Artykuły - Aktualności

Zamknięcie kultowej "Księgarni na rogu" w Piotrkowie

Z ul. Słowackiego w Piotrkowie Trybunalskim znika „Księgarnia na rogu”. Ostateczne zamknięcie tej kultowej, tradycyjnej księgarni zaplanowano na koniec tego tygodnia – informuje portal sulejow.naszemiasto.pl

Jak mówi jej właściciel Grzegorz Skrzypek, rachunek ekonomiczny zwyciężył najlepsze chęci. „Niestety, ta część ulicy Słowackiego praktycznie wymarła pod względem handlowym. Nie ma sklepów, mało ludzi się przewija, mało już kto zagląda tutaj specjalnie po książkę”.

„Księgarnia na rogu” przy ul. Słowackiego 1 funkcjonowała pod tą nazwą od 2004 roku. Wcześniej, w tym samym miejscu, od lat powojennych mieścił się Łódzki Dom Książki.

Właścicielem lokalu jest miasto, zarządza nim TBS, które zamierza ogłosić przetarg na wynajem.

Księgarz pozostałe po wyprzedaży publikacje przewozi do Łodzi, gdzie prowadzi internetowy sklep Podręcznikowo.pl.

Polska Izba Książki zaprasza księgarzy do Sekcji Księgarskiej

Po decyzji o likwidacji Izby Księgarstwa Polskiego, jaką podjęto 25 października 2019 roku, w wyniku czego księgarze jako przedsiębiorcy stracili swoją reprezentację, Rada Polskiej Izby Książki przyjęła stanowisko w sprawie zaproszenia księgarzy do PIK na preferencyjnych warunkach, aby wspólnie reprezentować całe środowisko książki. Zaproponowano, że w ramach PIK zostanie utworzona, a zasadzie reaktywowana, Sekcja Księgarska, której przewodniczący obejmie funkcję wiceprezesa Izby, jak to było w pierwszych latach po utworzeniu PIK.

Składka członkowska dla księgarzy wstępujących do PIK zostanie obniżona o 50 proc. dla firm księgarskich zgłaszających się do 30 czerwca 2020 roku, a wpisowe nie będzie wymagane.

Księgarze po przystąpieniu do PIK będą mogli uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu Członków PIK, które zostało wyznaczone na 23 kwietnia 2020 roku w Warszawie.

Poniżej tabela obowiązujących rocznych składek na rok 2020:

nr grupy / wysokość obrotów rocznych w zł / składka w zł

1/ powyżej 50 mln / 12 600

2 / 25 - 50 mln / 10 080

3 / 10 -25 mln / 7 560

4 / 3 - 10 mln / 5 040

5 / 1 - 3 mln / 3 150

6 / 0,3 - 1 mln / 1 260

7 / do 0,3 mln / 315

Dla księgarzy kwoty te zostały zmniejszone o połowę.

Katalog Inicjatyw Czytelniczych

kic.jpg

Dolnośląskie, łódzkie i mazowieckie to najaktywniejsze województwa pod względem realizowanych inicjatyw proczytelniczych – wynika z Katalogu Inicjatyw Czytelniczych. Na drugim końcu znalazły się województwa warmińsko-mazurskie, opolskie i lubuskie.

KIC to internetowa, ogólnodostępna baza podstawowych danych o najważniejszych odbywających się cyklicznie inicjatywach proczytelniczych w Polsce, stworzona przez Polską Izbę Książki, dofinansowana ze środków Ministra Kultury w ramach programu „Rozwój sektorów kreatywnych”.W katalogu dostępna jest wyszukiwarka oraz mapa rozmieszczenia dostępnych w bazie wydarzeń.

Do 30 stycznia w bazie zarejestrowano 213 inicjatyw i 352 realizacje, które odbyły się w roku 2019.

Baza dostępna jest pod adresem: https://kic.pik.org.pl/. Cały czas jest uzupełniana, wpisów mogą dokonywać również sami organizatorzy inicjatyw czytelniczych, wystarczy się zarejestrować. Ważne, aby realizowane przez nich wydarzenie miało charakter cykliczny. Obecnie uwidoczniona jest baza roku 2019. Na bieżąco zbierane będą informacje i dane o realizacjach tego roku.

