Artykuły - Aktualności

Powstał portal Między Książkami

miedzyksiazkami.jpg

Na co dzień jesteśmy księgarzami z Łodzi. Bardzo bliskie są nam książki i to, co dzieje się na rynku. Naszym marzeniem jest być częścią środowiska, które wie, czego chce, idzie zwycięsko przez zmiany, ma wyraźny i ważny głos, liczy się dla samorządów, władz wszelakich, a przede wszystkim dla LUDZI. Naszym marzeniem było stworzyć przestrzeń dla wymiany poglądów, stanowisk, dzielenia się doświadczeniami, wzajemnego inspirowania, dyskutowania o tym, co ważne i w książkach i w kulturze z łatwym dostępem do wiedzy, nowinek, trendów, wydawców, pisarzy.

Uważamy, że wspólny głos księgarzy jest ważny i dlatego postanowiliśmy stworzyć portal. Dostaliśmy dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki" i powstał MIĘDZY KSIĄŻKAMI

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera. W portalu jest część dostępna dla wszystkich i przestrzeń dla zalogowanych użytkowników. Od 25 październik ruszają nowe funkcjonalności jak: tablica ogłoszeń i część społecznościowa.

Tablica ogłoszeń ma na celu ułatwienie wymiany książek między księgarniami. Część społecznościowa to przestrzeń, gdzie można tworzyć grupy czy rozmawiać bardzo indywidualnie. Zadbaliśmy, by obsługa była intuicyjna. W portalu jest blog dla "niekoniecznie systematycznych".

Kalendarz wydarzeń jest zbudowany tak, aby każdy użytkownik zalogowany mógł dodać własne wydarzenie, jakie organizuje - ze zdjęciem lub bez. Będzie możliwość tworzenia w portalu podstrony własnej księgarni. W jednym miejscu zgromadzimy aktualności z rynku książek i szeroko pojętej kultury, a także ciekawe recenzje.

Na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie będziemy prezentować portal: 25 października zapraszamy na stoisko A 18 HALA DUNAJ „Abino Gry i Zabawy Łódź”, a 26 października na stoisko Polskiej Izby Książki D2 HALA WISŁA.

Daria Przyłuska, Piotr Trybuchowski MIEDZY KSIĄŻKAMI KSIĘGARNIA OSSOLINEUM, ŁÓDŹ

PRZYPOMNIENIE - SPOTKANIE W KRAKOWIE

Drodzy Księgarze! Drodzy Wydawcy!

Dużo mówimy i rozmyślamy w Izbie o owocnej, dobrej współpracy pomiędzy niezależnymi, kameralnymi księgarniami i niezależnymi, ambitnymi wydawnictwami. Współpraca taka jest możliwa i potrzebna dla zapewnienia na rynku różnorodności tytułów i obecności pozycji niskonakładowych. Jak osiągnąć efektywną, dobrą współpracę pomiędzy tymi ważnymi segmentami rynku książki? Zapraszamy Państwa na robocze spotkanie wydawców i księgarzy podczas Krakowskich Targów Książki 2018, aby wspólnie poszukać nowych rozwiązań. O organizację i jego prowadzenie poprosiliśmy panią Annę Karczewską.

Dzięki uprzejmości Krakowskiego Biura Festiwalowego spotkamy się 25 października o godz. 19.00 w Pawilonie Wyspiańskiego przy Placu Wszystkich Świętych 2 .

Spotkanie poprzedzi rozesłanie do Państwa ankiety dotyczącej współpracy małych wydawnictw z księgarniami, jej blasków i cieni i wzajemnych oczekiwań. Zapytamy o idealny według Was model takiej współpracy. Bardzo prosimy o poświęcenie tej ankiecie chwili uwagi i wypełnienie jej. Odpowiedzi Wasze pozwolą dobrze przygotować rozmowy.

RAMOWY PLAN WYDARZENIA

19.00 – przywitanie i przedstawienie uczestników

19.15 – rekapitulacja problemów po analizie ankiet uczestników

19.45 – praca grupowa w trzech zespołach: DYSTRYBUCJA, PROMOCJA, WYDARZENIA z uwzględnieniem organizacji „Tygodnia wydawnictw niezależnych w niezależnych księgarniach” w 2019 r.

20.45 – podsumowanie pracy w grupach i określenie kolejnych kroków.

