Artykuły - Aktualności

15 października rozpocznie się Noc Księgarń

noc_grafika_1.jpg

Tegoroczna edycja Nocy Księgarń potrwa od 15 do 17 października. Ze względu na pandemię festiwalowe wydarzenia odbędą się zarówno w księgarniach, jak i w internecie. Zaplanowano ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, warsztaty i spacery literackie po zmroku.

Gośćmi księgarzy będą m.in. Katarzyna Nosowska, Zygmunt Miłoszewski, Jakub Szamałek, Wojciech Chmielarz, Jakub Małecki, Dorota Masłowska, Zyta Rudzka, Aneta Jadowska, Marcin Szczygielski, Mikołaj Grynberg, Daniel de Latour, Agata Passent, Marcin Świetlicki, Wojciech Drewniak (Historia bez cenzury) czy Kamil Janicki.

Ze względu na ograniczoną możliwość udziału w wydarzeniach stacjonarnych na uczestników festiwalu czekają także specjalne wydarzenia internetowe: transmisje spotkań autorskich, podcasty literackie, wirtualne wykłady i warsztaty, konkursy, quizy, specjalne produkcje filmowe czy wystawy internetowe.

Literackim patronem tegorocznej edycji wydarzenia będzie Leopold Tyrmand. Z tej okazji program festiwalu otworzy spotkanie z Marcelem Woźniakiem - biografem autora “Złego”.

Program Nocy Księgarń 2020 uzupełni także specjalny blok wydarzeń o tematyce ekologicznej organizowany we współpracy z Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce.

W tym roku, ze względu na kryzys branży księgarskiej wywołany przez pandemię koronawirusa, festiwalowi towarzyszy także druga odsłona kampanii Książka na telefon (www.ksiazkanatelefon.pl), która zachęca czytelników do robienia zakupów w lokalnych księgarniach.

Szczegółowy program wydarzeń Nocy Księgarń jest dostępny na stronie www.nocksiegarn.pl.

Spotkanie z Rafałem Księżykiem

Rafa_Ksiezyk_plakat-1_905x1280.jpg

Pardon, To Tu i wydawnictwo Czarne zapraszają na spotkanie autorskie z okazji premiery książki "Dzika Rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993" Rafała Księżyka.

Spotkanie poprowadzi Jakub Żulczyk.

Poniedziałek, 05 października godz. 19 Wstęp wolny

Aleja Armii Ludowej 14; 00-637 Warszawa

Wydarzenie również streamingowane

https://www.facebook.com/events/650692295581694

Za co lubimy księgarnie niezależne?

120342733_10157772810616045_944735114511498749_o.png

W konkursie „Ulubiona Księgarnia Warszawy", którym wzięło udział 21 000 Warszawianek i Warszawiaków, nadesłano ponad 4000 opinii o księgarniach. Spośród nich jury wybrało najciekawsze, a ich autorzy otrzymali nagrody książkowe i upominki. Oto jeden ze zwycięskich komentarzy:

Za co lubicie Księgarnię Korekty? "To była pierwsza księgarnia, do jakiej trafiłam po przeprowadzce do Warszawy. Przepadłam. Zachwyciła mnie kameralna i przyjazna atmosfera, doskonały wybór literatury. W tym miejscu pierwszy raz poczułam, że w Warszawie może być mój dom. Pierwszy raz poczułam się tu u siebie".

Jesień pełna wydarzeń w Big Book Cafe

bbc.jpg

Futurolożka Aleksandra Przegalińska i biolog Wiktor Kotowski dyskutują o przyszłości planety: czy cywilizacja i natura będą pojęciami przeciwstawnymi? Alicja Długołęcka i Marta Szarejko rozmawiają o pracy seksuolożek i o tym, czy Polki potrafią mówić o seksie. Wybitni polscy reportażyści opowiadają o ryzyku służby publicznej. Justyna Bargielska czyta swoje wiersze. Agnieszka Przepiórska gra Simonę Kossak w kameralnym spektaklu wg tekstu Piotra Rowickiego. Słuchamy pisarzy opowiadających o tajemnicach Leopolda Tyrmanda, życiu w cieniu Auschwitz, sztuce kryminału i o tym, czy na Białorusi można jeszcze bezkarnie pisać poezję.

Do końca października w centrum Big Book Cafe na ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie będzie można wziąć udział w kilkunastu spotkaniach, dyskusjach, premierach i pokazach. Wydarzenia w Big Book Cafe odbywają się z udziałem publiczności przy zachowaniu reguł bezpieczeństwa sanitarnego. Większość z odbywających się tu spotkań i dyskusji można także oglądać w transmisji on-line na Facebooku i na kanale You Tube Big Book Cafe.

Jesienny repertuar dostępny jest na http://bigbookcafe.pl/repertuar/

Materiały z webinarów dostępne w PIK

W lipcu Polska Izba Książki wspólnie z Izbą Gospodarki Elektronicznej zorganizowały dwa webinary: "Wykorzystaj potencjał Allegro w sprzedaży online" z udziałem Kamili Grotowskiej oraz "Strategia rozwoju sprzedaży międzynarodowej. Rynek B2C", które poprowadziła Anna Konopa-Setup.

Materiały z obu wykładów dla zainteresowanych księgarzy dostępne są w Biurze PIK.

Szczegółowe informacje: biuro@pik.org.pl

Nowy prezes PIK wybrany

PIK_LOGO_1.png

Na sprawozdawczo-wyborczym Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Członków PIK, które odbyło się 17 września br., w trybie hybrydowym: z uczestnictwem osobistym i online, wybrano nowe władze Polskiej Izby Książki na kadencję 2020-2024.

Na Prezesa Izby została wybrana Sonia Draga - Wydawnictwo Sonia Draga sp. z o.o.

