Głosować na Ulubione Księgarnie Warszawy można do 31 października na stronie https://projekty.um.warszawa.pl/K/KonkursKsiegarnia/Plebiscyt/
Oto nominacje w czterech kategoriach:
Kluboksięgarnia
Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81,
Big Book Cafe MDM, ul. Koszykowa 34/50,
Księgarnia Czarnego, al. Jana Pawła II 45A, lok.56,
Pardon, To Tu, al. Armii Ludowej 14,
Turnus na Wolskiej, ul. Wolska 46/48.
Księgarnia ogólnoasortymentowa
Bajbuk, ul. Zwycięzców 24,
Bęc Księgarnia, ul. Mokotowska 65,
Księgarnia Eureka, ul. Francuska 15,
Księgarnia Korekty, ul. Nowogrodzka 8,
Nowa Księgarnia, ul. Madalińskiego 10/16
Tarabuk. Księgarnia z kawą, Jazdów 2,
wilaBuki, al. Rzeczypospolitej 12 lok. U4.
Księgarnia specjalistyczna
Księgarnia Artystyczna Bookoff, ul. Ogrodowa 7,
Księgarnia Bullerbyn, ul. Chmielna 10,
Jak wam się podoba, ul. Emilii Plater 4,
Knihauka, ul. Kłopotowskiego 4,
Księgarnia XX wieku Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20,
Tajfuny, ul. Chmielna 12,
Trzy Jeże, ul. Belgradzka 48 lok. U3.
Antykwariat
Antykwariat Galeria Atticus, ul. Krakowskie Przedmieście 12,
Antykwariat Gelber, ul. Grochowska 106,
Antykwariat Grochowski, ul. Kickiego 12,
Antykwariat Gryf, ul. Dąbrowskiego 71,
Antykwariat Praski, ul. Kawęczyńska 22,
Thebooks.pl, ul. Puławska 134A,
Unikat Antykwariat i Księgarnia, ul. Odyńca 71/72.
Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest miasto stołeczne Warszawa.
Partnerzy konkursu to: Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie.
Wirtualna konferencja branży wydawniczej BookForum po raz kolejny da możliwość udziału w pasjonujących dyskusjach i prezentacjach. Jesienna edycja odbędzie się w dniach 3-5 października 2024 roku po raz pierwszy w formule hybrydowej – on-line oraz stacjonarnie. Forum będzie bowiem częścią programu edukacji kulturowej Krakowskiego Archipelagu Kultury. I to właśnie do stolicy Małopolski zawita konferencja.
W programie nie zabraknie interesujących paneli i dyskusji, w których udział wezmą uznani praktycy, badacze i analitycy społecznego oraz biznesowego obiegu książki. Prezentacje i dyskusje stanowią cenne źródło wiedzy dla zainteresowanych rozległą tematyką, w centrum której jest książka - bez względu na jej formę utrwalenia, tematykę czy adresata.
Oto tytuły kilku z dyskusji:
Książka jest… najważniejsza – spotkanie z Magdaleną Hajduk-Dębowską, prezeską Polskiej Izby Książki
Za miskę ryżu czyli "hajs" w bibliotekarstwie
Koniec legendy "trzeciego miejsca"? W poszukiwaniu nowych dróg rozwoju bibliotek
Czym po godzinach zajmuje się profesor ekonometrii czyli romans i kryminał na półce biblioteki wyższej uczelni
Projekty międzynarodowe - jaki wywierają impakt na otoczenie instytucji, organizatora i beneficjentów końcowych
Nowe wyzwanie, stare przyzwyczajenia - rola animatora kultury w procesie współtworzenia oferty kulturalnej
Uczestnictwo w BookForum, odbywającego się pod hasłem „Stare=Nowe”, stanowić będzie źródło cennej wiedzy i wzbogacenie zawodowego doświadczenia.
