Artykuły - Aktualności

Zbliższa się Krakowski Kiermasz Książki

W weekend 8-10 września na placu św. Marii Magdaleny odbędzie się ostatni w tym sezonie Krakowski Kiermasz Książki.

Kiermasz to unikalna szansa na zdobycie perełek wydawniczych, niedostępnych już w regularnej sprzedaży. To także wyjątkowa okazja, by zapoznać się ze wspaniałymi zbiorami krakowskich bukinistów i antykwariuszy w centrum Starego Miasta.

Na wydarzenie zaprasza Stowarzyszenie Antykwariuszy i Bukinistów Krakowskich i KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO

Koniec Księgarni Korekty

korekty_end.jpg

Po siedmiu latach działalności swe podwoje zamyka księgarnia Korekty przy Al. Wyzwolenia 14 w Warszawie.

Placówka należy do Wydawnictwa Sonia Draga, razem z księgarnią Dopełniacz z Chorzowa i Miejscownikiem z Katowic.

Jest jednak nadzieja, że księgarnia wróci, ale już w innej lokalizacji. "Liczymy na to, że wkrótce spotkamy się w nowym, równie wspaniałym miejscu" - napisała Małgorzata Zawieska, kierownik ksiegarni Korekty, w newsletterze skierowanym do klientów.

Lipcowa lista bestsellerów księgarń kameralnych

LBKK_0723Rynekksiazki.jpg

Prezentujemy zestawienie tytułów, które cieszyły się największą popularnością w księgarniach kameralnych w lipcu  2023.

W zestawieniu królują dobra proza oraz ważne tematy polityczno-społeczne.

A kolejność wygląda następująco:

  1. "Chłopki" Jolanta Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy

  2. "Pasażer" Cormac McCarthy, Wydawnictwo Literackie, przełożył Robert Sudół

  3. "Jezus umarł w Polsce", Mikołaj Grynberg Wydawnictwo AGORA

  4. "Ten, którego szukam" Bae Suah, Tajfuny, przełożyła Joanna Pienio-Danielak

  5. "Stella Maris" Cormac McCarthy, Wydawnictwo Literackie, przełożył Robert Sudół

  6. "Wszyscy tak jeżdżą" Bartosz Józefiak, Wydawnictwo Czarne

  7. "Trąbka do słuchania" Leonora Carrington, Wydawnictwo Literackie, przełożyła Maryna Ochab

  8. "Ostatnie lato w mieście" Ginafranco Calligarich, Wydawnictwo Czarne, przełożyła Katarzyna Skórska.

  9. "Los" Zeruya Shalev, Wydawnictwo W.A.B., przełożyła Magdalena Sommer

  10. "Chłopcy" Marcin Kącki, Znak Literanova

A w tym miesiącu udział w liście wzięły:

Księgarnia Smak Słowa (Sopot) Nowa Księgarnia (Warszawa) Księgarnia Muzyczna Pasja (Poznań) Księgarnia Skład Główny (Koluszki) Bookowski Księgarnie Poznań Księgarnia Makama (Krapkowice) Księgarnia Do Dzieła (Łódź) Księgarnia Korekty (Warszawa) Księgarnia Czarnego (Warszawa) Księgarnia Kafka i spółka (Toruń) Miejscownik. Tygiel Kulturalny (Katowice) Bajbuk (Warszawa) Księgarnia Dopełniacz (Chorzów) Najlepsza Księgarnia (Warszawa)

Noc Księgarń 2023 już 13 października

Nocksiegarnplakat_media.png

Tegoroczna edycja Nocy Księgarń odbędzie się 13 października.

V edycja wydarzenia organizowanego wspólnie przez księgarnie i dystrybutora książek OSDW Azymut będzie rekordowa – do udziału w akcji zgłosiło się aż 170 księgarń z ponad 60 miast. Lista miejsc jest już dostępna na stronie www.nocksiegarn.pl.

Noc Księgarń to ogólnopolskie wydarzenie organizowane od 2019 roku. Hurtownia chce w ten sposób pokazać, jak ważną rolę na rynku książki odgrywają niezależne księgarnie stacjonarne. To miejsca, gdzie pracują pasjonaci, często prowadzone od pokoleń biznesy rodzinne skupiające wokół siebie społeczności miłośników czytania.

