Artykuły - Aktualności

Raport - Księgarze w w roli liderów promocji czytania

Prezentujemy raport opracowany przez PIK i Fundację Powszechnego Czytania pt. "Księgarze w w roli liderów promocji czytania"

Księgarze uhonorowani odznaką Honoris Gratia

Antykwariat Kamiński, działający nieprzerwanie od 1934 r., i Księgarnia Muzyczna Kurant, będąca też kawiarnią, galerią i miejscem kameralnych koncertów, otrzymały odznakę Honoris Gratia. Wyróżnienie przyznaje się za zasługi dla Krakowa.

Odznakę odebrali właścicielka Księgarni Muzycznej Kurant Maria Mirota-Cofur, wieloletnia szefowa Antykwariatu Kamiński Krystyna Kamińska-Samek i jego obecny gospodarz Grzegorz Małachowski.

Odznaki Honoris Gratia przyznawane są od 2005 r. przez prezydenta miasta osobom i instytucjom zasłużonym dla Krakowa i mieszkańców. Odznakę ze wstęgą w biało-błękitnych barwach Krakowa zaprojektował prof. Jerzy Nowakowski.

Dzień Księgarza

13 grudnia obchodzimy Dzień Księgarza.

Z tej okazji wszystkim Księgarkom i Księgarzom z okazji Ich święta życzymy wszelkiej pomyślności, satysfakcji z wykonywanej pracy, wielu okazji do rozmów o literaturze, mnóstwa lojalnych klientów oraz rychłej poprawy sytuacji na rynku książki i solidarności w branży!

Spotkania księgarskie nazywane popularnie „Dwanaście / Trzynaście” organizowane 13 grudnia (lub w pobliżu) wywodzą nazwę swą od dodatkowego rabatu, którego udzielali wydawcy księgarzom nabywającym 12 egzemplarzy tytułu – rabatu otrzymywanego w formie trzynastego, darmowego egzemplarza.  Rabat ten stosowany był zwyczajowo w okresie międzywojennym w XX wieku – zazwyczaj w czasie zwiększonych przedświątecznych, „gwiazdkowych” zakupów.

W okolicy 13 grudnia właściciele większych firm księgarskich zapraszali pracowników do restauracji, gdzie  podczas wesołego spotkania towarzyskiego nierzadko otrzymywali oni premie. Stąd wziął się zwyczaj obchodzenia nieformalnego „święta  księgarskiego” 13 grudnia.

Ulubione Księgarnie Warszawy 2023 wybrane

Wrzenie_UKW.jpg

10 grudnia poznaliśmy laureatów konkursu Ulubione Księgarnie Warszawy 2023:

kategoria kluboksięgarnia: Wrzenie Świata ul. Gałczyńskiego 7

księgarnia ogólnoasortymentowa Główna Księgarnia Naukowa im. B. Prusa Krakowskie Przedmieście 7

księgarnia specjalistyczna Księgarnia Dwie Siostry al. 3 Maja 2

antykwariat: Antykwariat Zakładka ul. Inżynierska 1

nagroda specjalna Księgarnia Mamy to! ul. 1 Praskiego Pułku 13a

Laureaci otrzymali po 15 tys. zł.

Fundatorem i organizatorem Nagrody jest miasto stołeczne Warszawa. Partnerzy konkursu to: Polska Izba Książki, Biblioteka Analiz oraz Stowarzyszenie Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie.

Finał konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023”

UKW_2023_4.png

W niedzielę dowiemy się, które księgarnie zdobędą tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023”.

Laureatów w czterech kategoriach: kluboksięgarnia, księgarnia ogólnoasortymentowa, księgarnia specjalistyczna i antykwariat wyłonili mieszkańcy Warszawy. Nagrodę specjalną przyzna także jury.

Każda ze zwycięskich placówek otrzyma po 15 tys. zł.

Organizatorem konkursu i fundatorem nagrody „Ulubiona Księgarnia Warszawy” jest miasto stołeczne Warszawa.

Partnerzy: Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich i Biblioteka Analiz.

Wielki Test o czytaniu

wielkitestoczytaniu.png

6 grudnia o godz. 21 w TVP 1 odbędzie się Wielki Test o czytaniu - nie tylko od święta, organizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Jak wskazano, wybór tej daty nie jest przypadkowy, ponieważ książki stanowią jedne z najczęstszych prezentów w okresie świątecznym. Podczas programu będzie można dowiedzieć się, na podstawie jakich książek powstają hity kinowe oraz jakie atrakcje kryją się w bibliotekach XXI wieku.

Udział w teście wezmą znani artyści, dziennikarze i sportowcy. Program poprowadzą Sylwia Dekiert i Maciej Kurzajewski.

Między rundami pytań w programie znajdą się również opowieści m.in. o największych księgozbiorach, wyjątkowych dziełach literatury i ich kolekcjonerach. Dowiemy się także, jak czytanie wpływa na mózg człowieka i cały jego organizm.

