Artykuły - Aktualności

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w księgarni Kuferek

spotkanie_autorskie_afisz.jpg

Z okazji Światowego Dnia Książki w księgarni Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu, w "Jarosławskim Kuferku Artystycznym", odbędzie się spotkanie autorskie z Joanną Burą, którego mottem jest: "Dobre słowo znaczy więcej".

Joanna Bura jest autorką artykułów o tematyce medycznej oraz powieści obyczajowej "Inni", o niełatwej miłości dwojga ludzi, osadzonej w realiach południowo-wschodniej Polski.

Światowy Dzień Książki w Spółdzielni Ogniwo

Spółdzielnia Ogniwo 23 kwietnia o godz. 18, wspólnie z wydawnictwem W.A.B, organizuje spotkanie z Maciejem Marciszem, autorem książki „Taśmy rodzinne”.

🎤 Prowadzący Marcin Wilk (Wyliczanka).

Maciej Marcisz – urodzony w 1988 roku. Od prawie dekady pracuje w branży wydawniczej, od dwóch lat w Grupie Wydawniczej Foksal. Razem z przyjaciółką prowadzi klub czytelniczy na warszawskiej Ochocie. Członek rady fundacji Sexedpl. Nie zrobił magisterki na Uniwersytecie Warszawskim i PWSFTViT w Łodzi. Pochodzi z małego miasta, mieszka w Warszawie. „Taśmy rodzinne” to jego pierwsza powieść.

Konferencja z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2019

zaproszenie_PAPok.jpg

16 kwietnia o godz. 14 w Centrum Prasowym PAP (Warszawa, ul. Bracka 6/8) odbędzie się konferencja “Książka i prasa w dobie cyfryzacji: twórcy i czytelnicy a prawo autorskie”.

II Festiwal Literatury Dziecięcej “Koci Łapci”.

koci.jpg

23 kwietnia w Muzeum Miasta Gdyni w godz. 14-17 odbędzie się II Festiwal Literatury Dziecięcej “Koci Łapci”.

Podczas festiwalu odbędą się spotkania z księgarzami, biblioteką, wykłady dla rodziców i dzieci, warsztaty tworzenia ilustracji i przygotowywania autorskich zakładek do książek. Partnerem wydarzenia jest Cafe Księgarnia Vademecum

https://www.facebook.com/events/2421092051455323/

Wiosna po góralsku w księgarni Kuferek

goralska_hora.jpg

Zapraszamy 8 kwietnia na wieczór muzyki folkowej. O godzinie 18.00, w księgarni MOK, w Jarosławskim Kuferku Artystycznym, wystąpią artyści z kapeli "Góralska Hora".

Bilet wstępu 10 zł.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Fundacja_Powszechnego_Czytania_1.jpg

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. To dobry moment, żeby przypomnieć jak ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci jest czytanie oraz zachęcić do rozwiązania krótkiego quizu z wiedzy o książkach.

Kiedy powstała literatura dla dzieci? Dopiero w XVIII wieku. Wcześniej dzieci czytały te same książki co dorośli, nawet bajki i baśnie były pisane dla dorosłych. Pierwszą książkę napisaną z myślą o młodych czytelnikach był „Don Kichot” Miguela Cervantesa.

Która książka jako pierwsza została napisana na maszynie? „Przygody Tomka Sawyera”. W Polsce pierwszym autorem używającym maszyny do pisania był Bolesław Prus.

Kto jest światowym rekordzistą w liczbie napisanych książek? Józef Ignacy Kraszewski, napisał ponad 600 książek! (w tym 232 powieści). To więcej książek niż do tej pory napisał Remigiusz Mróz i Katarzyna Bonda razem wzięci

Czy czytanie książek wpływa na rozwój? Nie trzeba nikogo przekonywać, że czytanie jest ważne. Wszystkim nam zależy na społeczeństwie emocjonalnie stabilnym i społecznie kompetentnym, z wysokimi umiejętnościami naukowymi, biznesowymi i intelektualnymi. Czytanie dzieciom od małego, to budowanie właśnie takiego społeczeństwa. Jak twierdzi dr hab. Ewa Haman z Wydziału Psychologii UW: - Już z noworodkiem można rozmawiać. A właściwie: TRZEBA! Współczesne badania nad rozwojem wskazują na to, że komunikowanie się z dzieckiem za pomocą języka, od urodzenia, ma zasadniczy wpływ na jego rozwój. Dziecko jako osoba potrzebuje komunikacji zanurzonej w przyjaznej, wspierającej atmosferze. Dla rozwoju dziecka od urodzenia kluczowa jest wspólna rozmowa. Nawet wtedy, kiedy ono samo jeszcze nic nie mówi. Właśnie dlatego Fundacja Powszechnego Czytania podjęła się zorganizowania akcji Książka na receptę. Recepta na sukces.

