Artykuły - Aktualności

Co nowego w Księgarniach Świat Książki?

DSC_0862.jpg Nie ma już miesiąca, aby w Polsce nie przybyło kilku kolejnych Księgarń Świat Książki. Aktualnie sieć liczy 91 sklepów. Gdzie zatem znajdują się najnowsze lokalizacje? W drugiej połowie sierpnia otwarte zostały księgarnie w Galerii Wileńskiej w Warszawie oraz w Galerii Askana w Gorzowie Wielkopolskim. A w zeszłym tygodniu sieć powiększyła się aż o cztery nowe lokalizacje: CH Agora Bytom w Bytomiu (największa księgarnia w sieci), w Galerii Amber w Kaliszu, w Galerii Neptun w Starogardzie Gdańskim, a także w Galerii Północnej w Warszawie.

W ciągu najbliższego miesiąca planowane są kolejne otwarcia: w Galerii Olimpia w Bełchatowie, w Galerii Bolesławiec City Center w Bolesławcu, w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy, w Galerii Jurajskiej w Częstochowie (dwie księgarnie), w Galerii Vivo w Krośnie, w Wałczu (księgarnia wolnostojąca przy ul. Kilińszczaków), w Galerii Mokotów w Warszawie, a także w Pasażu Grunwaldzkim we Wrocławiu. Niedawno w wybranych Księgarniach Świat Książki rozpoczęto wdrażanie konceptu „KIDS”. Do tej pory został on wprowadzony w dwóch księgarniach – w Galerii Wileńskiej w Warszawie i w CH Agora Bytom w Bytomiu. Koncept dziecięcy zakłada wydzielenie części księgarni lub stworzenie oddzielnego lokalu na ekspozycję oferty przeznaczonej tylko dla najmłodszych czytelników (nie tylko książki, ale również gry, zabawki, artykuły tekstylne i papiernicze).

Wystrój Księgarń Świat Książki „KIDS” został przygotowany z myślą o dzieciach i przystosowany do ich potrzeb. Znajdują się tam niższe meble, specjalnie przygotowane grafiki dla dzieci oraz wydzielone kąciki do rysowania i zabawy.

Kolejne księgarnie Bookszpana

Oficjalne otwarcia nowych księgarń pod szyldem Bookszpan w Tychach i Świdnicy zostały zaplanowane na drugą połowę września.

„Czytelnicy powstających księgarń w samych sercach Świdnicy oraz Tychów, będą mogli liczyć na duży wybór wśród książkowych tytułów. Na otwarciach nie zabraknie szpanerskich promocji!” – czytamy na stronie bookszpan.eu

Adresy nowych lokalizacji: Bookszpan Tychy, ul. Bocheńskiego 10, 43-100 Tychy oraz Bookszpan Świdnica, ul. Rynek 33, 58-100 Świdnica.

Pasje z jarosławskiego Kuferka

Krzysztof_Kubaszek.jpg Po wakacyjnej przerwie, księgarnia Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu - "Jarosławski Kuferek Artystyczny" wznawia spotkania autorskie z cyklu "Pasje z jarosławskiego Kuferka". We wrześniu gościem honorowym będzie poeta Krzysztof Kubaszek.

Zapraszamy do księgarni "Kuferek" 19 września b.r. - godz. 18.00 - Jarosław; Rynek 6.

Henryk Paszek z zespołem Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu

Zapraszamy na kolejny webinar PIK z cyklu "Księgarnia Przyszłości"

Szanowni Państwo,

zapraszamy na kolejny webinar, już w najbliższy poniedziałek, o godzinie 9.15.

Temat szkolenia: Projektowanie i zagospodarowanie powierzchni księgarni. Podział księgarni na strefy. Asortyment i zapasy towarowe w księgarni. Relacje księgarnia–dostawca/wydawca/hurtownik.

Wykładowca: Jerzy Okuniewski

Dostęp do internetowego szkolenia przez stronę PIK: Fora i Webinaria PIK http://www.pik.org.pl/pages/79/forum-pik

Informacje na temat webinarów (daty i tematyka szkoleń) dostępne są na stronie Polskiej Izby Książki i w zakładce Projekty - Fora i Webinaria PIK http://www.pik.org.pl/pages/79/forum-pik

Tam również dostępne są techniczne instrukcje dla uczestników transmisji.

Kurs dofinansowany przez Instytut Książki w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla Książki”.