Widzowie również będą mogli sprawdzić swoją wiedzę, rozwiązując test na stronie internetowej wielkitest.tvp.pl oraz przy użyciu specjalnej aplikacji „Wielki Test TVP”.

Obchody Dnia Księgarza w Gdańsku

13 grudnia odbędzie się premiera bezpłatnego wydawnictwa o gdańskich księgarniach kameralnych, które będzie prezentować osiem księgarń i antykwariatów oraz historie ludzi, którzy je prowadzą. Biuletyn będzie rozdawany bezpłatnie.

Tego dnia na czytelników będą też czekać darmowe gadżety: torby na książki, wlepki i zakładki.

Promocji księgarń ma służyć także wspólny profil na Facebooku (Gdańskie Księgarnie Kameralne) oraz Instagramie.

W akcji weźmie udział osiem gdańskich miejsc z książkami: Firmin Księgarnia na Lawendowej (ul. Lawendowa 2/3) Gdańska Księgarnia Naukowa (ul. Łagiewniki 56) Książka i Wino. Księgarnia Kameralna (Stary Rynek Oliwski 19) Księgarnia Marpress (Targ Rybny 10b) NURTY – księgarnia IKM (Targ Rakowy 11) Antykwariat Rejs (ul. Kowalska 7) Szafa Gdańska (ul. Garbary 14/1) Tajne Komplety Gdańsk (ul. Długa 35).

Projekt został dofinansowany ze środków miasta Gdańska, realizuje go Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza.

Justyna Bednarek w Bajce!

Bednarek.png

29 listopada o godz. 16.30 Księgarnia „z Bajki” gościć będzie Justynę Bednarek.

Z wykształcenia romanistka, z umiłowania pisarka. Mama dwóch synów i jednej córki.

Mieszka w Warszawie w małym domku wraz z trzema psami, kotami, dwiema kurami i dwoma kaczorami biegusami. Czy cała ta menażeria przyjedzie z nią?

Nie wiadomo... Chętnie opowie o tym, jak pewnego dnia na chodniku znalazła skarpetkę. Wtedy wszystko się zaczęło!

Napisała już ponad 50 książek i ciągle piszę nowe! Opowie o swoich wydanych już książkach i o tych, które ciągle nosi w sercu.

Wstęp: zakup książki

Bezpłatne prelekcje dla beneficjentów „Certyfikatu dla małych księgarni”

certyfikat_red_2.jpg

Instytut Książki zaprasza beneficjentów „Certyfikatu dla małych księgarni” na prelekcje poświęcone Ogólnopolskiej Bazie Księgarń (OBK) i mediom społecznościowym.

Prelegentami będą:

Ewa Tenderedna-Ożóg, prezeska Biblioteki Analiz, dziennikarka, analityczka rynku książki, wydawczyni; Członkini Rady Polskiej Izby Książki, Wiceprezeska Stowarzyszenia Księgarzy Polskich

Bartek Drela, psycholog społeczny, grafik; Członek zespołu administracyjnego Ogólnopolskiej Bazy Księgarń; Koordynator projektów w Biurze Polskiej Izby Książki

Wszystkie spotkania są bezpłatne i odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: e.gasior@instytutksiazki.pl. W wiadomościach prosimy o podanie interesującej Państwa daty szkolenia lub dat szkoleń.

Liczba miejsc na prelekcje jest ograniczona, o udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Kurs podstawowy 27.11, godz. 8:00

  1. Wprowadzenie dla początkujących

    Zakładanie i prowadzenie konta OBK TikTok, Instagram oraz Facebook – jak założyć konto i stać się użytkownikiem serwisów społecznościowych

  2. Księgarze aktywni w Internecie

    Zalety posiadania konta w OBK Media społecznościowe a biznes księgarski – korzyści z obecności w internecie Co to jest i po co służy marketing internetowy?

Kurs średniozaawansowany 28.11, godz. 8:00

  1. Użytkowanie kont w serwisach internetowych

    Profil OBK: uzupełnianie i zmiana danych, zarządzanie kontem Publikuję materiały, więc jestem – jak być aktywnym w serwisach społecznościowych na przykładach TikToka, Instagrama i Facebooka

  2. Obecność w mediach społecznościowych a skuteczność rynkowa

    Proste dane na temat tego, jak obecność w mediach społecznościowych podbija sprzedaż i promuje księgarnię Krótka historia OBK i zalety gromadzenia i przetwarzania danych z rynku księgarskiego

Wojciech Charchalis w księgarni Arsenał

Arsenal_spotkania.jpg

Poznańska księgarnia Arsenał zaprasza do udziału w cyklu spotkań z tłumaczami książek.

Pierwsze z nich już w czwartek 23 listopada o godz. 18 we współpracy z Wydawnictwem Lokator.

Gościć będzie Wojciech Charchalis, z którym porozmawia Wojciech Sawala.

Księgarnia Arsenał, Stary Rynek 58, Poznań