Artykuły - Aktualności

Rynek niezależnych księgarń w okresie pandemii

Kwestionariusz zbierający dane w celu oceny szans i zagrożeń dla tradycyjnego, stacjonarnego księgarstwa w okresie trwającej od 2020 roku pandemii COVID 19

Polska Izba Książki prosi właścicieli/zarządzających niezależnymi księgarniami o wypełnienie poniższej ankiety – do 31.03.

Kwestionariusz jest anonimowy, zawiera kilka krótkich pytań, w tym kilka wybranych z ankiety z marca 2020 roku. Odpowiedzi pozwolą na ustalenie bieżącej sytuacji w księgarstwie oraz określeniu potrzeb pomocowych.

Ankieta dostępna jest tutaj: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdCzFSdAKYwrROv603xjeyXUlk9LkqV_fc4SDe-IQphH9jt8g/viewform?usp=sf_link

Tajne Koncerty: Świetlicki i Zgniłość

swietlicki.jpg

Księgarnia Tajne Komplety zaprasza na wyjątkowy koncert live stream zespołu Zgniłość.

Koncert będzie transmitowany w serwisie https://tajnekoncerty.pl/

28 marca (niedziela), godz. 20.00.

Zgniłość to zespół krakowskiego poety Marcina Świetlickiego i pianisty Michała Wandzilaka (Świetliki). Do współpracy zaprosili młodych jazzmanów z Trójmiasta: saksofonistę Michała Ciesielskiego i trębacza Dawida Lipkę (sekcję dętą Tymona Tymańskiego), kontrabasistę Macieja Sadowskiego oraz perkusistę Tomasza Kopra. Skład zasila również pisarz, karateka, szachista dr hab., prof. Uniwersytetu SWPS Mariusz Czubaj na saksofonie altowym. Zgniłość wykluła się z zespołu Jazztliki grającego jazzowe covery największych szlagierów Świetlików. Obecną muzyczną trajektorię Zgniłości można by określić jako postpostironiczny-postzimnofalowy-postyass. Skład śmiało nawiązuje do najlepszych pomorskich i krakowskich tradycji muzycznych.

Bilety: 21.03.2021 – 27.03.2021 – 20 zł 28.03.2021 – 30 zł

Szczegóły: https://tajnekoncerty.pl/

Obostrzenia w kulturze na terenie całego kraju

Od 20 marca w całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa ze względu na najnowsze statystyki związane z pandemią koronawirusa.

Swoją działalność muszą zawiesić m.in. galerie handlowe, ale usytuowane w nich księgarnie będą czynne.

Nowe obostrzenia będą obowiązywać do 9 kwietnia.

Kolejne książki od Empiku zasiliły biblioteki szkolne

1000_powodow_4.jpg

10 tys. nowych, wybranych przez uczniów książek właśnie trafiło do szkół, które zwyciężyły w konkursie „1000 powodów, by czytać”. Nagrody trafiły do podstawówek z Krakowa, Leszna, Mińska Mazowieckiego, Myszkowa, Niepołomic, Okuniewa, Serokomli, Trzebosi, Zabrańca i Zielonej Góry.

Do każdej ze zwycięskich szkół przyjechała ekologiczna ciężarówka, po brzegi wypełniona tysiącami książek.

"To ogromna przyjemność móc po raz kolejny wręczyć uczniom w całej Polsce tysiące nowych książek, które pomagają im rozwijać zainteresowania i przyczyniają się do popularyzacji czytelnictwa od najmłodszych lat. Radość, jaką widzieliśmy na ich twarzach, daje ogromną satysfakcję i motywuje nas do kontynuowania misji konkursu. Poprzez „1000 powodów, by czytać” od lat przekonujemy, że każda kolejna lektura to wspaniała przygoda i czas spędzony z fantastycznymi bohaterami, którzy rozwijają wyobraźnię i edukują. Szkolna biblioteka jest miejscem dostępnym dla każdego ucznia, nieprzebraną skarbnicą nowych, porywających opowieści. Jak widać po skali popularności konkursu, jest to także miejsce, które potrafi zjednoczyć we wspólnej sprawie i zainspirować do działania. Wizyta Redaktora Książeczki i Pani Kropki była świętem lokalnych społeczności i uhonorowaniem ich wspólnego wysiłku" – powiedziała Justyna Chmielewska, manager projektów rozwijających czytelnictwo wśród dzieci w Empiku.

