Artykuły - Wiadomości Instytutu Książki

Księgarnie z Certyfikatem na Pomorzu

Certyfikat_Maej_Ksiegarni_CMYK_red_4.jpg

W województwie pomorskim działa aż 6 księgarni wspartych finansowo w ramach aktualnej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”. Wszystkie dofinansowania wyniosły równe 40 tysięcy złotych, w podziale na lata: 24 tys. zł na rok 2023 i 16 tys. zł na rok 2024.

Księgarnie z Certyfikatem znaleźć głównie w Trójmieście: • Księgarnia Wydawnictwa Marpress sp. z o. o. z Gdańska • Cafe Księgarnia Vademecum z Gdyni • Księgarnia Smak Słowa z Sopotu • Księgarnia Kaszubsko-Pomorska CZEC z Gdyni, prowadzona przez Art-Baranek Małgorzata Bądkowska • Księgarnia ALFABET ze Starogardu Gdańskiego • Księgarnia Kaszubska Książka (Fundacja Wydawnictwo Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego) z Gdańska

W ramach otrzymanych środków księgarze mogą sfinansować m.in. koszty stałe utrzymania lokalu księgarni (np. koszty czynszu, mediów), promocji księgarni (np. założenie strony internetowej, wykupienie reklamy w mediach, produkcja gadżetów promocyjnych) czy zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni (np. zakup sprzętu komputerowego, drobnego wyposażenia).

Certyfikat to nie tylko pieniądze, ale przede wszystkim znak jakości i określonych standardów księgarni, która chce oferować klientom dostęp do wydarzeń kulturalnych i propaguje czytelnictwo. Beneficjent nie tylko może przeznaczyć pozyskane środki na organizację wydarzenia promującego czytelnictwo, ale jest i zobowiązany do prowadzenia takich działań.

Księgarnia z Sokółki jedyną beneficjentką na Podlasiu

CMK_naklejka_do_newsa.png

W ramach programu „Certyfikat dla małych księgarni” (edycja na lata 2023-2024) dofinansowanie trafiło do jednej księgarni z Podlasia. Jest to księgarnia „A KUKU" Marzanny Adamowicz z Sokółki. Co warte podkreślenia, p. Adamowicz była także beneficjentką edycji pilotażowej z roku 2021.

A tak o swojej księgarni, wspartej w tej edycji programu kwotą 40 tys. zł, pisała właścicielka:

Księgarnia A KUKU przez cały okres swojej działalności współpracuje z różnymi instytucjami w celu promocji czytelnictwa. Na przestrzeni lat księgarnia wpisała się w lokalny krajobraz i każdy wie gdzie można kupić dobrą literaturę. Do księgarni często zaglądają osoby, które są organizatorami różnych konkursów przedmiotowych, tematycznych i innych, chcące otrzymać nieodpłatnie książki na nagrody w ramach sponsoringu. Ponieważ od zawsze wiadomo, że książka jest dobrą nagrodą i prezentem – takie wsparcie otrzymują.

Do księgarni przychodzą dzieci w zorganizowanych grupach głównie z przedszkoli w ramach poznawania zawodów na rynku pracy, a my zawsze jesteśmy przygotowani, aby opowiedzieć o księgarni: jak działa, co tu robimy, przygotowujemy również niespodzianki naszym gościom, czasami są to drobne upominki, a czasami przedstawienie teatrzyku kamishibai. Księgarni również ściśle współpracuje z Biblioteką Publiczną w Sokółce, zarówno z filią dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jest współorganizatorem spotkań autorskich, festynów, które odbywają się w bibliotece.

Dotacje dla księgarni na Podkarpaciu

CMK_2023_1.jpg

W ramach programu „Certyfikat dla małych księgarni” (edycja na lata 2023-2024) dofinansowanie uzyskały 4 podmioty prowadzące księgarnie na Podkarpaciu. W procedurze konkursowej wsparcie finansowe w kwocie 40 tysięcy złotych trafiło dwóch księgarni z Rzeszowa oraz jednej z Mielca. W procedurze odwoławczej dofinansowano Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe WAT Tomasz Wasztyl, które prowadzi księgarnie na terenie Małopolski i Podkarpacia.

Były to:

• Księgarnia Dębickich Danuta Dębicka (Mielec)

• Pedagogus Księgarnia Logopedyczna Barbara Kut (Rzeszów)

• Księgarnia Libra PL z Rzeszowa

• Księgarnie ABECADŁO prowadzone przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe WAT Tomasz Wasztyl, łącznie 3 księgarnie, w tym jedna w Tarnobrzegu (pozostałe dwie w Małopolsce.

