Artykuły - Aktualności

Weekend Księgarń Kameralnych w Toruniu

W dniach 17-18 listopada 2018 zapraszamy do Toruńskich Księgarń Kameralnych zwłaszcza dzieci i młodzież na Weekend Księgarń Kameralnych z Książką Dziecięcą. Księgarze przygotowali ciekawe i atrakcyjne wydarzenia, konkursy, warsztaty, smakołyki.

Toruński Antykwariat Księgarski zaprasza na spacer po toruńskich księgarniach na starówce połączony z czytaniem książki pt. "Mam przyjaciółkę księgarkę". Program wydarzeń w ramach Weekendu Księgarń Kameralnych dostępny jest na stronie: https://www.facebook.com/events/245720216098745/

9.11 g.18.00 Michael Isikoff - Rosyjska ruletka

ISIKOFF_INSTA1.jpg

Księgarnia BookBook Hoża (Warszawa, ul. Hoża 29/31) zaprasza na spotkanie z Michaelem Isikoffem współautorem książki pt. „Rosyjska ruletka. Jak Putin zhakował Amerykę i wygrał wybory za Donalda Trumpa”, wydanej nakładem Wydawnictwa Agora.

9 listopada, wtorek, godz. 18

Nowa księgarnia "Jak wam się podoba" na Długiej

10 listopada swoje podwoje otworzy nowa księgarnia kameralna na warszawskim Nowym Mieście (ul. Długa 4). Będzie to kolejna placówka Jak wam się podoba / Sklep z książkami

W ofercie szeroki wybór książek w języku angielskim, a dodatkowo w języku niemieckim, francuskim i polskim.

Janusz Palikot w BookBook Hoża

PALIKOT_INSTA_ok.jpg

Księgarnia BookBook Hoża (Warszawa, ul. Hoża 29/31) zaprasza na spotkanie z Januszem Palikotem, autorem książki „Nic-nic. Ontologia na marginesach Leśmiana", wydanej przez Centrum Kultury w Lublinie.

Spotkanie poprowadzi Cezary Michalski.

7 listopada, środa, godz. 18

Książka Janusza Palikota jest podróżą przez główne wątki twórczości Bolesława Leśmiana.

Autor podjął odważną próbę „przeczytania” na nowo jednego z najważniejszych przedstawicieli dwudziestolecia międzywojennego. Tka misterną sieć autorskich zestawień i niebanalnych analogii. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj zebrany materiał ikonograficzny, który pozwala autorowi poszerzyć pole analizy poszczególnego motywu. Finalnie jesteśmy zaskoczeni wielością interpretacyjnych tropów. Właśnie dzięki tym zestawieniom publikacja rzuca światło na filozoficzny rodowód myśli wybitnego poety.

Janusz Palikot (ur. 1964) – przedsiębiorca, filozof, polityk, poseł na Sejm V, VI i VII kadencji.

Wybieramy najlepsze księgarnie - druga edycja plebiscytu

ksiegarnie-2018-fb-cover-800x0-c-default_1.png

Od 5 listopada do 5 grudnia można głosować na najlepsze krakowskie księgarnie i antykwariaty. Wyróżnione zostaną trzy księgarnie, oraz – w osobnej kategorii – najlepszy antykwariat. Wręczenie nagród odbędzie się 13 grudnia, w Dzień Księgarza. Głosować można na dwa sposoby: stacjonarnie w księgarniach (poprzez wypełnienie krótkiej ankiety i wrzucenie jej do urny), albo internetowo – na stronie ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Oceniana będzie jakość oferty książkowej, obsługa, atmosfera miejsca i dodatkowe atuty księgarni, takie jak specjalizacja oferty czy program kulturalny. Organizatorzy przewidzieli nagrody dla czytelników oddających głosy – bony na zakupy książkowe i pamiątkowe torby.

