Artykuły - Aktualności

Coś więcej niż sklep z książkami – spotkanie z Tamarą McFarlane

Spotkanie_z_Tamara_McFArlane_-_grafika.jpg

Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Coś więcej niż sklep z książkami”.

Naszym gościem będzie Tamara McFarlane z Wielkiej Brytanii. Założona przez nią księgarnia Tales on Moon Lane została w tym roku uhonorowana nagrodami British Book Award w kategoriach „Najlepsza niezależna księgarnia w Londynie” oraz „Najlepsza księgarnia dziecięca”. Tamara przybliży nam brytyjski rynek książki, opowie o tym, jak udało się jej stworzyć kultową księgarnię dla dzieci i jakie ma sprawdzone sposoby na rozbudzanie w dzieciach prawdziwej pasji czytania.

Spotkanie odbędzie się w poniedziałek 27 listopada o godzinie 19.30 w Księgarni Dwie Siostry (al. 3 Maja 2, Warszawa).

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy: promocja@wydawnictwodwiesiostry.pl, tel. 792 877 175

Cykl „Coś więcej niż sklep z książkami” to projekt umożliwiający wymianę doświadczeń z zagranicznymi i polskimi specjalistami z branży księgarskiej i wydawniczej oraz zapoznanie się ze specyfiką zagranicznych rynków książki. Więcej o projekcie: http://bit.ly/cykl_spotkan_dla_ksiegarzy

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Książki najchętniej kupowanym prezentem

Z dwudziestej edycji międzynarodowego badania „Zakupy świąteczne 2017” przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że na prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi Polacy zamierzają wydać średnio 882 zł, czyli tylko o 2 proc. więcej, niż rzeczywiście wydano w 2016 roku. W poprzednich latach deklarowane kwoty wyniosły: 1121 zł (2016), 1282 zł (2015) oraz 1158 zł (2014).

W tym roku Polacy po raz pierwszy deklarują, że na prezenty przeznaczą więcej niż na jedzenie. Pierwsza kategoria pochłonie ok. 51 proc. bożonarodzeniowego budżetu (451 zł), a druga około 39 proc. (342 zł). Na spotkania towarzyskie planują natomiast wydać 89 zł.

Według raportu Deloitte na podium najchętniej kupowanych prezentów dla dorosłych w 2017 roku znalazły się kolejno: książki, kosmetyki i perfumy oraz słodycze. Na kolejnych miejscach znalazły się: pieniądze, gry komputerowe, biżuteria/zegarki, ubrania/buty, płyty CD, karty podarunkowe, suplementy diety.

Natomiast dla młodzieży w wieku 12-18 lat – słodycze, gry komputerowe i książki, a dla dzieci do 12. roku życia Polacy mają najchętniej kupować zabawki kreatywne i artystyczne, książki oraz klocki.

Natomiast najchętniej oczekiwane przez Polaków prezenty to: kosmetyki/perfumy, książki (skok z pozycji trzeciej w 2016 roku) oraz słodycze.

Dla porównania, wśród najczęściej spodziewanych prezentów w Wielkiej Brytanii i Portugalii pojawiły się technologie multimedialne i pakiety multiroom – Holandia. Jednak to książki są kategorią prezentową dominująca na badanych rynkach – wygrały bowiem na sześciu z dziesięciu badanych rynków (Belgia, Holandia, Niemcy, Włochy, Portugalia, Polska).

Badanie objęło także źródła zakupów prezentów. I tu pewne zaskoczenie, ponieważ według respondentów książki najchętniej kupimy… w „tradycyjnych sklepach lokalnych”. Internet dominował tylko w przypadku multimediów.

(www.rynek-ksiazki.pl)

Big Book Cafe zaprasza na Literacki Stand-up Magdaleny Parys

PLAKAT_GABLOTA_6_-_STANDUP.jpg

JUŻ W PIĄTEK – NIE TAKI NIEMIEC STRASZNY! Magdalena Parys wystąpi w Big Book Cafe w brawurowym stand-upie literackim o relacjach polsko-niemieckich.

SZKOPY, SZWABY I DZIADEK W WEHRMACHCIE
PIĄTEK, 24.11 w Big Book Cafe o godz 20.00

Autorka bestsellerowych powieści „Tunel“, „Magik“ i „Biała Rika“ będzie gościem specjalnej serii literackich stand-upów. Pisarka w swoich książkach - popularnych po obu stronach Odry - podnosi problemy przeszłości i pokazuje, jak historia kszałtuje relacje. Urodziła się w Gdańsku, od lat mieszka w Niemczech, często bywa w Polsce i świetnie zna paradoksy wzajemnych uprzedzeń. Podczas stand-upu w Big Book Cafe w piątek, 24 listopada będzie żartem obalać mity i odkrywać przed polską publicznością prawdziwą duszę niemiecką.

