Artykuły - Aktualności

Bezpłatne szkolenie dla księgarzy - Jak promować polską książkę i historię w księgarniach

baner_1.jpg

Biblioteka Analiz zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu online dla księgarek i księgarzy “Jak promować polską książkę i historię w księgarniach?”.

Celem szkolenia jest promocja i upowszechnianie wiedzy o literaturze i historii Polski oraz jej dziedzictwie kulturowym.

Podczas szkolenia księgarze poszerzą wiedzę na temat tego, jak promować polską historię, tradycję i kulturę zarówno w dużym, jak i w małym, lokalnym wymiarze.

Korzyści dla uczestnika: Celem szkolenia jest wskazanie wielu obszarów i miejsc, w których księgarze mogą promować polską książkę i historię

Zmiana percepcji klienta księgarni i pokazanie mu, że zainteresowanie polską książką i historią można rozbudzić także u młodszych czytelników

Szkolenie wzbogaci księgarzy w unikalną wiedzę o wartościach Polaków, pokaże złożoność i różne motywy sięgania po polską literaturę, które księgarze mogą wykorzystać w swej pracy.

Księgarze wyposażeni zostaną w narzędzia do efektywnej komunikacji online, pomysły jak rozszerzyć swoje ofertę i stworzyć ciekawe wydarzenia.

Księgarze nabędą też umiejętności dotyczących tworzenia ciekawych ofert i wydarzeń w księgarniach stacjonarnych

Księgarze poznają możliwości efektywnej współpracy z ośrodkami lokalnymi i ogólnopolskimi promującymi polską historię, literaturę i kulturę.

Szczegółowe informacje i zapisy: https://projekt-ksiegarnia.pl/

Dodatkowe szkolenie poświęcone „Certyfikatowi dla małych księgarni”

certyfikat_2022_2.jpg

Instytut Książki w odpowiedzi na pojawiające się prośby, przygotowuje dodatkowe szkolenie online dla zainteresowanych udziałem w programie „Certyfikat dla małych księgarni”.

Szkolenie planowane jest w najbliższy czwartek 23 czerwca o godz. 8.

W trakcie spotkania Ewa Gąsior, specjalistka z Działu Analiz i Projektów Specjalnych IK, przybliży zasady ubiegania się o wsparcie finansowe i przekaże przydatne instrukcje dotyczące wypełniania wniosku. Spotkanie będzie idealną okazją, by dowiedzieć się, w jaki sposób dobrze przygotować wniosek i zadać nurtujące Państwa pytania.

Chętni do udziału w szkoleniu proszeni są o wysłanie e-maila na adres: e.gasior@instytutksiazki.pl.

Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie

7_Fikusny_Festiwal.png

Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie to nowe święto dobrej książki, które przez całe lato wypełni nową siedzibę kameralnej księgarni Fika w stolicy Pomorza Zachodniego. Sceną dla festiwalu będą Ogrody Śródmieście – secesyjna willa z pięknym ogrodem w samym centrum miasta. W rozciągniętym na kilka weekendów lata wydarzeniu znajdą coś dla siebie tak mali, jak duzi entuzjaści literatury.

Fikuśny Festiwal jest naturalnym przedłużeniem działalności kulturalnej prowadzonej z sercem i z pasja przez szczecińską księgarnię FiKa. Przy okazji przeniesienia księgarni do nowej lokalizacji w zabytkowym centrum miasta powstał ponadpokoleniowy festiwal łączący okazję do poznania nowych głosów na scenie literackiej z przyjemnością nieoczywistego spędzania czasu. Wydarzenie kierowane jest zarówno do mieszkańców i mieszkanek Szczecina i okolic jak i tych wszystkich, którzy na wakacje wybierają się nad morze.

25-26 czerwca | 9-10 lipca | 23-24 lipca | 6-7 sierpnia | 20-21 sierpnia

Ogrody Śródmieście, Szczecin, ul. Wielkopolska 19

Informacje o Festiwalu dostępne na profilu na Facebooku Fikuśny Festiwal Literatury w Szczecinie

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Trwa Festiwal Księgarń Kameralnych w Poznaniu

Od 20 maja do 30 czerwca trwa pierwsza edycja Festiwalu Księgarń Kameralnych w Poznaniu. W programie: spotkania autorskie, konkursy, wydarzenia specjalne, gra miejska i dodatkowe niespodzianki.

W wydarzeniu bierze udział siedem poznańskich księgarni: Bookowski, Księgarnia z Bajki, Księgarnia Pasja, Księgarnia Liber, Bookarest, Księgarnia Medyczna Dom Zdrowia i Arsenał.

“Księgarnie kameralne to nietypowe miejsca pełne książek tworzone przez ludzi z miłości i pasji do literatury i wiary, że małe księgarnie to istotny element tkanki kulturowej miasta. Każdego dnia dajemy wszystkim, którzy nas odwiedzają to, co najlepsze – wiedzę o książkach, rozmowy o nich, książkowe porady a czasem wspólne odgadywanie tytułów po nawet najprostszych wskazówkach. Wciąż niewiele osób wie jak fantastycznymi miejscami są tworzone przez nas księgarnie” – informują inicjatorzy wydarzenia.