Samorządy dla książki

foto23.jpg

14 stycznia 2020 r. odbyło się drugie spotkanie grupy roboczej „Samorządy dla książki” zainicjowanej przez PIK, miasto Kraków i Targi w Krakowie. Pracowaliśmy nad zdefiniowaniem potrzeb i problemów w zakresie promowania czytania w gminach. Refleksjami inspirującymi podzielili się na początek Jacek Cichocki (Uniwersytet Warszawski), podkreślając siłę współpracy i Jan Ołdakowski (Muzeum Powstania Warszawskiego), zwracając uwagę na rolę odpowiedniej narracji. Krótkie wprowadzenie o badaniach i metodologiach upowszechniania czytelnictwa na świecie zrobiła Maria Deskur (Fundacja Powszechnego Czytania).

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty w trzech podgrupach tematycznych. O wprowadzeniu czytelnictwa na agendę ważnych tematów samorządowych rozmawiała grupa prowadzona przez Roberta Piaskowskiego, pełnomocnika prezydenta Krakowa ds. Kultury i Andrzeja Chrzanowskiego, członka Rady PIK. Nad sformułowaniem idealnego pilotażu miasta upowszechniającego czytanie pracował zespół moderowany przez Marię Deskur. Temat efektywnego zaproszenia biznesu do współfinansowania upowszechniania czytania omawiała grupa pod przewodnictwem Włodzimierza Albina, prezesa PIK.

Udało się zgromadzić przedstawicieli samorządów Izabelina, Gdańska, Krakowa, Olsztyna, Poznania, Warszawy, Wrocławia, Zakopanego, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizacji pozarządowych oraz biznesu, co wzbogaciło spotkanie mnogością perspektyw.

Beth Gardiner w Big Book Cafe

beth.png

Amerykańska dziennikarka i autorka głośnej książki „Uduszeni” (Mamania) poświęconej globalnym problemom ze smogiem spotka się z czytelnikami w centrum literackim przy Dąbrowskiego 81 w Warszawie. Będzie to jedyne otwarte spotkanie autorki z publicznością podczas wizyty w Warszawie.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 3 lutego o godz. 19.

Gardiner publikuje m.in. w „The Guardian” i „New York Times” o środowisku i zrównoważonym rozwoju, jest analityczką regularnie występującą w BBC i Sky News. „Uduszonych” napisała na podstawie licznych podróży po świecie, rozmów z naukowcami i politykami, które odbyła dzięki grantowi centrum Pulitzera. Na spotkanie z autorką zapraszamy wspólnie z Wydawnictwem Relacja. Wieczór inauguruje TRUDNE TEMATY – nową serię wydarzeń poświęconych największym wyzwaniom współczesności.

Nowe księgarnie Książnicy Polskiej

Książnica Polska z początkiem nowego roku otworzyła trzy nowe księgarnie w: Rawie Mazowieckiej – Księgarnia Exlibris, Braniewie – Księgarnia Warmińska i Kraśniku – Księgarnia Avalon oraz Księgarnia Avalon (Fabryczny).

Obecnie sieć księgarska Książnicy Polskiej liczy 44 placówki oraz jeden z największych w Polsce, i największy na Warmii i Mazurach, salon artykułów papier-biuro-szkoła (Salon Artykułów Kreatywnych).

Księgarze w Polskiej Izbie Książki - preferencyjne warunki przyjęcia

Po decyzji o likwidacji Izby Księgarstwa Polskiego, jaką podjęto 25 października podczas 23. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, w wyniku czego księgarze jako przedsiębiorcy stracili swoją reprezentację, Rada Polskiej Izby Ksiązki przyjęła stanowisko w sprawie zaproszenia księgarzy do PIK na preferencyjnych warunkach, aby wspólnie reprezentować całe środowisko książki. Zaproponowano, że w ramach PIK zostanie utworzona, a zasadzie reaktywowana, Sekcja Księgarska, której przewodniczący obejmie funkcję wiceprezesa Izby, jak to było w pierwszych latach po utworzeniu PIK.

Składka członkowska dla księgarzy wstępujących do PIK zostanie obniżona o 50 proc. dla firm księgarskich zgłaszających się do 30 czerwca 2020 roku, a wpisowe nie będzie wymagane.

Księgarze po przystąpieniu do PIK będą mogli uczestniczyć w Walnym Zgromadzeniu Członków PIK, które zostało wyznaczone na 23 kwietnia przyszłego roku w Warszawie.

