Artykuły - Aktualności

Trwa konkurs na Ulubioną Księgarnię Warszawy

KSIEGARNIE_SM_facebook_800x800-02_1.png

Trwa konkurs na Ulubioną Księgarnię Warszawy. Dotychczas oddano ponad 8700 głosów.

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest jednym z działań wspierających ludzi kultury w naszym mieście. Oddając głos na ulubioną księgarnię, można jej realnie pomóc. Solidarność ma znaczenie.

Dziesięć niezależnych księgarń z najwyższą liczbą głosów w plebiscycie otrzyma tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy” oraz nagrody pieniężne (pula nagród wynosi 78 000 zł).

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest wspólną inicjatywą miasta oraz Polskiej Izby Książki, Biblioteki Analiz i Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie.

W konkursie bierze udział 100 indywidualnych księgarń.

Głosowanie online potrwa do 24 sierpnia. Zapraszamy do udziału 👉 http://ulubionaksiegarnia.waw.pl/

Miłosny mura w Big Book Cafe

miosny_mural_wszech_czasow.jpg

Na Starym Mokotowie w Warszawie powstanie oryginalny mural literacki. Inspiracją projektu jest słynna powieść Gabriela Garcíi Márqueza. Odsłonięcie muralu – pod koniec sierpnia, tuż przed Big Book Festival 2020. Właśnie ruszyła zrzutka na realizację tego wyjątkowego pomysłu.

Na ścianie budynku przy ul. Dąbrowskiego 81, w którym na co dzień działa centrum innowacji literackich Big Book Cafe, w sierpniu tego roku powstanie wielki mural. Realizuje go artysta Mikołaj Rejs.

Inspiracją projektu jest tytuł głośnej powieści „Miłość w czasach zarazy“ Gabriela Garcíi Márqueza i pochodzące z niej zdanie: „Na tym świecie nie ma nic trudniejszego od miłości”. Książkę wybrali czytelnicy w specjalnym plebiscycie ogłoszonym w lipcu. Wybór tytułu wskazuje na to, że mural będzie nie tylko odzwierciedleniem wielkiej miłości do dzieła kolumbijskiego noblisty, ale również zapisem czasu, w którym powstaje projekt. Teraz każdy może wziąć udział w zrzutce i wesprzeć realizację projektu.

Partnerem merytorycznym projektu jest Street Art Doping. Na realizację muralu potrzeba 11 tys. złotych. Jego pomysłodawcy liczą na wsparcie wszystkich tych, którzy kochają książki i nieobojętna jest im estetyka miejskiej przestrzeni.

Zbiórka środków potrwa do 27 sierpnia. Projekt można wesprzeć finansowo na stronie: https://zrzutka.pl/ssu599

Apel Rady Polskiej Izby Książki do uczestników rynku książki

Rada Polskiej Izby Książki uchwaliła na posiedzeniu 9 lipca - w trosce o sytuację w branży wydawniczej - list do wszystkich podmiotów działających na rynku książki.

Szanowni Uczestnicy rynku książki,

od wielu lat polski rynek książki ulega dewastacji z powodu nieustannych wojen rabatowych  i cenowych. Skutkiem tego jest znikanie z rynku kolejnych księgarń. Nie ulega wątpliwości, że im mniejsza sieć sprzedaży, tym mniejsza dostępność książek, mniejsze zakupy, mniejsze nakłady, wyższe ceny. Te działania osłabiają całą branżę. Wyraźnie to widać w braku wystarczających środków na inwestycje zarówno w modernizację przedsiębiorstw jak i w ciekawe/odważne projekty wydawnicze. COVID 19 spotęgował  aktualnie te negatywne zjawiska.

Chcemy podkreślić,  że na dojrzałych, bogatych rynkach książki wszyscy gracze trzymają się  podstawowych zasad dobrze zorganizowanej, racjonalnej współpracy w grze rynkowej: prawidłowo skalkulowanych widełek rabatowych, gwarantujących istnienie szerokiej i różnorodnej palety miejsc sprzedaży książki oraz prawdziwie równego traktowania wszystkich partnerów handlowych, w tym wspierania najsłabszych – a potrzebnych  – ogniw rynku.

Praktyki takie wzmacniają całą branżę.

