Artykuły - Aktualności

Szkolenie z programu „Certyfikat dla małych księgarni” (wideo)

certyfikat_ksiegarnie_3.jpg

Instytut Książki przeprowadził szkolenie poświęcone korzystaniu z Programu „Certyfikat dla małych księgarni”. Ci, którzy nie mieli okazji w nim uczestniczyć, mogą teraz obejrzeć je na naszej stronie lub na YouTubie.

Zapis szkolenia znaleźć można tutaj

Przypominamy, że nabór wniosków do Programu „Certyfikat dla małych księgarni” trwa jeszcze dwa tygodnie (do 17.09.2021). Szczegółowe informacje na temat programu znaleźć można w poświęconej mu zakładce (tutaj).

„Certyfikat dla małych księgarni” to program własny Instytutu Książki, którego celem jest wsparcie małych księgarni oraz wzmocnienie ich roli jako placówek aktywnie promujących czytelnictwo i promotorów kultury dla lokalnych społeczności. Cel ten będzie realizowany poprzez udzielenie wsparcia na promocję księgarni, dofinansowanie kosztów ich utrzymania oraz wyposażenia.

Tegoroczna edycja programu ma charakter pilotażowy

PIK na Warszawskich Targach Książki

9 września, czwartek: 15.30-16.55

spotkanie branżowe: „Miasta bez księgarń – czy możemy powstrzymać ten trend?”– prowadzi Sonia Draga – prezes PIK. W debacie udział wezmą przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, oraz reprezentanci podmiotów rynku książki mających największy wpływ na stan księgarstwa polskiego. Punktem wyjścia do dyskusji będą wyniki ankiety PIK przeprowadzonej wśród klientów niezależnych księgarń.

10 września piątek: 15.30-16.55

spotkanie branżowe: „Rynek książki i czytelnictwo w Czechach i w Polsce”. Dyskusja na temat rynku książki i rozwoju czytelnictwa w Polsce i w Czechach, m.in.: o tym jak czytają Czesi i Polacy, jak działa czeski rynek wydawniczo-księgarski a jak nasz, jakie zmiany zaszły na rynku książki w obliczu pandemii u naszych sąsiadów i u nas.

Udział wezmą: prof. Tomás Kubícek - dyrektor Biblioteki Ziemi Morawskiej w Brnie, Petr Minařík - współwłaściciel wydawnictwa Větrné mlýny, dyrektor organizacyjny i artystyczny festiwalu literackiego „Miesiąc spotkań autorskich”; dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej i Sonia Draga – prezes PIK. moderatorem spotkania będzie Ewa Tenderenda-Ożóg – prezes zarządu Biblioteki Analiz, członek PIK.

10 września piątek: 17.00-17.55

spotkanie z Piotrem Pazińskim - laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej (European Union Prize for Literature) w roku 2012 za powieść „Pensjonat”- rozmowę poprowadzi prof. Bernadetta Darska.

11 września sobota: 13.00-13.55

spotkanie z Matthiasem Nawratem - laureatem Europejskiej Nagrody Literackiej w roku 2020 za powieść „ Der traurige Gast” - rozmowę poprowadzi prof. Bernadetta Darska. Matthias Nawrat znany jest polskim czytelnikom z powieści "Wszystkie śmierci dziadka Jurka" (Bukowy Las, 2016).

12 września, niedziela: 11.00-11.55

spotkanie z Magdaleną Parys – laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej w roku 2015 za powieść „Magik”– rozmowę poprowadzi Juliusz Kurkiewicz.

Wybierzmy Ulubioną Księgarnię Warszawy

UKW_1.png

Trwa druga edycja miejskiego plebiscytu niezależnych księgarń. Warszawianki i warszawiacy wybierają swoje ulubione miejsca, a dla zwycięzców przewidziano nagrody pieniężne i tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2021”.  

Zeszłoroczna, pilotażowa edycja nagrody spotkała się z dużym zainteresowaniem, wpłynęło aż 21 tysięcy głosów od osób, które chciały w ten sposób wyrazić solidarność z małymi niezależnymi księgarniami. Uznaliśmy, że warto kontynuować ten projekt, dlatego cieszę się, że na stałe zagości w kalendarzu miejskich wydarzeń – podkreśla wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.

