Artykuły - Aktualności

Dzień Księgarza - zaproszenie

Stowarzyszenie Księgarzy Polskich i Klub Księgarza serdecznie zapraszają na Jubileusz 100-lecia księgarstwa 1918-2018

15 grudnia 2018 roku o godzinie 15

Klub Księgarza w Warszawie, Rynek Starego Miasta 22/24

W programie m.in.:

Dr hab. Marek Tobera – Księgarstwo a niepodległość. 110 lat Związku Księgarzy Polskich i 100 lat od Zjazdu Lubelskiego

Bogdan Klukowski – Kształcenie księgarzy w 100-leciu niepodległości

Kazimierz Mrowczyk – 60 lat Klubu Miłośników Historii Księgarstwa

Wręczenie dyplomów

Prowadzenie – Piotr Dobrołęcki

Oprawa muzyczna:

Jolanta Kwiatkowska – pianino

Grzegorz Kwiatkowski – gitara

Julita Kożuszek – śpiew

Po części oficjalnej spotkanie towarzyskie

Księgarnia Drawska już otwarta

6 grudnia swoje podwoje otworzyła Księgarnia Drawska, usytuowana przy kościele w Drawsku Pomorskim. Jej właścicielami są Andrzej Zdunek i Jolanta Parol.

Podczas uroczystego otwarcia obecny był Starosta Drawski Stanisław Cybula, który przekazał na ręce księgarzy publikacje wydane przez Starostwo Powiatowe w Drawsku.

Jak informuje portal Dsi.net.pl Podczas uroczystości obecny był również ksiądz proboszcz z pobliskiej parafii – Piotr Szczepaniuk, który pobłogosławił pomieszczenia oraz wszystkich obecnych.

Były upominki dla właścicieli, tort i kawa dla klientów i zaproszonych gości.

Sokólska księgarnia zachęca uczniów do sięgania po książki

Sokólska księgarnia A Kuku chce zachęcić młodych ludzi do czytania. Projekt "Każde dziecko wiedzieć chce, co w księgarni dzieje się" ma promować czytelnictwo wśród uczniów z Sokółki. Księgarnia zaprosiła do współpracy młodych ludzi ze szkół podstawowych w Majewie, Boguszach i Janowie oraz dwie miejskie placówki SP Nr 2 i 3. To druga odsłona projektu, w zeszłym roku był on skierowany do przedszkolaków, w tegorocznym biorą zaś udział uczniowie klas 1-3 - czytamy w serwisie isokolka.eu.

Podczas pierwszego spotkania młodzi ludzie mieli okazję poznać zasady funkcjonowania księgarni. Wzięli też udział w zajęciach animacyjnych oraz poznali japońską sztukę opowiadania bajek, czyli teatrzyk kamishibai. Podczas kolejnych spotkań uczniowie w szkołach obejrzeli spektakl w wykonaniu aktorów z Teatru "Pod Orzełkiem".

"- Dzisiaj podsumowujemy projekt. Dzieci poznają tradycję kolędowania, którą przybliży Teatr "Pod Orzełkiem". Młodzi ludzie otrzymają upominki, odwiedzi nas też święty Mikołaj, a szkoły dostaną książeczki dla dzieci. W ten sposób chcemy promować czytelnictwo wśród młodych ludzi - mówi Elżbieta Adamowicz, właściciel księgarni "A Kuku" i koordynator projektu.

Projekt dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Księgarnia Globeo tylko do końca roku

Poznańska księgarnia Globeo z końcem roku zamknie swe podwoje, o czym poinformował w komunikacie Filip Bartkowiak:

"W maju tego roku minęło już 8 lat, jak prowadzę księgarnię po moim ojcu. W ostatnich latach udało się nam stworzyć nową markę Globeo, sklep internetowy, a co najważniejsze, utrzymać dotychczasowych klientów na szybko zmieniającym się rynku. Jednak z początkiem przyszłego roku podejmę się nowych wyzwań zawodowych, które uniemożliwiają mi prowadzenie działalności gospodarczej.

W związku z powyższym, podjąłem decyzję o zamknięciu księgarni z końcem tego roku. Księgarnia, którą mój ojciec założył na początku lat 90., na stałe wpisała się w krajobraz centrum Poznania. Zawsze byliśmy przekonani, że to właśnie nasza księgarnia była pierwszym przystankiem w podróżach naszych klientów. Bez współpracy z Państwem, nie bylibyśmy w stanie tego czynić. Jestem przekonany, że ktoś szybko wypełni tę lukę.

W imieniu całego zespołu księgarni chciałbym Państwu podziękować za dotychczasową współpracę i złożyć życzenia świąteczno-noworoczne.

Pozdrawiam, Filip Bartkowiak"

Globeo.pl GRUPA 18 Filip Bartkowiak ul. Ratajczaka 18 61-815 Poznań tel. 61 8 55 10 86 mail: filip@globeo.pl

www.globeo.pl

Piernikowe Inspiracje Książkowe

Toruński Antykwariat Księgarski zaprasza 1 grudnia w godz. 12-14 na Piernikowe Inspiracje Książkowe.

