Artykuły - Aktualności

Trwa rejestracja dla księgarń i wydawców do udziału w Nocy Księgarń

Nocksiegarn23.jpg

13 października już po raz piąty odbędzie się Noc Księgarń. Ogólnopolski festiwal księgarń i czytelników od 2019 roku organizuje dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN). Właśnie ruszyła rejestracja dla księgarń i wydawców do tegorocznej edycji wydarzenia.

Celem Nocy Księgarń jest promocja miejsc, gdzie książki nie tylko się sprzedaje, ale także o nich dyskutuje i wokół nich organizuje warsztaty, debaty i spotkania – dla różnych grup odbiorców. W poprzednich edycjach wzięły udział księgarnie z całej Polski – z dużych miast i małych miejscowości, a w festiwal zaangażowali się również wydawcy, producenci gier, zabawek i gadżetów dla miłośników czytania, organizacje pozarządowe, władze miast, społeczności lokalne i media. Odbyły się kiermasze, koncerty, konkursy i – przede wszystkim – wiele rozmów o książkach, w różnej formie, także z udziałem świetnych autorów, tłumaczy i wydawców.

W 2022 roku w Nocy Księgarń wzięło udział 155 księgarń stacjonarnych z 55 miast, które zorganizowały prawie 200 wydarzeń dla czytelników.

Księgarnie, wydawcy, instytucje i organizacje pozarządowe, które chcą przyłączyć się do wydarzenia, mogą zarejestrować się do udziału w Nocy Księgarń 2023 na stronie: www.azymut.pl/nocksiegarn2023

Rejestracja potrwa do 15 lipca 2023.

Kontakt: dzialmarketingu@azymut.pl

Open call na wydarzenia kulturalne w księgarniach Warszawy

Trwa nabór zgłoszeń na zorganizowanie wydarzeń kulturalnych w stołecznych księgarniach niezależnych. Trwający właśnie nabór to wstęp do nowej edycji konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy.

Projekty, które zostaną wyłonione w open call’u, będą towarzyszyć konkursowi na Ulubioną Księgarnię Warszawy, który w tym roku będzie miał swoją nową odsłonę.

Projekty mogą zgłaszać: księgarnie/antykwariaty, NGOsy, pojedyncze osoby, nieformalne kolektywy. Termin – do 10 lipca.

Można zgłaszać m.in. spotkania literackie, warsztaty, spacery, wspólne czytanie, inne działania performatywne lub muzyczne, a także wszelkie inne podobne, które spełniają cele open calla. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Staromiejskiego Domu Kultury

Księgarze w roli liderów promocji czytania - warsztaty stacjonarne REKRUTACJA

szkoleniePIK.jpg

Szanowni Księgarze,

zapraszamy do udziału w dwudniowym szkoleniu stacjonarnym, poświęconym tematyce promocji czytania oraz pozyskiwania nowych klientów. Szkolenie odbędzie się w dniach 19-20 lipca w Warszawie.

Szkolenie jest bezpłatne, limit miejsc jest ograniczony.

Zgłoszenia przyjmujemy pod adresem mailowym: biuro@pik.org.pl

Szkolenie jest przeznaczone dla księgarzy i pracowników księgarń.

W programie szkolenia m.in:

jak dotrzeć do nieczytających dzieci i ich rodziców?
jak zwiększyć liczbę klientów księgarń?
jak dotrzeć z ofertą do szkół?

Dla księgarzy spoza Warszawy zapewniamy nocleg w miejscu, gdzie będą odbywały się zajęcia (Dom Literatury w Warszawie).

Szkolenie organizuje Polska Izba Książki we współpracy z Fundacją Powszechnego Czytania.

Szkolenie jest finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

13. edycja konkursu PIK-owy Laur

Startuje 13. edycja konkursu organizowanego przez Polską Izbę Książki, w którym nagradzani są dziennikarze za promowanie czytelnictwa w mediach i utrwalanie nawyków czytelniczych.

Konkurs ma na celu podnoszenie rangi książki w mediach – uświadomienia potrzeby codziennej informacji o ważnych zjawiskach literackich i wydawniczych. Kandydatów do nagrody zgłasza szeroka publiczność: czytelnicy, dyskusyjne kluby książki, biblioteki, instytucje kulturalne, wydawcy i księgarze. Uwzględniana jest prasa drukowana, elektroniczna, audycje radiowe, programy telewizyjne, blogi, vlogi, portale społecznościowe i inne formy dziennikarskie.