Zachęcamy do odwiedzin w księgarniach, które są beneficjentami programu „Certyfikat dla małych księgarni”. Są to miejsca czynnie i inspirująco wspierające literaturę. Często podejmują twórcze i nietuzinkowe działania promujące czytelnictwo, przeprowadzają interesujące wydarzenia, w tym spotkania autorskie czy warsztaty dla najmłodszych czytelników.

Kolejne spotkania online dla beneficjentów „Certyfikatu dla małych księgarni”

cmk_obraz_szkolenia.jpg

Instytut Książki zaprasza na kolejne spotkania online, które skierowane są do księgarzy-beneficjentów programu „Certyfikat dla małych księgarni”. Przed nami jeszcze 3 prelekcje, na dwie zapraszamy już teraz:

11 grudnia, godz. 8:00 prelekcja pn. Proczytelnicze inicjatywy w kameralnej księgarni „z Bajki” – inspiracje, pomysły, doświadczenia, prowadzona przez panią Krystynę Adamczak z poznańskiej księgarni „z Bajki”. Pani Adamczak prowadzi kameralną księgarnię z wielką pasją i zaangażowaniem. Stworzyła z niej miejsce twórczego spotkania z książką, lokalne centrum dostępu do kultury i wiedzy. Jest także beneficjentką programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

13 grudnia, godz. 8:00 – kolejna prelekcja pani Magdaleny Tomasiak, bibliotekarki szkolnej z miejscowości Kamień w Małopolsce. Będzie ona nosiło tytuł: Księgarnia w szkole i bibliotece? Jak współpracować z instytucją kultury i placówką edukacyjną oraz jak przygotować nieszablonowe inicjatywy proczytelnicze. Pani Tomasiak mówi o sobie, że jest nauczycielem-bibliotekarzem ze specjalizacją tropiciela inspiracji, motywacji oraz pozytywnych emocji.

Oba spotkania są bezpłatne i odbędą się za pośrednictwem platformy Zoom.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: e.gasior@instytutksiazki.pl. W wiadomościach prosimy o podanie interesującego Państwa spotkania (można zapisać się na oba). Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Jedyna księgarnia z Certyfikatem na Opolszczyźnie

CMK_naklejka_do_newsa_6_1.png

Na Opolszczyźnie działa jedna księgarnia dofinansowana w ramach programu „Certyfikat dla małych księgarni”, w edycji na lata 2023-2024. Jest to Księgarnia MAKAMA s.c. Iwona Witkiewicz-Geisler, Jerzy Geisler, którą znaleźć można w Krapkowicach.

Jak o księgarni pisze jej właścicielka:

Krapkowicka księgarnia to firma rodzinna, o długiej tradycji. Istnieje nieprzerwanie, w tym samym miejscu, od połowy XX wieku. Zajmuje więc ważne miejsce w krajobrazie oferty kulturowej Krapkowic. Od momentu prywatyzacji w 1990 roku właściciele starają się podążać za najnowszymi trendami. Makama została skomputeryzowana już w 1994 roku, jako druga księgarnia na Opolszczyźnie. Szybko zamieniła system sprzedaży "zza lady" na samoobsługowy. Od dawna, obok działalności handlowej, realizuje własne projekty promujące kulturę i czytelnictwo.

Odbyły się prelekcje dla księgarzy-beneficjentów „Certyfikatu dla małych księgarni”

CMK-witryna.jpg

Instytut Książki zorganizował w tym tygodniu aż trzy prelekcje online skierowane do księgarzy-beneficjentów „Certyfikatu dla małych księgarni”

27 i 28 listopada spotkania prowadzili przedstawiciele Polskiej Izby Książki, byli to:

  • Ewa Tenderedna-Ożóg, prezeska Biblioteki Analiz, dziennikarka, analityczka rynku książki, wydawczyni; członkini Rady Polskiej Izby Książki, wiceprezeska Stowarzyszenia Księgarzy Polskich;

  • Bartek Drela, psycholog społeczny, grafik; Członek zespołu administracyjnego Ogólnopolskiej Bazy Księgarń; Koordynator projektów w Biurze Polskiej Izby Książki.

Obie prelekcje poświęcone były Ogólnopolskiej Bazie Księgarń (OBK) i mediom społecznościowym. Uczestnicy mogli np. posłuchać, jak być aktywnym w serwisach społecznościowych na przykładach TikToka, Instagrama i Facebooka, a także zapoznać się z korzyściami płynącymi z obecności w OBK, w tym z historią bazy i zaletami gromadzenia oraz przetwarzania danych z rynku księgarskiego.