Festiwal jest finansowany ze środków budżetowych Miasta Poznań.

Program czerwcowych wydarzeń:

9 czerwca Księgarnia Bookowski zaprasza na rozmowę z Agnieszką Jelonek, pisarką, blogerką i dziennikarką, autorką książek "Babidło" i "Koniec świata, umyj okna" oraz "Trzeba siedzieć cicho".

22 czerwca w Księgarni Bookowski odbędzie się spotkanie z Dorotą Kotas - pisarką wyróżnioną Nagrodą Literacką Gdynia za "Pustostany".

23 czerwca w Księgarni Bookarest, czytelnicy spotkają się z Dariuszem Sośnickim, poetą i wydawcą, redaktorem naczelnym Wydawnictwa Ossolineum, autorem m.in. "Skandynawskiego lata", "Rozbiórki", "Spóźnionego owocu radiofonizacji" a także redaktorem wielu antologii poetyckich.

Program festiwalu dostępny jest na stronie https://festiwalksiegarnkameralnych.pl/

Krakowski Kiermasz Książki z drugiej ręki

Krakowski-Kiermasz-Ksiazki-z-drugiej-reki.png

W sobotę i niedzielę 11-12 czerwca na placu św. Ducha odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki.

Zbliżający się Kiermasz będzie nie lada gratką dla krakowskich bibliofilów i odwiedzających miasto turystów, ale i okazją, żeby zaopatrzyć się w wydawnictwa wytworne czy luksusowe, arcydzieła wieszczów, jak również utwory pisarzy i pisarek zapomnianych oraz cenne woluminy i rzadkie wydawnictwa, które zniknęły już dawno z księgarskich półek.

W Krakowskim Kiermaszu Książek weźmie udział 12 wystawców.

Krakowski Kiermasz Książki organizowany jest od 2016 roku, a jego cele to popularyzacja czytelnictwa wśród dużych i małych odbiorców oraz przypomnienie o bogatych tradycjach antykwarycznych pierwszego polskiego Miasta Literatury UNESCO. Kiermasz organizuje KBF – instytucja kultury Miasta Krakowa, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Szczegółowe informacje

Bezpłatne szkolenia online dla zainteresowanych programem „Certyfikat dla małych księgarni”

certyfikat_2022_1.jpg

Dobra wiadomość dla wszystkich właścicieli księgarń zainteresowanych udziałem w programie Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni” – już 9 i 10 czerwca odbędą się bezpłatne warsztaty online, podczas których przybliżymy zasady ubiegania się o wsparcie finansowe i pokażemy jak poprawnie wypełnić wniosek wszystkim zainteresowanym wzięciem udziału w programie.

Przypominamy, że „Certyfikat dla małych księgarni” to program Instytutu Książki, którego celem jest wsparcie małych księgarń oraz wzmocnienie ich roli jako placówek aktywnie promujących czytelnictwo i promotorów kultury w lokalnych społecznościach. W ramach programu można się ubiegać o wparcie finansowe, które będzie można przeznaczyć zarówno na koszty stałe prowadzenia księgarni, jak i jej reklamę, usługi konsultingowe, zakup niezbędnego sprzętu, a nawet realizację inicjatyw proczytelniczych, takich jak choćby spotkania autorskie i inne imprezy dla klientów-czytelników.

By wyjść naprzeciw księgarzom zainteresowanym programem, postanowiliśmy zaproponować dwa terminy szkolenia – jedno poranne, a drugie wieczorne. Dzięki temu udział w szkoleniu nie powinien przeszkodzić w codziennych obowiązkach związanych z prowadzeniem księgarni.

Planowane spotkania szkoleniowe odbędą się: - 9 czerwca o godz. 18:00 - 10 czerwca o godz. 8:00

Aby wziąć udział w jednym z nich należy wysłać odpowiedniego e-maila na adres e.gasior@instytutksiazki.pl, w wiadomości wskazując termin interesującego Państwa szkolenia.

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy do wysyłania zgłoszeń!

Rusza nabór do drugiej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”

certyfikat_2022.jpg

Zahamowanie obserwowanego od wielu lat spadku liczby małych księgarni, zwiększenie ich roli w realizacji działań promujących czytelnictwo i wsparcie jako instytucji promujących kulturę wśród lokalnych społeczności – to niektóre z założeń programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”. Tegoroczny nabór do programu potrwa do 30 czerwca.

Celem programu jest wsparcie małych niezależnych księgarni, które są nie tylko kluczowym elementem rynku książki, ale także odgrywają rolę kulturotwórczą i uzupełniają biblioteki w zapewnianiu dostępu do kultury literackiej.