W programie Nocy Księgarń 2023 czytelnicy znajdą m.in. spotkania z autorami i autorkami, dyskusje, warsztaty dla dzieci i młodzieży, spacery tematyczne, koncerty czy stand-upy i improwizacje literackie. Nie zabraknie także specjalnych kiermaszy i promocji dla klientów odwiedzających księgarnie po zmroku. Program wydarzeń zostanie ogłoszony w drugiej połowie września.

Organizator wydarzenia zapowiada także konkursy, w których sponsorami nagród będą m.in. partnerzy akcji: Fundacja Wisławy Szymborskiej, marka Medicine, Penguin, Krakowskie Biuro Festiwalowe czy Fundacja Kraków Miasto Literatury. Tegoroczną edycję wydarzenia wspiera także Ergo Hestia – organizator konkursu Literacka Podróż Hestii.

Na plakacie Nocy Księgarń 2023 pojawiła się Wisława Szymborska, literacka patronka roku. Ilustrację z podobizną noblistki zaprojektowała Magdalena Kwiatkowska. Informacje o Nocy Księgarń oraz lista księgarń są dostępne na www.nocksiegarn.pl.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/685262616278915 Noc Księgarń w mediach społecznościowych: https://facebook.com/nocksiegarn https://www.instagram.com/nocksiegarn/ https://www.tiktok.com/@nocksiegarn

Wielki Antykwariat w Blue City

wielkiantykwariatBlue.jpg

W dniach 17-19 sierpnia w warszawskiej galerii handlowej Blue City odbędzie się kiermasz organizowany przez Antykwariat Unikat.

Dostępne będą unikalne egzemplarze książek oraz duży wybór płyt winylowych. Zapowiedziano także prezentację oferty innych antykwariatów, sklepów winylowych i prywatnych wystawców książkowo-płytowych.

Zgłoszenia do konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy”

UKW_2023_1.png

Rusza nowa edycja konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. W tym roku każdy chętny może zgłosić swoją ulubioną stołeczną księgarnię do konkursu, a następnie wziąć udział w głosowaniu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 17 września.

Mieszkańcy Warszawy już od trzech lat wybierają swoje ulubione księgarnie niezależne w konkursie „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. W tym roku charakter konkursu ulega zmianie. W nowej odsłonie konkurs będzie składał się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest zgłaszanie księgarń – etap, który trwa już teraz.

Zmianą w stosunku do poprzednich edycji jest także powołanie komisji konkursowej, która wskaże nominacje w czterech kategoriach, a także przyzna nagrodę specjalną. Zwycięzcy otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023” oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 75 tys. złotych.

Zgłoszenia księgarń można dokonać za pomocą formularza, który jest TUTAJ

Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa nominuje księgarnie w czterech kategoriach (maksymalnie 7 w każdej kategorii). Wspomniane kategorie to: kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Jury weźmie pod uwagę ich działalność w ostatnich 12 miesiącach według następujących kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Miasta. Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online, który potrwa od 13 października do 26 listopada.

W ramach tegorocznej edycji nagrody w stołecznych księgarniach i antykwariatach odbędą się różnorodne wydarzenia kulturalne, m.in. spacer, gra literacka, warsztaty i spotkania autorskie. Projekty zbierał Staromiejski Dom Kultury, który przygotuje również uroczysty finał konkursu w grudniu.

Krakowski Kiermasz Książki już w ten weekend

Już w najbliższy weekend 11-13 sierpnia w godz. 10–20 a placu św. Marii Magdaleny odbędzie się kolejna odsłona Krakowskiego Kiermaszu Książki.

Swoją ofertę zaprezentują antykwariusze, księgarze i bukiniści, a także Krakowski Oddział Literatów Polskich. Na ich stoisku dostępne będą publikacje członków, a dodatkowo będzie można posłuchać wierszy czytanych przez ich autorki i autorów.

Dodatkową atrakcją dla czytelników, którzy odwiedzą Kiermasz, będą przygotowane specjalnie dla nich zakładki do książek z wierszem „Szukam słowa”, którym debiutowała Wisława Szymborska.

Jak podsumowują organizatorzy, w lipcowej odsłonie Kiermaszu wzięło udział kilka tysięcy osób.

Kolejny i ostatni w tym roku kiermasz odbędzie się między 8 a 10 września.