Do organizacji konkursu przez cały rok przyczyniają się członkowie programów Empik Premium i Empik Premium Free. Każdy ich zakup w salonach Empik i na Empik.com to „cegiełka” przekazywana na rzecz akcji „1000 powodów, by czytać”, pozwalająca doposażyć szkolne biblioteki w tysiące nowych historii. Konkurs został objęty honorowym patronatem Polskiej Izby Książki, Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Warszawskie Targi Książki przeniesione na wrzesień

Spółka Targi Książki oraz Fundacja Historia i Kultura ogłosiły nowy termin Warszawskich Targów Książki. Impreza odbędzie się w dniach 9-12 września.

„Analizując na bieżąco informacje dotyczące skali pandemii i przewidując, że dochodzenie do normalności oraz znoszenie obostrzeń pandemicznych może następować dłużej niż pierwotnie zakładaliśmy, podjęliśmy decyzję o przesunięciu Targów na termin późniejszy. Warszawskie Targi Książki w tym roku odbędą się w dniach 9-12 września w wersji plenerowej, na płycie przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki oraz Placu Defilad (teren od strony ul. Marszałkowskiej). Z pewnością miłośnicy literatury, autorzy oraz wydawcy spragnieni są wzajemnych kontaktów w targowej formule. Naszym celem jest, by Warszawskie Targi Książki były bezpiecznym miejscem spotkania wszystkich tych grup, bo właśnie nasze wspólne bezpieczeństwo jest tu najważniejsze” – mówi Rafał Skąpski, prezes zarządu spółki Targi Książki.

Stoiska wystawców Warszawskich Targów Książki zostaną zlokalizowane w niewielkich namiotach ustawionych w bezpiecznej odległości od siebie na Placu Defilad przed PKiN, tak by zwiedzający mogli swobodnie przemieszczać się pomiędzy nimi na świeżym powietrzu.

Targom jak zawsze będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń literackich i branżowych. Poza sceną główną pojawią się mniejsze plenerowe sceny, m.in. kryminału i dziecięca. W zadaszonych przestrzeniach (otwarte, przewiewne namioty) znajdzie się miejsce na spotkania i konferencje instytucji i stowarzyszeń branżowych, wydawców, tłumaczy i bibliotekarzy. Te wydarzenia oraz rozmowy z autorami będą rejestrowane, planowany jest też streaming tych najciekawszych. Warszawskie Targi Książki będą więc dostępne dla publiczności w wersji plenerowej i w Internecie.

Wstęp na Targi będzie wolny (bezpłatny) dla wszystkich.

Lobbing w czasach globalizacji rynków książki

miasta_ksiazki.jpg

Goethe-Institut w Warszawie, Polska Izba Książki i Frankfurter Buchmesse zapraszają na czwarty panel z cyklu polsko-niemieckich branżowych spotkań online, na których eksperci z obydwu krajów omawiają aktualne zagadnienia intrygujące uczestników rynku książki. Tryb online pozwoli na zadawanie pytań, na które eksperci chętnie odpowiedzą.

Lobbing w czasach globalizacji rynków książki. Znaczenie międzynarodowych i krajowych organizacji wydawców i księgarzy dla rozwoju rynku książki.

wtorek 23 lutego, godz. 15–16.30

Spotkanie w języku polskim i niemieckim, z tłumaczeniem symultanicznym.

Rejestracja uczestników na platformie ZOOM: https://sababady.zoom.us/webinar/register/WN_QhSawoO0SsqkXB-GWI1fAw

Wydarzenie można oglądać na żywo: w języku polskim na: facebook.com/goetheinstitut.warszawa w języku niemieckim na: youtube.com/goetheinstitutpolen

Światowa branża księgarska musi zmierzyć się z konsekwencjami cyfryzacji, która w coraz większym stopniu eliminuje dotychczasowe modele biznesowe. Dlatego niezwykle ważna jest analiza zachodzących zmian, zrozumienie trendów i dostosowanie się do nowych realiów. Zapewnienie optymalnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej na terenie globalizującego się rynku książki i mediów jest jednym z podstawowych wyzwań stojących dziś przed sektorem wydawniczo-księgarskim, zwłaszcza gdy naprzeciwko stoją interesy zmonopolizowanych firm cyfrowych. Zaproszeni goście przedstawią, w jaki sposób należy prowadzić organizacje branżowe i rozwijać współpracę na poziomie krajowym i europejskim, aby zagwarantować pozytywny rozwój rynków książki w przyszłości.

