Artykuły - Aktualności

Dyrektywa o prawach autorskich przyjęta!

dyrktywa_UE_WEB.png

Dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym została uchwalona przez Parlament Europejski we wtorek, 26 marca br. Po latach pracy nad brzmieniem dyrektywy w końcu, ku uciesze branż kreatywnych, w tym branży wydawniczej, dyrektywa została przegłosowana – 348 posłów PE opowiedziało się za jej przyjęciem, 274 przeciw, a 36 wstrzymało się od głosu.

Przyjęcie dyrektywy otwiera nowy rozdział w historii regulacji Internetu. Dyrektywa ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w Internecie tak, by przeciwdziałać nagminnym naruszeniom praw autorskich w sieci. Jednocześnie nie godząc w wolność użytkowników Internetu.

Artykułem, który wzbudził szczególne kontrowersje był art. 13, nakładający na platformy internetowe obowiązek filtrowania treści przy poszanowaniu praw autorskich oraz art. 11, dotyczący m.in. praw pokrewnych dla wydawców prasowych. Art. 13 nie będzie dotyczył takich platform jak encyklopedie internetowe (np. Wikipedia), archiwa edukacyjne i naukowe oraz tzw. chmur dla użytkowników indywidualnych (np. Dropbox). Nie obejmie także platform w ramach otwartego dostępu, platform sprzedażowych (Ebay czy Amazon), ani żadnych platform, których celem nie jest udostępnianie czy magazynowanie treści objętych prawami autorskimi, czyli np. portale randkowe. Art. 13 został przyjęty większością pięciu głosów.

Internet ma zostać przestrzenią wolności słowa i stać się miejscem poszanowania praw twórców.

Konferencja z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich 2019

zaproszenie_pap3-1.jpg

16 kwietnia o godz. 14 w Centrum Prasowym PAP (Warszawa, ul. Bracka 6/8) odbędzie się konferencja “Książka i prasa w dobie cyfryzacji: twórcy i czytelnicy a prawo autorskie”. W programie:

– Mity i prawdy Dyrektywy o prawie autorskim

mec. Marek Staszewski , mec. Jacek Wojtaś

– Twórcy a świat cyfrowy

prof. Anna Nasiłowska, Rafał Lisowski

prowadzenie: Krzysztof Jedlak

Co knują wydawcy? O nowych książkach dziecięcych – dla księgarzy i bibliotekarzy

co_knuja_wydawcy__Gdanskie_Targi_Ksiazki.jpg

Co za chwilę pojawi się na półkach księgarni? O jakich tytułach będzie głośno? Wydawnictwa Dwie Siostry, Ezop i Widnokrąg zapraszają księgarzy, bibliotekarzy, nauczycieli, animatorów czytelnictwa i wszystkich miłośników literatury dziecięcej na Gdańskie Targi Książki do Filharmonii Bałtyckiej na spotkanie o zapowiedziach książkowych na najbliższe miesiące.

Piątek, 29 marca, godz. 12-13 Gdańskie Targi Książki, Filharmonia Bałtycka, ul. Ołowianka 1, Gdańsk, Sala Jazzowa

Wstęp wolny

ArtTravel na Festiwalu Podróżników National Geographic

arttravelq_1.jpg

Już w najbliższy weekend (23-24 marca) odbędzie się pierwszy Festiwal Podróżników National Geographic. Książki prelegentów oraz pozostałe produkty dostępne na stoisku ArtTravel (40) podczas festiwalu będzie można kupić nawet o 30% taniej!

Impreza będzie częścią jubileuszowych XXV Targów Regiony Turystyczne ,,Na Styku Kultur”( 23-24 marca) w Hali Expo-Łódź. Gośćmi festiwalu będą: Michał Cessanis, Kamila Kielar, Iwona El Tanbouli- Jabłońska i Maciej Jabłoński, Michał Woroch, Piotr Horzela, Mateusz Waligóra, Dominik Szczepański oraz Aleksander Doba. Księgarnie ArtTravel będą jednym z wystawców podczas tego wydarzenia. Po zakończonych prelekcjach na naszym stoisku (40) będą odbywały się spotkania z autorami.