29 listopada spotkanie pn. „Aktywizacja proczytelnicza dzieci – jak wymknąć się stereotypom?” prowadziła Magdalena Tomasiak z Biblioteki Szkolnej w Kamieniu (woj. małopolskie). Jak sama o sobie mówi jest nauczycielem-bibliotekarzem od 8 lat ze specjalizacją tropiciela inspiracji, motywacji oraz pozytywnych emocji. Prowadzi warsztaty oraz innowacyjne działania promujące książkę i czytelnictwo skierowane do dzieci.

Prelegentka zaprezentowała inspirujące sposoby aktywizowania najmłodszych czytelników, pomysły na nieszablonowe, innowacyjne warsztaty i spotkania promujące czytelnictwo – a wszystko to przy ograniczonym budżecie (ale nieograniczonej wyobraźni).

W tym roku kalendarzowym dla księgarzy przygotowaliśmy jeszcze kolejne spotkania – informacje już wkrótce na stronie internetowej Instytutu Książki.

Księgarnie z Certyfikatem na Mazowszu

Certyfikat_Maej_Ksiegarni_CMYK_red_3.jpg

W edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” na lata 2023-2024 aż 18 księgarni z tego województwa otrzymało wsparcie finansowe w kwocie 40 tys. zł, które księgarze przeznaczyć mogą na:

1) koszty promocji księgarni 2) koszty konsultingu i doradztwa 3) koszty stałe utrzymania lokalu księgarni 4) koszty realizacji planu proczytelniczego 5) zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.

Dofinansowane księgarnie z Warszawy:

• Antykwariat Warszawski

• Księgarnia Dwie Siostry

• Czytelnia Jakub Bułat

• Księgarnia Ekonomiczna Kazimierz Leki Sp. z o.o.

• Kluboksięgarnia Mamy to! Joanna Konopko Kowalska

• Księgarnia ATLAS Tadeusz Prześlakiewicz

• Antykwariat Praski Karol Fidos

• Główna Księgarnia Naukowa im. Bolesława Prusa spółka jawna Grzegorz Stępień Aleksandra Stępień

• Księgarnia Galeria „Nieznany Świat” – prowadzona przez Wydawnictwo „Nieznany Świat” Anna Ostrzycka-Rymuszko spółka jawna

• Big Book Cafe Dąbrowskiego prowadzona przez Fundację „Kultura nie boli”

Dodatkowo dofinansowano księgarnie z terenu województwa mazowieckiego:

• Księgarnia „Szkoleś” Jolanta Motyka z Wołomina

• Księgarnia Krokus s.c. Grażyna Stępień, Sylwia Włodarczyk (Garwolin)

• Centrum Książki Szkolnej Księgarnia Baszta (Pułtusk)

• Księgarnia MĄDRA SOWA, prowadzona przez PPHU BHP-SERWIS Tomasz Janiec z Garwolina

• Antykwariat Ballady i romanse Adam Dariusz Kotkiewicz (Płock)

• Księgarnia Tumska Paweł Iwaniak (Płock)

• J.O.G.I. Dorota Walicka z Sochaczewa

• Antykwariat Piotruś Pan Aleksandra Filipiak z Izabelina

Warto odwiedzić księgarnie dofinansowane w ramach programu „Certyfikat dla małych księgarni”, aby sprawdzić ofertę nowości wydawniczych i np. wziąć udział w oferowanych przez małe, niezależne księgarnie działaniach promujących czytelnictwo

„Aktywizacja proczytelnicza dzieci – jak wymknąć się stereotypom?” – spotkanie dla księgarzy-benefic

CMK_2023.jpg

Instytut Książki zaprasza beneficjentów „Certyfikatu dla małych księgarni” na prelekcję online poświęconą aktywizacji proczytelniczej dzieci.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Tomasiak (Biblioteka Szkolna w Kamieniu, woj. małopolskie) – nauczyciel-bibliotekarz od 8 lat ze specjalizacją tropiciela inspiracji, motywacji oraz pozytywnych emocji w Bibliotece Szkolnej w Kamieniu. Prowadzi warsztaty oraz innowacyjne działania proczytelnicze dla dzieci.

Spotkanie jest bezpłatne, odbędzie się w dniu 29 listopada 2023 roku o godzinie 8:00 za pośrednictwem platformy Zoom.

Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: e.gasior@instytutksiazki.pl

Liczba miejsc jest ograniczona, o udziale w prelekcji zadecyduje kolejność zgłoszeń.

