Artykuły - Wiadomości Instytutu Książki

Certyfikat dla małych księgarni – przypominamy, że trwa nabór wniosków do programu!

Certyfikat_Maej_Ksiegarni_CMYK_red_6.jpg

Do 13 maja br. Instytut Książki czeka na wnioski od księgarzy prowadzących kameralne księgarnie – do tego dnia trwa nabór wniosków do programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

„Certyfikat dla małych księgarni” to program wspierający małe, niezależne księgarnie z całego kraju. Zadania realizowane są w trybie dwuletnim: także na ten okres przyznawane są dofinansowania.

Każdy wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie finansowe w kwocie do 40 000 zł (w podziale na dwa lata budżetowe).

Uwaga! Wkład własny w programie nie jest wymagany!

Każdy wniosek oceniany jest pod kątem formalnym, a także podlega ocenie organizacyjnej, strategicznej i merytorycznej.

Przypominamy, że oceny merytorycznej dokonuje zespół ekspertów. Ekspertki i eksperci oceniają wnioski w ramach trzech kategorii:

• Ocena rocznego planu działań proczytelnicznych, w tym ocena zadania w zakresie promocji polskiej kultury, literatury, języka, historii, nauki i dorobku różnych dziedzin i w efekcie wzmacniania narodowej wspólnoty (od 0 do 30 punktów);

• Ocena dotychczasowej działalności księgarni w zakresie promocji czytelnictwa i działalności księgarni na rzecz środowiska lokalnego (od 0 do 20 punktów);

• Ocena dotychczasowej działalności wnioskodawcy w kontekście pozyskiwania dofinansowań zewnętrznych i udziału w programach grantowych (od 0 do 10 punktów).

Certyfikat dla małych księgarni – uprawnieni wnioskodawcy

CMk3_1.jpg

Do 13 maja br. trwa nabór wniosków do programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

Przypominamy, jakie podmioty są uprawnionymi wnioskodawcami.

Uprawnionymi wnioskodawcami są prowadzący małe księgarnie:

a) przedsiębiorcy spełniający kryteria mikro- bądź małego przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 221 z późn. zm.);

b) organizacje pozarządowe w rozumieniu art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 571 z późn. zm.);

c) kościoły i związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne.

Małą księgarnią w rozumieniu regulaminu jest sklep stacjonarny zajmujący się sprzedażą detaliczną książek, w której co najmniej 45% przychodów pochodzi ze sprzedaży książek, działający poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi, którego oferta kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn. Liczba filii księgarni nie może być większa niż 2.

Z możliwości wnioskowania o wsparcie finansowe wyłączeni są beneficjenci z naboru przeprowadzonego w 2023 r. do edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” na lata 2023-2024.

Instytut Książki zaprasza księgarzy na spotkanie w formule Q&A

Certyfikat_Maej_Ksiegarni_CMYK_red_5.jpg

25 kwietnia od godz. 8 do godz. 10 specjalistki z Działu Analiz i Projektów Specjalnych Instytutu Książki – za pośrednictwem aplikacji Microsoft Teams – będą udzielać odpowiedzi na pytania nurtujące księgarzy zainteresowanych programem „Certyfikat dla małych księgarni”.

Spotkanie rozpocznie krótkie wprowadzenie, przybliżające najważniejsze zasady programu, po nim nastąpi część dyskusyjna.

Postaramy się rozwiać Państwa wątpliwości dotyczące zasad programu i składania wniosku o dofinansowanie.

Do spotkania można dołączyć w dogodnym, odpowiadającym Państwu momencie, od 8:00 do 10:00.

Link do spotkania prześlemy po przesłaniu zgłoszenia na adres: certyfikat2024@instytutksiazki.pl

„Certyfikat dla małych księgarni”: doświadczenia, wnioski, perspektywy – przypomnienie o wydarzeniu

CMk3.jpg

Już 24 kwietnia br. (środa) o godz. 8 Instytut Książki organizuje wirtualne wydarzenie skierowane do księgarzy.