Jest sporo publikacji o piernikach, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Postaramy się przedstawić wybrane książki, porozmawiamy o przepisach na pierniki. Czy jest jakiś jeden uniwersalny przepis? Czy zestaw przypraw jest zawsze ten sam? Mile widziani będą wszyscy, którzy interesują się piernikami, zarówno doświadczeni piernikarze, jak i początkujący, którzy szukają przepisów na świąteczne wypieki. Gośćmi specjalnymi wydarzenia będą: Katarzyna Kluczwajd, autorka książek "Pierniczana orbita" (Stowarzyszenie Historyków Sztuki) i "Piernikajki, czyli toruńskie piernikowe bajki" (Wydawnictwo Novae Res) oraz współautor książki "Piernikowy przepisownik" wydanej przez Muzeum Okręgowe w Toruniu: Krzysztof Lewandowski. Dla dzieci przygotujemy miejsce do rysowania, zabawy, poczytamy im wybrane piernikowe bajki.

Szczegółowe informacje:https://www.facebook.com/events/704448339936124/

# JAZZOWA JESIEŃ W KUFERKU CZ. II

muzyka_iwo_3b.jpg

Kontynuujemy muzyczne spotkania w księgarni MOK w Jarosławiu, w "Jarosławskim Kuferku Artystycznym"

Już 7 grudnia b.r. będziemy gościć w naszym Kuferku kolejnych muzyków w repertuarze jazzowym. Startujemy o godz. 18.00

Bilet wstępu: 15 zł.

Serdecznie zapraszamy - Zespół MOK w Jarosławiu

Wkrótce Targi Książki Historycznej

baner_TKH2018_966x150_4.jpg

XXVII Targi Książki Historycznej rozpoczną się 29 listopada i będą trwać cztery dni, do 2 grudnia. Ich oficjalna inauguracja nastąpi o godz. 12 w czwartek (29 listopada) w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego.

Trzy dni wcześniej – 26 listopada – o godz. 12 w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego odbędzie się konferencja prasowa poświęcona tegorocznej edycji Targów. W jej trakcie ogłoszone zostaną nominacje do Nagrody KLIO dla najlepszych książek historycznych i wydawców. Laureaci zostaną ogłoszeni w trakcie uroczystości otwarcia.

Powroty Rodaków z Kazachstanu - spotkanie autorskie w Tarabuku

Witajcie_w_Polsce.jpg

Wszystkich sympatyków rzetelnej literatury faktu zapraszamy na spotkanie z Jerzym Danilewiczem, autorem książki "Witajcie w Polsce. Powroty Rodaków z Kazachstanu" ukazującej trudny proces repatriacji oczami ludzi, którzy czują się obywatelami państwa, w którym nigdy nie byli.

Danilewicz rozmawia z tymi, którym udało się wrócić: o staraniach, poświęceniach, walce i tym jak jest być obcym wśród swoich. Odwiedził także rodaków, którzy są wciąż w Kazachstanie, jak również Polaków w obwodzie kaliningradzkim. Ci ostatni uciekli z kazachskich stepów na zachód, żeby być bliżej ojczyzny. Liczyli, że stąd będzie im łatwiej wrócić...

Jak powracający Polacy radzą sobie w Polsce? W jakim stopniu zmienia się nasz stosunek do repatriantów? Czy w relacjach bohaterów jest więcej radości, czy rozpaczy?

21 listopada, godz. 18.30 Księgarnia-kawiarnia TarabukTarabuk w Nowym Świecie Muzyki ul. Nowy Świat 63 Warszawa Śródmieście (blisko stacji metra Nowy Świat Uniwersytet)

prof. Witold M. Orłowski w Bookook Hoża

OROWSKI_INSTA.jpg

Księgarnia BookBook Hoża (Warszawa, ul. Hoża 29/31) zaprasza na spotkanie z profesorem Witoldem Orłowskim, autorem książki "Inna Polska? 1918 – 2018 alternatywne scenariusze naszej historii" wydanej przez Dom Wydawniczy REBIS. Rozmowę poprowadzi Agaton Koziński.

20 listopada, wtorek, godz. 18:00

Weekend Księgarń Kameralnych w Toruniu

W dniach 17-18 listopada 2018 zapraszamy do Toruńskich Księgarń Kameralnych zwłaszcza dzieci i młodzież na Weekend Księgarń Kameralnych z Książką Dziecięcą. Księgarze przygotowali ciekawe i atrakcyjne wydarzenia, konkursy, warsztaty, smakołyki.

Toruński Antykwariat Księgarski zaprasza na spacer po toruńskich księgarniach na starówce połączony z czytaniem książki pt. "Mam przyjaciółkę księgarkę". Program wydarzeń w ramach Weekendu Księgarń Kameralnych dostępny jest na stronie: https://www.facebook.com/events/245720216098745/