Artykuły - Aktualności

Noc Księgarń 7 października

noc_ksiegarn2022.jpg

7 października odbędzie się czwarta edycja Nocy Księgarń. 130 księgarń z ponad 50 miejscowości zaprosi czytelników na kiermasze i wydarzenia po zmroku. Organizatorem festiwalu jest dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN).

Noc Księgarń to przede wszystkim kiermasze i spotkania w księgarniach stacjonarnych: warsztaty, dyskusje, rozmowy z pisarzami i pisarkami. W tym roku w wydarzeniu weźmie udział ponad 130 miejsc z całej Polski – księgarnie z dużych miast i mniejszych miejscowości. Podobnie jak w ubiegłym roku Noc Księgarń odbędzie się zarówno stacjonarnie, jak i w Internecie – program online będzie transmitowany na żywo z warszawskich i krakowskich księgarń.

Plakat promujący czwartą edycję wydarzenia przygotował Igor Kubik. Projekt nawiązuje do tegorocznego hasła festiwalu “Spotkajmy się w księgarniach!”. Bohaterowie plakatu odwiedzają lub właśnie odwiedzili księgarnię, która jest centrum życia lokalnej społeczności, przyjaznym miejscem spotkań i rozmów o literaturze.

Szczegółowy program wydarzeń zostanie opublikowany we wrześniu na stronie www.nocksiegarn.pl

Ulubione księgarnie Warszawy

LAUREACI22UKW.jpg

W niedzielę 18 września podczas Jesiennych Targów Książki zostały wręczone nagrody księgarniom wyłonionym w plebiscycie Ulubiona Księgarnia Warszawy.

Laureaci:

I nagroda Księgarnia Multibook.pl – 25 tys. zł

II nagroda Antykwariat Grochowski – 15 tys. zł

Wyróżnienia:

Tarabuk – 10 tys. zł

Księgarnia-Galeria Nieznany Świat – 10 tys. zł

Trzy Jeże – 10 tys. zł.

W internetowym głosowaniu oddano 23341 poprawnych głosów.

Fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa. Od 2020 roku organizuje plebiscyt wspólnie z partnerami: Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteką Analiz oraz Polską Izbą Książki.

Z kolei 29 września w warszawskim Klubie Księgarza nagrody książkowe będą mogli odebrać autorzy i autorki najciekawszych opinii.

Wręczenie nagród w plebiscycie Ulubiona Księgarnia Warszawy

W niedzielę 18 września o godz. 12 podczas Jesiennych Targów Książki na scenie głównej zostaną wręczone nagrody księgarniom wyłonionym w plebiscycie Ulubiona Księgarnia Warszawy.

Łączna pula nagród wynosi 70 tys. zł.

Laureaci:

I nagroda Księgarnia Multibook.pl – 4881 głosów

II nagroda Antykwariat Grochowski – 3449 głosów

Wyróżnienia:

Tarabuk – 2804 głosy

Księgarnia-Galeria Nieznany Świat – 2413 głosów

Trzy Jeże – 2282 głosy

W internetowym głosowaniu oddano 23341 poprawnych głosów.

Fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa. Od 2020 roku organizuje plebiscyt wspólnie z partnerami: Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteką Analiz oraz Polską Izbą Książki. Z kolei 29 września w warszawskim Klubie Księgarza nagrody książkowe będą mogli odebrać autorzy i autorki najciekawszych opinii.

Znamy ulubione księgarnie Warszawy

UKW_dziekujemy_za_oddane_gosy.png

Warszawiacy w głosowaniu online wybrali pięć „ulubionych” niezależnych księgarń 2022 roku. To trzecia edycja plebiscytu, któremu towarzyszy konkurs opinii, przesyłanych przez miłośników tych miejsc.

W internetowym głosowaniu oddano 23 341 poprawnych głosów. Pięć miejsc z najwyższą liczbą głosów otrzyma nagrody pieniężne oraz tytuł Ulubionej Księgarni Roku 2022. Łączna pula nagród wynosi 70 tys. złotych. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa i wsparcie niezależnych księgarń, które są także lokalnymi centrami kultury. Osoby oddające głosy w plebiscycie przesłały ponad 6800 opinii o swoich ulubionych księgarniach.

