Artykuły - Aktualności

Lipcowa lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych

lipiec_LBKK.png

Prezentujemy piąte notowanie listy najlepiej sprzedających się książek w małych, kameralnych i niezależnych księgarniach.

Księgarki i księgarze postanowili po raz kolejny pokazać, jakie książki sprzedają się u nich najlepiej.

Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych za lipiec:

 1. “Empuzjon” Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
 2. “Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi, tłumaczenie Dżdża Joanna, Wydawnictwo Relacja
 3. „Szkice malajskie” Alfian Sa’at, tłumaczenie Aleksandra Szymczyk, Wydawnictwo Tajfuny
  1. "Witkacy i kobiety. Metafizyczny harem Małgorzata Czyńska, Wydawnictwo Marginesy
 4. “Jak starzeć się bez godności” Magdalena Grzebałkowsks, Ewa Winnicka, Wydawnictwo AGORA
 5. „Przygodne rozważania” Ellena Ferrante, przełożyła Lucyna Rodziewicz-Doktór, Wydawnictwo Sonia Draga
 6. „Proste równoległe” Agata Roamaniuk, Wydawnictwo AGORA
 7. „Fakty muszą zatańczyć” Mariusz Szczygieł, Dowody na Istnienie
 8. “Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki” Anton Gill, przełożył Mariusz Ferek, Wydawnictwo Znak
 9. „Sycylijskie lwy” Stefania Auci, przełożył Tomasz Kwiecień, Wydawnictwo W.A.B.

W zestawieniu wzięto pod uwagę sprzedaż z następujących osiemnastu księgarniach:

Księgarnia Korekty

Księgarnia Celownik

Księgarnia Dopełniacz

Bookowski Księgarnie Poznań

Księgarnia Do Dzieła

Księgarnia Smak Słowa

Księgarnia Makama

Nowa Księgarnia

Księgarnia Miejscownik

Bajbuk

Księgarnia Firmin

Księgarnia Kafka i spółka

Księgarnia Muzyczna Pasja

Księgarnia Skład Główny

Najlepsza Księgarnia

Toniebajka

Ksiegarnia Libra

Księgarnia Między wierszami

Księgarnia Stanisława Skrzyńska

Wirtualne Targi Książki Kulinarnej w Księgarni Bookoff

wirtualne_targi_bookoff.jpg

Księgarnia Artystyczna Bookoff zaprasza na Wirtualne Targi Książki Kulinarnej, które odbędą się od 5 do 14 sierpnia.

Jak zapowiada organizator, można spodziewać się rabatów sięgających nawet do 70 proc. Można spodziewać klasyków gatunku, kuchni regionalnej i książek tematycznych, ale też wielu nowości, również autorstwa kucharek i kucharzy aktywnych na blogach i YouTubie.

“Targi wprawdzie są wirtualne, ale zapraszamy Was też do naszej księgarni na Ogrodowej 7 w Warszawie, gdzie będzie czekał na Was stół z wyborem najlepszych kąsków wydawniczych” – zachęca Bookoff.

Link do wydarzenia na FB

Fest Księgarnia – znamy zwycięzców!

fest_ksiegarnia_1.jpg

Druga edycja plebiscytu Fest Księgarnia została rozstrzygnięta. W internetowym głosowaniu wyłoniono 10 ulubionych księgarni poznaniaków.

Nagrody główne:

I miejsce: Księgarnia im. Jana Pawła II SURSUM CORDA – 1958 głosów

II miejsce: Skład Kulturalny – 1160 głosów

III miejsce: Księgarnia Muzyczna Pasja – 698 głosów

Wyróżnienia:

Bookarest – 434 głosy Księgarnia KiK – 356 głosów Dębogóra – 300 głosów Bookowski Księgarnie Poznań – 257 głosów Księgarnia przy Fredry – 233 głosy Księgarnia Liber S.C. – 224 głosy Antykwariat Bukinista – 189 głosów

II edycja plebiscytu Fest Księgarnia ruszyła 15 maja i potrwała do 31 lipca. Łącznie poznaniacy oddali 6721 głosów – ponad 2 tysiące więcej niż w minionym roku! Głosowanie odbyło się w całości w formie elektronicznej.