Na Członków Rady zostali wybrani: z kurii 1: Włodzimierz Albin - Wolters Kluwer Polska sp. z o.o. Paweł Filar - Platon sp. z o.o. Zbigniew Czerwiński - Dressler Dublin sp. z o.o. Łukasz Okuniewski - PH-D Książnica Polska sp. z o.o.

z kurii 2: Krzysztof Grudziński - Wydawnictwo Marginesy sp. z o.o. Mikołaj Małaczyński - Legimi S.A. Małgorzata Skowrońska - Agora S.A. Daniel Cichy - Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A.

z kurii3: Ewa Tenderenda-Ożóg - Biblioteka Analiz sp. z o.o. Andrzej Chrzanowski - Wydawnictwo Akademickie Sedno sp. z o.o. Grzegorz Majerowicz - LSP sp. z o.o. Aldona Mackiewicz - Toruński Antykwariat Księgarski

Na Członków Komisji Rewizyjnej zostali wybrani: Piotr Dobrołęcki - REA - SJ sp. z o.o. Barbara Jóźwiak - Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. Andrzej Kalinowski - Fundacja Sąsiedzi

Na Członków Sądu Koleżeńskiego zostali wybrani: Grażyna Grabowska - Targi w Krakowie sp. z o.o. Robert Kuc - Klett Polska sp. z o.o. Janina Krysiak - Wydawnictwo Arkady sp. z o.o. Andrzej Niewiarowski - Galaktyka sp. z o.o. Roman Szpakowski - Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Gratulujemy i życzymy powodzenia!

Uczestnicy Walnego Zgromadzenia podziękowali ustępującej Radzie PIK, w tym w szczególności dotychczasowemu prezesowi Izby Włodzimierzowi Albinowi za dwie kadencje wytrwałej i konsekwentnej pracy na rzecz poprawy funkcjonowania rynku książki.

Wybory prezesa Polskiej Izby Książki

SDPF.jpg

W czwartek 17 września zaplanowane jest sprawozdawczo-wyborcze Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Książki, w trakcie którego odbędą się wybory na stanowisko prezesa tej organizacji, w związku z upływem kadencji dotychczasowego szefa Izby – Włodzimierza Albina.

Swoje kandydatury zgłosili Sonia Draga, prezes zarządu Wydawnictwa Sonia Draga i Paweł Filar, prezes zarządu firmy Platon.

Rozmowy z kandydatami:

👉https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/rozmowa-z-sonia-draga-kandydatka-na-prezesa-polskiej-izby-ksiazki/

👉https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/rozmowa-z-pawlem-filarem-kandydatem-na-prezesa-pik/

Polska Izba Książki od lat prowadzi programy wspierające niezależne księgarstwo i zaprasza księgarzy w swoje szeregi, by utworzyli sekcję księgarską w ramach Izby.

Salon Literacki Smaku Słowa

salon.jpg

Księgarnia Smak Słowa zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu Salon Literacki Smaku Słowa. Bohaterką będzie reporterka Magdalena Grzebałkowska, autorka bestsellerowych książek "Komeda. Osobiste życie jazzu", "Beksińscy. Portret podwójny" czy "1945. Wojna i pokój". Spotkanie "Grzebałkowska. Osobiste życie reporterki" poprowadzi Anna Świtajska, redaktorka naczelna wydawnictwa Smak Słowa. Na spotkanie obowiązują zapisy. Liczba miejsc ograniczona. Sobota 19 września, godz. 18 Zapisy: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/786485-9

Zaproszenie dla księgarzy - webinaria w ramach Frankfurckich Targów Książki

Organizatorzy targów książki we Frankfurcie uruchomili nowy program networkingowo-edukacyjny dla księgarzy, którzy specjalizują się w literaturze zagranicznej (obcojęzycznej, ale też i przekłady, w szczególności z języka niemieckiego). Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w cyklu spotkań online w języku angielskim m.in. na temat funkcjonowania rynku książki w Niemczech. Termin zgłoszeń - do 28 września br.

Więcej o projekcie i formularz zgłoszenia TUTAJ

Księgarnia Pod Globusem świętuje dziesięciolecie

ksiegarnia_pod_globusem.png

Krakowska Księgarnia Pod Globusem świętuje 10. urodziny. Okrągła rocznica otwarcia księgarni będzie okazją do wspomnień i spotkań.

“Wieża zegarowa z metalowym globusem na rogu ulic Długiej i Basztowej to jeden z symboli Krakowa. Dom Pod Globusem został zbudowany na początku XX wieku i mieściła się tu Izba Przemysłowo-Handlowa. Dziś to miejsce kojarzy się krakowianom przede wszystkim z książkami. Od lat 70. jest siedzibą Wydawnictwa Literackiego a od 2010 roku – także Księgarni Pod Globusem” – czytamy w “Dzienniku Polskim”.

– W ramach projektu „Chodzi o czytanie!” powstała nowa strona internetowa księgarni. Znajdziecie ją państwo pod znanym dobrze adresem: www.liberglob.pl – ale w odświeżonej wersji. Zaprojektował ją dla nas Maciej Grochot. Zapraszamy do zaglądania na nią, by dowiedzieć się o planowanych spotkaniach, warsztatach i debatach oraz – by zrobić zakupy – zachęca Paulina Bandura, zajmująca się promocją Księgarni Pod Globusem.

10 września o godzinie 18 Księgarnia Pod Globusem zaprasza rodziców i dzieci na spotkanie z Barbarą Gawryluk, pisarką, autorką wielu świetnych książek dla dzieci, tłumaczką i dziennikarką. Kolejne spotkania odbędą się w drugiej połowie września i w październiku.

W październiku Księgarnia Pod Globusem weźmie udział w ogólnopolskiej akcji Noc Księgarń.