Artykuły - Aktualności

Zgłoszenia do plebiscytu Wybieramy Księgarnie Roku

13 grudnia, w Dzień Księgarza, wystartuje szósta edycja plebiscytu Wybieramy Księgarnie Roku – organizowanego prze KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Okres okołoświąteczny kolejny raz stanie się czasem, w którym czytelniczki i czytelnicy będą mogli wesprzeć ulubione, lokalne księgarnie i antykwariaty, doceniając ich nie tylko ich ofertę, ale też atmosferę, program wydarzeń – a przede wszystkim osoby, które tworzą te wyjątkowe miejsca.

Kraków od lat aktywnie wspiera swoje księgarnie i antykwariaty. Pełnią one nieocenioną rolę „małych centrów” życia kulturalnego w poszczególnych dzielnicach, a także budują atmosferę Miasta Literatury UNESCO.

Plebiscyt potrwa do czwartku 8 stycznia 2023. Głosy będzie można oddawać stacjonarnie w księgarniach i antykwariatach biorących udział w plebiscycie, a także poprzez stronę internetową ksiegarnie.miastoliteratury.pl.

Cztery miejsca z najlepszymi rezultatami w poszczególnych kategoriach otrzymają Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO za rok 2022.

Księgarnie zainteresowane udziałem w plebiscycie mogą przesyłać swoje zgłoszenia drogą mailową na adres maria.swiatkowska@kbf.krakow.pl.

Zgłoszenia przyjmowane są do środy 30 listopada.

Informacja o wynikach naboru zostanie przesłana księgarniom drogą elektroniczną, a także będzie opublikowana na naszej stronie do 13 grudnia 2022 roku.

PIK i FPC zapraszają na Wigilię 15.12.

zaproszenie_DL.jpg

Polska Izba Książki wraz z Fundacją Powszechnego Czytania serdecznie zapraszają na spotkanie świąteczne w dniu 15 grudnia w godzinach 14 -20 w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu nr 87/89.

Czas świąt Bożego Narodzenia to czas, który sprzyja spotkaniu, rozmowie, wzmocnieniu więzi. Przez cały rok pędzimy w gonitwie za rozwiązaniem problemów, które nie chcą stać się łatwiejsze. Łączy nas miłość do książki i troska o jej los, motywowanie nieczytających do odkrycia piękna czytania, solidarność z walcząca Ukrainą.

Zatrzymajmy się 15 grudnia w gościnnych progach Domu Literatury, by po prostu pobyć ze sobą. Potwierdzenie przybycia do 10.12. mile widziane.

Polska Izba Książki Fundacja Powszechnego Czytania

Literatura tłumaczona a polski rynek wydawniczy

Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenie Unia Literacka oraz Ukraiński Instytut Książki mają przyjemność zaprosić na trzeci panel z cyklu ukraińsko-polskich branżowych spotkań online, na których przedstawiane i dyskutowane będą aktualne zagadnienia ważne dla uczestników rynku książki obydwu krajów. Celem cyklu jest wymiana wiedzy oraz nawiązanie współpracy pomiędzy ludźmi książki w Ukrainie i Polsce.

Spotkanie odbędzie się 7 grudnia o godz. 15. w języku ukraińskim i polskim, z tłumaczeniem symultanicznym

Prowadzący: Oleksandra Koval, dyrektorka Ukraińskiego Instytutu Książki

dr Marta Guzowska, polska pisarka, archeolog

linki do nagranych spotkań:

„Ukraińsko-Polski Dialog dla Książki” 28.09.2022 r.

„Ukraińsko-Polski Dialog dla Książki” 04.11.2022 r.

Październikowa lista bestsellerów księgarń kameralnych

Księgarki i księgarze postanowili po raz kolejny wspólnie pokazać jakie książki sprzedają się u nich najlepiej.

Poniżej przedstawiamy „VIII Listę Bestsellerów Księgarń Kameralnych” notowanie nr 08 (sprzedaż za październik 2022 r.).

Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych:

  1. „Lata”, Annie Ernaux, tłumaczenie: Magdalena Budzińska i Krzysztof Jarosz, Wydawnictwo Czarne

  2. "Nic drobniej nie będzie" Marcin Wicha, Wydawnictwo Karakter

  3. „Reguły na czas chaosu", Tomasz Stawiszyński, Wydawnictwo Znak Literanova

  4. „Unicestwianie” Michel Houellebecq, tłumaczenie: Beata Geppert Wydawnictwo W.A.B.

  5. „Dziady i dybuki”, Jarosław Kurski, Wydawnictwo Agora

  6. „Mondo Cane” Jerzy Jarniewicz, Biuro Literackie

  7. „Gdynia obiecana” Grzegorz Piątek Wydawnictwo W.A.B.

  8. „Naku*wiam zen” Maria Peszek Wydawnictwo Marginesy

  9. „Jeśli przecięto cię na pół” Łukasz Barys, Wydawnictwo Cyranka

  10. „Tajemnica Dancingu” Martin Widmark, Willis Helena, tłumaczenie: Gawryluk Barbara, Wydawnictwo Zakamarki

W zestawieniu wzięliśmy pod uwagę sprzedaż z następujących osiemnastu księgarń: Księgarnia Bajbuk Bookowski Księgarnie Poznań Księgarnia Celownik Księgarnia Do Dzieła Księgarnia Dopełniacz Księgarnia Firmin Księgarnia Kafka i spółka Księgarnia Korekty Księgarnia Makama Księgarnia Miejscownik Księgarnia Muzyczna Pasja Księgarnia Smak Słowa Księgarnia Stanisława Skrzyńska Księgarnia Między Słowami Najlepsza Księgarnia Nowa Księgarnia Księgarnia Toniebajka

Szkolenia online dla beneficjentów programu „Certyfikat dla małych księgarni”

certyfikat_2022_8.jpg

Instytut Książki zaprasza na szkolenia online dla beneficjentów programu „Certyfikat dla małych księgarni”, które odbędą się w przyszłym tygodniu. Spotkania będą poświęcone raportom częściowym z realizacji zadania za rok 2022.

Grudzień to dla księgarzy czas wytężonej pracy, dlatego nasze szkolenia zdecydowaliśmy się poprowadzić już w listopadzie. Ostatnie tygodnie tego roku chcemy pozostawić księgarzom na to, co robią najlepiej – promocję książek jako prezentów świątecznych.

Wirtualne spotkania odbędą się w poniedziałek 14 listopada o godz. 8:00 oraz w środę 16 listopada o godz. 18:00.

Oba spotkania odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom.

Wszystkich, którzy chcieliby wziąć w nich udział, prosimy o wysłanie maila na adres: e.gasior@instytutksiazki.pl

Rozpoczął się nabór wniosków do Programów Ministra na rok 2023

LOGOMKIDN_NEW.jpg

Do 30 listopada można składać wnioski do wszystkich Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2023.

“Dzięki Programom Ministra wsparcie finansowe mogą otrzymać działania z zakresu kultury oraz ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego, obejmujące m.in. szeroko rozumianą edukację, działalność artystyczną, kulturę cyfrową, działania promujące czytelnictwo, a także projekty infrastrukturalne” – napisano na stronie MKiDN.

Przypomniano, że w 2022 roku w ramach Programów Ministra przyznano łącznie ponad 240 mln zł na cele kulturalne.

Księgarki i księgarze mogą aplikować do programu Partnerstwo dla książki

Jak podkreślono, strategiczne cele programu to zarówno poprawa dostępu do książki w jej wszystkich formatach, jak i wzmocnienie kulturotwórczej roli księgarń i bibliotek, w szczególności: wsparcie działalności księgarń stacjonarnych,wsparcie profesjonalnego kształcenia księgarzy, pomoc we wdrożeniu księgarń stacjonarnych do nowoczesnych standardów pracy oraz wzmocnienie funkcji księgarń stacjonarnych jako ośrodków animujących życie literackie.

Dostępność ukraińskich książek w Polsce

Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury, Stowarzyszenie Unia Literacka, Ukraińskie Stowarzyszenie Wydawców i Księgarzy oraz Ukraiński Instytut Książki organizują drugi panel z cyklu ukraińsko-polskich branżowych spotkań online, na których przedstawiane i dyskutowane będą aktualne zagadnienia ważne dla uczestników rynku książki obydwu krajów. Celem cyklu jest wymiana wiedzy i nawiązanie współpracy pomiędzy ludźmi książki w Ukrainie i Polsce.