Organizatorami plebiscytu byli Miasto Poznań i Wydawnictwo Miejskie Posnania.

Nowy nabór do Programu „Certyfikat dla małych księgarni”

certyfikat_2022_5.jpg

Instytut Książki ogłasza dodatkowy nabór wniosków do programu „Certyfikat dla małych księgarni”!

Nabór potrwa do 29 sierpnia br.

Do złożenia nowych wniosków Instytut zachęca szczególnie tych księgarzy, którzy w pierwszym naborze złożyli wnioski błędne formalnie – to okazja do poprawy omyłek, dopracowania swoich wniosków.

Budżet programu przed rozpoczęciem dodatkowego naboru wniosków:

Budżet łączny: 1 762 000,00 zł

z tego na rok 2022: 1 057 200,00 zł

z tego na rok 2023: 704 800,00 zł

Można otrzymać dofinansowanie w kwocie 40 000,00 zł (w podziale na lata 2022-2023), a wkład własny nie jest wymagany, a pozyskane środki można przeznaczyć m.in. na zakup sprzętu i wyposażenia, koszty stałe utrzymania księgarni (np. czynsz), reklamę i promocję czy usługi doradcze.

Instytut Książki zaprasza do udziału w bezpłatnych szkoleniach on-line, tematyka szkoleń to instrukcja wypełniania wniosku oraz podstawowe zasady ubiegania się o wsparcie finansowe.

Chętnych do udziału w szkoleniu prosimy o wysłanie e-maila na adres: e.gasior@instytutksiazki.pl – w wiadomości proszę wskazać termin interesującego Państwa szkolenia.

Planowane terminy szkoleń:

3 sierpnia br. godzina 18:00

5 sierpnia br. godzina 8:00

W razie potrzeby organizowane mogą być kolejne szkolenia.

Więcej informacji na stronie Instytutu Książki

Głosowanie na ulubioną ksiegarnię Warszawy

800x600_uk_kopia.png

Wystartowała trzecia edycja konkursu na ulubioną warszawską księgarnię.

Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy w głosowaniu online wskażą pięć placówek, które otrzymają nagrody pieniężne (łączna pula to 70 tys. zł) oraz tytuł „Ulubionej Księgarni Warszawy”.

Głosowanie w formie online potrwa do 4 września na stronie ulubionaksiegarnia.waw.pl.

Każdy może oddać jeden głos oraz, dodatkowo, uzasadnienie swego wyboru. Autorom i autorkom najciekawszych opinii zostaną przyznane nagrody książkowe.

Zgodnie z regulaminem konkursu w plebiscycie biorą księgarnie księgarnie indywidualne, stacjonarne i antykwariaty księgarskie, prowadzące działalność w nie więcej niż czterech księgarniach stacjonarnych na terenie całej Polski.

Nagroda m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” to jedno z działań wspierających stołeczną kulturę. Głosy oddane na ulubione niezależne księgarnie mogą im realnie pomóc.

Warszawa jest fundatorem nagrody.

Od 2020 roku organizuje plebiscyt wspólnie z partnerami: Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteką Analiz oraz Polską Izbą Książki.

Wyniki naboru do Programu „Certyfikat dla małych księgarni”

certyfikat_ksiegarnie_5.jpg

Instytut Książki poinformował, że w ramach naboru do Programu „Certyfikat dla małych księgarni” dofinansowanie otrzymało 55 wniosków na łączną kwotę wsparcia finansowego 2.198.000,00 zł. Odwołanie wraz z uzasadnieniem można złożyć do dnia 22 lipca br., w przypadku niedotrzymania tego terminu odwołanie będzie odrzucone z powodów formalnych.

