Artykuły - Aktualności

Instrukcja jak składać wnioski

Przypominamy, że wśród dziesięciu szkoleń cyklu „Księgarnia przyszłości” jest jedno poświęcone programom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i wprowadzeniu w regulamin programu „Partnerstwo dla książki” oraz w system EBOI, w którym należy składać wnioski:

https://www.youtube.com/watch?v=po4U9Vz8KnA

Partnerstwo dla książki - Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2018

Nabór do Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2018 (z wyjątkiem już ogłoszonego programu Ochrona zabytków) odbędzie się w terminie do 31 stycznia 2018 roku. 1 października 2017 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 27 września 2017 r. w sprawie szczegółowych warunków uzyskiwania dofinansowania realizacji zadań z zakresu kultury, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków z Funduszu Promocji Kultury (Dz. U. poz. 1808). Rozporządzenie zmienia m.in. zasady dotyczące terminów naboru do Programów MKiDN oraz określa zgodność programów w zakresie przepisów o pomocy publicznej z regulacjami rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, z późn. zm.).

Szczegół owe informacje na temat Programów MKiDN 2018 dostępne są na stronie http://www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/finansowanie-i-mecenat/programy-ministra/programy-mkidn-2018.php

De Revolutionibus, Kurant, Massolit, Muza II, i WAM

ksiegarnie-1920x1080-800x0-c-default.png

Ogłoszono wyniki plebiscytu organizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Głosowanie trwało ponad dwa miesiące w 31 kameralnych, niesieciowych księgarniach i antykwariatach.

Zwycięskie księgarnie to: De Revolutionibus, Kurant, Massolit, Muza II, i WAM. Laureaci otrzymają certyfikat Znaku Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO i kampanię promocyjną zaplanowaną przez organizatorów i partnerów plebiscytu.

Oddano 4,5 tys. głosów, z czego 65 proc. w formie tradycyjnej (wrzucenie głosu do charakterystycznych, żółtych urn w księgarniach), a 35 proc. przez internet (wypełnienie formularza na stronie ksiegarnie.miastoliteratury.pl).

Premiowano cztery kategorie: jakość oferty książkowej, obsługę, atmosferę i inne dodatkowe atuty (np. możliwość szybkiego sprowadzenia konkretnego tytułu z hurtowni). Ogromny odzew czytelników pokazuje, że mimo kryzysowych tendencji na rynku książki i silnej konkurencji w Internecie, to w stacjonarnych księgarniach nadal zapada większość naszych decyzji o wyborze książek.

Akcja „Wybieramy księgarnie roku” jest częścią programu wsparcia lokalnego rynku książki, będącego strategicznym elementem programu Kraków Miasto Literatury UNESCO, którego operatorem jest Krakowskie Biuro Festiwalowe. To pierwsza zakrojona na tak szeroką skalę inicjatywa w Polsce, wzorowana częściowo na francuskich i niemieckich systemach certyfikacji (Librairie de Référence, Deutscher Buchhandlungspreis), oddająca decydujący głos czytelniczkom i czytelnikom. Działania Krakowa na rzecz wspierania księgarni obejmują m.in. system ulg czynszowych w lokalach miejskich, zainicjowany w 2016 roku program wspierania działalności kulturalnej w księgarniach oraz plenerowy kiermasz książki dla antykwariuszy i bukinistów na Placu Św. Marii Magdaleny.

20 księgarń Mole Mole

Nowy format sklepów rozwijany w ramach Grupy Empik w ciągu zaledwie sześciu miesięcy od premiery liczy już 20 lokalizacji. W ostatni piątek (8 grudnia) otwarto dwie nowe księgarnie MOLE MOLE – w Świeciu (na Rynku) i w Żywcu (Galeria Lider).