– W uzasadnianiach wyboru głosujący wskazywali najczęściej na niepowtarzalną atmosferę, pasję i profesjonalizm księgarzy, ich rosnącą aktywność w cyfrowej przestrzeni, atrakcyjny program spotkań autorskich, a czasem też i dobrą kawę. W wielu opiniach przewija się refleksja, że bez tej wybranej księgarni ta część miasta, ta ulica straciłaby swój charakter. W każdej z tych opinii czuć, jak bardzo te miejsca są dla ludzi ważne, czasami nawet pomocne w ich życiowych troskach – mówi Grażyna Szarszewska, przewodnicząca jury konkursu, dyrektor generalna Polskiej Izby Książki.

Laureaci 2022

I nagroda Księgarnia Multibook.pl – 4881 głosów

II nagroda Antykwariat Grochowski – 3449 głosów

Wyróżnienia:

Tarabuk – 2804 głosy

Księgarnia-Galeria Nieznany Świat – 2413 głosów

Trzy Jeże – 2282 głosy

18 września o godz. 12.00 podczas Jesiennych Targów Książki zostaną wręczone nagrody wyłonionym w plebiscycie księgarniom. 29 września w warszawskim Klubie Księgarza nagrody książkowe będą mogli odebrać autorzy i autorki najciekawszych opinii.

Partnerzy: Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie.

Plebiscyt „Ulubiona Księgarnia Warszawy” na finiszu

1200x900_kopia_3.png

To już ostatnie chwile na oddanie głosu w konkursie „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. Bieżąca edycja cieszy się dużym zainteresowaniem. Oddane głosy liczymy już w tysiącach. Przypominamy, że głosować można jeszcze do północy w niedzielę 4 września.

– Plebiscyt zrodził się z troski o lokalne, niezależne księgarnie. Głosując, można im realnie pomóc – mówi Grażyna Szarszewska, przewodnicząca konkursowego jury. Podkreśla, że jak w każdym plebiscycie, aktywizowana jest szeroka publiczność, w tym przypadku stali i potencjalni klienci księgarń. Ważna jest uczciwość głosujących – Widzimy wielkie zainteresowanie konkursem, mamy nadzieję, że wynika ono wyłącznie z miłości do książek i miejsc, które w ciekawy sposób promują czytelnictwo.

Po zamknięciu głosowania, zgodnie z regulaminem konkursu jury sprawdzi poprawność oddanych głosów i podsumuje przebieg trzeciej edycji konkursu. Ostateczne wyniki poznamy 9 września.

Wręczenie nagród ulubionym księgarniom odbędzie się 18 września podczas Jesiennych Targów Książki. Nieco później nagrodzimy osoby, które w najciekawszy sposób uzasadniły swój wybór.

Miasto stołeczne Warszawa jest fundatorem nagrody. Od 2020 roku organizuje plebiscyt wspólnie z partnerami: Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteką Analiz oraz Polską Izbą Książki.

Nagrody dla poznańskich księgarń za popularyzjację czytelnictwa i książek

Przyznano nagrody specjalne, które towarzyszyły poznańskiemu plebiscytowi „Fest Księgarnia”. Za szczególne osiągnięcia w zakresie popularyzacji czytelnictwa i promocji książki uhonorowano trzy księgarnie.

Podczas tegorocznej edycji plebiscytu księgarnie mogły przesłać zgłoszenie zawierające dokumentację swoich działań dotyczących organizacji wydarzeń dla czytelników, warsztatów, spotkań, akcji internetowych, promocyjnych itp., które odbywały się w ostatnim roku. Nadesłano sześć zgłoszeń. Jury konkursowe dokonało oceny i przyznało trzy nagrody po 2 tys. zł.

