Artykuły - Aktualności

Materiały z webinarów dostępne w PIK

W lipcu Polska Izba Książki wspólnie z Izbą Gospodarki Elektronicznej zorganizowały dwa webinary: "Wykorzystaj potencjał Allegro w sprzedaży online" z udziałem Kamili Grotowskiej oraz "Strategia rozwoju sprzedaży międzynarodowej. Rynek B2C", które poprowadziła Anna Konopa-Setup.

Materiały z obu wykładów dla zainteresowanych księgarzy dostępne są w Biurze PIK.

Szczegółowe informacje: biuro@pik.org.pl

Nowy prezes PIK wybrany

PIK_LOGO_1.png

Na sprawozdawczo-wyborczym Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Członków PIK, które odbyło się 17 września br., w trybie hybrydowym: z uczestnictwem osobistym i online, wybrano nowe władze Polskiej Izby Książki na kadencję 2020-2024.

Na Prezesa Izby została wybrana Sonia Draga - Wydawnictwo Sonia Draga sp. z o.o.

Na Członków Rady zostali wybrani: z kurii 1: Włodzimierz Albin - Wolters Kluwer Polska sp. z o.o. Paweł Filar - Platon sp. z o.o. Zbigniew Czerwiński - Dressler Dublin sp. z o.o. Łukasz Okuniewski - PH-D Książnica Polska sp. z o.o.

z kurii 2: Krzysztof Grudziński - Wydawnictwo Marginesy sp. z o.o. Mikołaj Małaczyński - Legimi S.A. Małgorzata Skowrońska - Agora S.A. Daniel Cichy - Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A.

z kurii3: Ewa Tenderenda-Ożóg - Biblioteka Analiz sp. z o.o. Andrzej Chrzanowski - Wydawnictwo Akademickie Sedno sp. z o.o. Grzegorz Majerowicz - LSP sp. z o.o. Aldona Mackiewicz - Toruński Antykwariat Księgarski

Na Członków Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Piotr Dobrołęcki - REA - SJ sp. z o.o. Barbara Jóźwiak - Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Andrzej Kalinowski - Fundacja Sąsiedzi

Na Członków Sądu Koleżeńskiego zostali wybrani: Grażyna Grabowska - Targi w Krakowie sp. z o.o. Robert Kuc - Klett Polska sp. z o.o. Janina Krysiak - Wydawnictwo Arkady sp. z o.o. Andrzej Niewiarowski - Galaktyka sp. z o.o. Roman Szpakowski - Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Uczestnicy Walnego Zgromadzenia podziękowali ustępującej Radzie PIK, w tym w szczególności dotychczasowemu prezesowi Izby Włodzimierzowi Albinowi za dwie kadencje wytrwałej i konsekwentnej pracy na rzecz poprawy funkcjonowania rynku książki.

Wybory prezesa Polskiej Izby Książki

SDPF.jpg

W czwartek 17 września zaplanowane jest sprawozdawczo-wyborcze Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Książki, w trakcie którego odbędą się wybory na stanowisko prezesa tej organizacji, w związku z upływem kadencji dotychczasowego szefa Izby – Włodzimierza Albina.

Swoje kandydatury zgłosili Sonia Draga, prezes zarządu Wydawnictwa Sonia Draga i Paweł Filar, prezes zarządu firmy Platon.

Rozmowy z kandydatami:

👉https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/rozmowa-z-sonia-draga-kandydatka-na-prezesa-polskiej-izby-ksiazki/

👉https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/rozmowa-z-pawlem-filarem-kandydatem-na-prezesa-pik/

Polska Izba Książki od lat prowadzi programy wspierające niezależne księgarstwo i zaprasza księgarzy w swoje szeregi, by utworzyli sekcję księgarską w ramach Izby.

Salon Literacki Smaku Słowa

salon.jpg

Księgarnia Smak Słowa zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu Salon Literacki Smaku Słowa. Bohaterką będzie reporterka Magdalena Grzebałkowska, autorka bestsellerowych książek "Komeda. Osobiste życie jazzu", "Beksińscy. Portret podwójny" czy "1945. Wojna i pokój". Spotkanie "Grzebałkowska. Osobiste życie reporterki" poprowadzi Anna Świtajska, redaktorka naczelna wydawnictwa Smak Słowa. Na spotkanie obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Sobota 19 września, godz. 18 Zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/786485-9

Zaproszenie dla księgarzy - webinaria w ramach Frankfurckich Targów Książki

Organizatorzy targów książki we Frankfurcie uruchomili nowy program networkingowo-edukacyjny dla księgarzy, którzy specjalizują się w literaturze zagranicznej (obcojęzycznej, ale też i przekłady, w szczególności z języka niemieckiego). Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w cyklu spotkań online w języku angielskim m.in. na temat funkcjonowania rynku książki w Niemczech. Termin zgłoszeń - do 28 września br.

Więcej o projekcie i formularz zgłoszenia TUTAJ

Księgarnia Pod Globusem świętuje dziesięciolecie

ksiegarnia_pod_globusem.png

Krakowska Księgarnia Pod Globusem świętuje 10. urodziny. Okrągła rocznica otwarcia księgarni będzie okazją do wspomnień i spotkań.