W tym roku w akcji weźmie udział 35 krakowskich księgarń i antykwariatów. Są wśród nich niezależne księgarnie wytypowane w ubiegłym roku przez grono ekspertów złożone z dziennikarzy, krytyków literackich i animatorów życia kulturalnego, a także księgarnie muzealne i wybrane miejsca będące częścią sieci złożonej z nie więcej niż 12 punktów.

Nagrodą dla zwycięzców będzie „Znak Jakości Krakowa Miasta Literatury UNESCO” oraz kampania promocyjna w przestrzeni miejskiej. Zwycięskie miejsca mogą liczyć także na promocję w kanałach medialnych organizatorów plebiscytu oraz wsparcie merytoryczne w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Spotkanie z Beatą de Robien

BEATA_DE_ROBIEN_WAWA_NOWY_TERMIN_INSTA.jpg

Księgarnia BookBook Hoża (Warszawa, ul. Hoża 29/31) zaprasza na spotkanie z Beatą de Robien autorką książki "Przekleństwo Swietłany. Historia córki Stalina", wydanej nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Rozmowę poprowadzi Miłka Skalska.

„Nie była to historia od pucybuta do milionera. A wręcz odwrotnie, historia opowiedziana przez Beatę de Robien przedstawia losy córki Stalina. Swietłana była trzecim dzieckiem losifa Wissarionowicza Dżugaszwiliego. Stalin ze wszystkich swoich dzieci najbardziej ją kochał i rozpieszczał. Do pewnego momentu Swietłanę to bawiło. Ale nadszedł czas, gdy dotarło do niej, kim jest i jakie metody wykorzystywał jej ojciec. Dlaczego jej matka popełniła samobójstwo. Ilu ludzi musiało zginąć na jego polecenie. Nigdy mu tego nie wybaczyła...”

Marytka Czarnocka, Magazyn Literacki KSIĄŻKI

Beata de Robien jest pisarką, autorką powieści Polska fuga, Opowieść o Polsce – zarysu historii Polski od pierwszych królów do wejścia do Unii, biografii Eleonor Roosevelt – Między namiętnością a polityką; i powieści historycznej Karzeł Króla Jegomości.

Podyplomowe Studia Polityki Wydawniczej i Księgarstwa UW - nabór trwa

Są jeszcze wolne miejsca na nowy rok akademicki. Rekrutacja prowadzona będzie do ich wyczerpania. Decyduje kolejność zgłoszeń. Zajęcia rozpoczynają się w końcu listopada.

Studia działają od 1998 r. Przeznaczone są zarówno dla osób, które pracują już na rynku książki i pragnęłyby podnieść swoje kwalifikacje, jak również dla tych, które przewidują możliwość podjęcia takiej pracy w przyszłości. Wymagany jest co najmniej stopień licencjata.

Nauka trwa dwa semestry, od końca listopada 2018 do końca czerwca 2019 r., egzamin we wrześniu 2019 r. Zajęcia odbywają się co kilka tygodni (początek: piątek, godz. 16.30, zakończenie: niedziela ok. godz.13.15), 5 razy w semestrze, łącznie przewidziano ok. 160 godz. w ciągu całego roku.

Program obejmuje szeroko pojętą problematykę rynku książki oraz zagadnienia praktyczne związane m.in. z marketingiem wydawniczym, zarządzaniem wydawnictwem, informacją o książce, pracą redakcji, prawem autorskim, promocją, udziałem w targach, dystrybucją, produkcją, poligrafią i edytorstwem, nowymi technologiami wydawniczymi, self-publishing.

Czesne – ok. 3500 zł za cały rok akademicki (opłaty w ratach bez odsetek).

Wykładowcami są uczestnicy i analitycy rynku książki, znający omawiane zagadnienia z praktyki zawodowej.