Na stoisku Atrtravel będą przewodniki, mapy, globusy czy akcesoria turystyczne, nie zabraknie kluczowych wydawców takich jak: Lonely Planet, Express Map, Pascal, Bezdroża, National Geaographic, Freytag & Berndt, Michelin. Będzie można kupić także akcesoria turystyczne wyprodukowane przez Skross, Travelblue czy chociażby mapy zdrapki i puzzle marki Artglob. Na miejscu będzie możliwość zakupu książek (Wydawnictwo Czarne, Agora, Bezdroża, Znak, Wydawnictwo Literackie, a także zdobycia autografów od prelegentów.

Sobota 23.03.2018 11:00-12:00 Krzysztof Wielicki – Mój wybór 12.15-13.15 Michał Cessanis: Made in China - Chiny jakich nie znacie 13.30-14.30 Kamila Kielar w zastępstwie Tomka Michniewicza 15.00-16.00 Iwona El Tanbouli- Jabłońska i Maciej Jabłoński: FOTOREPORTAŻ PRASOWY – warsztaty 16.15-17.15 Michał Woroch: Krok po kroku: z Ziemi Ognistej na Alaskę

24.03.2019 Niedziela 11.00-11.50 Piotr Horzela: Co tak naprawdę wiemy o lesie? 12.00-13.00 Mateusz Waligóra Rowerami na krańce świata 12.15-13.15 Dominik Szczepański i Mateusz Waligóra: Rozmowa o książce Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza 14.30-15.30 Aleksander Doba: Transatlantyckie wyprawy kajakowe

Znika kultowa poznańska księgarnia Z Bajki

Księgarnia "Z Bajki" znana każdemu mieszkańcowi os. Wichrowe Wzgórze w Poznaniu po 28 latach zakończyła działalność - poinformował "Głos Wielkopolski". Od lutego księgarnia "z Bajki" działa już tylko na os. Przyjaźni.

Księgarnia "z Bajki" powstała w 1991 roku. Przez lata księgarnia propagowała czytelnictwo, zwłaszcza wśród najmłodszych, organizując warsztaty i spotkania z ciekawymi autorami. Najmłodsi miłośnicy książek mieli już okazję poznać w księgarni swoich ulubionych autorów: Wandę Chotomską, Małgorzatę Musierowicz, Dorotę Terakowską, Katarzynę Kotowską, Izabellę Klebańską, Elizę Piotrowską, Joannę Olech, Roksanę Jędrzejewską-Wróbel, Grzegorza Kasdepke.

Organizacja zajęć w księgarni dla najmłodszych czytelników – bezpłatne szkolenie dla księgarzy

ksiegarnia2.jpg

Biblioteka Analiz zaprasza księgarzy do udziału w bezpłatnym szkoleniu, które odbędzie się 1 kwietnia w Warszawie. Celem szkolenia jest podniesienie kompetencji księgarzy z księgarń stacjonarnych w obszarze organizacji spotkań dla najmłodszych czytelników, pokazanie dzieciom, że książka to piękny przedmiot, opowiadający historię; oswajanie dzieci z książką, z nawykiem odwiedzania księgarni i kupowania w niej książek; promowanie budowy i rozwoju księgozbiorów domowych, w tym stałej, niewymuszonej obecności książki w pokojach dziecięcych. Szkolenie prowadzone będzie w formie teoretycznej, z elementami praktycznych warsztatów.

Poprowadzi je Małgorzata Narożna – księgarka dyplomowana, współzałożycielka autorskiej kluboksięgarni FiKa w Szczecinie, absolwentka Polskiej Akademii Księgarstwa, członkini Polskiej Sekcji IBBY, ukończyła także studia podyplomowe na Uniwersytecie Warszawskim na kierunku „Literatura dla dzieci i młodzieży wobec wyzwań nowoczesności”. Organizuje i prowadzi warsztaty dla rodziców i nauczycieli. Systematycznie czyta, spotyka się z pisarzami, animuje – tworząc przestrzeń dla wolnych myśli. Przez Polską Sekcję IBBY została uhonorowana nagrodą główną w kategorii “upowszechnianie czytelnictwa” za “integrowanie społeczności lokalnej wokół książki dziecięcej”. W ramach projektu „Książnica FIKa” wraz z Książnicą Pomorską promuje czytelnictwo w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego.