Pierwsze księgarnie MOLE MOLE zostały otwarte w maju br. a na koniec 2017 roku sieć urosła już do 20 sklepów. Aktualnie działają one w Bydgoszczy, Czeladzi, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Kołobrzegu, Krakowie, Łomży, Ostrowcu Świętokorzyskim, Poznaniu, Świeciu, Warszawie, Wrocławiu, Zabrzu oraz Żywcu. To punkty o średnim metrażu 150 mkw. obecne zarówno w lokalizacjach tradycyjnych, jak i obiektach nowoczesnego handlu. – Cieszymy się, że flagowe galerie wybrały MOLE MOLE spośród innych konceptów i zaufały Grupie Empik. To projekt komplementarny do strategii ekspansji i zasięgu geograficznego Empiku, którego sklepy są znacząco większe oraz multimedialne – podkreśla Ewa Szmidt-Belcarz, Prezes Grupy Empik.

Pasje z jarosławskiego Kuferka

Spotkanie_z_Bartoszem_Gaazka_1.jpg

Kończące rok 2017 " Pasje z jarosławskiego Kuferka" upłyną pod znakiem muzyki i śpiewu.

Gośćmi grudniowego spotkania będą: Bartosz Gałązka oraz Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu.

13 grudnia godz. 18.00 Księgarnia Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu "Jarosławski Kuferek Artystyczny" mieszczący się w kamienicy Rynek 6

Czytanie dzieciom, robienie świątecznych ozdób w księgarni Buuki w Pile

W nowej księgarni Buuki w galerii Atrium Kasztanowa codziennie aż do świąt na dzieci i dorosłych czeka wiele atrakcji. Dorośli czytają książeczki dla dzieci, jest też kącik plastyczny, gdzie dzieci malują i robią świąteczne ozdoby.

  • Tak będzie do samych świąt. Również dla dorosłych będą atrakcje, dla pań pokazy robienia makijażu, ciekawe poradnikowe rozmowy. Na miejscu można się napić kawy, poczytać. Panów też oczywiście zapraszamy - mówi Agnieszka Knap, która organizuje świąteczne atrakcje. W środę książki dla dzieci czytał Jan Lus, właściciel księgarni, ale nie zabraknie też pilskich VIP-ów. Duża dawka atrakcji w księgarni już w ten weekend.

http://pila.naszemiasto.pl

Czy małe księgarnie są potrzebne? – spotkanie i dyskusja

sklep_z_ksiazkami.jpg

7 grudnia, czwartek, godz. 19.30 Kawiarnia KAWAŁYKSZTUKI, ul. Marszałkowska 8, Warszawa

Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza na krótkie podsumowanie projektu „Coś więcej niż sklep z książkami” – cyklu spotkań z zagranicznymi i polskimi specjalistami branży książkowej i wydawniczej oraz na debatę panelową o roli małych księgarń na polskim rynku książki.

Czy małe księgarnie są nam potrzebne? Jak wyglądałby bez nich polski rynek książki? Czego potrzebują księgarze, by skutecznie konkurować z dużymi sieciami oraz sprzedażą książek w Internecie?

O niezależnych księgarniach rozmawiać będą: Maria Deskur (Wydawnictwo Egmont), Piotr Dobrołęcki (Rynek Książki, Biblioteka Analiz), Anna Karczewska (Agencja Kultura, Warszawski Kolektyw Księgarń Kameralnych) oraz Joanna Rzyska (Wydawnictwo Dwie Siostry).

Prowadzenie: Karolina Sulej (Wysokie Obcasy, Barłóg Literacki)

Zgłoszenia: promocja@wydawnictwodwiesiostry.pl

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Michał Rusinek w Big Book Cafe

PLAKAT_GABLOTA_7_-_STANDUP2.jpg

Piątek 15 grudnia, godzina 20.00

Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz i autor książek na jeden wieczór przywdzieje lekarski kitel i przyjrzy się językowi. Weźmie pod lupę zjawiska charakterystyczne dla współczesnej polszczyzny, zarówno prywatnej, jak i publicznej, od języka młodzieży, po język „dobrej zmiany”.