Prelegenci:

Peter Kraus vom Cleff, dyrektor handlowy Rowohlt Verlag GmbH, Hamburg, prezes Federation of European Publishers
Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska, członek Rady Polskiej Izby Książki

Prowadzenie: Jessica Sänger, dyrektorka działu spraw europejskich i międzynarodowych Börsenverein des Deutschen Buchhandels.

Spotkanie poświęcone organizacji konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy

ulubiona-ksiegarnia_4.png

28 stycznia odbyło się spotkanie online dotyczące wniosków z pierwszej edycji konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy oraz planów dotyczących organizacji drugiej jego edycji.

Konkurs został przeprowadzony po raz pierwszy w 2020 roku. Organizatorami są Biuro Kultury m. st. Warszawy, Biblioteka Analiz, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, okręg w Warszawie i Polska Izba Książki. W założeniu jest formą promocji i wsparcia finansowego dla księgarń warszawskich, niesieciowych, tzn. takich, których liczba nie przekracza czterech, stanowiących jedną firmę, i z których co najmniej jedna ma swoją siedzibę w Warszawie.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele podmiotów organizujących konkurs: Ewa Tenderenda-Ożóg z Biblioteki Analiz – reprezentująca także Polską Izbę Książki jako członek jej Rady, dyrektor Artur Jóźwik z Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy, Krzysztof Kaleta, Zofia Szpojankowska, jako reprezentanci Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Maria Ostrowska-Jaskulska z księgarni Trzy Jeże, Małgorzata Zawieska z Korekt oraz Jakub Bułat z Tarabuka.

W spotkaniu wzięła udział również socjolożka, badaczka czytelnictwa Izabela Koryś, która podjęła się analizy nadesłanych uzasadnień dla oddanych głosów w konkursie. Imponująca liczba aż 4 tys. zebranych opinii dała możliwość nakreślenia rekomendacji dla księgarzy.

Organizatorzy konkursu byli zgodni w tym, że wydarzenie powinno stać się cykliczne. Podkreślono wagę, jaką promocja konkursu miała dla uświadomienie warszawiakom znaczenia stacjonarnych księgarń w ich życiu. Ciekawa rozmowa o doświadczeniach z roku ubiegłego pozwoliła nakreślić plan realizacji drugiej edycji konkursu. Zofia Szpojankowska przedstawiła zebrane opinie środowiska księgarskiego na temat przebiegu pierwszej edycji konkursu. Dyrektor Artur Jóźwik złożył deklaracje, że konkurs się odbędzie.

Już wkrótce będziemy informować o dacie rozpoczęcia drugiej edycji Ulubionej Księgarni Warszawy.

Strona konkursu: ulubionaksiegarnia.waw.pl

Konkurs Ulubiona Księgarnia Warszawy jako forma promocji i wsparcia księgarń niezależnych

Organizatorzy konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy: Miasto st. Warszawa, Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz i Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie zapraszają księgarzy do udziału w spotkaniu „Konkurs Ulubiona Księgarnia Warszawy jako forma promocji i wsparcia księgarń niezależnych”

Spotkanie odbędzie się online 28 stycznia w godz. 17 -18.30.

Link do spotkania: https://zoom.us/j/94157939321

Program spotkania:

Prezentacja przebiegu i wyników konkursu UKW 2020

– wprowadzenie – Ewa Tenderenda-Ożóg, prezes Biblioteki Analiz, członek Rady Polskiej Izby Książki

– wystąpienie Artura Jóźwika, dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy

Omówienie opinii o księgarniach i o konkursie

– prezentacja 24 wyróżnionych opinii głosujących o księgarniach

– prezentacja analizy ponad 4 tys. opinii głosujących o księgarniach – omówienie rozmów z księgarzami na temat pierwszej edycji konkursu

Wystąpienia księgarzy-panelistów
Dyskusja
Zakończenie – Ewa Tenderenda-Ożóg

Uczestnicy panelu:

Przedstawiciele organizatorów: Artur Jóźwik (dyrektor Biura Kultury Urzędu m.st. Warszawy), Zofia  Szpojankowska (Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie), Ewa Tenderenda-Ożóg (Biblioteka Analiz i Polska Izba Książki)
Przedstawiciele księgarni uczestniczących w konkursie:  Jakub Bułat (Tarabuk), Maria Ostrowska-Jaskulska (Trzy Jeże), Małgorzata Zawiejska (Korekty)
Ekspert rynku książki: Izabela Koryś

oraz

przedstawiciele wszystkich księgarni uczestniczących w konkursie,
członkowie Rady PIK i przedstawiciele mediów branżowych

Chętnie zapoznamy się z Państwa opiniami o konkursie przed spotkaniem – prosimy o nadsyłanie mailem na adres biura PIK biuro@pik.org.pl.