Prosimy wszystkich uczestników rynku książki o uważną analizę mechanizmów rynkowych i uwzględnianie w swojej polityce faktu, iż dobry rozwój sprzedaży książki przez księgarnie internetowe  warunkowany jest w dużym stopniu istnieniem księgarń stacjonarnych, swoistych salonów wystawowych książek.

Kształtowanie mądrej polityki handlowej, umożliwiającej istnienie i współdziałanie wszystkich ogniw rynku książki, to gwarancja długofalowego dobrego rozwoju całego rynku.

Bezpłatne webinary e-Izby dla Polskiej Izby Książki

KAMILA_GROTOWSKA.png

Polska Izba Książki razem z Izbą Gospodarki Elektronicznej zaprasza Państwa na webinary:

22.07 godz 10:00

Kamila Grotowska - Allegro

temat: Wykorzystaj potencjał Allegro w sprzedaży online

  • O czym warto pomyśleć przed rozpoczęciem sprzedaży internetowej?

  • Jakie są oczekiwania klientów i jak im sprostać?

  • Jakie narzędzia wspierające sprzedaż oferuje Allegro?

6.08 godz 10:00

Anna Konopa - Setup

temat: Strategia rozwoju sprzedaży międzynarodowej. Rynek B2C.

  • Co jest ważne? (multichannel vs omnichannel)

  • Jakie mamy możliwości? (marketplace’y w Europie i na innych kontynentach)

  • Co się sprzedaje najlepiej? (produkt)

  • I co więcej ? (B2C w służbie B2B)

Linki do webinarów prześlemy Państwu wkrótce.

Dziękujemy Izbie Gospodarki Elektronicznej za zorganizowanie webinarów

Trwa konkurs na Ulubioną Księgarnię Warszawy

KSIEGARNIE_SM_facebook_800x800-02.png

Do 24 sierpnia mieszkanka i mieszkaniec Warszawy może oddać głos w plebiscycie na Ulubioną Księgarnię Warszawy. Dodatkowo, za ciekawe uzasadnienie wyboru przyznawane będą nagrody książkowe. Dotychczas oddano 2532 głosów.

W konkursie bierze udział 100 indywidualnych księgarń. Głosować można na stronie: https://ulubionaksiegarnia.waw.pl/

Dziesięć księgarni, które zdobędą najwyższą liczbę głosów w plebiscycie, otrzyma nagrody pieniężne o łącznej wartości 78 tys. zł: I nagroda – 20 tys. zł, II nagroda – 10 tys. zł oraz osiem wyróżnień po 6 tys. zł.

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy Ulubiona Księgarnia Warszawy jest wspólną inicjatywą miasta oraz Biblioteki Analiz, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie i Polskiej Izby Książki.

Zapraszamy chętne księgarnie do odbioru plakatu towarzyszącego konkursowi w siedzibie Polskiej Izby Książki przy ul. Oleandrów 8.

Kryzys w gospodarce w wyniku stanu zagrożenia epidemicznego III

Polska Izba Książki i Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW zapraszają do wypełnienia ankiety – “Kryzys w gospodarce w wyniku stanu zagrożenia epidemicznego III – Zmiany w aktywności i komunikacji wydawców i księgarzy w okresie trwania pandemii COVID19 (marzec – czerwiec 2020 r.”.

Gwarantujemy zachowanie anonimowości i wykorzystanie danych wyłącznie do celów badawczych.

Zapraszamy do udziału w ankiecie na stronie Polskiej Izby Książki – TU

„Ulubiona Księgarnia Warszawy”

ulubiona-ksiegarnia_1.png

Rusza konkurs na ulubioną warszawską księgarnię. Do 24 sierpnia mieszkańcy i mieszkanki w głosowaniu online wskażą dziesięć miejsc, które otrzymają nagrody pieniężne oraz tytuł „Ulubionej Księgarni Warszawy”. Plebiscytowi towarzyszy akcja zachęcająca do kupowania książek w lokalnych księgarniach.

Nagroda Prezydenta m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest wspólną inicjatywą miasta oraz Biblioteki Analiz, Stowarzyszenia Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie i Polskiej Izby Książki. Została powołana z myślą o stołecznych księgarniach niezależnych, które dotkliwie odczuły skutki kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa.