Z możliwości wnioskowania o wsparcie finansowe wyłączeni są beneficjenci przeprowadzonej w 2021 r. pilotażowej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

Jeden wniosek może dotyczyć jednego lub więcej niż jednego lokalu księgarni.

Wsparcie finansowe zadania wynosi do 40 000,00 zł w podziale na dwa lata budżetowe – w roku 2022 – 60% wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego, w roku 2023 r. – 40% wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego, a finansowy wkład własny w realizowanym zadaniu nie jest wymagany.

W ramach programu można ubiegać się o wsparcie finansowe przeznaczone na zadanie obejmujące następuje kategorie wydatków:

1) koszty promocji księgarni; 2) koszty konsultingu i doradztwa; 3) koszty stałe utrzymania lokalu księgarni; 4) koszty realizacji planu proczytelniczego; 5) zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.

Wnioski należy złożyć w terminie 30 czerwca 2022 r.

Szczegółowe informacje o programie, w tym formularz wniosku oraz treść regulaminu, znaleźć można TUTAJ

Zaproszenie na spotkanie poświęcone ksiegarniom na Targach Książki w Warszawie

czwartek, 26 maja, godz. 15:00-16:55

Pałac Kultury i Nauki, sala im. Stefana Kisielewskiego

V edycja badania "W sieci o książkach - Małe jest piękne"

Czy lubisz swoją księgarnię za rogiem? O znaczeniu stacjonarnych księgarń oraz różnorodności rynku książki w kontekście wyników badania klientów księgarń oraz fanów portalu Lubimy Czytać.

W dyskusji udział biorą:

Sonia Draga, Prezeska Polskiej Izby Książki, wydawnictwa Sonia Draga i Debit

Izabela Sadowska, Prezeska portalu czytelniczego Lubimy Czytać

dr Paweł Kuczyński, Collegium Civitas

Aldona Mackiewicz, Właścicielka, Toruński Antykwariat Księgarski

Fabian Cieślik, Redaktor Naczelny, Wydawnictwo Marpress

Szymon Świtajski, Dyrektor Sprzedaży, Wydawnictwo i księgarnia Smak Słowa

Zofia Szponajkowska, Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgarzy Polskich

Prowadzenie: Ewa Tenderenda-Ożóg

Komitywa Niszowych Wydawców – wspólne stoisko na Targach Książki w Warszawie

Wspólne stoisko niszowych wydawców organizowane przez Polską Izbę Książki przy wsparciu IK oraz MKiDN o powierzchni 20 m.kw. w Sali J. Korczaka w PKiN będzie promocją książek niszowych wydawców. Spośród dziewiętnastu wydawców, którzy wyrazili chęć uczestnictwa, wybrano dwunastu reprezentantów tego segmentu rynku. Promocja wydawnictw niszowych jest ważnym elementem działań na rzecz biblioróżnorodności.

Przy zgłoszeniach ważna była kolejność zgłoszeń, wysokość obrotów i bogactwo oferty.

Zobacz film

Poniżej lista wydawców, którzy będą uczestniczyć w stoisku „Komitywa Niszowych Wydawców” :

Biblioteka Słów (imprint Biblioteki Analiz sp. z o.o) Fundacja Sąsiedzi JanKa Wydawnictwo Akademickie SEDNO sp. z o.o. Wydawnictwo Buffi Wydawnictwo Eperons Ostrogi Wydawnictwo Fame Art Sp. z o. o. Wydawnictwo Nieoczywiste Wydawnictwo Niespieszne Wydawnictwo Nisza Wydawnictwo Omnibus zielone wydawnictwo A-ti sp. z o.o.

Stoisko dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Bezpłatne szkolenie dla księgarzy - Jak promować polską książkę i historię w księgarniach

szkoleniedlaksiegarzy_baner.jpg

Biblioteka Analiz zaprasza do udziału w bezpłatnym szkoleniu online dla księgarek i księgarzy “Jak promować polską książkę i historię w księgarniach?”.

Celem szkolenia jest promocja i upowszechnianie wiedzy o literaturze i historii Polski oraz jej dziedzictwie kulturowym.

Podczas szkolenia księgarze poszerzą wiedzę na temat tego, jak promować polską historię, tradycję i kulturę zarówno w dużym, jak i w małym, lokalnym wymiarze.

Chcemy również zainspirować księgarzy, jak edukować historycznie i kulturowo najmłodszych, by lepiej poznali swoje korzenie. Termin szkolenia: 25 czerwca, godz. 10.00-14.00

formularz_zgłoszeniowy

Szczegółowe informacje

Patronat:

Polska Izba Książki Stowarzyszenie Księgarzy Polskich

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Szczegółowe informacje i zapisy:

Ewa Zając: ewa_zajac@rynek-ksiazki.pl

Ewa Tenderenda-Ożóg: ewa@rynek-ksiazki.pl

tel. 22 828 36 31

Organizator: Biblioteka Analiz Sp. z o.o., ul. Mazowiecka 6/8, pok. 416, 00-048 Warszawa