“Wieża zegarowa z metalowym globusem na rogu ulic Długiej i Basztowej to jeden z symboli Krakowa. Dom Pod Globusem został zbudowany na początku XX wieku i mieściła się tu Izba Przemysłowo-Handlowa. Dziś to miejsce kojarzy się krakowianom przede wszystkim z książkami. Od lat 70. jest siedzibą Wydawnictwa Literackiego a od 2010 roku – także Księgarni Pod Globusem” – czytamy w “Dzienniku Polskim”.

– W ramach projektu „Chodzi o czytanie!” powstała nowa strona internetowa księgarni. Znajdziecie ją państwo pod znanym dobrze adresem: www.liberglob.pl – ale w odświeżonej wersji. Zaprojektował ją dla nas Maciej Grochot. Zapraszamy do zaglądania na nią, by dowiedzieć się o planowanych spotkaniach, warsztatach i debatach oraz – by zrobić zakupy – zachęca Paulina Bandura, zajmująca się promocją Księgarni Pod Globusem.

10 września o godzinie 18 Księgarnia Pod Globusem zaprasza rodziców i dzieci na spotkanie z Barbarą Gawryluk, pisarką, autorką wielu świetnych książek dla dzieci, tłumaczką i dziennikarką. Kolejne spotkania odbędą się w drugiej połowie września i w październiku.

W październiku Księgarnia Pod Globusem weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Noc Księgarń.

Znamy już wyniki plebiscytu na "Ulubioną Księgarnię Warszawy"!

ulubiona_logo.jpg

Poznaliśmy 10 ulubionych księgarń wybranych w konkursie przez warszawianki i warszawiaków. W konkursie "Ulubiona Księgarnia Warszawy" oddano ponad 21 tysięcy głosów. Przez ponad miesiąc trwało internetowe głosowanie na ulubioną lokalną księgarnię. Księgarnie z najwyższą liczbą głosów w plebiscycie otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy” oraz nagrody pieniężne (pula nagród wynosi 78 000 zł).

I Nagroda

Księgarnia Artystyczna Bookoff przy Muzeum nad Wisłą  - 3579 głosów

II Nagroda

Tajfuny – 3460 głosów

Wyróżnienia

Antykwariat Grochowski Marek Łączyński – 1558 głosów

Księgarnia Wrzenie Świata – 1303 głosy

Księgarnia Galeria Nieznany Świat – 1177 głosów

Tarabuk w Nowym Świecie Muzyki – 1073 głosy

Bajbuk – 953 głosy

Księgarnia Eureka – 754 głosy

Dwa Koty Saska Kępa – 749 głosów

Trzy Jeże – 729 głosów

Gratulacje!

Link do filmu

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy jest wspólną inicjatywą miasta oraz Biblioteki Analiz, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie i Polskiej Izby Książki. Została powołana z myślą o stołecznych księgarniach niezależnych, które dotkliwie odczuły skutki kryzysu wywołanego przez koronawirusa.

Głosowanie na Ulubioną Księgarnię Warszawy zakończone

ulubiona-ksiegarnia_3.png

Głosowanie na ulubioną warszawską księgarnię zakończyło się 24 sierpnia o północy. Łącznie oddano ponad 21 tysięcy głosów.

Które miejsca otrzymają tytuł “Ulubionej Księgarni Warszawy” oraz nagrody pieniężne? Oficjalne wyniki poznamy w środę 26 sierpnia.

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy Ulubiona Księgarnia Warszawy jest wspólną inicjatywą miasta oraz Biblioteki Analiz, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie i Polskiej Izby Książki.

Ostatnie dni rejestracji do Nocy Księgarń

nocksiegarn2020.jpg

Tylko do 19 sierpnia księgarnie stacjonarne mogą zgłaszać swój udział do drugiej edycji Nocy Księgarń. W tym roku festiwal potrwa aż trzy dni: od 15 do 17 października. Spotkania z czytelnikami odbędą się równolegle w internecie oraz stacjonarnie – w księgarniach (gdy pozwolą na to warunki sanitarne).

Noc Księgarń to ogólnopolski festiwal księgarń i czytelników zainicjowany w 2019 roku przez dystrybutora książek OSDW Azymut. Celem inicjatywy jest promocja czytelnictwa oraz niezależnych księgarń stacjonarnych.

Mimo ograniczeń wywołanych przez pandemię festiwal ma przyciągnąć czytelników do księgarń poprzez media społecznościowe. Koordynatorzy projektu zachęcają księgarnie do zaproponowania wydarzeń, które mogą odbywać się zarówno stacjonarnie, jak i w sieci. Pierwsze informacje o programie wydarzeń oraz gościach tegorocznej Nocy Księgarń zostaną zaprezentowane mediom i czytelnikom pod koniec sierpnia.

Link do formularza zgłoszeniowego: www.nocksiegarn.pl/rejestracja

Nowa księgarnia w Warszawie

swiat_ksiazki_elektrownia.jpg

8 sierpnia otwarto księgarnię Świat Książki w Elektrowni Powiśle.

Elektrownia Powiśle to nowy obiekt z ofertą handlowo-usługową i hotelową, usytuowany w pobliżu stacji metra, Centrum Nauki Kopernik i Bulwarów Wiślanych. W ramach inwestycji dawne budynki Elektrowni Powiśle zostały odrestaurowane, a pomiędzy zostały wkomponowane nowe budynki. Projekt jest realizowany przez Tristan Capital Partners oraz White Star Real Estate.

Godziny otwarcia księgarni: Poniedziałek – Piątek 10-21, Sobota – 10-21, Niedziela 10-21.