Odwołanie należy przesłać w formie elektronicznej, opatrzonej podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym bądź dokumentowej (np. skan podpisanego dokumentu) na adres certyfikat2022@ik.gov.pl, a oryginał – w przypadku formy dokumentowej (skan) – dostarczyć osobiście lub przesłać przesyłką poleconą.

W przypadku przesłania odwołania w formie przesyłki poleconej w polskiej placówce pocztowej operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe (tekst jedn. Dz. U. z 2022 r., poz. 896 z późn. zm.) lub w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej data przesłania jest równoznaczna z datą wniesienia go do instytucji zarządzającej.

Wyniki naboru znaleźć można na stronie programu

Bezpłatny webinar: Polski Ład 2.0. a zatrudnienie w branży wydawniczej

polskilad.png

Kancelaria MDDP – Michalik, Dłuska, Dziedzic i Partnerzy organizuje w lipcu i sierpniu cykl bezpłatnych webinariów dot. korekty Polskiego Ładu w PIT i znaczenia zmian dla różnych grup podatników, w tym dla branży wydawniczej.

Kancelaria MDDP doskonale zna specyfikę działalności wydawniczej – od wielu lat współpracuje z Izbą Wydawców Prasy i opracowała wiele analiz podatkowych na użytek wydawców. Zajęcia poprowadzą eksperci z kancelarii MDDP.

9 sierpnia o godz. 10 odbędzie się webinarium: Polski Ład 2.0 a zatrudnienie w branży wydawniczej, na którym będą omawiane następujące zagadnienia:

Zmiany w zasadach kalkulowania zaliczek na PIT (nowa skala) Wpływ zmian na zatrudnienie w ramach umowy o dzieło Jak traktować umowy ramowe na wykonywanie dzieł? Zmiany w zasadach składania oświadczeń przez zatrudnionych Obowiązki płatnika

Link do rejestracji

Trwa plebiscyt Fest Księgarnia

Do 31 lipca można głosować na ulubioną, niesieciową księgarnię w Poznaniu.

Druga edycja plebiscytu Fest Księgarnia organizowana przez Wydawnictwo Miejskie Posnania jest formą promocji księgarstwa, zachęty do spotkań z książką i odwiedzania kameralnych miejsc, w których od lat kultywuje się upowszechnianie czytelnictwa.

"W Poznaniu działa ponad 30 lokalnych księgarń kameralnych. Są to księgarnie indywidualne, stacjonarne lub antykwariaty księgarskie, zarówno specjalistyczne, jak i ogólnoasortymentowe. To przeważnie małe podmioty, często prowadzone przez rodziny czy grupy przyjaciół. Posiadają autorski wybór oferty książkowej i często własne, ciekawe programy popularyzujące czytelnictwo. Budują klimat miasta oraz przyciągają i integrują lokalne społeczności" - czytamy w informacji.

Plebiscyt Fest Księgarnia, organizowany od zeszłego roku z inicjatywy Przewodniczącego Komisji Kultury Rady Miasta Grzegorza Jury, jest jednym z działań wspierających kulturę w Poznaniu. Uczestnicy plebiscytu, którzy oddadzą głos na swoją ulubioną księgarnię, będą mogli jej w ten sposób realnie pomóc.

Ponadto czytelnicy będą mogli sformułować swoje opinie na temat ulubionych księgarń. Najciekawsze spośród nich nagrodzone zostaną voucherami na zakupy w księgarni, które dotyczyć będzie opinia.

Dziesięć niezależnych księgarń z najwyższą liczbą głosów w plebiscycie otrzyma tytuł "Fest Księgarnia" oraz nagrody pieniężne. Pula nagród wynosi 52 tys. zł, przy czym zwycięzca otrzyma 10 tys. zł.

