadczeń Parczewskiego Domu Kultury, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej, Powiatowej Biblioteki Publicznej, Centrum Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Parczewie. W całe przedsięwzięcie zaangażowaliśmy też lokalnych przedsiębiorców oraz architekta, który ma odmienić wnętrze Starej Księgarni – zaznacza dyrektor i przekonuje, że księgarnia stanie się miejscem, gdzie będzie można spotkać pisarzy i ludzi kultury, podyskutować o książkach i zdobyć najlepszą literaturę.

12 grudnia o godz. 14 rozpocznie się „Świąteczne spotkanie czytelnicze” i spotkanie z autorkami książki dla dzieci „Ada, to wypada!” - Zofią Karaszewską i Sylwią Stano. A o godz. 16 kolejne spotkanie, tym razem z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką cyklu „Cukiernia pod Amorem”. O idei lokalnych klastrów pro-czytelniczych opowie prezes Polskiej Izby Książki Włodzimierz Albin.

Projekt jest współfinansowany przez Instytut Książki, w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”

Dzień Księgarza - zaproszenie

Stowarzyszenie Księgarzy Polskich i Klub Księgarza serdecznie zapraszają na Jubileusz 100-lecia księgarstwa 1918-2018

15 grudnia 2018 roku o godzinie 15

Klub Księgarza w Warszawie, Rynek Starego Miasta 22/24

W programie m.in.:

Dr hab. Marek Tobera – Księgarstwo a niepodległość. 110 lat Związku Księgarzy Polskich i 100 lat od Zjazdu Lubelskiego

Bogdan Klukowski – Kształcenie księgarzy w 100-leciu niepodległości

Kazimierz Mrowczyk – 60 lat Klubu Miłośników Historii Księgarstwa

Wręczenie dyplomów

Prowadzenie – Piotr Dobrołęcki

Oprawa muzyczna:

Jolanta Kwiatkowska – pianino

Grzegorz Kwiatkowski – gitara

Julita Kożuszek – śpiew

Po części oficjalnej spotkanie towarzyskie

Księgarnia Drawska już otwarta

6 grudnia swoje podwoje otworzyła Księgarnia Drawska, usytuowana przy kościele w Drawsku Pomorskim. Jej właścicielami są Andrzej Zdunek i Jolanta Parol.

Podczas uroczystego otwarcia obecny był Starosta Drawski Stanisław Cybula, który przekazał na ręce księgarzy publikacje wydane przez Starostwo Powiatowe w Drawsku.

Jak informuje portal Dsi.net.pl Podczas uroczystości obecny był również ksiądz proboszcz z pobliskiej parafii – Piotr Szczepaniuk, który pobłogosławił pomieszczenia oraz wszystkich obecnych.

Były upominki dla właścicieli, tort i kawa dla klientów i zaproszonych gości.

Sokólska księgarnia zachęca uczniów do sięgania po książki

Sokólska księgarnia A Kuku chce zachęcić młodych ludzi do czytania. Projekt "Każde dziecko wiedzieć chce, co w księgarni dzieje się" ma promować czytelnictwo wśród uczniów z Sokółki. Księgarnia zaprosiła do współpracy młodych ludzi ze szkół podstawowych w Majewie, Boguszach i Janowie oraz dwie miejskie placówki SP Nr 2 i 3. To druga odsłona projektu, w zeszłym roku był on skierowany do przedszkolaków, w tegorocznym biorą zaś udział uczniowie klas 1-3 - czytamy w serwisie isokolka.eu.

Podczas pierwszego spotkania młodzi ludzie mieli okazję poznać zasady funkcjonowania księgarni. Wzięli też udział w zajęciach animacyjnych oraz poznali japońską sztukę opowiadania bajek, czyli teatrzyk kamishibai. Podczas kolejnych spotkań uczniowie w szkołach obejrzeli spektakl w wykonaniu aktorów z Teatru "Pod Orzełkiem".

"- Dzisiaj podsumowujemy projekt. Dzieci poznają tradycję kolędowania, którą przybliży Teatr "Pod Orzełkiem". Młodzi ludzie otrzymają upominki, odwiedzi nas też święty Mikołaj, a szkoły dostaną książeczki dla dzieci. W ten sposób chcemy promować czytelnictwo wśród młodych ludzi - mówi Elżbieta Adamowicz, właściciel księgarni "A Kuku" i koordynator projektu.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Księgarnia Globeo tylko do końca roku

Poznańska księgarnia Globeo z końcem roku zamknie swe podwoje, o czym poinformował w komunikacie Filip Bartkowiak:

"W maju tego roku minęło już 8 lat, jak prowadzę księgarnię po moim ojcu. W ostatnich latach udało się nam stworzyć nową markę Globeo, sklep internetowy, a co najważniejsze, utrzymać dotychczasowych klientów na szybko zmieniającym się rynku. Jednak z początkiem przyszłego roku podejmę się nowych wyzwań zawodowych, które uniemożliwiają mi prowadzenie działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, podjąłem decyzję o zamknięciu księgarni z końcem tego roku. Księgarnia, którą mój ojciec założył na początku lat 90., na stałe wpisała się w krajobraz centrum Poznania. Zawsze byliśmy przekonani, że to właśnie nasza księgarnia była pierwszym przystankiem w podróżach naszych klientów. Bez współpracy z Państwem, nie bylibyśmy w stanie tego czynić. Jestem przekonany, że ktoś szybko wypełni tę lukę.

W imieniu całego zespołu księgarni chciałbym Państwu podziękować za dotychczasową współpracę i złożyć życzenia świąteczno-noworoczne.

Pozdrawiam, Filip Bartkowiak"

Globeo.pl GRUPA 18 Filip Bartkowiak ul. Ratajczaka 18 61-815 Poznań tel. 61 8 55 10 86 mail: filip@globeo.pl

www.globeo.pl