Dostępność ukraińskich książek w Polsce. Rok 2022 – Jak jest dziś z dostępnością do ukraińskich książek w Polsce? – System cyfrowego wypożyczania książek z Ukrainy – doświadczenia samorządów, bibliotek i NGO, ich współpraca z agendami rządowymi – Rozmowa z uczestnikami.

Prelegenci: przedstawiciel Departamentu Mecenatu Państwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dr Tomasz Makowski, Dyrektor Biblioteki Narodowej Maciej Wolański, Naczelnik Wydziału Promocji Biura Kultury Urzędu Miasta Przemyśl Maria Deskur, Prezeska Fundacji Powszechnego Czytania Barbara Morawiec, autorka i redaktor naczelna Lustra Biblioteki Artur Borzęcki, Dyrektor Biblioteki w Krasnymstawie Mikołaj Małaczyński, Legimi Maciej Waltoś, Dyrektor Biblioteki Publicznej w Przemyślu

Prowadzący: Oleksandra Koval, dyrektorka Ukraińskiego Instytutu Książki dr Marta Guzowska, polska pisarka, archeolog

Piątek 4 listopada., godz. 14 -16 czasu środkowoeuropejskiego w języku ukraińskim i polskim, z tłumaczeniem symultanicznym

Spotkanie na Targach Książki w Krakowie - Ekspozycja książki w księgarniach

Ekspozyja_ksiazki_w_ksiegarniach_stacjonarnych_i_internetowych_1.jpg

Polska Izba Książki zaprasza na spotkanie podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie "Ekspozycja książki w księgarniach stacjonarnych vs. Internetowych. Czym się różni? Co to oznacza?", które poprowadzi dr Sylwia Stano.

Czwartek, 27.10.2022 godz. 15 -15.50, Lwów B

„Certyfikat dla małych księgarni” na Targach Książki w Krakowie

krk.jpg

Instytut Książki zaprasza na panel podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie:

Wsparcie i rola niezależnych księgarni, czyli czym jest „Certyfikat dla małych księgarni”

Dyskusja będzie szansą nie tylko na zaprezentowanie programu – jego założeń, celów, oczekiwanych rezultatów, ale przede wszystkim okazją do rozmowy o kondycji, roli i znaczeniu małych, niezależnych księgarni. O wyzwaniach, jakie przed nimi stoją i możliwościach, z jakich mogą skorzystać (jedną z nich jest właśnie dofinansowanie w programie „Certyfikat dla małych księgarni”).

Uczestnicy: prof. Grzegorz Nieć – jeden z ekspertów oceniających wnioski składane w tym programie, bibliolog, historyk, polonista, naukowiec; Ewa Gąsior – specjalistka w Dziale Analiz i Projektów Specjalnych w Instytucie Książki, odpowiedzialna m.in. za wdrażanie programu „Certyfikat dla małych księgarni”; Paweł Danel – beneficjent programu „Certyfikat dla małych księgarni”, księgarz współprowadzący od wielu lat księgarnię Liber znajdującą się na terenie Uniwersytetu Śląskiego.

27.10 16:00-16:50, sala Lwów A

Księgarnie: jak się ratować?

KongresKsiazki22ConradFestival.jpg

W ramach Kongresu Książki odbędzie się spotkanie "Księgarnie: jak się ratować?"

Sprzedaż książek odbywa się na zasadach konkurencji rynkowej. O czytelników walczą sklepy internetowe, sieci sklepów stacjonarnych, a nawet supermarkety. Miejsc, w których można dziś kupić książkę, jest wiele. Dlaczego warto wybrać księgarnię kameralną? Jak zahamować spadek liczby księgarni? I wreszcie: Co mogą zrobić sami księgarze, by przyciągnąć więcej czytelników?

29 października, godz. 12:00 Targi Książki w Krakowie – EXPO Kraków

Uczestnicy: Zofia Szpojankowska, Sylwia Chutnik, Urszula Obara, Pio Kaliński

Prowadzenie: Ewa Tenderenda-Ożóg