Projekt realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Więcej informacji i formularz zgłoszeniowy dostępne są tutaj

Trwa zbiórka na Weekend Księgarń Kameralnych

W serwisie Pomagam.pl trwa zbiórka na organizację Weekendu Księgarń Kameralnych. Od trzech lat kolektyw księgarń kameralnych organizuje kilkudniowe święto księgarń, podczas którego odbywa się kilkadziesiąt bezpłatnych wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W tym roku inicjatywa nie otrzymała dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu “Partnerstwo dla księgarń”.

Pieniądze potrzebne są przede wszystkim na: projekt, druk i dystrybucję materiałów graficznych, koordynację ogólnopolskiego wydarzenia oraz promocję w mediach i mediach społecznościowych.

“Serdecznie prosimy Was, nie tylko o wsparcie finansowe, ale też o zaangażowanie się w organizację Weekendu Księgarń Kameralnych. Jeśli macie ulubioną księgarnię w okolicy, idźcie do niej i spytajcie, jak możecie pomóc. Przydadzą nam się wolontariusze do przeprowadzenia ankiet, robienia zdjęć, doglądania księgarni podczas warsztatów i spotkań. Zróbmy to razem!” – apeluje Anna Karczewska, reprezentująca Kolektyw Księgarzy Kameralnych.

Obecnie udało się uzbierać blisko 1600 zł z potrzebnych 20 tys. zł. Pieniądze można wpłacać za pośrednictwem platformy Pomagam.pl: https://pomagam.pl/wkk2019

Dzień Kobiet w księgarni Kuferek

stya2.jpg

Księgarnia Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu - "Jarosławski Kuferek Artystyczny", zaprasza na na koncert gitarowy z okazji Dnia Kobiet. Gościem wieczoru będzie znakomity muzyk Ryszard Styła 7 marca 2019 r. godz. 18.00 Kamienica Rynek 6

Bilet wstępu 10 zł.

Czytanie to recepta na wyważony dialog społeczny!

KNC.jpg

Autorytety medyczne potwierdzają: Wyniki badań klinicznych wykazały, że dzieci, których rodzice czytali im codziennie: - mają większe bierne i czynne kompetencje językowe – ich rozwój językowy jest szybszy - prędzej rozwijają kompetencje społeczne – umiejętność zabawy (także z innymi dziećmi) i radzenie sobie z lękiem separacyjnym - mają większą zdolność skupienia uwagi i szybciej osiągają gotowość szkolną - rzadziej wykazują nadreaktywność i agresję

Drogi Rodzicu, – chcesz mieć dziecko bardziej kompetentne językowo i bardziej rozwinięte emocjonalnie? - chcesz, by Twoje dziecko umiało bawić się i dogadywać z rówieśnikami? Czytaj mu codziennie i rozmawiaj z nim od urodzenia!

Wychowasz dziecko, które będzie gotowe z Tobą rozmawiać, a także obywatela gotowego do dialogu z innymi; empatycznego, choć potrafiącego bronić swojego zdania; emocjonalnie stabilnego i nawiązującego relacje. Takich obywateli każde społeczeństwo potrzebuje.

Akcja ‘Książka na receptę. Recepta na sukces’ to zaproszenie lekarzy pediatrów i neonatologów, a także pielęgniarek i położnych, by takie przesłanie przekazywali rodzicom. Włącz się! Czytaj dziecku i rozmawiaj z nim codziennie od urodzenia!

„Partnerstwo dla książki” 2019

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Wyniki naboru można znaleźć tutaj. Informujemy, iż odwołania należy składać w terminie do dnia 28 lutego 2019 r. Kontakt: Anna Tusiewicz – tel. (12) 61-71-909, tel. kom. 694 267 776, e-mail: a.tusiewicz@instytutksiazki.pl