21.15 – zakończenie

Liczymy na obecność i aktywne uczestnictwo jak największej liczby księgarzy i wydawców. Prosimy o potwierdzenie obecności do 17.09.2018 r. na adres: biuro@pik.org.pl

Do zobaczenia w Krakowie!

Organizator: Polska Izba Książki

Partnerzy: Książki Kupuję Kameralnie i Krakowskie Biuro Festiwalowe

Bartłomiej Sienkiewicz w BookBook Hoża

SIENKIEWICZ_INSTA_WARSZAWA.jpg

Zapraszamy na spotkanie z Bartłomiejem Sienkiewiczem autorem książki pt.„Państwo teoretyczne”, wydanej nakładem Wydawnictwa Arbitror.

22 października, poniedziałek, godz. 18:00

Księgarnia BookBook Hoża

Warszawa, ul. Hoża 29/31

Księgarnie BookBook to 98 księgarń na terenie całej Polski oraz bookbook.pl, gdzie czytelnicy znajdą nowości, bestsellery oraz wyjątkowe oferty promocyjne. W księgarniach miłośnicy książek poznają kilka milionów egzemplarzy od literatury pięknej, poprzez reportaże poradniki, ciekawą ofertę dla najmłodszych i młodych czytelników. Księgarnie Bookbook to także partner wielu inicjatyw wspierających czytelnictwo oraz organizator wydarzeń kulturalnych swoich księgarniach.

Miejscownik - nowa księgarnia w Katowicach

Miejscownik_Katowice.jpg

12 października, w dniu rozpoczęcia 4. Śląskich Targów Książki w Katowicach, otwarto „Miejscownik. Tygiel Kulturalny”. To nie tylko księgarnia, ale też miejsce spotkań autorskich, pokazów filmowych, debat, warsztatów literackich dla najmłodszych i rozmów o książce.

Pierwszym wydarzeniem, które zainicjowało działalność „Miejscownika” była debata wokół eseju Eduarda Mendozy „Co z tą Katalonią” w kontekście autonomii Śląska. Prelegentami byli: Małgorzata Myśliwiec, badaczka współczesnych systemów politycznych, znawczyni Katalonii, Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska, oraz prof. Tadeusz Sławek, poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, były rektor Uniwersytetu Śląskiego.

  • Takiego miejsca bardzo brakuje w Katowicach. Chcę, aby odbywało się tu mnóstwo spotkań związanych z literaturą, spotkań literatury z filmem, debat oraz wydarzeń, które ożywią Katowice. Okolice ulicy Warszawskiej, gdzie powstał „Miejscownik”, nie miały do tej pory dobrej marki, ale miasto zmienia się i chcemy się do tego przyczynić. Chcemy razem z Wydziałem Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, który mieści się obok, odmienić tę okolicę, zwłaszcza ulicę Warszawską i ulicę Pawła, tak by kojarzyły się z kulturą – mówi Sonia Draga, pomysłodawczyni „Miejscownika”.

Anna Dodziuk w BookBook Hoża

Anna_Dodziuk_BookBook.jpg

Księgarnia BookBook Hoża (Warszawa, ul. Hoża 29/31) zaprasza na spotkanie z Anną Dodziuk autorką książki pt."Wstyd. Jak lepiej go rozumieć i nie pozwolić, żeby zatruwał nam życie”, wydanej nakładem Wydawnictwa Charaktery w serii "Bliskie wsparcie".

Rozmowę poprowadzi Andrzej Białek.

16 października, wtorek, godz. 18:00

Chyba wszyscy czegoś się wstydziliśmy albo wstydzimy: słów, które powiedzieliśmy, rzeczy, które zrobiliśmy, gestów, które wykonaliśmy. Czasami wstydzimy się, że czegoś nie zrobiliśmy: nie podeszliśmy do kogoś, na kim nam zależało, nie zareagowaliśmy na e-mail, na który warto było zareagować, nie pomogliśmy komuś, kto potrzebował naszej pomocy. Na ogół taki wstyd mobilizuje nas do lepszych zachowań, ważenia słów. Pamiętamy o nim i staramy się zrobić, co w naszej mocy, żeby nie wrócił.

Bywa jednak, że wstyd dominuje w naszym życiu. Wtedy nie potrafimy normalnie funkcjonować, zamykamy się w sobie, stronimy od ludzi. Taki wstyd niszczy nie tylko nas, ale też tych, na których nam zależy.

