Artykuły - Aktualności

10. urodziny Księgarni Czarnego

urodziny_ksiegarni_Czarnego.jpg

W tym roku Księgarnia Czarnego obchodzi 10. urodziny! Z tej okazji zaprasza na Nowolipki na małe święto.

Czego można się spodziewać?

• 30% rabatu na wszystkie książki Czarnego

• 25% rabatu na książki z Karakteru

• Loteria, w której można wylosować niespodzianki książkowe z Karakteru, książki oraz torby Czarnego. W loterii bierze udział każdy paragon na książki • Do wszystkich zakupów dokładamy dobrze zatemperowany ołówek Czarnego

Link do wydarzenia

Unikat zaprasza do udziału w akcji Wielki Antykwariat

Unikatksiazki.jpg

Antykwariat Unikat zaprasza na wydarzenia z cyklu Wielki Antykwariat, podczas których można do woli buszować w książkach i płytach winylowych.

Rozkład jazdy na cały miesiąc prezentuje się następująco:

7-9.11 - WIELKI ANTYKWARIAT W CENTRUM JANKI

14-16.11 - WIELKI ANTYKWARIAT W GALERII WILEŃSKIEJ (w tym miejscu po raz pierwszy!)

21-23.11 - WIELKI ANTYKWARIAT W WOLA PARKU

28-30.11 - WIELKI ANTYKWARIAT W CENTRUM JANKI

Zaproszenie do Big Book Cafe

kamien_na_kamieniu.jpg

12 listopada o godz. 19 w Big Book Cafe MDM fragmenty wspaniałej powieści Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” o odchodzącym w przeszłość wiejskim świecie i jego mieszkańcach czytają: Przemysław Bluszcz i Grzegorz Damięcki. Za muzykę odpowiedzialny jest Krzysztof Ratajski.

To jedna z najważniejszych powieści Wiesława Myśliwskiego, uznawana za zwieńczenie tak zwanego nurtu wiejskiego. Burzliwe losy Szymona Pietruszki i jego brata, Michała, są punktem wyjścia do opowieści o polskiej wsi - jej zawiłej historii i odchodzącej w przeszłość tradycji.

Czytanie i udźwiękowienie wzbogacone zostanie multimedialną prezentacją obrazów polskiej wsi, jakiej już nie ma.

Wydarzenie jest częścią projektu „Albośmy to jacy tacy” finansowanego przez Unię Europejską, a także Stałego Programu Kulturalnego realizowanego dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy.

Link do wydarzenia

7 listopada startuje współKongres Kultury

wspolkongres.png

7 listopada w Warszawie odbędzie się zainicjowany przez stronę społeczną współKongres Kultury. Zaplanowano 31 debat oraz 9 wydarzeń towarzyszących: spotkań, spektakli i wizyt studyjnych.

Szczegółowy program znajduje się na stronie współKongresu Kultury, stronie rezerwacji wspolkongreskultury.nck.pl oraz w aplikacji MK Events – MK Konferencja (aplikacja do pobrania poprzez sklep Google Play lub Apple Store).

Uroczyste rozpoczęcie współKongresu Kultury nastąpi w czwartek 7 listopada br. o godz. 12.00 w Teatrze Dramatycznym.

Z kolei 8 listopada o godz. 12 odbędzie się debata "Książka dobrem kultury. Dlaczego mechanizmy wolnorynkowe nie wystarczają?" (Sala Mikołajskiej)

Zamknięcie księgarni BookBook w Bydgoszczy

29 października był ostatnim dniem działalności księgarni BookBook przy ul. Gdańskiej w Bydgoszczy.

"Drodzy Mieszkańcy Bydgoszczy. Z ogromnym żalem musimy ogłosić, że nasza księgarnia przy ul. Gdańskiej 17 kończy swoją działalność. Przez te wszystkie lata mieliśmy przyjemność wspólnie z Wami odkrywać literackie perełki, dzielić się pasją do książek i tworzyć miejsce, do którego chętnie wracaliście. Niestety, sytuacja ekonomiczna zmusiła nas do podjęcia tej trudnej decyzji o zamknięciu" – czytamy na profilu księgarni w mediach społecznościowych.

