Artykuły - Aktualności

Trwa Kongres Książki

Organizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada „Kongres książki” to cykl spotkań dotyczących rynku książki. W dyskusjach, adresowanych zarówno do samej branży, jak i do szerokiego grona odbiorców, wezmą udział między innymi Edwin Bendyk, Wojciech Chmielarz, Przemek Dębowski, Weronika Gogola, Gaja Grzegorzewska, Jerzy Jarniewicz i Grażyna Plebanek.

Wydarzenia odbędą się w dniach 24–28 października w Krakowie.

„Kongres książki” jest częścią Festiwalu Conrada i stanowi ogólnopolską platformę dialogu osób zaangażowanych w sektor wydawniczy i życie literackie.

O roli niezależnej krytyki literackiej porozmawiają Olga Wróbel, Jerzy Jarniewicz, Wojtek Kopeć, Dorota Kozicka oraz Anna Marchewka.

Z kolei laureatki Nagrody Conrada – Weronika Gogola, Elżbieta Łapczyńska i Anna Cieplak – podyskutują o tym, czy trudniej debiutować, czy wydać drugą książkę.

O nowym przekładzie baśni braci Grimm, zatytułowanym „Żyli długo i szczęśliwie, póki nie umarli" (Wydawnictwo Dwie Siostry), będą rozmawiać tłumaczka Eliza Pieciul-Karmińska oraz ilustratorka Michalina Jurczyk.

Świeżym okiem na niedawną przeszłość książkowego designu spojrzą znawcy tej tematyki – Marcin Hernas, Piotr Rypson i Przemek Dębowski. Punktem wyjścia do dyskusji będzie publikacja „Wy-Twórcy książek. Historia społeczności wydawniczej w czasach PRL-u" (Wydawnictwo Karakter).

Z kolei o wyzwaniach, przed jakimi stoi rynek książki w związku z rozwojem sztucznej inteligencji, opowiedzą Edwin Bendyk, Jakub Gomułka, Grażyna Plebanek i Aga Zano.

Wstęp na wydarzenia odbywające się w Pałacu Potockich jest wolny.

„Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023”

UKW_2023_3.png

Wystartowało głosowanie w konkursie „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023”

Oto nominacje w czterech kategoriach:

Kluboksięgarnia

 • Big Book Cafe (ul. Dąbrowskiego)
 • Księgarnia Czarnego
 • Księgarnia XX wieku DSH
 • Najlepsza Księgarnia
 • Nowa Księgarnia
 • Pardon, To Tu
 • Wrzenie Świata

Księgarnia specjalistyczna

 • Księgarnia Artystyczna w Zachęcie
 • Księgarnia Bullerbyn
 • Centrum Komiksu
 • Księgarnia Dwie Siostry
 • Sklep Podróżnika Księgarnia
 • Psyche Books&Cafe
 • Tajfuny

Księgarnia ogólnoasortymentowa

 • Bajbuk
 • Bęc Księgarnia
 • Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa
 • Jak wam się podoba
 • Księgarnia Mamy to!
 • wilaBuki

Antykwariat

 • Książka dla Każdego. Antykwariat (ul. Conrada)
 • Antykwariat Kwadryga
 • Antykwariat Tom
 • Antykwariat Warszawa
 • Antykwariat Zakładka

Głosowanie online potrwa do 26 listopada za pośrednictwem specjalnego formularza

Jak w poprzednich latach głosujący mogą podzielić się opinią na temat ulubionej księgarni. Najlepsze recenzje będą nagrodzone książkami.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu „Fest księgarnia”

fest_ksiegarnia23_1.jpg

Znamy wyniki otwartego naboru „Fest księgarnia” na realizację wydarzeń kulturalnych przez poznańskie księgarnie niezależne.

Oto lista nagrodzonych projektów:

„Książki do poznania” (7000 zł brutto) Księgarnia Arsenał „Wewnątrz i na zewnątrz: o życiu w i wokół nas” (10 000 zł brutto) Księgarnie Bookowski „Co z tą prozą?” (10 000 zł brutto) Księgarnie Bookowski „Dziewczyny piszą i czytają” Księgarnia Skład Kulturalny (8 400 zł brutto) „Co robią uczucia?” Księgarnia z Bajki (10 000 zł brutto) „Nie wszerz się żyje, w głąb” Księgarnia z Bajki (10 000  zł brutto)

Projekty realizowane będą do końca listopada 2023 roku.

Rozkopane czyta!

Sześć księgarni z centrum Poznania: Księgarnia Arsenał (Stary Rynek 58), Bookowski w Zamku (Święty Marcin 80/82), Księgarnia Tak Czytam (Święty Marcin 76), Muzyczna Pasja (ul. Ratajczaka 30), Jedynka Książnica Polska (l. Marcinkowskiego 21), Antykwariat Żupańskiego (ul. Paderewskiego 3/5) zachęca do udziału w akcji Rozkopane czyta.