Czytelnicy czekają na księgarskie rewolucje

W "Dzienniku Gazecie Prawnej" (wydanie z 5 września 2017 r.) dziennikarka Sylwia Czubkowska w artykule na temat aktualnej sytuacji księgarń powołuje się na dane z Ogólnopolskiej Bazy Księgarń: "Z danych zebranych przez Ogólnopolską Bazę Księgarń wynika, że na 1836 funkcjonujących w całym kraju księgarń aż 556 działa w 16 miastach wojewódzkich". A tekście czytamy również: "W 2016 r. z oficjalnych urzędowych rejestrów zniknęło ponad 500 księgarń, a ich liczba spadła do 4,4 tys. – podała firma Bisnode Polska. Jej eksperci szacowali jednak, że tak naprawdę działa ich jednak ok. 2,7 tys., a reszta to firmy uśpione, z zawieszoną działalnością. Z bardziej reprezentatywnych danych Ogólnopolskiej Bazy Księgarń, która jako pierwsza od roku bada rzeczywisty stan rynku księgarskiego, wyłania się obraz znacznie smutniejszy, choć prawdziwszy. Bo księgarnie uwzględnione w tej bazie to wyłącznie punkty, w których przeważają książki, a nie np. sklepy papiernicze z podręcznikami, sprzedawanymi tylko okolicznościowo".

Cały artykuł (dostęp płatny) dostępny jest tutaj: http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1068732,ksiegarnie-w-polsce-ksiazki-czytelnictwo.html

Akcja - Wypełnij całą ankietę

Czy wiesz, że w Polsce na 1838 księgarń

 • 777 zlokalizowanych jest w miastach powiatowych
 • 556 w miastach wojewódzkich
 • 284 w miastach innego typu
 • 12 w gminach wiejskich lub samych wsiach
 • a 207 księgarń działa w Warszawie?

 • 60% to niezależne księgarnie,

 • 23% należy do dużych sieci a
 • 17% do małych i średnich sieci księgarskich?

 • 43% księgarń posiada status prawny „osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą”,

 • 20% - to Spółki Akcyjne a
 • 16% - to Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

 • 70% księgarń posiada własne strony internetowe?

 • najwięcej księgarń, przypadających na liczbę mieszkańców mają województwa mazowieckie, podlaskie i pomorskie, a województwa świętokrzyskie, lubelskie i opolskie – najmniej?

Takie i inne informacje o segmencie, w którym prowadzisz swój biznes, znajdziesz w statystykach, które umieszczamy w Ogólnopolskiej Bazie Księgarń (http://obk.pik.org.pl/news/report). W przypadku zainteresowania i współdziałania z Państwa strony możemy statystyki rozbudować i opatrzyć komentarzami. Im więcej księgarzy zarejestruje się w OBK i wypełni kompleksowo ankietę, tym lepsze dane o księgarniach w Polsce będziemy mogli dostarczyć. To ważne zarówno dla właściwego prowadzenia biznesu księgarskiego przez każdego z Państwa, jak i dla ogólnej analizy procesów zachodzących w branży wydawniczo-księgarskiej.

Prosimy o wypełnienie wszystkich rubryk w ankiecie OBK oraz zachęcanie innych księgarzy do rejestrowania się w bazie, jeśli jeszcze tego nie uczynili.

Księgarnia Zamkowa dba o psy

„Witamy psy. Drogi kliencie, ze względu na upały nie zostawiaj swojego pupila w samochodzie, na parkingu, tylko przyjdź do nas razem z nim” – plakat o takiej treści zawisł na witrynie Księgarni Zamkowa w Szczecinie przy pl. Hołdu Pruskiego.

„Zwróciliśmy na to uwagę jakieś dwa lata temu” – tłumaczy „Kurierowi Szczecińskiemu” Marek Ryży, kierownik księgarni. „Jedna z naszych stałych klientek ma psiaka ze schroniska. Przyszła do nas na zakupy i zostawiła go pod drzwiami. Pies źle to znosił. Zaproponowałem, żeby zabrała go do środka. Mamy sporą przestrzeń i nikt tu sobie nie przeszkadza”. Dziś z tej możliwości korzysta wiele osób.

„Skoro uznajemy, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, trzeba dać temu wyraz” – dodaje kierownik księgarni.

Akademia Dobrego Księgarza

Akademia Dobrego Księgarza - 8 i 9 września 2017 roku we Wrocławiu - to wspólna inicjatywa Fundacji Kukatko i Good Books, w ramach której odbędzie się debata o stanie współczesnej działalności księgarskiej. "Chcemy porozmawiać o ewolucji księgarń w kierunku autorskich centrów kulturalnych, oferujących poza książkami cały szereg działań kulturo- i opiniotwórczych oraz zastanowić się nad zestawem kompetencji niezbędnych współczesnemu księgarzowi do prowadzenia swojej działalności. Duży nacisk położymy na kwestię wykorzystywania nowych, innowacyjnych metod i technologii w pracy z klientem księgarni" - piszą organizatorzy. W ramach Akademii będzie okazja do dyskusji o dobrych praktykach i wymiany doświadczeń z księgarzami z krajów Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji i Węgier.