Dotacje dla księgarni w Małopolsce

„Certyfikat dla małych księgarni” jest niezwykle mocno obecny w Małopolsce. W edycji programu na lata 2023-2024 aż 17 księgarni z tego województwa otrzymało wsparcie (jeden z beneficjentów prowadzi lokale zarówno w Małopolsce, jak i na Podkarpaciu).

Pozytywnie ocenione wnioski (14 w procedurze konkursowe, a także 3 pozytywnie rozpatrzone odwołania) pochodziły nie tylko z Krakowa, ale także z innych miast regionu, takich jak Wadowice czy Brzesko.

Dofinansowane księgarnie z Krakowa: • KSIĘGARNIA HOBBISTYCZNA FANKOMIKS

• GŁÓWNA KSIĘGARNIA NAUKOWA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA

• Antykwariat Abecadło

• Lokator Media sp. z o. o.

• Antykwariat Nowy Wspaniały Świat Marta Smagowicz

• Faktor Kultura Jacek Dargiewicz

• Wydawnictwo WAM

• Księgarnia Żydowskiego Muzeum Galicja

• KLEZMERHOJS sp. z o. o.

• Księgarnia Książkoteka Kinga Borowiecka-Woźniakiewicz

• Ministerstwo Starych Książek Piotr Brzozowski

Dodatkowo dofinansowano księgarnie:

• Księgarnia Wojciech Patrzyk z Gorlic

• Księgarnia Współczesna mgr inż. Danuta Tryba (Tarnów)

• Księgarnia TUCZYTAM EWA MADEJ (Kęty)

• Księgarnia - Antykwariat REBUS Marta Osienkiewicz (Brzesko)

• KSIĘGARNIA EXLIBRIS ROBERT NIZIŃSKI z Wadowic

• Księgarnie ABECADŁO prowadzone przez Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe WAT Tomasz Wasztyl, łącznie 3 księgarnie, w tym dwie na terenie Małopolski (w Tarnowie).

Zachęcamy do odwiedzin w księgarniach, które są beneficjentami programu „Certyfikat dla małych księgarni”. Są to miejsca, które czynnie i inspirująco wspierają literaturę: podejmują działania promujące czytelnictwo, przeprowadzające interesujące wydarzenia, np. warsztaty czy organizujące spotkania z autorami.

Dotacje dla księgarni w województwie łódzkim

Kontra_czerwona__4.png

W tegorocznej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” przyznano wsparcie finansowe aż 12 podmiotom z województwa łódzkiego. Wszystkie księgarnie starały się o maksymalną kwotę dofinansowania – 40 tys. zł, środki rozłożone na lata 2023-2024.

Pozytywnie ocenione wnioski (10 w procedurze konkursowe, a także 2 pozytywnie rozpatrzone odwołania) pochodziły zarówno z Łodzi, jak z innych, w tym mniejszych miast tego regionu Polski. Na terenie całego województwa znaleźć można małe, niezależne księgarnie wsparte w ramach „Certyfikatu…”, które działają w: Łodzi:

• Zaczytana Łódka Natalia Ostroga

• Księgarnia Światowid Małgorzata Sitkiewicz Jacek

• Antykwariat Sportowy (Sport Media Łukasz Frydel)

oraz innych miastach i mniejszych miejscowościach regionu:

• Księgarnia Tania Książka Centrum Szkolno-Biurowe z Tomaszowa Mazowieckiego

• Księgarnia „Pan Tadeusz” Spółka Cywilna Renata Smoczyńska, Tadeusz Dąbrowski, Michał Pałkowski ze Zgierza

• Firma Księgarska Krystyna Kowalska ze Zduńskiej Woli

• Sklep BAJKA Elżbieta Anasik z Głowna

• Antykwariat Librarium Piotr Przybylski działający w Bełchatowie

• RHEMA Mariola Gumpert Obst – Łask

• Księgarnia VIP (F.H.U. VIP IGNACY POTAPSKI) z Sieradza

• Księgarnia Skład Główny (Incal Bartosz Kurc) – Koluszki

• Księgarnia Rynek Trybunalski 2 (prowadzona przez Lamar Serwis Sp. z o.o.), a działająca w Piotrkowie Trybunalskim.

Zachęcamy do odwiedzin w księgarniach, które są beneficjentami programu „Certyfikat dla małych księgarni”. Są to miejsca, które proponują nie tylko sprzedaż książek, ale również podejmują działania promujące czytelnictwo, przeprowadzające interesujące akcje promocyjne czy organizujące spotkania z autorami.