Raport dotyczący polskiego sektora książkowego

raport_baner.jpg

Biblioteka Analiz w ramach programu Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych przygotowała raport dotyczący polskiego rynku książki.

Celem badania było dostarczenie wiedzy na temat kondycji sektora produkcji książkowej w Polsce i pozycji branży w Europie.

Raport obejmuje takie aspekty jak: sytuacja na rynku wydawniczym, stan polskich księgarni oraz bibliotek, polski sektor wydawniczy na tle krajów Unii Europejskiej, rynek wtórny książek, proekologiczne trendy rynkowe, związek sektorów kreatywnych z sektorem instytucji rządowych i samorządowych, self-publishing i potencjał polskiej branży książkowej.

Raport stanowi podsumowanie obszernego, interdyscyplinarnego badania przeprowadzonego między kwietniem a sierpniem. Dane dotyczące produkcji wydawniczej pochodzą z wyników ankiet od wydawców, z analizy sprawozdań finansowych. Część analityczna raportu powstała na podstawie: analizy danych statystycznych opracowanych na podstawie danych GUS-u, Eurostatu i Biblioteki Narodowej; badania ankietowego przeprowadzonego przy użyciu metody CAWI (Computer Assisted Web Interwiew) w czerwcu 2024 na próbie badawczej obejmującej 1000 osób, badania ankietowego obejmującą grupę przedstawicieli firm działających w branży książkowej.

Badanie zrealizował zespół Biblioteki Analiz, firmy wydawniczej specjalizującej się od 25 lat w badaniach rynku wydawniczo-księgarskiego.

Raport można pobrać bezpłatnie na booksonline.pl

Do końca października głosowanie na Ulubione Księgarnie Warszawy

UKW_2024_gosowanie_grafika_1.png

26 wyjątkowych miejsc bierze udział w tegorocznym konkursie „Ulubiona Księgarnia Warszawy”.

Głosować można online do 31 października za pośrednictwem specjalnego formularza

Oto nominacje w czterech kategoriach:

Kluboksięgarnia

Big Book Cafe, ul. Dąbrowskiego 81,

Big Book Cafe MDM, ul. Koszykowa 34/50,

Księgarnia Czarnego, al. Jana Pawła II 45A, lok.56,

Pardon, To Tu, al. Armii Ludowej 14, Turnus na Wolskiej, ul. Wolska 46/48.

Księgarnia ogólnoasortymentowa

Bajbuk,  ul. Zwycięzców 24,

Bęc Księgarnia, ul. Mokotowska 65,

Księgarnia Eureka, ul. Francuska 15,

Księgarnia Korekty, ul. Nowogrodzka 8,

Nowa Księgarnia, ul. Madalińskiego 10/16

Tarabuk. Księgarnia z kawą, Jazdów 2,

wilaBuki, al. Rzeczypospolitej 12 lok. U4.

Księgarnia specjalistyczna

Księgarnia Artystyczna Bookoff, ul. Ogrodowa 7,

Księgarnia Bullerbyn, ul. Chmielna 10,

Jak wam się podoba, ul. Emilii Plater 4,

Knihauka, ul. Kłopotowskiego 4,

Księgarnia XX wieku Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20,

Tajfuny, ul. Chmielna 12,

Trzy Jeże, ul. Belgradzka 48 lok. U3.

Antykwariat

Antykwariat Galeria Atticus, ul. Krakowskie Przedmieście 12,

Antykwariat Gelber, ul. Grochowska 106,

Antykwariat Grochowski, ul. Kickiego 12,

Antykwariat Gryf, ul. Dąbrowskiego 71,

Antykwariat Praski, ul. Kawęczyńska 22,

Thebooks.pl, ul. Puławska 134A,

Unikat Antykwariat i Księgarnia, ul. Odyńca 71/72.