Doktor Rusinek będzie bohaterem arcydowcipnego Stand-upu Literackiego w Big Book Cafe. Wyjaśni, dlaczego tętno współczesnej poezji bije w katalogach firm sprzedających farby. Dowiemy się, jak zgubne bywa dążenie do elegancji oraz dlaczego tak chętnie zdrabniamy, a tak niechętnie się deklinujemy.

Doktor z Krakowa sypie przykładami niewłaściwego traktowania polszczyzny, jej zniekształcania i kaleczenia. Obnaża błędy językowe dziennikarzy, polityków, urzędników, naśmiewa się z telewizyjnych pasków i reklam.

W piątek, 15 grudnia o godz. 20.00, w swoim „laryngologiczno-lingwistycznym” stand-upie Michał Rusinek spróbuje postawić diagnozę: na co choruje język i jak można mu pomóc. Autor „Pypciów na języku” stawia sobie za cel uwrażliwienie publiczności na zjawiska językowe oraz poważne „konsekwencje płynące z niezwracania na nie uwagi”.

Bilety w cenie 15 PLN już w sprzedaży. Zakup biletów (15 PLN) możliwy w na stronie: https://www.bilety24.pl/inne/literacki-stand-up-7-michal-rusinek-nalot--36984

Rusza nowy portal Wiedzaksiegarza.pl

logo_wiedza_ksiegarza.jpg

Celem projektu WiedzaKsięgarza.pl jest poszerzenie wiedzy księgarzy poprzez porady, szkolenia i warsztaty online. Cyfrowy poradnik udostępnia poradniki tematyczne z zakresu m.in. promocji, zdobywania funduszy, animacji kulturowej, rynku książki, prawa i edukacji. WiedzaKsięgarza.pl to także sieć kontaktów, która zrzesza małe księgarnie i jest przestrzenią do wymiany dobrych praktyk stosowanych w branży księgarskiej (do „bazy dobrych praktyk” zgłosiło się już około 100 księgarni). We współpracy z ekspertami cyfrowy poradnik dostarcza internetowe know-how wspierające księgarzy w promocji czytelnictwa i trudnej konkurencji na rynku zdominowanym przez wielkie sieci księgarskie.

Jak Legalna Kultura wspiera księgarnie:

• Tworzenie wirtualnych poradników we współpracy z ekspertami pisarzami, wydawcami i bloggerami książkowymi • Wymiana dobrych praktyk i doświadczeń znanych na rynku księgarskim • Tworzenie sieci kontaktów dla małych księgarni • Dostarczanie know-how z zakresu promocji czytelnictwa i rynku książki w Internecie (prawo w księgarni, media społecznościowe) oraz w lokalnych społecznościach (animacja kultury), • Promocja małych, lokalnych księgarni z całej Polski, • Przygotowanie gotowych rozwiązań edukacyjnych (scenariusze lekcji szkolnych w księgarniach).

Projekt jest realizowany przez Fundację Legalna Kultura w ramach programu Partnerstwo dla książki finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Webinaria dla księgarzy

Biblioteka Analiz zachęca księgarzy do obejrzenia bezpłatnego cyklu webinariów pt. „Księgarnie nowoczesne i efektywne”

Tematyka: „Media społecznościowe w księgarni” – prowadzenie: Rafał Wasilczyk

„Systemy wsparcia branży księgarskiej” – prowadzenie: Paweł Waszczyk

„Obsługa klienta księgarni i e-księgarni” – prowadzenie: Wioletta Machtyłowicz

„Merchandising – projektowanie powierzchni handlowej” – prowadzenie: Jolanta Liżewska-Zyzek

„Wykorzystanie materiałów ilustracyjnych w działalności księgarskiej” – wykład mec. Joanny Hetman-Krajewskiej z Kancelarii Patrimonium

Webinaria dostępne są na stronie http://ksiegarze2017.pl/webinaria/, a także na kanale Biblioteki Analiz na YouTube

Webinaria zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.