Znakomita psychoterapeutka Anna Dodziuk wszechstronnie opisuje, czym jest wstyd. Przystępnie pisze o jego dobrej i złej twarzy, wyjaśnia przyczyny powstawania, pokazuje wpływ na różne aspekty życia. Co jednak szczególnie istotne, daje szereg ćwiczeń, które pomogą uświadomić sobie istnienie wstydu w naszym życiu i zrozumieć go.

Zapraszamy!

Księgarnie BookBook to 97 księgarnie na terenie całej Polski oraz bookbook.pl, gdzie czytelnicy znajdą nowości, bestsellery oraz wyjątkowe oferty promocyjne. W księgarniach miłośnicy książek poznają kilka milionów egzemplarzy od literatury pięknej, poprzez reportaże poradniki, ciekawą ofertę dla najmłodszych i młodych czytelników. Księgarnie Bookbook to także partner wielu inicjatyw wspierających czytelnictwo oraz organizator wydarzeń kulturalnych swoich księgarniach.

Księgarnie ArtTravel na World Travel Show 2018

960x500_WTS.png

Po raz pierwszy pojawiamy się na World Travel Show z własnym stoiskiem! Zaprosiliśmy podróżników i autorów najgłośniejszych książek podróżniczych ostatnich miesięcy. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji i gwarantujemy, że na pewno na stoisku ArtTravel (D10.58) nikt nie będzie się nudził!

ArtTravel to sieć księgarni turystycznych bogatą ofertą przewodników, map, książek podróżniczych, globusów i globobarów. Na World Travel Show zabieramy ze sobą same perełki – nasze bestsellery i nowości. Na miejscu będzie możliwość dokonania zakupu, a także otrzymania specjalnego rabatu na zakupy w naszej warszawskiej księgarni (al. Jana Pawła II 41A/9a) i w sklepie internetowym www.arttravel.pl. Odwiedzający, którzy zrobią zakupy za minimum 50 złotych będą mieli szanse zaznaczyć miejsca, o które chcieliby odwiedzić na naszej „mapie marzeń”

Nie zapomnieliśmy także o gościach specjalnych. Zaproszenie na nasze stoisko przyjęli podróżnicy i pisarze. To szczegółowy harmonogram spotkań, prezentacji i wywiadów:

Sobota, 20.10.2018

  • 13:00-14:00 Aleksandra Łogusz, Maciej Margas/ Warsaw on air spotkanie na stoisku ArtTravel

  • 14:00 Spotkanie z Przemkiem Skokowskim na stoisku ArtTravel

  • 15:00 prezentacja Przemka Skokowskiego w sali prelekcyjnej

Niedziela, 21.10.2018

  • 10:00 - 11:00 wywiad z Piotrem Trybalskim w sali prelekcyjnej

  • 11:30 spotkanie z Piotrem Trybalskim na stoisku ArtTravel

  • 14:30 – 16:15 Monika Witkowska prezentacja w sali prelekcyjnej

  • 15:30 – 16:00 Mariusz Sepioło spotkanie na stoisku ArtTravel

  • 16:00 wywiad z Mariuszem Sepioło w Sali prelekcyjnej

Informacje o spotkaniach można znaleźć także na naszym Facebooku. Do zobaczenia na World Travel Show 2018!

Nowa księgarnia BookBook w historycznej kamienicy w Bydgoszczy

B59.1_1.jpg

2 października księgarnia z wieloletnią tradycją w Bydgoszczy przy ul. Gdańskiej 17 rozpoczęła nowy etap swojego istnienia pod szyldem BookBook.

"Otwarcie zaplanowaliśmy na początek roku akademickiego, rozpoczęliśmy rabatami na wiele pozycji książkowych oraz gier i puzzli, na które czekają Bydgoszczanie. W księgarni pracują te same panie, co przez ostatnie lata doradzały Państwu w wyborze lektur. Dziś wielu Klientów z wielkimi uśmiechami od ucha do ucha odwiedziło nasze nowe miejsce na mapie Bydgoszczy. Wiele osób czekało na powrót księgarni w tym miejscu. Zabytkowe, skrzypiące drzwi nie zamykały się już od godzin porannych" - czytamy w informacji prasowej.