  • Konkurs jest jednym z działań miasta, które wspierają ludzi kultury. W ten sposób zachęcamy warszawianki i warszawiaków, żeby głosowali na swoje ulubione lokalne księgarnie, ale także, żeby je odwiedzali i kupowali książki. Wierzę, że solidarność ma znaczenie i każdy z nas może pomóc – podkreśla Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka-koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej.

Głosowanie w formie online potrwa do 24 sierpnia na stronie https://ulubionaksiegarnia.waw.pl/. Każdy mieszkaniec i mieszkanka może oddać jeden głos oraz, dodatkowo, uzasadnienie swego wyboru. Autorom i autorkom najciekawszych opinii zostaną przyznane nagrody książkowe. Oddając głos w plebiscycie należy wziąć pod uwagę m.in. sposób prezentacji oferty księgarni, organizację wydarzeń promujących książki i pasje czytelnicze (dla dorosłych i dzieci), poziom obsługi klienta czy aktywność online i formy kontaktu z klientem w czasie pandemii. Dziesięć księgarni, które zdobędą najwyższą liczbę głosów w plebiscycie, otrzyma nagrody pieniężne o łącznej wartości 78 tys. zł.

30-lecie Polskiej Izby Książki

PIK_LOGO.png

30 lat minęło od kiedy branża wydawniczo-księgarska w Polsce ma swoją izbę gospodarczą. W chwili wielkich przemian, w czerwcu  1990 spotkali się wydawcy „solidarnościowi” i jeszcze do niedawna „państwowi”  i rozpoczęli wspólne działania na rzecz interesów tej branży, rozwoju rynku książki i czytelnictwa.

Przez 30 lat Izba podejmowała najróżniejsze wyzwania, skupiając w swoich szeregach najważniejsze podmioty rynku książki. Cały czas chodzi bowiem o bogatą ofertę książek w księgarniach, o  ich dostępność cenową  i skuteczną promocję kultury czytelniczej. Jako członek  Federation of European Publishers (FEP), Polska Izba Książki ma styczność z najlepszymi praktykami  na dobrze  rozwiniętych rynkach książki. Na arenie europejskiej uczestniczy w pracach nad dostosowaniem prawa autorskiego do wymogów rozwijającego się rynku cyfrowego, nad preferencyjnymi stawkami VAT dla książek niezależnie od nośników, nad zwalczaniem piractwa w sieci. Nieustannie  prowadzony jest dialog z ministerstwami kultury, edukacji, finansów czy rozwoju. Prowadzona jest ścisła  współpraca ze środowiskami bibliotekarzy, księgarzy, pisarzy  oraz drukarzy.

Okres 30 lat aktywności Polskiej Izby książki przyniósł wymierne efekty.

Zapraszamy na  kilkuminutowe  spotkanie z Polską Izbą Książki z okazji jej jubileuszu: Film

Nowa księgarnia w Warszawie

najelpsza.jpg

10 czerwca zainaugurowała działalność Najlepsza Księgarnia. Placówka mieści się przy ul. Augusta Cieszkowskiego 1/3 / 147-148 (pasaż handlowy od ulicy Słowackiego) w Warszawie.

W ofercie znajdują się m.in. książki reportażowe, beletrystyka oraz fantastyka, a także literatura anglojęzyczna.

Godziny otwarcia: 10-18.

BookFest w Galerii Łomianki

bookfest_lomianki.png

W pierwszy weekend lipca w Galerii Łomianki odbędzie się BookFest. Płyty winylowe, książki, antyki, ozdoby i wiele innych przedmiotów z duszą, o niepowtarzalnym charakterze, będzie czekać na swoich nowych właścicieli.

„Mobilny Antykwariat” będzie funkcjonował od czwartku 2 lipca do soboty 4 lipca w godzinach 10-20.

“BookFest jest inicjatywą warszawskich antykwariuszy, którzy pod tym hasłem chcą spotykać się z miłośnikami książek pod wspólnym szyldem. Zdając sobie sprawę, że dziś, w dobie ciągłego deficytu czasu, trudne jest regularne odwiedzanie antykwariatów, stworzyli wydarzenie dla osób ceniących sobie posiadanie rzadko spotykanych przedmiotów” – informują organizatorzy.