Kiermasz organizowany jest przez Stowarzyszenie Antykwariuszy i Bukinistów Krakowskich oraz KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Azymut ogłasza nowy program webinariów dla księgarń i bibliotek

azymut_LOGO.jpg

O fenomenie literatury young adult, o promocji czytelnictwa, o grach planszowych. OSDW Azymut zaprasza bibliotekarzy, księgarzy i nauczycieli na jesienny program bezpłatnych szkoleń, webinariów i prezentacji nowości wydawniczych.

Rejestracja trwa na stronie www.azymut.pl/webinaria. 

Wszystkie webinaria organizowane przez Azymut są bezpłatne – wystarczy się zarejestrować. Po spotkaniach szkoleniowych jego uczestnicy otrzymują prezentacje i certyfikaty w wersji cyfrowej. Część wydarzeń jest nagrywana i udostępniana na stronie azymut.pl.

Warsztaty przez całe wakacje w księgarni Z Bajki

ksiegarniazbajki.png

Poznańska Księgarnia Z Bajki zaprasza na warsztaty.

Lato to Czas, aby zrobić miejsce na naprawdę Ważne Rzeczy! Czasami, kiedy chcemy pójść Dokądś, po prostu czekamy, a wtedy Dokądś przychodzi do nas.

Niektórzy mówią, że nic nie da się zrobić, ale ja robię Nic każdego dnia.

Jeśli chcesz odkryć, że jesteś znacznie Odważniejszy, niż sądzisz, Silniejszy, niż ci się wydaje, Mądrzejszy niż przypuszczasz - przybądź do Domu z Bajki.

Przeżyj przygodę tego lata!

Nauczymy się dziwić temu, co tuż za progiem.

Używać wihajstrów do wszystkiego.

Przekonamy się, że lepiej mieć kilka Pytań, niż znać wszystkie Odpowiedzi.

Zajęcia poprowadzą Wybitni Edukatorzy: Joanna Wilczek - wcielenie Ani z Zielonego Wzgórza oraz Mai z Biura Detektywistycznego - potrafi gotować, tropić, dedukować, rozpoznawać zioła, gatunki drzew - dostrzega wszystko swoim okiem, a bywa, że wspiera się okiem mikroskopu lub lupą!

Mirosława Mazur - Mary Poppins - edukatorka sztuk wszelakich, potrafi szyć, cerować, kleić, łączyć szmatki i ludzi

Porządek dnia: 8.00 - 8.30 Poranne budzenie ciała - gimnastyka, tańce, głaski, śmiechy w ogrodzie 8.30 - 9.00 Pożywne śniadanie przy wspólnym stole - elegancja w jedzeniu i piciu. Służenie sobie przy stole. Rozmowy - poranny krąg - z czym przychodzimy, co mnie dziś porusza. 9.00 - 12.30 Akademia umiejętności - zajęcia tematyczne 12.30 - 13.30 Ciepły, pożywny obiad ugotowany na miejscu. 13.30 - 14.30 Swobodne zabawy w ogrodzie, lesie, na łące - relaks z książką 14.30 - Owocowy podwieczorek - do syta. Przez cały dzień woda z miętą i cytryną do picia.

Terminy zajęć: 7.08 - 11.08 Maja w akcji - warsztaty detektywistyczno-kulinarne

21.08 - 25.08 Mary Poppins

Warsztaty są płatne. Informacje i rejestracja: krystyna@ksiegarniazbajki.pl

Zakończyło się szkolenie dla księgarzy

IMG_20230720_114328-medium.jpg

Szkolenie odbyło się w dniach 19-20 lipca, w Warszawie, w Domu Literatury. Szkolenie było przeznaczone dla księgarzy i pracowników księgarń. Szkolenie obejmowało analizę sprzedaży, kreowanie marki własnej księgarni służącą lepszej promocji, skuteczne narzędzia komunikacji, oraz budowanie narracji, która pozwala na dotarcie do nowych klientów.

W szkoleniu wzięła udział grupa 15 księgarzy z całej Polski. Warsztaty prowadziły Maria Deskur i Katarzyna Konopka z Fundacji Powszechnego Czytania. Dziękujemy księgarzom za liczny udział w naszym szkoleniu. Mamy nadzieję, że będziemy mogli spotkać się jeszcze w przyszłości na kolejnych szkoleniach PIK, a wiedza wyniesiona z tegorocznych warsztatów pomoże prowadzić trudny księgarski biznes i scali środowisko księgarskie.

Szkolenie było finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.