W trakcie spotkania głos zabiorą prelegentki-beneficjentki poprzednich edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”. Będzie można wysłuchać wystąpień:

• Certyfikat – duża pomoc dla małej księgarni, Mariola Gumpert-Obst, właścicielka księgarni RHEMA z Łaska w woj. łódzkim

• Nowa rola księgarza - jak w pełni wykorzystać korzyści, jakie daje Certyfikat w codziennej pracy księgarni, Joanna Konopko-Kowalska, właścicielka warszawskiej Kluboksięgarni Mamy to!, laureatka tytułu Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023.

Prelegentki zaprezentują księgarzom zainteresowanym tym programem własną księgarską działalność. Trzeba podkreślić, że nie polega ona wyłącznie na sprzedaży książek. Obie właścicielki tworzą ze swoich księgarni małe centra kultury, przestrzenie wypełnione pasją do książek, miejsca dyskusji i twórczej wymiany myśli. Prelegentki zwrócą uwagę na możliwości, jakie daje udział w programie, podzielą się własnymi spostrzeżeniami, które mogą być inspiracją dla planujących złożenie wniosku o dotację.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu! Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

Spotkanie jest bezpłatne, obowiązują jednak na nie wcześniejsze zapisy: zainteresowane osoby prosimy o przesłanie zgłoszenia w formie wiadomości e-mail na adres: certyfikat2024@instytutksiazki.pl

„Certyfikat dla małych księgarni” – koszty kwalifikowane

cmk2_5.jpeg

W ramach programu (nabór wniosków trwa do 13 maja br.) prowadzący kameralne księgarnie mogą się o wsparcie finansowe przeznaczone na zadanie obejmujące następuje kategorie wydatków:

1) koszty promocji księgarni (np. koszty reklamy internetowej czy prasowej, stworzenie materiałów promocyjnych);

2) koszty konsultingu i doradztwa (np. koszty usług księgowych, koszty doradztwa prawnego, podatkowego, organizacyjnego);

3) koszty stałe utrzymania lokalu księgarni (np. koszty czynszu, mediów);

4) koszty realizacji planu proczytelniczego (np. koszty przygotowania spotkania autorskiego, warsztatów, prelekcji itp.);

5) zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni (np. zakup sprzętu komputerowego, drobnego wyposażenia księgarni).

Jeden wniosek może dotyczyć jednego lub więcej niż jednego lokalu księgarni.

O wsparcie finansowe mogą starać się podmioty określone w par. 6 ust. 1 regulaminu programu, prowadzące małe księgarnie, które rozumiane są jako sklepy stacjonarne zajmujące się sprzedażą detaliczną książek, w których co najmniej 45% przychodów pochodzi ze sprzedaży książek, działające poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi, których oferta kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn. Liczba filii księgarni nie może być większa niż 2. Z możliwości wnioskowania o wsparcie finansowe wyłączeni są beneficjenci przeprowadzonej w 2023 r. edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” (beneficjenci realizujący zadania w latach 2023-2024).

„Certyfikat dla małych księgarni” – wymagania obowiązkowe dla wnioskodawców

cmk2_4.jpeg

Do 13 maja br. trwa nabór wniosków do programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

Warunkiem udziału w naborze jest spełnianie przez wnioskodawcę sześciu kryteriów obowiązkowych (weryfikacja następuje według informacji zawartej we wniosku). Są nimi:

• Uzyskanie w księgarni objętej zadaniem w roku 2023 minimum 45% przychodów pochodzących ze sprzedaży książek.

• Dostępność w księgarni objętej zadaniem minimum 800 tytułów, w tym nie więcej niż 50% tytułów należących do wydawcy-właściciela księgarni.

• Prowadzenie działalności w formie małej księgarni (zgodnie z definicją w § 6 ust. 2 regulaminu) minimum od 1 stycznia 2023 r.