„Ulubiona Księgarnia Warszawy” to kolejna warszawska inicjatywa mająca na celu promocję czytelnictwa i wsparcie dla ludzi kultury w trudnym dla nich czasie. Zachęcamy do głosowania, ale także do odwiedzania lokalnych księgarń i kupowania w nich książek.

Miasto stołeczne Warszawa jest fundatorem i organizatorem nagrody, realizowanej we współpracy z partnerami: Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie, Biblioteką Analiz oraz Polską Izbą Książki.

Nagrody otrzyma pięć warszawskich księgarń prowadzonych z pasją, z dobrą ofertą księgarską, a także dodatkowym programem wspierającym rozwój czytelnictwa. Wskażą je mieszkańcy i mieszkanki stolicy w głosowaniu online (za pośrednictwem elektronicznego formularza dostępnego na stronie www.ulubionaksiegarnia.waw.pl).

Każdy może oddać tylko jeden głos.

Zachęcamy też do pisania uzasadnień wyboru – autorki i autorzy najciekawszych opinii dostaną upominki książkowe. Placówki, które uzyskają najwięcej głosów, będą mogły przez rok posługiwać się tytułem „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2021”. Pula nagród pieniężnych wynosi 70 000 zł (I nagroda - 25 000 zł, II nagroda - 15 000 zł oraz 3 wyróżnienia po 10 000 zł).

Głosowanie potrwa od 9 sierpnia do 12 września. Wyniki tegorocznego plebiscytu poznamy podczas Warszawskiego Tygodnia Księgarń.

Debata środowiskowa o ochronie rynku książki i projekt ustawy

Polska Izba Książki przekazuje propozycję Ustawy o ochronie rynku książki - po zmianach, wynikających z konsultacji branżowej na przełomie kwietnia i maja br.

Najważniejsze zmiany dotyczą okresu trwania regulacji, jej zakresu podmiotowego oraz zapisów rozszerzających mechanizmy wsparcia. Na spotkaniu 28.09. przedstawimy szczegółowo nową propozycję w kontekście obecnych warunków funkcjonowania rynku książki w Polsce i działań, jakie powinniśmy wspólnie podjąć. Zapraszamy do udziału w spotkaniu i dyskusji, której celem jest wypracowanie decyzji o dalszym procedowaniu projektu.

Zapraszamy na debatę środowiskową.

Ze względu na obostrzenia covidowe – konieczne jest potwierdzenie uczestnictwa na adres biuro@pik.org.pl - przy udziale stacjonarnym wraz z oświadczeniem o szczepieniu - do 17 września w celu otrzymania zaproszenia , względnie kodu dostępu - przy udziale online.

Miasta bez księgarń – czy możemy powstrzymać ten trend?”

miasta_PIK.jpg

Polska Izba Książki zaprasza na spotkanie 9 września, czwartek: 15.30-16.55

„Miasta bez księgarń – czy możemy powstrzymać ten trend?”

Prowadzi Sonia Draga, prezes PIK.

W debacie udział wezmą przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, oraz reprezentanci podmiotów rynku książki mających największy wpływ na stan księgarstwa polskiego. Punktem wyjścia do dyskusji będą wyniki ankiety PIK przeprowadzonej wśród klientów niezależnych księgarń.

Zaproszenie na szkolenie: Jak skorzystać z programu “Certyfikat dla małych księgarni”

certyfikat_ksiegarnie_2.jpg

Instytut Książki zaprasza księgarzy na szkolenie: Jak skorzystać z programu "Certyfikat dla małych księgarni”.

Szkolenie odbędzie się w najbliższy na piątek (27 sierpnia) o godz. 12.

Zainteresowani proszeni są o zgłaszanie się na adres: a.zagorska@instytutksiazki.pl

Po zgłoszeniu zostanie wysłany link dostępowy do platformy Zoom.