Nagrodę Specjalną otrzymały:

 • Bookowski Księgarnie Poznań

Za zaangażowanie, wszechstronną działalność i umiejętne łączenie tradycyjnych i nowoczesnych form promocji czytelnictwa. Za przemyślaną aktywność w mediach społecznościowych przybliżającą nowości wydawnicze oraz tytuły warte przeczytania. Organizację licznych spotkań z autorami, otwartość na nowe inicjatywy i współpracę z innymi podmiotami. Gotowość do podejmowania nowych wyzwań i zastosowanie nieszablonowych metod dotarci do czytelnika.

 • Księgarnia Arsenał

Za długie tradycje księgarskie i konsekwencję w działaniu wbrew wszelkim trudnościom. Za odwagę w sięganiu po niszowe gatunki i dotarcie do wąskiego grona odbiorców. Za otwartość i przygotowanie wydarzeń kierowanych do obywateli Ukrainy . Za kultywowanie bogatej tradycji regionu i aktywizowanie czytelników do odkrywania lokalnej historii. Za wychodzenie naprzeciw czytelnikom i tworzenie rodzinnej atmosfery. Organizację spotkań autorskich i liczne rabaty dla nowych i stałych odbiorców.

 • Bookarest

Za wspieranie lokalnych inicjatyw i budowanie więzi sąsiedzkich. Za stałą promocję pozycji książkowych i trendów wydawniczych w mediach społecznościowych pod hasłem “księgarz bez głowy poleca” oraz interesujące wprowadzenie głosu księgarzy do debacie o czytelnictwie i nowych tytułach. Za szeroką dystrybucję i umiejętny, wysokojakościowy dobór oferowanych książek.

„Certyfikat dla małych księgarni” – ostatni tydzień na zgłoszenia

certyfikat_2022_6.jpg

Już tylko do 29 sierpnia można składać wnioski do programu „Certyfikat dla małych księgarni”, w ramach którego kameralne księgarnie mogą otrzymać do 40 tys. złotych dofinansowania m.in. na czynsz, zakup wyposażenia i promocję, a wkład własny nie jest wymagany. Łączny budżet tegorocznej edycji programu wynosi 4 mln złotych. Program Instytutu Książki powstał w 2021 roku jako reakcja na obserwowany od wielu lat spadek liczby małych księgarni, który dodatkowo przyspieszyła pandemia COVID-19. „Certyfikat dla małych księgarni” w swoim podstawowym zamierzeniu ma za zadanie nie tylko pomóc zahamować ten trend, ale także wpłynąć na zwiększenie roli małych księgarni jako placówek promujących czytelnictwo i kulturę w lokalnych społecznościach.

Bezpośrednim celem programu jest dofinansowanie małych, samodzielnych księgarni stacjonarnych, także antykwariatów. Wsparcie finansowe można przeznaczyć na pokrycie szerokiej gamy kosztów związanych z prowadzeniem działalności takich jak: koszty reklamy i promocji księgarni, konsultingu i doradztwa, realizacji planu proczytelniczego (np. organizacja spotkań autorskich), a także koszty stałe utrzymania lokalu oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia.

W pierwszej, pilotażowej edycji programu, która miała miejsce w 2021 roku budżet programu wynosił 3 mln złotych, a wsparcia finansowego udzielono 106 małym księgarniom z całej Polski – zarówno z dużych miast wojewódzkich, jak i z mniejszych ośrodków, jak Ustroń, Sokółka czy Zgierz.

W trwającej, drugiej edycji programu, uproszczono zasady wypełnienia wniosku, poszerzono kategorie kosztów kwalifikowanych, a także podwyższono budżet do 4 mln złotych. Tylko w pierwszym naborze wniosków dofinansowania na łączną kwotę 2 238 000,00 złotych zostały przyznane już 56 księgarniom. W przeważającej większości wnioskującym przyznane zostało wsparcie na maksymalną kwotę 40 tys. złotych.

Trwa głosowanie na ulubioną księgarnię Warszawy

1200x1200.png

Trwa trzecia edycja konkursu na ulubioną warszawską księgarnię.

Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy w głosowaniu online wskażą pięć placówek, które otrzymają nagrody pieniężne (łączna pula to 70 tys. zł) oraz tytuł „Ulubionej Księgarni Warszawy”.

Plebiscytowi towarzyszy akcja zachęcająca do kupowania książek w lokalnych księgarniach: “Poczuj się jak u siebie w księgarni”.