Jak organizować zajęcia w księgarni dla małych czytelników?

szkolenie1.jpg

1 kwietnia w Warszawie odbyło się bezpłatne szkolenie dla księgarzy pt. „Organizacja zajęć w księgarni dla najmłodszych czytelników” zorganizowane przez firmę Biblioteka Analiz w ramach zadania „Partnerstwo dla książki” ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W szkoleniu uczestniczyło 26 księgarzy (a właściwie 25 księgarek i jeden księgarz), którzy reprezentowali księgarnie: Baja Book, Badet, Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Główną Księgarnię Naukową, Kluboksięgarnię Mamy to, Korekty, Książnicę Polską – Księgarnię Literacką, Księgarnię ABC, Księgarnię Franciszkańską, Księgarnię Róża, Księgarnię Rodzinną Szymelka, Księgarnię Orla, Księgarnię Ossolineum, Księgarnię MR, Między Słowami, Skład Główny, Spółdzielnię Ogniwo, Studnię trzech Cesarzy, Warszawiankę, Zaczytaną Kurę i Zaczytanie. Celem szkolenia było podniesienie kompetencji księgarzy z księgarń stacjonarnych w obszarze organizacji spotkań dla najmłodszych czytelników i praktycznych umiejętności pracy z dziećmi, pokazanie dzieciom, że książka to piękny przedmiot, opowiadający historię; oswajanie dzieci z książką, z nawykiem odwiedzania księgarni i kupowania w niej książek; promowanie budowy i rozwoju księgozbiorów domowych, w tym stałej, niewymuszonej obecności książki w pokojach dziecięcych.

Małgorzata Narożna omówiła m.in. jak zorganizować spotkanie dla grup przedszkolnych i szkolnych przybliżające działanie magicznego miejsca, jakim jest księgarnia. Szczególnie lokalna księgarnia. Dzieci mogą dowiedzieć się z niego, na czym polega praca księgarza i posłuchać, jak może być ona inspirująca i twórcza. “Wizyta w księgarni to niepowtarzalna okazja dla nauczycieli i opiekunów, by przed ich podopiecznymi otworzyły się drzwi do niezwykłego świata literatury. Spotkanie pobudzi wyobraźnię i ciekawość, udowodniając, że w nowoczesnym, rozpędzonym świecie zawsze znajdzie się miejsce na chwilę spędzoną w towarzystwie ciekawej książki” – mówiła szczecińska księgarka.

Dyrektywa o prawach autorskich przyjęta!

dyrktywa_UE_WEB.png

Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym została uchwalona przez Parlament Europejski we wtorek, 26 marca br. Po latach pracy nad brzmieniem dyrektywy w końcu, ku uciesze branż kreatywnych, w tym branży wydawniczej, dyrektywa została przegłosowana – 348 posłów PE opowiedziało się za jej przyjęciem, 274 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu.

Przyjęcie dyrektywy otwiera nowy rozdział w historii regulacji Internetu. Dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w Internecie tak, by przeciwdziałać nagminnym naruszeniom praw autorskich w sieci. Jednocześnie nie godząc w wolność użytkowników Internetu.

Artykułem, który wzbudził szczególne kontrowersje był art. 13, nakładający na platformy internetowe obowiązek filtrowania treści przy poszanowaniu praw autorskich oraz art. 11, dotyczący m.in. praw pokrewnych dla wydawców prasowych. Art. 13 nie będzie dotyczył takich platform jak encyklopedie internetowe (np. Wikipedia), archiwa edukacyjne i naukowe oraz tzw. chmur dla użytkowników indywidualnych (np. Dropbox). Nie obejmie także platform w ramach otwartego dostępu, platform sprzedażowych (Ebay czy Amazon), ani żadnych platform, których celem nie jest udostępnianie czy magazynowanie treści objętych prawami autorskimi, czyli np. portale randkowe. Art. 13 został przyjęty większością pięciu głosów.

Internet ma zostać przestrzenią wolności słowa i stać się miejscem poszanowania praw twórców.

Konferencja z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2019

zaproszenie_pap3-1.jpg

16 kwietnia o godz. 14 w Centrum Prasowym PAP (Warszawa, ul. Bracka 6/8) odbędzie się konferencja “Książka i prasa w dobie cyfryzacji: twórcy i czytelnicy a prawo autorskie”. W programie:

– Mity i prawdy Dyrektywy o prawie autorskim

mec. Marek Staszewski , mec. Jacek Wojtaś

– Twórcy a świat cyfrowy

prof. Anna Nasiłowska, Rafał Lisowski

prowadzenie: Krzysztof Jedlak

Co knują wydawcy? O nowych książkach dziecięcych – dla księgarzy i bibliotekarzy

co_knuja_wydawcy__Gdanskie_Targi_Ksiazki.jpg

Co za chwilę pojawi się na półkach księgarni? O jakich tytułach będzie głośno? Wydawnictwa Dwie Siostry, Ezop i Widnokrąg zapraszają księgarzy, bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów czytelnictwa i wszystkich miłośników literatury dziecięcej na Gdańskie Targi Książki do Filharmonii Bałtyckiej na spotkanie o zapowiedziach książkowych na najbliższe miesiące.

Piątek, 29 marca, godz. 12-13 Gdańskie Targi Książki, Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1, Gdańsk, Sala Jazzowa

Wstęp wolny