Zaproszenie na debatę środowiskową o ochronie rynku książki

Polska Izba Książki zaprasza na spotkanie branżowe 28 września w godzinach 14-16. Celem spotkania jest wypracowanie decyzji o dalszym procedowaniu projektu naprawy rynku książki w kontekście wyników konsultacji projektu Ustawy o ochronie rynku książki.

W ramach konsultacji branżowej, którą prowadziliśmy od 19 kwietnia do 18 maja br. otrzymaliśmy od przedstawicieli branży 41 pisemnych stanowisk. Większość postulatów zostało uwzględnionych.

Przyjęcie projektu Uoork po zmianach wynikających z konsultacji stworzyłoby naszym zdaniem potrzebny, potężny impuls rozwoju tego rynku.

Planowany przebieg spotkania:

  • Mapa istniejących problemów rynku książki. Prezentacja PIK.
  • Szczegółowe przedstawienie wyników konsultacji środowiskowej i przedstawienie nowej wersji projektu Uoork. Aspekty ekonomiczno-społeczne oraz prawne.
  • Dyskusja nad nowym projektem Uoork oraz dalszymi działaniami.
  • Podsumowanie, zakończenie obrad.

Spotkanie poprowadzi prezes Polskiej Izby Książki Sonia Draga.

Miejsce spotkania:

Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Polna 7 a, 00-625 Warszawa, Duża Sala Konferencyjna. Spotkanie odbędzie się w trybie hybrydowym względnie wyłącznie online. Ze względu na obostrzenia liczba uczestników w stacjonarnych obradach ograniczona jest do 70, w tym osób niezaszczepionych może być tylko 20. Kolejność zgłoszeń zadecyduje o uczestnictwie stacjonarnym. Przy zgłoszeniu należy dostarczyć pisemne oświadczenie o zaszczepieniu przeciw COVID-19 ( oświadczenie o szczepieniu).

Udział w trybie online jest nieograniczony.

Prosimy o potwierdzenie uczestnictwa na adres biuro@pik.org.pl - przy udziale stacjonarnym wraz z oświadczeniem o szczepieniu do 17 września w celu otrzymania zaproszenia, względnie kodu dostępu – przy udziale online.

Można już aplikować do programu „Certyfikat dla małych księgarni”

certyfikat_ksiegarnie_1.jpg

Instytut Książki ogłasza nabór do pilotażowej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

Celem programu jest wsparcie małych niezależnych księgarni, które są nie tylko kluczowym elementem rynku książki, ale także odgrywają rolę kulturotwórczą i uzupełniają biblioteki w zapewnianiu dostępu do kultury literackiej. Program ma również stanowić pomoc w obecnej sytuacji epidemicznej.

Beneficjenci będą mogli przeznaczyć otrzymane środki na działania konsultingowe i promocyjne, koszty czynszu i innych opłat stałych dotyczących utrzymania lokalu, a także zakup sprzętu, niezbędnych licencji i wyposażenia księgarni. Finansowy wkład własny w realizowanym zadaniu nie jest wymagany. Całkowity budżet programu wynosi 3 mln zł.

O wsparcie finansowe mogą starać się podmioty prowadzące małe księgarnie, które rozumiane są jako sklepy stacjonarne zajmujące się sprzedażą detaliczną książek, w których co najmniej 50 proc. przychodów pochodzi ze sprzedaży książek, działające poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi, których oferta kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn. Liczba filii księgarni nie może być większa niż 2.

Wsparcie finansowe zadania wynosi do 30 tys. zł, a finansowy wkład własny nie jest wymagany.

W ramach programu można ubiegać się o wsparcie finansowe przeznaczone na zadanie obejmujące następuje kategorie wydatków:

1) koszty konsultingu i promocji księgarni; 2) koszty stałe utrzymania lokalu księgarni; 3) zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.

Wnioski należy złożyć w terminie do 17 września.

Szczegółowe informacje o programie, w tym formularz wniosku oraz treść regulaminu, znaleźć można TUTAJ

3 mln zł na wsparcie małych księgarni

mkidn_ksiegarnie.jpg

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wraz z Instytutem Książki ogłaszają nowy program wsparcia „Certyfikat dla małych księgarni”. Do końca roku niewielkie księgarnie otrzymają w sumie 3 mln zł. Jeden podmiot będzie mógł otrzymać dofinansowanie do 30 tys. zł - m.in. na czynsz lub promocję działalności.