Poniżej tabela obowiązujących rocznych składek na rok 2020, których wysokość została zatwierdzona uchwałą nr 2. Rady PIK z dnia 12 listopada 2019 roku

nr grupy / wysokość obrotów rocznych w zł / składka w zł

1/ powyżej 50 mln / 12 600

2 / 25 - 50 mln / 10 080

3 / 10 -25 mln / 7 560

4 / 3 - 10 mln / 5 040

5 / 1 - 3 mln / 3 150

6 / 0,3 - 1 mln / 1 260

7 / do 0,3 mln / 315

Dla księgarzy kwoty te zostały zmniejszone o połowę.

„Klaster działań pro-czytelniczych wokół lokalnej księgarni” - materiały szkoleniowe

Szanowni Księgarze i wszyscy zainteresowani!

Dla tych, którzy nie mogli wziąć udziału w naszym szkoleniu stacjonarnym "Klaster działań pro-czytelniczych wokół lokalnej księgarni", czyli sektor kreatywny zaczyna się od książki i design thinking dla księgarzy udostępniamy materiały edukacyjne w linku poniżej:

materiały DESIGN THINKING dla księgarzy

Samorządy dla książki

Z inicjatywy Prezydenta Miasta Krakowa, Prezesa Polskiej Izby Książki oraz Prezes Targów w Krakowie 24.października br., w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków, odbędzie się debata przedstawicieli samorządów i środowiska książki na temat: "Rola samorządów w upowszechnianiu czytelnictwa w Polsce”.

Raporty o stanie czytelnictwa od lat potwierdzają postępujące rozwarstwianie się praktyk czytelniczych w naszym społeczeństwie – stabilnej, ale mniejszościowej grupie praktykujących czytelników i czytelniczek odpowiada znaczące grono Polaków i Polek, dla których książki nie stanowią punktu odniesienia w codziennym życiu. Jest faktem, że nawyk i umiejętność czytania książek determinuje rozwój jednostek i społeczeństw. W krajach o innowacyjnych gospodarkach powszechne jest czytanie dla przyjemności, a dzieci wzrastają w otoczeniu domowych bibliotek. Bez troski o czytelnictwo nie zniwelujemy różnic w dostępie do kultury, nie zbudujemy nowoczesnej gospodarki oraz stabilnego demokratycznego społeczeństwa.

Co to oznacza dla samorządów? W jakim stopniu aktywność samorządów poprawi stan czytelnictwa w Polsce? Jakimi działaniami możemy się na tym polu pochwalić? Jakie bariery: instytucjonalne, prawne i finansowe stanowią przeszkodę dla zwiększania wsparcia dla twórców kultury, wydawców i księgarzy? Skąd czerpać wzorce i jak je adaptować? Spotkanie będzie platformą wymiany wiedzy i dobrych praktyk, a także poszukiwania rozwiązań.

Udział w debacie potwierdzili prezydenci największych miast, burmistrzowie, wójtowie jak i pisarze, animatorzy kultury, przedsiębiorcy i różnorodne organizacje reprezentujące ludzi książki.

Stanowisko wydawców, księgarzy i dystrybutorów dotyczące polskiego rynku książki

4 września odbyło się spotkanie poświęcone problemom rynku książki i możliwościom poprawy jego stanu. Wzięło w nim udział dwudziestu czterech przedstawicieli branży wydawniczo-księgarskiej. W toku dyskusji określono kluczowe działania, które podejmie Polska Izba Książki w najbliższym czasie.Zebrani podzielili opinię, że branża wydawnicza znajduje się w postępującym kryzysie. Nawet jeśli poszczególne segmenty rynku wykazują wzrost, to rynek wydawniczy stanowi system naczyń połączonych, który jako całość, na tle dynamicznie rosnącej polskiej gospodarki, dramatycznie spada. Jako szczególnie niepokojące zebrani uznali spadek czytelnictwa, upadek tradycyjnych kanałów sprzedaży, dominację rynku detalicznego przez kilka podmiotów i wojnę cenową, prowadzoną głównie przez księgarnie internetowe. Spodziewane wejście na polski rynek firmy Amazon spowoduje jeszcze większą jego monopolizację.

Szczegółowe informacje w załączniku