Księgarnie BookBook należą do ogólnopolskiej sieci Przedsiębiorstwo Dom Książki Sp. z o.o. Tworzy ją w tej chwili dziewięciu udziałowców: dwie osoby fizyczne (Kristof Zorde, Elżbieta Pustoła), sześć wydawnictw (Czarna Owca, Helion, Prószyński Media, Publicat S.A., DW Rebis, Zysk i S-ka) oraz hurtownia Super Siódemka. To pierwszy przypadek na polskim rynku, kiedy grupa wydawców zrzeszyła się i przejęła sieć księgarń. Księgarnie BookBook istnieją już w Białymstoku, w Warszawie, w Trójmieście, na Podhalu, na terenie Wielopolski i Małopolski oraz Górnego i Dolnego Śląska.

W 1852 r. dwupiętrową kamienicę zwieńczoną krenelażem przy ul. Gdańskiej 17 w Bydgoszczy wzniesiono z inicjatywy rentiera Alexandra Wilhelma Timma. Kamienica ma wieloletnią tradycję księgarską, ale nie tylko. Mieszkał w niej m.in. Stanisław Brzęczkowski, grafik, typograf i pedagog. W Bydgoszczy osiadł w 1935 r., kiedy podjął pracę doradcy w Zakładach Graficznych Instytutu Wydawniczego Biblioteka Polska. Wkrótce objął także funkcję kierownika technicznego drukarni, wówczas największej w Polsce i dysponującej najnowocześniejszym sprzętem. Niezależnie Brzęczkowski intensywnie rozwijał się twórczo. Jego prace eksponowano na wielu wystawach, m.in. w Monachium, Hamburgu, Warszawie i Poznaniu.

Kameralnie o literaturze z Krystyną Czubówną

Opowieści o miłości człowieka do przyrody otulone muzyką i głosem Krystyny Czubówny - taki klimatyczny, jesienny wieczór już 3 października 2018 r. w Księgarni Gdańscy we Włocławku. Jej właściciele - Alicja i Włodek Gdańscy i Fundacja Legalna Kultura zapraszają na wspólne czytanie „Przygód młodego przyrodnika” Davida Attenborough. Wydarzenie rozpocznie koncert włocławskiego muzyka Wojciecha Marciniaka.

Spotkanie, zachęcające do rodzinnego czytania książek, odbędzie się w ramach projektu „Literatura świata w kameralnej księgarni”, współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Partnerstwo dla książki 2018.

3 października, Księgarnia Gdańscy przy ul. Promiennej 1b we Włocławku. Krystyna Czubówna będzie czytać wybrane przez siebie fragmenty książki od godziny 17:00. Wstęp wolny.

Zaproszenie do Księgarni Tu Czytam w Kętach

kalendarz.jpg

Program spotkań na październik. Spotkania realizowane są w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Partnerstwo dla książki"

Powstanie wirtualny przewodnik książkowy

Księgarnia Badet zaprasza na spotkanie informacyjne dla księgarzy kameralnych z całej Polski – 26.10 o godz. 17.30 w Krakowie, w księgarni De Revolutionibus, przy ul. Brackiej 14.

Stwórzcie razem z nami wirtualny przewodnik książkowy, pełen recenzji od czytelników najlepszych, kameralnych księgarń! Wystarczy zainstalować łatwą w obsłudze, bezpłatną aplikację na telefon i już można dołączać do zabawy. Dzięki Waszym komentarzom, gwiazdkom od 1 do 5, łapkom „w górę” i „w dół” wystawianym książkom stworzymy bazę recenzji, przydatnych przy zakupach i wyborze lektury. Aplikacja „Moja księgarnia” powstała dla niezależnych, kameralnych księgarń i ich klientów. Ma nas łączyć – można z niej korzystać w domu, w bibliotece, w Polsce i za granicą. Wystarczy zeskanować kod książki i już można pisać lub czytać recenzje.

Księgarze kameralni mogą zaś nagradzać najbardziej aktywnych recenzentów. Badet przyznaje 10 punktów (wymiennych na rabaty) za pierwsze 10 recenzji napisane przez zarejestrowanych użytkowników aplikacji – do końca października.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na temat aplikacji, sposobu jej wprowadzenia w swojej księgarni, jej zalet – zapraszamy na spotkanie informacyjne 26 października. Powiemy na nim także, jak wprowadzić dzięki aplikacji wirtualną kartę stałego klienta, z nagrodami dla wiernych czytelników kameralnych księgarń. Zbieramy zapisy księgarzy i osób związanych z branżą kameralnych na to spotkanie: tel. 22 499-37-17, ksiegarniabadet@gmail.com.

Joanna Regińska

Księgarnia dziecięca Badet