Nagrodą główną w konkursie jest jedna z trzech kart czytelnika z saldem o wartości 500 zł, 250 zł i 250 zł do wydania w sześciu poznańskich księgarniach w okresie do 31 maja 2024 roku. Aby wziąć udział w zmaganiach o nagrody główne, należy zebrać komplet sześciu różnych pieczątek z sześciu księgarni na jednej karcie, odebrać numerowany kupon konkursowy w księgarni Arsenał oraz przesłać fotografię o tematyce „Jak czytam w Rozkopanem” na mail: konkurs@rozkopaneczyta.pl Nagrodą dodatkową w konkursie jest jeden z sześciu zestawów książkowych o wartości minimum 150 zł przygotowany przez księgarnię Arsenał.

Aby wziąć udział w zmaganiach o nagrody dodatkowe, należy dodatkowo umieścić fotografię Facebooku i/lub Instagramie, wraz z oznaczeniem wybranej księgarni. https://rozkopaneczyta.pl/

Noc Księgarń 2023 już 13 października

plakat_Nocksiegarn.png

Czy w księgarni można tańczyć? Czy da się napisać muzykę do wykładów Calvina? Jak zaprojektować okładkę książki? Czy z wierszy Szymborskiej można śmiać się do rozpuku? 13 października 2023 odbędzie się tegoroczna Noc Księgarń. Ponad 170 księgarń z 60 miast przygotowuje wyjątkowe wydarzenia dla czytelników. To już piąta edycja festiwalu organizowanego przez dystrybutora książek OSDW Azymut (Grupa PWN).

Noc Księgarń to blisko 200 wydarzeń dla czytelniczek i czytelników w każdym wieku. Co roku festiwal zaskakuje propozycjami nietypowych inicjatyw, które mają budować i wzmacniać społeczność moli książkowych. W tym roku w księgarniach będzie można potańczyć, posłuchać muzyki na żywo, obejrzeć filmy i spektakle teatrów improwizowanych, wziąć udział w spacerach literackich, wykładach, slamach poetyckich, turniejach szachowych, quizach czytelniczych oraz wielu warsztatach: translatorskich, plastycznych, muzycznych, projektowania okładek książek.

Noc Księgarń to także kilkadziesiąt spotkań z autorami i autorkami. W tym roku w księgarniach pojawią się między innymi: Marek Krajewski, Mariusz Szczygieł, Julia Fiedorczuk, Mieczysław Gorzka, Mikołaj Grynberg, Beata i Eugeniusz Dębscy, Mikołaj Łoziński, Jagoda Ratajczak, Barbara Sadurska, Jerzy Jarniewicz, Zofia Stanecka, Janusz Leon Wiśniewski, Katarzyna Berenika Miszczuk, Marta Kisiel, Vincent V. Severski, Grzegorz Kołodko, Dorota Sumińska, Piotr Socha, Rafał Betlejewski, Magda Stachula, Marcin Szczygielski, Marek Stelar, Barbara Klicka, Irena Małysa, Marcin Kącki czy Anita Głowińska, autorka kultowej serii “Kicia Kocia”.

Program Nocy Księgarń 2023 jest dostępny na stronie www.nocksiegarn.pl

Listę księgarń, które biorą udział w wydarzeniu, można znaleźć na stronie: www.nocksiegarn.pl/ksiegarnie

Nominacje w konkursie PIK-owy Laur 2023

pikowy_2.jpg

Jury 13. edycji konkursu PIK-owy Laur dokonało wyboru listy nominowanych w trzech kategoriach nagrody.

Laureatów poznamy 27 października (godzina 19.30, Międzynarodowe Centrum Kultury, Kraków, Rynek Główny 25, wstęp wolny). Wydarzenie będzie nagrywane.

Tegoroczni nominowani w kategoriach:

„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych”:

„Czas Literatury” – redakcja czasopisma

„Guliwer” – redakcja czasopisma

„Nowa Fantastyka” – redakcja czasopisma

„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych”:

„Poczet Pisarzy Polskich” – audycja Radia Katowice, nagroda dla programu prowadzonego przez prof. Ryszarda Koziołka i Ewy Niewiadomskiej

Radio Nowy Świat – nagroda dla redakcji

„Kortowska Audycja Literacka”- audycja Radia UWM FM, nagroda dla programu prowadzonego przez Martę Wiśniewską.

„Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”:

„Krótka piłka” – vlog/Izabela Fietkiewicz-Paszek

„Granice.pl” – redakcja portalu

„Alfabet Wojtusika” – podcast Łukasza Wojtusika

Jury PIK-owego Lauru 2023:

Sonia Draga – przewodnicząca /Polska Izba Książki

prof. Bernadetta Darska – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Barbara Jóźwiak – SAiW Copyright Polska

dr hab. Krzysztof Kowalik – Katedra Technologii Informacyjnych Mediów UW

Janina Koźbiel – wydawnictwo JanKa/Komitywa Niszowych Wydawców przy PIK

Grzegorz Majerowicz – Polska Izba Książki

prof. Anna Nasiłowska – Stowarzyszenie Pisarzy Polskich

Ewa Tenderenda-Ożóg – Biblioteka Analiz/PIK

Wyłączny sponsor konkursu i nagrody: Stowarzyszenie Wydawców i Autorów COPYRIGHT POLSKA

Sześć łatwych sposobów na wspieranie niezależnych księgarń

skp1.jpg

Amerykańskie Stowarzyszenie Księgarzy (American Booksellers Association) zamieściło niedawno na swoim Instagramie "6 łatwych sposobów na wspieranie niezależnych księgarń" (6 easy ways to Support Your Indie Bookstore).

Stowarzyszenie Księgarzy Polskich, podkreślając, że na całym świecie księgarnie niezależne działają wtedy, kiedy sprzedają książki, a sposoby na wsparcie księgarń są wszędzie podobne, przygotowało na bazie amerykańskich grafik własną kampanię:

 1. Kup książkę w niezależnej lokalnej księgarni

 2. Jeśli nie ma na miejscu książki, której szukasz, zamów ją w swojej lokalnej księgarni i odbierz, gdy będzie gotowa do odbioru

 3. Zapytaj księgarkę lub księgarza o rekomendację

 4. Bierz udział w wydarzeniach

 5. Powiedz o księgarni znajomym, oznacz ją w mediach społecznościowych, zamieść opinię, recenzję książki.

Dyskusja „Kultura (w) przyszłości. Potrzeby, pomysły, rozwiązania”

kultura_przyszlosci.jpg

Debata odbędzie się wokół czterech tematów: ustawa o statusie artysty zawodowego, instytucje kultury, decentralizacja kultury oraz kultura społeczna i obywatelska.

„Jesteśmy w momencie przełomu, przesilenia i następujących po sobie kryzysów. Kultura, jak wiele innych branż, w ostatnich latach była targana zmianami, kryzysami, instrumentalizowana i poddawana naciskom. Pandemia, populizm, cenzura, kryzys uchodźczy, kryzys zdrowia psychicznego i radykalizmy obecne w społeczeństwie obnażyły z jednej strony słabości istniejącego systemu, a z drugiej strony siłę kultury jako spoiwa społeczeństwa. Wiele norm prawnych i sposobów organizacji podmiotów zajmujących się kulturą się zdezaktualizowało, instrumentalne traktowanie instytucji publicznych i niepublicznych jako narzędzia propagandy i walki politycznej stało się normą. Brak podstawowych zabezpieczeń społecznych dla artystów i artystek oraz brak mechanizmów stabilnego i pewnego finansowania kultury, które nie będzie elementem korupcji politycznej doprowadza do stopniowej degradacji środowiska kultury"- wskazano.

26 września 2023, wtorek, g. 18

Nowy Teatr Międzynarodowe Centrum Kultury

ul. Madalińskiego 10/16

Organizatorzy:  Miasto stołeczne Warszawa, Społeczna Rada Kultury

Współpraca: Koalicja Miast dla Kultury

Link do wydarzenia

Ostatnie dni na zgłoszenie ulubionych warszawskich księgarń

UKW_2023_2.png

Już tylko do niedzieli 17 września będą przyjmowane zgłoszenia księgarń w tegorocznej odsłonie nagrody „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. Od kilku tygodni swoje typy przesyłają mieszkańcy, ale zgłaszać mogą się też same księgarnie.

Zgłoszenia są przyjmowane za pośrednictwem specjalnego formularza online

Spośród wszystkich przesłanych propozycji komisja konkursowa wskaże nominacje w 4 kategoriach: kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna.

Eksperci i ekspertki wezmą pod uwagę działalność placówek w ostatnich 12 miesiącach według następujących kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Miasta.

Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online (od 13 października do 26 listopada).

Narodowe Czytanie już w sobotę

narodowe_czytanie.png

W najbliższą sobotę 9 września po raz dwunasty odbędzie się największa polska akcja wspólnego czytania dzieł rodzimej literatury.

W tym roku, w całej Polsce i na świecie lekturą Narodowego Czytania jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Centralne wydarzenie z udziałem Pary Prezydenckiej odbędzie się w godzinach 11.00-16.00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Zostało zainicjowane lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, zbiór 8 nowel (autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego), „Balladynę” Juliusza Słowackiego, „Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej oraz „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.