Tegoroczna edycja to integralna część konferencji podsumowującej realizację programu edukacji kulturowej dla Krakowa od nazwą Krakowski Archipelag Kultury, realizowanego przez Fundację Krajowy Depozyt Biblioteczny (wybranej przez Urząd Miasta Krakowa).
Rejestracji zdalnego udziału w konferencji BookForum dokonać można na stronie konferencji
W poniedziałek 30 września o godz. 18 radiowa Czwórka i Big Book Cafe organizują debatę „Chłopaki nie czytają?"
Co badania mówią o czytaniu chłopców i mężczyzn? Co lubią czytać chłopaki? Kto i o czym dla nich pisze? Jak rozkochać syna w książkach? Czy zawodowi pisarze w młodości woleli gry i sport?
Uczestnicy debaty:
Maria Deskur, prezeska Fundacji Powszechnego Czytania, która powie o tym, czego, ile i jak czytają chłopacy w Polsce i jak to się zmienia
Tomasz Gardziński, dziennikarz, znawca i entuzjasta popkultury, w tym komiksów, a one są bardzo popularne wśród chłopaków.
Marcin Perfuński, autor profilu SuperTata, który opowie o swoich ukochanych książkach czasu dorastania i o tym, czy da się zarazić dziecko miłością do czytania
Jacek Paśnik, pisarz, autor powieści "Dzieci" i nowej "Tak szybko się nie umiera"
Piotr Sadowski, bookstagramer, który napędza ekscytację czytaniem
Łukasz Damaziak, bookstagramer i autor książki "Krew nas połączy"
Sławomir Ćwichuła, autor książki dla młodych "Pocałunki przy ognisku"
Z gośćmi i publicznością rozmawia Jakub Jamrozek.
Dyskusja będzie nadawana na antenie radiowej prosto z Big Book Cafe przy Dąbrowskiego 81.
18 września odbyło się uroczyste otwarcie księgarni prawniczej przy Al. Grunwaldzkiej 75 w Gdańsku.
Zebranych gości powitał Wojciech Bierwiczonek, dyrektor zarządzający wydawnictwa. – Celem jest, by nasza księgarnia była nie tylko punktem sprzedaży, ale także showroomem z najnowszymi i najbardziej aktualnymi publikacjami prawniczymi oraz kameralnym miejscem spotkań autorskich – mówił prezes zarządu C.H.Beck.
To już ósma księgarnia własna C.H.Beck na mapie Polski, która zapewnia czytelnikom dostęp do specjalistycznej literatury prawniczej.
Księgarnia jest czynna od poniedziałku do piątku – od 10 do 18.
Księgarnia prawnicza C.H.Beck
Al. Grunwaldzka 75, 80-244 Gdańsk
tel. +48 697 652 500, e-mail: ksiegarnia.gdansk@beck.pl
16 września obowiązki dyrektorki generalnej biura Polskiej Izby Książki przejęła Małgorzata Kanownik, tym samym dotychczasowa dyrektor Ewelina Szyszkowska zostaje w biurze do końca miesiąca.
Małgorzata Kanownik – menadżerka kultury z wieloletnim doświadczeniem, współautorka i koordynatorka ogólnopolskich projektów promujących czytelnictwo i książkę. Zawodowo związana była zarówno z instytucjami kultury, jak i organizacjami i firmami zajmującymi się branżą czytelniczą. Na co dzień współpracuje z autorami, wydawcami, stowarzyszeniami branżowymi i bibliotekami.
Z nową dyrektorką generalną biura kontaktować się można za pomocą dwóch kanałów, tj. dotychczasowego nr telefonu +48 501 192 862 lub przez sekretariat biura 22 875 94 97 oraz drogą e-mailową: malgorzata.kanownik@pik.org.pl.
Kolejna odsłona Big Books Live już 25 września. To seria słuchowisk realizowanych w Big Book Cafe. Performatywne czytanie z muzyką pozwala wejść w tekst i doświadczyć go inaczej niż podczas czytania.