Literacka Scena Stand-up w Big Book Cafe to oryginalny cykl występów, w których twórcy komentują żywe, dotykające ich zjawiska współczesności i literaturę, ruszył w lipcu i potrwa trzy lata. Dotąd w serii wystąpili: Krzysztof Varga ironizujący o braku krytyki literackiej w Polsce, Justyna Kopińska pokazująca jak milczenie przyzwala na przemoc, Max Cegielski odsłaniający relacje Polaków ze światem islamu, a także Sylwia Chutnik i Grażyna Plebanek, które boksowały się z seksizmem.

Bilety w cenie 15 PLN są już dostępne w serwisie www.bilety24.pl i w Big Book Cafe. Zakup możliwy jest także na miejscu w dniu wydarzenia (płatność gotówką). Więcej szczegółów i pełny repertuar Big Book Cafe na stronie www.bigbookcafe.pl

Big Book Cafe, nowe centrum literackie działające przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie, zostało powołane przez Fundację „Kultura nie boli“. Działa dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Dzielnicy Mokotów.

Księgarka nominowana do nagrody IBBY

Polska Sekcja IBBY ogłosiła nominacje w Konkursie Książka Roku 2017. Nominację do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa otrzymała Małgorzata Narożna, współtwórczyni kluboksięgarni Fika w Szczecinie, w której na tysiące sposobów promuje świetną literaturę dla młodych czytelników, m.in. w ramach projektów: FIKa Czyta, FIKa filozofuje, FIKoplastykon, Klubu Świerszczyka. Organizuje spotkania z osobistościami ze świata literatury i kultury (Asa Lind, Aleksander Doba, Grzegorz Leszczyński), pokazuje dobrą książkę w środkach masowego przekazu. Jej działalność wykracza poza granice Szczecina. W ramach projektu „Książnica FIKa” wraz z Książnicą Pomorską promuje czytelnictwo w bibliotekach województwa zachodniopomorskiego. Jest wreszcie czytającą mamą, która doskonale rozumie problemy bibliotek szkolnych i pomaga je rozwiązywać.

Pozostałe nominowane panie: Iwona Haberny, założycielka Agencji Promocyjnej OKO w Krakowie, organizatorka m.in. Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festival” – jedynego w Polsce festiwalu literackiego odbywającego się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci, Alina Bąk, związana z Domem Słów w Lublinie, organizuje m.in. „Podwórko wyobraźni”, podczas którego prezentowane są dawne książki dla dzieci oraz Magda Kłos-Podsiadło, wydawczyni, założycielka Wydawnictwa Wytwórnia. Promotorka grafików i ilustratorów polskich, których wydane w Wytwórni książki zdobywają największe krajowe i międzynarodowe nagrody. Podąża konsekwentnie swoją ścieżką – najlepszej jakości.

Lista książek nomiowanych dostępna jest na stronie http://www.ibby.pl/?p=4575

Wyniki konkursu ogłosimy 12 grudnia podczas uroczystej gali w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie.

Księgarnia Marzeń z Danutą Stenką

stenka.jpg

Przez półtora miesiąca włocławianie czytali wspólnie „Saszeńkę” Simona Montefiorego. Po inauguracji projektu, która odbyła się we Włocławku 2 października, Księgarnia Marzeń Legalnej Kultury dotarła do tego miasta ponownie 13 listopada.

Podczas dwugodzinnego spotkania w Księgarni Gdańscy czytelnicy wysłuchali interpretacji fragmentów powieści w wykonaniu Danuty Stenki. Podczas wydarzenia podsumowującego włocławską edycję projektu odbyła się dyskusja o lekturze oraz rozmowa z aktorką. Do świata literackiego przedstawionego w książce czytelnicy przenieśli się także podczas koncertu Piotra Giersa, akordeonisty z Włocławka, który zagrał trzy utwory nawiązujące do epoki historycznej przedstawionej w powieści Montefiorego.

Korzystanie z materiałów ilustracyjnych w działalności księgarskiej - bezpłatny webinar

Biblioteka Analiz zaprasza do obejrzenia pierwszego webinaru z cyklu „Księgarnie nowoczesne i efektywne” – „Wykorzystanie materiałów ilustracyjnych w działalności księgarskiej”. Wykład mec. Joanny Hetman-Krajewskiej z Kancelarii Patrimonium. https://youtu.be/1nmkQAZHgos

Dostęp do materiału jest bezpłatny.

Można również przesyłać pytania dotyczące wykładu do mec. Joanny Hetman-Krajewskiej na adres biuro@ksiegarze2017.pl.

Kolejny materiał szkoleniowy już wkrótce.

Webinaria zrealizowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Pasje z jarosławskiego Kuferka

Pasje.jpg

14 listopada w księgarni Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu, w "Jarosławskim Kuferku Artystycznym", odbędzie się spotkanie autorskie z Anną Martą Bryszewską.

Serdecznie zapraszam na ten "plotkarski" wieczór okraszony poezją pani Anny.

Z poważaniem Henryk Paszek Miejski Ośrodek Kultury w Jarosławiu

Spotkanie dla księgarzy z Marią Deskur

Spotkanie_MD_grafika.jpg

Wydawnictwo Dwie Siostry zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu „Coś więcej niż sklep z książkami”. Gościem gościem będzie Maria Deskur, Dyrektor Wydawnicza Pionu Książki w Wydawnictwie Egmont, współtwórczyni wydawnictwa Muchomor.