Wszystkie wydarzenia będą mieć miejsce w Barbarze przy ul. Świdnickiej 8c. Szczegółowe informacje: www.kukatko.pl. Udział w Akademii jest bezpłatny.

Literacki Piknik nad Wisłą

W dniach 16-17 września na Bulwarach Wiślanych w Warszawie (Bulwar Bohdana Grzymały-Siedleckiego między mostami Śląsko-Dąbrowskim a Świętokrzyskim) odbędzie się „Literacki Piknik nad Wisłą”. Organizatorem wydarzenia jest spółka Murator Expo, organizator wykonawczy Warszawskich Targów Książki, Śląskich Targów Książki w Katowicach oraz plenerów literackich w Szczecinie i Gdyni.

"Literacki Piknik nad Wisłą będzie świetną okazją dla warszawiaków do obcowania z książką w najatrakcyjniejszej rekreacyjnej przestrzeni miasta. Bulwary Wiślane bardzo szybko zyskują miano serca stolicy. Plenerowe wydarzenie literackie o otwartym charakterze to dla mieszkańców Warszawy i turystów okazja do spotkań z popularnymi i cenionymi autorami, zapoznania się z ofertą wydawnictw i zakupu książek w atrakcyjnych cenach w wyjątkowej scenerii" - czytamy w ofercie skierowanej do wystawców.

"Stawiamy na bliską współpracę z Miastem Warszawą. Liczymy, że na Pikniku można będzie znaleźć kolekcję wydawnictw poświęconych historii miasta i jego współczesności, a także kulturze i sztuce, wydawanych przez miejskie instytucje kultury jak: Dom Spotkań z Historią, Muzeum Postania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy. Ponadto, mamy nadzieję, że stołeczne Biuro Turystyczne zachęcać będzie gości Pikniku do zapoznania się z atrakcjami Warszawy i do zwiedzania stolicy.

Gośćmi Literackiego Pikniku nad Wisłą będą znani i lubiani autorzy, którzy zaprezentują się podczas spotkań w nadwiślańskim amfiteatrze.

Akcenty warszawskie stanowić mają ważną oś wydarzenia, mamy nadzieję gościć laureatów Warszawskiej Nagrody Literackiej w kategorii Warszawski Twórca: Hannę Krall, Eustachego Rylskiego i Józefa Hena. Prezentacji oferty wydawniczej i spotkaniom autorskim towarzyszyć będą akcenty muzyczne. Do współpracy zaprosimy dzielnicowe domy kultury w ramach Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej".

Kiermasz Książki pod znakiem Stanisława Lema

9 i 10 września na Placu Św. Marii Magdaleny odbędzie się Krakowski Kiermasz Książki. Motywem przewodnim najbliższej edycji tego cyklicznego święta książki pod gołym niebem będą przypadające na pokiermaszowy wtorek urodziny Stanisława Lema.

Swoją ofertę już tradycyjnie zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu, odbędą się także plenerowe widowiska, spacery i wydarzenia literackie inspirowane dziełem najchętniej tłumaczonego polskiego pisarza wszech czasów.

Księgarnia hobbistyczna Fankomiks, Antykwariaty Hulaj Pole, Suszek, Abecadło, Szafa Pełna Książek i 451 stopni, księgarnia amerykańska American Bookstore, Świat w Tunelu oraz bukiniści, jakich spotkać można co tydzień pod Halą Targową – oferta przygotowana na ostatni w tym roku kiermasz zadowoli każdego szanującego się bibliofila.

Krakowski Kiermasz Książki to cykliczna, plenerowa akcja, którą Kraków – pierwsze i jedyne w Polsce Miasto Literatury UNESCO promuje ideę drugiego obiegu książki i przypomina, że dobra literatura nie zna daty ważności. W urokliwej przestrzeni Placu Św. Marii Magdaleny będzie można nie tylko buszować między książkami, ale przysiąść na leżaku i zatopić się w lekturze przy pysznej kawie z Bike Café.

Podczas kiermaszu natknąć się będzie można również na rower Fantastycznej Lotnej Czytelni Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, w którym dostępne będą książki do całkowicie bezpłatnego i bezterminowego wypożyczenia.

Krakowski Kiermasz Książki

Plac św. Marii Magdaleny (przecznica między ul. Grodzką i Kanoniczą) 9-10.09.2017 11:00-18:00