• Liczba księgarni w strukturze wynosi 3 lub mniej (w tym maksymalnie dwie filie).

• Dostępność w ofercie księgarni objętej zadaniem wydawnictw regionalnych (Wydawnictwo regionalne, lokalne to wydawnictwo specjalizujące się w publikacjach dotyczących konkretnego miasta, gminy, powiatu, województwa lub krainy geograficznej Polski. Publikacje te mogą obejmować książki, mapy czy publikacje periodyczne).

• Wnioskodawca jest zarejestrowany w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń (OBK)

Instytut Książki zaprasza na spotkanie online dla księgarzy

CMK_foto.jpeg

24 kwietnia br. (środa) Instytut Książki organizuje wirtualne wydarzenie „Certyfikat dla małych księgarni”: doświadczenia, wnioski, perspektywy.

W trakcie wydarzenia głos zabiorą prelegentki-beneficjentki poprzednich edycji programu:

  • Certyfikat – duża pomoc dla małej księgarni, Mariola Gumpert-Obst, właścicielka księgarni RHEMA z Łaska w woj. łódzkim

  • Nowa rola księgarza - jak w pełni wykorzystać korzyści, jakie daje Certyfikat w codziennej pracy księgarni, Joanna Konopko-Kowalska, właścicielka warszawskiej Kluboksięgarni Mamy to!, laureatka tytułu Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023.

Prelegentki przybliżą księgarzom zainteresowanym programem własną księgarską działalność, która znacząco wykracza poza sprzedaż książek. Zwrócą uwagę na potencjał drzemiący w aktywności promującej czytelnictwo, uwypuklą możliwości, jakie daje udział w programie, podzielą się własnymi spostrzeżeniami, wnioskami na przyszłość i doświadczeniami.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu! Spotkanie odbędzie się za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

Jednocześnie przypominamy, że trwają także zapisy na spotkania poświęcone przygotowaniu wniosku do naboru w ramach „Certyfikatu dla małych księgarni”. Odbędą się one za pośrednictwem platformy Teams w terminach:

• 16 kwietnia br. (wtorek), godz. 14:00

• 19 kwietnia br. (piątek), godz. 8:00

Wszystkie te spotkania są bezpłatne, obowiązują jednak na nie wcześniejsze zapisy: zainteresowane osoby prosimy o przesłanie zgłoszenia w formie wiadomości e-mail na adres: certyfikat2024@instytutksiazki.pl – w wiadomości prosimy o podanie interesującego Państwa terminu.

„Certyfikat dla małych księgarni” - szkolenia

cmk2_3.jpeg

Instytut Książki zaprasza na szkolenia online poświęcone zasadom konkursu oraz przybliżające instrukcję wypełniania wniosku.

Spotkania szkoleniowe są bezpłatne, wszystkie zainteresowane osoby prosimy o przesłanie zgłoszenia w formie wiadomości e-mail na adres: certyfikat2024@instytutksiazki.pl – w wiadomości proszę podać interesująca Państwa termin.

Szkolenia odbędą się za pośrednictwem platformy Teams w terminach:

• 16 kwietnia br. (wtorek), godz. 14:00

• 19 kwietnia br. (piątek), godz. 8:00

Szczegółowe informacje o naborze i programie znaleźć można na stronie Instytutu Książki TUTAJ

Wnioski przygotowuje się na pomocą generatora, dostępnego TUTAJ

„Certyfikat dla małych księgarni”, edycja na lata 2024-2025

cmk_12.jpg

„Certyfikat dla małych księgarni” to program wspierający małe, niezależne księgarnie z całego kraju. Zadania realizowane są w trybie dwuletnim: także na ten okres przyznawane są dofinansowania. Obecna edycja obejmuje lata 2024-2025.

Zadanie jest realizowane w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 30 listopada 2025 r.