Czy rynek książki potrzebuje wspólnej taksonomii? Zaproszenie do Krakowa

Na zbliżających się 27. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie Polska Izba Książki przygotowała panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli szerokiego rynku wydawniczego.

Dlaczego rynek książki potrzebuje wspólnych kategorii i czy ich wprowadzenie może mieć wpływ także na zwiększenie sprzedaży?

Pt. 25.10.2024, sala „Lwów B” w Kraków EXPO, godz. 14.00-14.50.

Skąd rynek książki czerpie wiedzę o klasyfikacji tytułów? Innymi słowy skąd wiadomo, że coś będziemy określać jako np. kryminał, a inny tytuł jako romantyczną komedię? Kiedy książka jest naukowa, a kiedy staje się popularnonaukową? Dlaczego potrzebujemy wprowadzenia jednolitej taksonomii na rynku wydawniczym? Czy w Polsce jest możliwość wprowadzenia ujednoliconych kategorii w sprzedaży książek, tak jak ma to miejsce na innych rynkach? Wreszcie jaki może mieć to wpływ na zwiększenie sprzedaży?

Wstęp na panel jest wolny.

Aby wejść na teren Targów Książki w Kraków EXPO należy zakupić bilet wstępu lub otrzymać przepustkę uprawniającą do wejścia.

Zarezerwuj miejsce na powyższe wydarzenie przechodząc do formularza >> https://forms.gle/5mqmw1teMPrYKzPa9

Bezpłatny wstęp dla księgarzy na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie

MTK_KRK24.jpg

Przed nami 27. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie, które w dniach 24–27 października znów zgromadzą dziesiątki tysięcy miłośników literatury. Udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad czterystu wystawców.

Lista wystawców

W programie nie zabrakło wielu wydarzeń skierowanych do profesjonalistów z branży książkowej.

[Program] https://ksiazka.krakow.pl/ dla-zwiedzajacych/program-targow)

Goście branżowi, w tym księgarze, mogą 24 i 25 października wchodzić na targi bezpłatnie, pod warunkiem, że wcześniej się zarejestrują na stronie https://targiksiazki.exposupport.pl/industry/register

Tegoroczna edycja targów jak co roku odbędzie się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym Expo Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 w godzinach 10–17 w czwartek oraz 10–19 w piątek.

W Poznaniu miejski lokal dla księgarni

29 października odbędzie się aukcja najmu lokali użytkowych. Skierowana jest do osób prowadzących księgarnie i antykwariaty. Do wylicytowania będą miejskie lokale "w wyjątkowo niskiej cenie wywoławczej". Wywoławcza stawka czynszu najmu będzie wynosiła 50 proc. oferowanej dotychczas ceny rynkowej. Atutem aukcji będzie również niska kwota wadium, którą będzie trzeba wpłacić, żeby wziąć udział w akcji.

W Poznaniu działa obecnie ponad 50 księgarni, z których 11 mieści się w budynkach będących w zasobach Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. "Celem akcji jest zwiększenie ich liczby w miejskim zasobie, a przede wszystkim pomoc w utrzymaniu się małych księgarń i lokalnych antykwariatów. Bowiem to właśnie dzięki nim poznaniacy i poznanianki mają dostęp do książek i innych publikacji. Działania związane ze wsparciem księgarni są realizowane w oparciu o Poznański Program dla Kultury na lata 2019-2023, uchwalony przez radę miasta kilka lat temu" - czytamy w ogłoszeniu.

W październikowej aukcji ZKZL oferuje sześć lokali. Są one zróżnicowane pod kątem metrażu oraz lokalizacji. Najmniejszy ma powierzchnię 37 mkw., a największy - 85 mkw. Lokale mieszczą się przy ulicach Garbary, Żupańskiego, 28 Czerwca, Mickiewicza, Racjonalizatorów, Głogowskiej i Łukaszewicza.

Aukcja najmu lokali użytkowych rozpocznie się 29 października o godz. 12. Warunkiem uczestnictwa jest konieczność rejestracji na stronie www.aukcjelokali.pl i wpłata niskiego wadium do dnia 28 października.