Rekrutacja elektroniczna poprzez stronę: www.irk.podyplomowe.uw.edu.pl/pl

Zainteresowanych prosimy o pilny kontakt dr Agnieszka Chamera-Nowak (sekretarz naukowy PSPWiK) Uniwersytet Warszawski, Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Nowy Świat 69, III p., pok. 139 e-mail: achamera@uw.edu.pl

dr hab. Marek Tobera (kierownik PSPWiK) e-mail: marektob@wp.pl

kuferek.jpg

W księgarni Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu, w "Jarosławskim Kuferku Artystycznym", ponownie będą rozbrzmiewać dźwięki muzyki w wykonaniu znakomitych artystów. 7 listopada o godz. 18.00, zapraszamy na koncert laureata "Złotej Tarki", zespołu Leliwa Jazz Band.

Cena biletu wstępu wynosi 5 zł.

Henryk Paszek MOK w Jarosławiu

O księgarstwie w Krakowie

362.jpg

PIK zorganizowała podczas tegorocznej edycji targów kilka spotkań, które spotkały się z dużym zainteresowaniem branży wydawniczo-księgarskiej. 25 października odbyło się spotkanie poświęcone analizie wyników najnowszej edycji badania „W sieci o książkach”.

Ponad dwugodzinne spotkanie niezależnych wydawców i kameralnych księgarń, na które przybyło ponad 40 księgarzy i wydawców, jak i przedstawiciele portali informacyjnych o książce zaowocowało długą, konkretną i przyjazną dyskusją o potrzebach i oczekiwaniach, o możliwościach wzajemnego wspierania się i zorganizowania efektywnej komunikacji o nowościach wydawniczych oraz dotarcia do czytelników. Wydawcy zobowiązali się korzystać z e-ISBN jako narzędzia informującego o ich publikacjach, a PIK – o rozpropagowaniu tegoż narzędzia wśród księgarzy poprzez OBK.

26 października odbyło się spotkanie „Czytelnictwo. Nadzieja w dzieciach?” organizowane przez Ambasadę Szwecji, we współpracy z Instytutem Książki i PIK. W spotkaniu wzięli udział Włodzimierz Albin, Maria Deskur z PIK, dr Tomasz Makowski z BN, Katarzyna Wasiutyńska z IK oraz goście specjalni ze Szwecji: dyrektorka jednej z bibliotek Helena Gomer i pisarz Martin Widmark.

Tematy poruszone 25 października podczas spotkania księgarzy i wydawców znalazły swoją kontynuację w piątek podczas debaty prowadzonej przez dr Mikołaja Pindelskiego „Porozumienie branżowe aspekty prawne i etyczne”. Na spotkanie przybyli licznie księgarze, najważniejsi przedstawiciele dystrybucji książki i wydawcy. I chociaż dyskusja momentami przybierała formę obrony swoich pozycji i interesów – zwłaszcza problem ten dotyczył wymiany poglądów między księgarzami a przedstawicielami księgarni internetowych – to jednak umożliwiła otwartą wymianę poglądów i sprecyzowania stanowisk do jej kontynuowania w przyszłości w ramach podmiotów skupionych na rynku książki.

Szersza relacja na stronie

Tomek Michniewicz w ArtTravel Łódź

tomasz_michniewicz.jpg

ArtTravel Łódź i Wydawnictwo Otwarte zapraszają na spotkanie z Tomaszem Michniewiczem w związku z premierą jego najnowszej książki.

„Chrobot. Życie najzwyklejszych ludzi świata” to historie życia siedmiu osób, z siedmiu krajów na świecie.

Uganda, Kolumbia, Japonia, Zimbabwe, USA, Indie, Finlandia.

Słyszymy o różnych incydentach, ale dopiero taka zwykła codzienność opowiedziana w detalach pokazuje jak sprawy mają się naprawdę. Żadnych ekstremów- wojen, gwałtów, bogactwa nad miarę. Normalni, zwykli ludzie i ich życiorysy. O ile o kimkolwiek można powiedzieć, że jest zwykłym człowiekiem.

Spotkanie odbędzie się 7 listopada o godzinie 18:00 w księgarni ArtTravel w Łodzi przy ul. Gdańskiej 145. Na miejscu będzie możliwość zakupu książek. Zapraszamy!