Głosowanie w formie online potrwa do 4 września na stronie ulubionaksiegarnia.waw.pl. Każdy może oddać jeden głos oraz, dodatkowo, uzasadnienie swego wyboru. Autorom i autorkom najciekawszych opinii zostaną przyznane nagrody książkowe.

Zgodnie z regulaminem konkursu w plebiscycie biorą księgarnie księgarnie indywidualne, stacjonarne i antykwariaty księgarskie, prowadzące działalność w nie więcej niż czterech księgarniach stacjonarnych na terenie całej Polski.

Nagroda m.st. Warszawy „Ulubiona Księgarnia Warszawy” to jedno z działań wspierających stołeczną kulturę. Głosy oddane na ulubione niezależne księgarnie mogą im realnie pomóc.

Warszawa jest fundatorem nagrody.

Od 2020 roku organizuje plebiscyt wspólnie z partnerami: Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteką Analiz oraz Polską Izbą Książki.

Lipcowa lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych

lipiec_LBKK.png

Prezentujemy piąte notowanie listy najlepiej sprzedających się książek w małych, kameralnych i niezależnych księgarniach.

Księgarki i księgarze postanowili po raz kolejny pokazać, jakie książki sprzedają się u nich najlepiej.

Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych za lipiec:

 1. “Empuzjon” Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie
 2. “Zanim wystygnie kawa” Toshikazu Kawaguchi, tłumaczenie Dżdża Joanna, Wydawnictwo Relacja
 3. „Szkice malajskie” Alfian Sa’at, tłumaczenie Aleksandra Szymczyk, Wydawnictwo Tajfuny
  1. "Witkacy i kobiety. Metafizyczny harem Małgorzata Czyńska, Wydawnictwo Marginesy
 4. “Jak starzeć się bez godności” Magdalena Grzebałkowsks, Ewa Winnicka, Wydawnictwo AGORA
 5. „Przygodne rozważania” Ellena Ferrante, przełożyła Lucyna Rodziewicz-Doktór, Wydawnictwo Sonia Draga
 6. „Proste równoległe” Agata Roamaniuk, Wydawnictwo AGORA
 7. „Fakty muszą zatańczyć” Mariusz Szczygieł, Dowody na Istnienie
 8. “Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki” Anton Gill, przełożył Mariusz Ferek, Wydawnictwo Znak
 9. „Sycylijskie lwy” Stefania Auci, przełożył Tomasz Kwiecień, Wydawnictwo W.A.B.

W zestawieniu wzięto pod uwagę sprzedaż z następujących osiemnastu księgarniach:

Księgarnia Korekty

Księgarnia Celownik

Księgarnia Dopełniacz

Bookowski Księgarnie Poznań

Księgarnia Do Dzieła

Księgarnia Smak Słowa

Księgarnia Makama

Nowa Księgarnia

Księgarnia Miejscownik

Bajbuk

Księgarnia Firmin

Księgarnia Kafka i spółka

Księgarnia Muzyczna Pasja

Księgarnia Skład Główny

Najlepsza Księgarnia

Toniebajka

Ksiegarnia Libra

Księgarnia Między wierszami

Księgarnia Stanisława Skrzyńska

Wirtualne Targi Książki Kulinarnej w Księgarni Bookoff

wirtualne_targi_bookoff.jpg

Księgarnia Artystyczna Bookoff zaprasza na Wirtualne Targi Książki Kulinarnej, które odbędą się od 5 do 14 sierpnia.

Jak zapowiada organizator, można spodziewać się rabatów sięgających nawet do 70 proc. Można spodziewać klasyków gatunku, kuchni regionalnej i książek tematycznych, ale też wielu nowości, również autorstwa kucharek i kucharzy aktywnych na blogach i YouTubie.

“Targi wprawdzie są wirtualne, ale zapraszamy Was też do naszej księgarni na Ogrodowej 7 w Warszawie, gdzie będzie czekał na Was stół z wyborem najlepszych kąsków wydawniczych” – zachęca Bookoff.

Link do wydarzenia na FB