Celem programu jest wsparcie małych niezależnych księgarń, które są nie tylko kluczowym elementem rynku książki, ale także odgrywają rolę kulturotwórczą i uzupełniają funkcję bibliotek w zapewnianiu dostępu do kultury literackiej. Program ma również stanowić pomoc w obecnej sytuacji epidemicznej.

Program zakłada jednorazowe wsparcie w wysokości do 30 tysięcy złotych dla księgarni stacjonarnej, która zajmuje się sprzedażą detaliczną książek (co najmniej 50% przychodów księgarni musi pochodzić ze sprzedaży książek), działa poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi, a jej oferta kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn.

Przyjęte w programie założenia poprzedziły badania oraz konsultacje ze środowiskiem księgarskim, co pozwoliło wskazać realne potrzeby i możliwości samych księgarń, a także określić, na jakie cele należy w pierwszej kolejności przeznaczyć pomoc finansową. Finalny kształt regulaminu programu również trafił do konsultacji z przedstawicielami środowiska księgarskiego.

Beneficjenci będą mogli przeznaczyć otrzymane środki na działania konsultingowe i promocję księgarni, koszty czynszu i innych opłat stałych dotyczących utrzymania lokalu, a także zakup sprzętu i wyposażenia księgarni. Finansowy wkład własny w realizowanym zadaniu nie jest wymagany.

„Certyfikat” dla księgarni jest przyznawany na dwa lata, ale wsparcie finansowe jest udzielone tylko w pierwszym roku. Drugi rok służy ocenie, czy środki, które otrzymała księgarnia, przyniosły oczekiwany efekt według określonych standardów.

Informacje o naborze będą dostępne na stronie internetowej Instytutu Książki.

PIK-owy Laur - start 12. edycji konkursu dla dziennikarzy promujących książki i czytelnictwo

logo_pikowy_1.jpg

Zapraszamy do udziału w kolejnej, 12. edycji konkursu PIK-owy Laur. Organizatorem konkursu jest Polska Izba Książki, której członkowie już od 16 lat nagradzają dziennikarzy za promowanie czytelnictwa w mediach i utrwalanie nawyków czytelniczych.

Konkurs ma na celu podnoszenie rangi książki w mediach - uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych.

Nagrodą wyróżniamy dziennikarzy, którzy prezentują literaturę oraz wiedzę o książce i czytaniu w sposób atrakcyjny i nowoczesny, dbając, by tematy dotyczące życia literackiego były obecne w mediach. Rozpatrywane są publikacje z prasy, programy radiowe, telewizyjne, blogi i vlogi internetowe, portale internetowe oraz akcje społeczne, które w nietuzinkowy sposób wpływają na wzrost zainteresowania dobrem kultury, jakim są książki.

Kandydatów do nagrody zgłasza szeroka publiczność: czytelnicy, dyskusyjne kluby książki, biblioteki, instytucje kulturalne, wydawcy i księgarze. Uwzględniamy prasę drukowaną, elektroniczną, audycje radiowe, programy telewizyjne, blogi, vlogi, portale społecznościowe i inne formy dziennikarskie. Tę różnorodność odzwierciedlają trzy kategorie, w których przyznajemy nagrody:

„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”

„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych”

„Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”

Zgłoszenia kandydatur w konkursie należy przesyłać do 10 września 2021

na e-mail: biuro@pik.org.pl

lub pocztą tradycyjną na adres: Polska Izba Książki, ul. Oleandrów 8, 00-629 Warszawa

z dopiskiem „Konkurs PIK-owy Laur”.

Zgłoszenie konkursowe powinno zawierać:

imię i nazwisko osoby zgłaszanej do nagrody lub nazwę programu i kategorii nagrody;

uzasadnienie dla zgłoszenia danej kandydatury: wskazanie osiągnięć, szczególnych wartości danej działalności względnie programu;

dane osoby zgłaszającej: imię i nazwisko, adres, firmę.