Trzy pierwsze księgarnie otrzymają również nagrody niematerialne w postaci pakietu promocyjnego (artykuł w miesięczniku „IKS. Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny”, 5-minutowy materiał wideo umieszczony na portalu Video.poznan.pl oraz post opublikowany na oficjalnym profilu miasta Poznania na portalu Facebook.pl

Głosowanie odbywa się w formie elektronicznej

Druga odsłona Fikuśnego Festiwalu w Szczecinie

Przed nami kolejny weekend pełen literackich przyjemności podczas Fikuśnego Festiwalu w Szczecinie.

Gośćmi szczecińskiej księgarni FiKa w wilii Ogrody Śródmieście będą: Krzysztof Łapiński, Julia Łapińska, Marek Stelar, Przemek Staroń, Przemysław Wechterowicz, Magdalena Kalenin i Kinga Konieczny.

Program wydarzeń:

sobota 9 lipca 11.00-12.00 Figa superbohaterka – warsztaty z Magdaleną Kalenin i spotkanie z Kingą Konieczny | wiek 4+ 13.00-14.00 Dzik Dzikus i Świnia Malwina – co robią dzikie zwierzęta w miejskim ogrodzie? Spotkanie z Krzysztofem Łapińskim | wiek 8+ 16.00-18.00 Szkoła to jedna wielka przygoda! Spotkanie z Przemkiem Staroniem | wiek 12+

niedziela 10 lipca 12.00-13.00 Wanda szuka miłości. Spotkanie z Przemkiem Wechterowiczem | wiek 4+ 16.00-18.00 Kryminał w miejskim ogrodzie. Spotkanie z Julią Łapińską i Markiem Stelarem | spotkanie dla dorosłych

W razie deszczu wszystkie spotkania najbliższego weekendu odbędą się z w pięknym wnętrzu zabytkowej wilii Ogrody Śródmieście. Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie to premierowa edycja święta dobrej książki, które przez całe lato wypełni nową siedzibę lokalnej księgarni FiKa (Ogrody Śródmieście, Szczecin, ul. Wielkopolska 19).

Polski czerwiec w księgarniach kameralnych

czerwiec_LBKK.png

Prezentujemy czwarte notowanie listy najlepiej sprzedających się książek w małych, kameralnych i niezależnych księgarniach.

Księgarki i księgarze postanowili po raz kolejny pokazać jakie książki sprzedają się u nich najlepiej.

Poniżej przedstawiamy „Listę Bestsellerów Księgarń Kameralnych” notowanie nr 04 (sprzedaż za czerwiec 2022 r.).

 1. "Empuzjon" Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

 2. "Jak starzeć się bez godności" Magdalena Grzebałkowska, Ewa Winnicka, Wydawnictwo Agora

 3. „Fakty muszą zatańczyć” Mariusz Szczygieł, Dowody na Istnienie

 4. „Chodź ze mną” Łukasz Orbitowski, Świat Książki

 5. "Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki" Anton Gill, przełożył Mariusz Ferek, Wydawnictwo Znak

 6. „Oto ciało moje” Aleksandra Pakieła, Wydawnictwo ArtRage

 7. "Agla. Alef" Radek Rak, Powergraph

 8. „Przygodne rozważania” Ellena Ferrante, przełożyła Lucyna Rodziewicz-Doktór, Wydawnictwo Sonia Draga

 9. HEARTSTOPPER T.4, Alice Oseman, przełożyła Natalia Mętrak-Ruda, Wydawnictwo Jaguar

 10. „Czerwona ziemia” Marcin Meller, Wydawnictwo W.A.B.

W zestawieniu wzięliśmy pod uwagę sprzedaż z następujących księgarń, czekamy na więcej😊 Księgarnia Korekty Księgarnia Celownik Księgarnia Dopełniacz Bookowski Księgarnie Poznań Księgarnia Do Dzieła Księgarnia Smak Słowa Księgarnia Makama Nowa Księgarnia Księgarnia Miejscownik Bajbuk Księgarnia Kafka i spółka Księgarnia Muzyczna Pasja Księgarnia Skład Główny Najlepsza Księgarnia