Nabór wniosków już trwa – wnioski można składać do 13 maja 2024 r.

Strategicznymi celami programu są:

1) zahamowanie obserwowanego od wielu lat spadku liczby małych księgarni;

2) zwiększenie roli małych księgarni w realizacji działań promujących czytelnictwo;

3) wsparcie małych księgarni jako instytucji promujących kulturę wśród lokalnych społeczności;

4) zapewnienie małym księgarniom możliwości lepszej promocji oraz wsparcia ich bieżącej działalności;

5) promocja twórczości polskich autorów;

6) zapewnienie większej biblioróżnorodności (biblioróżnorodność jest rozumiana jako potrzeba dostępności do publikacji reprezentujących różnorodność: kulturową, idei, poglądów, punktów widzenia, także dostępność publikacji wydawców niszowych, specjalistycznych, publikacji trudnodostępnych, literatury niekomercyjnej i niskonakładowej itp.) oferty małych księgarni;

7) pomoc wydawcom i autorom specjalizującym się w tematyce regionalnej.

Budżet programu wynosi 4 000 000 zł, w tym środki przeznaczone na wsparcia finansowe w ramach programu w 2024 r.: 2 400 000 zł oraz w 2025 r.: 1 600 000 zł.

Każdy wnioskodawca może ubiegać się o wsparcie finansowe w kwocie do 40 000 zł (w podziale na dwa lata budżetowe). Wkład własny nie jest wymagany!

Szczegółowe informacje o naborze i programie znaleźć można na stronie Instytutu Książki

Wnioski przygotowuje się na pomocą generatora, dostępnego TUTAJ

Nowy nabór do programu „Certyfikat dla małych księgarni” – 4 mln zł do rozdania!

cmk2_2.jpeg

Instytut Książki ogłosił nabór do kolejnej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

To już czwarta edycja programu wspierającego małe, niezależne księgarnie. Księgarze mogą starać się o wsparcie finansowe w wysokości do 40 tys. zł, rozłożone na dwa lata budżetowe (2024-2025).

Program daje szansę sfinansowania w ramach otrzymanych środków wydatków na: 1) koszty promocji księgarni (np. koszty reklamy internetowej czy prasowej, stworzenie materiałów promocyjnych); 2) koszty konsultingu i doradztwa (np. koszty usług księgowych, koszty doradztwa prawnego, podatkowego, organizacyjnego); 3) koszty stałe utrzymania lokalu księgarni (np. koszty czynszu, mediów); 4) koszty realizacji planu proczytelniczego (np. koszty przygotowania spotkania autorskiego, warsztatów, prelekcji itp.); 5) zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni (np. zakup sprzętu komputerowego, drobnego wyposażenia księgarni). Z możliwości wnioskowania o wsparcie finansowe wyłączeni są beneficjenci przeprowadzonej w 2023 r. edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” (beneficjenci realizujący zadania w latach 2023-2024). Instytut Książki zaprasza również na szkolenia online poświęcone zasadom konkursu oraz przybliżające instrukcję wypełniania wniosku. Spotkania szkoleniowe są bezpłatne, wszystkie zainteresowane osoby prosimy o przesłanie zgłoszenia w formie wiadomości e-mail na adres: certyfikat2024@instytutksiazki.pl – w wiadomości proszę podać interesująca Państwa termin. Szkolenia odbędą się za pośrednictwem platformy Teams w terminach: 16 kwietnia br. (wtorek), godz. 14:00 19 kwietnia br. (piątek), godz. 8:00

Szczegółowe informacje o naborze i programie znaleźć można na stronie Instytutu Książki: https://instytutksiazki.pl/dotacje,3,programy-instytutu-ksiazki,2,certyfikat-dla-malych-ksiegarni-2024-2025,67.html

Wnioski przygotowuje się na pomocą generatora, dostępnego pod adresem: https://instytutksiazki.pl/certyfikat/strona/3