Tarcza 6.0 – odpowiedź Ministerstwa Rozwoju

Polska Izba Książki wystąpiła 14 grudnia z zapytaniem do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii o to, dlaczego stacjonarne księgarstwo (Kod PKD 47.61.Z - sprzedaż detaliczna książek w wyspecjalizowanych sklepach) – nie zostało objęte ochronną Tarczą 6.0.

17 grudnia nadesłano odpowiedź, podpisaną przez Zbigniewa Wojciechowskiego, zastępcę dyrektora departamentu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii. W liście czytamy m.in. "Przyjęta w dniu 9 grudnia br. przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw ma charakter celowy i wspiera branże najbardziej dotkliwie dotknięte skutkami drugiej fali pandemii.

Pomoc kierowana jest przede wszystkim do tych branż, które zostały bezpośrednio objęte zakazami lub znacznymi ograniczeniami w wykonywaniu działalności gospodarczej. Wśród kodów PKD objętych instrumentami pomocowymi nie przewidziano kodu dot. sprzedaży detalicznej książek.

W tym kontekście warto też zaznaczyć, że ww. ustawa zawiera przepis umożliwiający Radzie Ministrów wydanie rozporządzenia poszerzającego zakres branż, z których przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z proponowanych instrumentów, jak i wydłużenia proponowanego okresu wsparcia.

Zwracam również uwagę, że przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w związku z epidemią COVID-19, w dalszym ciągu mogą skorzystać z dostępnych środków wsparcia z Tarczy antykryzysowej. Wśród nich nadal aktywne są, m.in. środki z Pakietu BGK: https://www.bgk.pl/mikro-male-i-srednie-przedsiebiorstwa/pakiet-pomocy-bgk/, takie jak dopłaty do oprocentowania kredytów zarówno nowych, jak i już zaciągniętych, czy gwarancje de minimis do 80 proc. kwoty kredytu, a także środki z właściwych urzędów pracy dla przedsiębiorców, którzy dotychczas z nich nie skorzystali.

Pełna treść listu w załączeniu.

Najlepsze Krakowskie Księgarnie Roku wybrane

ksiegarnieKRK2020.png

Decyzją czytelników i czytelniczek Znaki Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO zdobyły w tym roku Księgarnia Karakter, Szafa Pełna Książek, Spółdzielnia Ogniwo i Cafe NOWA Księgarnia.

Popularna księgarnia przy ul. Tarłowskiej 12 triumfowała w kategorii „Najlepsze książki”, rodzinny antykwariat przy ul. Krakusa 7 w Podgórzu zdobył tytuł w kategorii „Najlepsi księgarze”, księgarnia Spółdzielnia Ogniwo podbiła serca krakowian i krakowianek w kategorii „Najlepszy klimat”, a księgarnio-kawiarnia na os. Zgody 7 została doceniona za najlepsze wydarzenia literackie. W nietypowej, w całości wirtualnej, czwartej już edycji plebiscytu oddano ponad 3 tys. głosów.

W akcji wzięły łącznie udział 33 krakowskie księgarnie i antykwariaty: American Bookstore, Antykwariat Abecadło, Antykwariat Hulajpole, Antykwariat Kamiński, Antykwariat PiBook, Antykwariat Skrypt, Antykwariat “Szklane Domy”, Art Bookstore Księgarnia Młoda, Art Bookstore MuFo, Art Bookstore MNK, Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Cafe NOWA Księgarnia, De Revolutionibus Books&Cafe, Fankomiks, Główna Księgarnia Naukowa – Kraków GKN, Księgarnia Akademicka, Księgarnia Wydawnictwo Austeria, Księgarnia Budowlana FERT, Księgarnia CUD Ciało – Umysł – Duch, Księgarnia Internetowa Edukator, Księgarnia Italicus, Księgarnia Jedynka, Księgarnia Karakter, Książkoteka, Księgarnia Muza II, Księgarnia Pod Globusem, Spółdzielnia Ogniwo, Księgarnia WAM, Księgarnia Muzyczna “Kurant”, LOKATOR, MOCAK Bookstore, Szafa Pełna Książek.

Organizatorzy plebiscytu: Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.