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach:

„Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach drukowanych” „Najciekawsza prezentacja książki i czytania w mediach audiowizualnych” „Najciekawsza prezentacja książki i promocja czytania w internecie”

PIK zachęca do śledzenia strony www.pik.org.pl i przede wszystkim do uczestnictwa w konkursie i nadsyłania zgłoszeń.

Zasady przesyłania zgłoszeń konkursowych

Zgłoszenia kandydatur w konkursie należy przesyłać do 15 września

na e-mail:

biuro@pik.org.pl

lub pocztą tradycyjną na adres:

Polska Izba Książki,  ul. Oleandrów 8, 00-629 Warszawa

z dopiskiem „Konkurs PIK-owy Laur”.

Więcej informacji TUTAJ

Bezpłatne szkolenie dla księgarzy „Social media – bądź widoczny!"

social_media_baner.jpg

Biblioteka Analiz zaprasza księgarzy do udziału w bezpłatnym szkoleniu „Social media – bądź widoczny! Media społecznościowe jako nowoczesne narzędzie marketingowe księgarzy”.

Jak w łatwy i skuteczny sposób poprowadzić social media w branży księgarskiej? Jak zmodyfikować obecne już działania? Co zmienić w treści? Czemu stale trzeba pracować nad kanałami w socialach? Które platformy wybrać?

Podczas szkolenia omówimy najlepsze praktyki w zarządzaniu i tworzeniu codziennej komunikacji w mediach społecznościowych, narzędzia do optymalizacji kampanii reklamowych, reguły funkcjonowania w serwisach społecznościowych i przedstawienie wskazówek pozwalających uniknąć podstawowych błędów oraz przykłady dobrych i złych kreacji.

Termin: sobota, 8 lipca, godz. 10-15

Miejsce: platforma Zoom

Program szkolenia i zapisy TUTAJ

Lista Bestsellerów Księgarń Kameralnych za maj

LBKK_05_23.jpg

Prezentujemy zestawienie tytułów, które cieszyły się największą popularnością w księgarniach kameralnych w maju 2023:

  1. „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanna Kuciel-Frydryszak, Wydawnictwo Marginesy
  2. „Los” Zeruya Shalev, przełożyła Magdalena Sommer, Wydawnictwo W.A.B.
  3. „Wędrówka" Intan Paramaditha, przełożyła Marianna Lis, Tajfuny
  4. „Zanim wystygnie kawa. Opowieści z kawiarni” Toshikazu Kawaguchi, przełożyła Joanna Dżdża, Wydawnictwo Relacja
  5. „Mein gott, jak pięknie" Filip Springer, Wydawnictwo Karakter
  6. „Czerwony młoteczek” Dorota Kotas, Wydawnictwo Cyranka
  7. „Moja ukochana i ja" Renata Lis, Wy Wydawnictwo Literackie
  8. „Mógłby spaść śnieg", Jessica Au, przełożyła Aga Zano, Art Rage
  9. „Wszystkie szczęśliwe rodziny” Hervé Le Tellier, przełożył  Wiktor Dłuski, Wydawnictwo Filtry
  10. „Prezydent. Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Aleksandrem Kaczorowskim ", Aleksander Kaczorowski, Aleksander Kwaśniewski, Wydawnictwo Znak.

Majowe zestawienie przygotowały księgarnie: Najlepsza Księgarnia (Warszawa), Księgarnia Korekty (Warszawa), Księgarnia Kafka i spółka (Toruń), Księgarnia Dopełniacz (Chorzów), Księgarnia Do Dzieła (Łódź), Toniebajka. Księgarnia dla wszystkich (Bydgoszcz), Księgarnia Smak Słowa (Sopot), Księgarnia Makama (Krapkowice), Miejscownik. Tygiel Kulturalny (Katowice), Książkoteka (Kraków), Bookowski Księgarnie Poznań, Księgarnia Skład Główny (Koluszki), Bajbuk (Warszawa), Między Słowami (Lublin).

Procentowy udział księgarń niezależnych i sieciowych

Procentowy_udzia_ksiegarn_niezaleznych_i_sieciowych.jpg

Liczba księgarń niezależnych od początku istnienia OBK była wyższa niż księgarń sieciowych. Obecnie stanowią one 61 proc.