Tematem przewodnim spotkania będzie analiza sytuacji na rynku książki dla dzieci w Polsce i na świecie. Razem z Marią Deskur przyjrzymy się bardzo ciekawym wynikom najnowszych angielskich badań dotyczących preferencji młodych czytelników i zastanowimy się nad tym, czy naprawdę czytelnictwo jest takie ważne.

Spotkanie odbędzie się w środę 15 listopada o godzinie 19.30 w Księgarni Dwie Siostry przy ul. 3 Maja 2 w Warszawie.

Prosimy o potwierdzenie przybycia do 10 listopada: promocja@wydawnictwodwiesiostry.pl, tel. 792 877 175

Cykl „Coś więcej niż sklep z książkami” to projekt umożliwiający wymianę doświadczeń z zagranicznymi i polskimi specjalistami z branży księgarskiej i wydawniczej oraz zapoznanie się ze specyfiką zagranicznego rynku książki. Więcej o projekcie: http://bit.ly/cykl_spotkan_dla_ksiegarzy

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”.

Księgarnie roku - plebiscyt

W Krakowie trwa pierwsza edycja plebiscytu na księgarnie roku – pionierskiego projektu realizowanego przez Krakowskie Biuro Festiwalowe w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Grono ekspertów złożone z dziennikarzy, krytyków i menedżerów literackich wybrało 31 miejsc, z których czytelnicy dokonają wyboru pięciu księgarń z tytułem Księgarskiego Znaku Jakości.

Głosowanie trwa do 6 grudnia – stacjonarnie w księgarniach oraz na stronie Ksiegarnie.miastoliteratury.pl. Ogłoszenie wyników odbędzie się 13 grudnia, w Dzień Księgarza.

Grono ekspertów w składzie: Katarzyna Fortuna (Radio Kraków), Anna Karczewska (inicjatywa Książki Kupuję Kameralnie), Michał Olszewski („Gazeta Wyborcza” Kraków), Olga Szmidt (pisarka non-fiction i krytyczka literacka), Łukasz Wojtusik (Radio TOK FM) oraz Krzysztof Żwirski (Dział literacki Krakowskiego Biura Festiwalowego) dokonało wyboru 31 miejsc, z których czytelnicy wybiorą w głosowaniu stacjonarnym i internetowym pięć księgarń roku Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Jury zdecydowało się postawić na antykwariaty i księgarnie niezależne (niezrzeszone w ramach sieci), miejsca definiujące się jako księgarnie lub kawiarnio-księgarnie, z pominięciem księgarni muzealnych, oraz księgarni wydawnictw prowadzących sprzedaż książek wyłącznie jednej oficyny. (pw)

Dwa lata Ogólnopolskiej Bazy Księgarń

W dwutygodniku "Biblioteka Analiz" nr 17/17 ukazał się artykuł pt. "Obraz polskich księgarń" podsumowujący dotychczasową działalność Ogólnopolskiej Bazy Księgarń.

"Niebawem upłyną dwa lata od uruchomienia Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, stworzonej przez Instytut Książki wraz z Polską Izbą Książki w ramach programu Księgarnie są ważne. Warto podkreślić, że OBK to całkowicie bezpłatna, ogólnodostępna baza, zawierająca informacje o polskich księgarniach stacjonarnych. Celem inicjatorów projektów było utworzenie stale aktualizowanej bazy danych dotyczących funkcjonowania księgarń w Polsce.

Podstawowe pytania, na jakie OBK miała dać odpowiedzi, to ile jest księgarń w Polsce, jaka jest struktura i wartość tego rynku oraz jakie w tym względzie zachodzą zmiany. Dane pochodzą bezpośrednio od właścicieli księgarń, zarówno indywidualnych, jak i podmiotów funkcjonujących w ramach sieci działających na rodzimym rynku. Jakość i użyteczność danych zależy zatem od podmiotów zarejestrowanych w bazie. Jednocześnie jest to najważniejsza kwestia decydująca o wartości statystycznej i merytorycznej informacji zawartych w OBK, w największym stopniu decydująca o jej funkcjonalności.

Wiedza o istnieniu bazy jest powszechna w środowisku. Baza spełnia bowiem jednocześnie istotną rolę w komunikacji z księgarzami. Zarówno liczba odwiedzin OBK, jak i reakcje na cotygodniowe posty i tematyczne mailingi potwierdzają ten fakt. Jedyna bolączką OBK pozostaje stosunkowo mała liczba podmiotów, które decydują się podać – na potrzeby bazy – informacje na temat asortymentu, przybliżonych przychodów realizowanych ze sprzedaży oferty książkowej, dodatkowych aktywności itp. Brak powyższych danych w znaczący sposób wpływa na wartość – przede wszystkim porównawczą – statystyk dotyczących polskich księgarń i rozwoju tego rynku".

Cały artykuł dostępny jest poniżej (skan).