Nikt tak nie opisuje mrocznych zakamarków stolicy, jak Jakub Żulczyk. Jego kolejna bestsellerowa książka „Dawno temu w Warszawie” to bezkompromisowy obraz życia mieszkańców nadwiślańskiej metropolii, wciągająca fabuła i dosadny język. W performatywnym czytaniu wysłuchamy fragmentów właśnie tej powieści.
Występują: Marta Malikowska oraz Paweł Tomaszewski.
Muzyka na żywo: Dominik Strycharski.
Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Warszawie zapowiada nową odsłonę księgarni, która mieści się w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki przy ul. Marszałkowskiej 21/25 (wejście od ul. Oleandrów).
Jak zapowiedziano, to wyjątkowa przestrzeń dla wszystkich pasjonatów historii, gdzie publikacje o polskiej historii XX wieku są w zasięgu ręki. To miejsce, w którym książkę można dotknąć, obejrzeć i zagłębić się w jej treść. Oferta obejmuje nie tylko bogaty wybór książek, ale także komiksy i gry planszowe, które pozwalają poznać historię w przystępny sposób. To wyjątkowe miejsce dla wszystkich, którzy chcą połączyć pasję z nauką.
Otwarcie odbędzie się 10 września o godz. 12.
Program:
12.00 Powitanie gości i krótka informacja na temat oferty księgarni – dyrektor Oddziału IPN w Warszawie dr Tomasz Łabuszewski
12.15 Prezentacja albumu Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989 – dr hab. Patryk Pleskot
12.25 Losy polskich dzieci podczas II wojny światowej (w ramach Narodowego Dnia Polskich Dzieci Wojny) – wystąpienie dr. Tomasza Łabuszewskiego
12.35 Wręczenie nagród zwycięzcom konkursów internetowych dotyczących albumów Ukradzione dzieciństwo i Solidarni w Hucie Warszawa 1980–1989
12.40 Zakończenie części oficjalnej – zaproszenie do skorzystania z oferty księgarni
Dodatkowe atrakcje:
Transmisja na kanale YouTube i Facebooku Oddziału IPN w Warszawie
Do końca września 40 proc. zniżki na wybrane publikacje
Upominki dla odwiedzających.
KSIĄŻKI MOJEGO ŻYCIA to autorska seria rozmów z ważnymi postaciami polskiego życia publicznego, które opowiadają nam, jaką rolę czytanie pełni w ich spełnieniu - zawodowym i osobistym.
Gościem kolejnego spotkania będzie Adam Rapacki – były zastępca Komendanta Głównego Policji, wiceminister spraw wewnętrznych i ekspert do spraw bezpieczeństwa. Okazuje się, że czyta on na potęgę. Gościom Big Booka i prowadzącej Paulinie Wilk opowie, czy powieści szpiegowskie go odprężają, a kryminały śmieszą oraz jaką rolę czytanie pełni w jego życiu.
Już 12 września o godz. 19 w Big Book Cafe MDM.
Przy ul. Stalowej 1 w Warszawie otworzyła się Uśpiona Księgarnia.
Właścicielami są Ola Bartelska i Tomasz Januchta. Właścicielka jest księgarką z wykształcenia, absolwentką studiów podyplomowych w Polskiej Akademii Księgarstwa. Pracowała w różnych warszawskich księgarniach: w Czułym Barbarzyńcy, księgarni RadioTelewizja, wilaBuki, a przez ostatnie pięć lat w Nowej Księgarni w Nowym Teatrze, a właściciel to … kontrabasista operowy.
Uśpiona jest czynna w bardzo przyjaznych dla klientów godzinach – od 12 do 22.
W dniach 15-22 września zaplanowano wydarzenie NO FUTURE BUT POEMS vol.2. – poszukiwanie nowej odsłony dla poezji. Podczas wydarzenia odbędą się premiera co najmniej jednego z Poezzinów oraz wydarzenia performatywne. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w ramach open call-u prowadzonego przez Staromiejski Dom Kultury.