Łącznie w Bazie zarejestrowanych jest 1067 księgarń niezależnych.

24% stanowią duże sieci księgarskie (powyżej 100 filii), 8% - małe sieci (od 5 do 29 filii), a 7% - średnie sieci.

duże sieci księgarskie (>100 filii) – liczba sieci: 2 średnie sieci księgarskie 30-99 filii – liczba sieci: 3 małe sieci księgarskie 5-29 filii – liczba sieci: 15

liczba księgarń sieciowych: 670.

Polska Izba Książki apeluje o wprowadzenie ulgi od osób fizycznych na zakup książek

Polska Izba Książki apeluje o wprowadzenie ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych na zakup książek

Książka w Polsce była i pozostaje ważnym dobrem kultury i edukacji. Rozwój technologii oraz powodowane nim zmiany kulturowe unaoczniły znaczenie książki w jej tradycyjnej, drukowanej, i nowej, cyfrowej formie.

Apelujemy do władz publicznych, o podjęcie działań, które wpłyną pozytywnie na poziom czytelnictwa w Polsce, ułatwią dostęp do książek ważnych zarówno dla zabawy i rozrywki, jak i rozwoju profesjonalnego i nauki.

Widzimy jak wzrost cen na skutek wysokiego poziomu inflacji przyczynia się do zmiany decyzji konsumenckich i ograniczenia zakupów dóbr wyższego rzędu na korzyść zaspokajania podstawowych potrzeb bytowych. Ostatnie wyniki badania czytelnictwa w Polsce potwierdzają to twardymi danymi.

Postulowana przez Polską Izbę Książki i Izbę Wydawców Prasy ulga podatkowa na zakup książki i prasy przyczyniłaby się do wzrostu zakupów książek, rozwoju bibliotek domowych i tym samym wzrostu czytelnictwa w Polsce. Oczekiwany jest także efekt stabilizacji branży wydawniczej i księgarskiej dzięki zwiększonemu poziomowi czytelnictwa i zakupów książek i prasy.

Edukacja i kultura winny być wysoko na liście priorytetów w działaniach na rzecz rozwoju naszego kraju. To absolutna konieczność!

Ulubiona Księgarnia Warszawy na nowo

UKW_2023.png

Od 2020 roku warszawianki i warszawiacy wybierają swoje ulubione księgarnie niezależne, które tworzą niepowtarzalny klimat stolicy i są lokalnymi centrami kultury. W tym roku konkurs „Ulubiona Księgarnia Warszawy” zmienia się. Każdy będzie mógł zgłosić księgarnię do konkursu, a potem brać udział w głosowaniu. Tytuły ulubionych przyznane będą w czterech kategoriach.

Nagroda na stałe wpisała się w kalendarz miejskich projektów kulturalnych. Została powołana, by wesprzeć ludzi kultury w trudnym dla nich czasie pandemii. Po trzech edycjach zmienia się po wysłuchaniu głosów księgarek i księgarzy.

O zmianie zdecydowała Rada Warszawy na ostatnim posiedzeniu. W nowej odsłonie konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym czekamy na zgłoszenia księgarń do konkursu za pośrednictwem specjalnego formularza. Zgłaszać mogą się same księgarnie lub może to zrobić każdy z nas. Spośród wszystkich zgłoszeń jury eksperckie przyzna nominacje w czterech kategoriach (maksymalnie 7 w każdej kategorii): kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Jury będzie brało pod uwagę ich działalność w ostatnich 12 miesiącach według kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Miasta. Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online. Nowością jest również przyznanie nagrody specjalnej przez jury. Zwycięzcy otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023” oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 75 tys. złotych.

W tym roku do współpracy zaproszono Staromiejski Dom Kultury, który będzie zachęcać do realizacji wydarzeń kulturalnych w księgarniach oraz zorganizuje finał konkursu.

Informacje o Nagrodzie znajdują się na jej stronie: https://kultura.um.warszawa.pl/ulubionaksiegarniawarszawy

Nabór do trzeciej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni” potrwa do środy

Nabór do programu Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni” na lata 2023-2024 zakończy się w najbliższą środę, 24 maja.

W ramach programu można ubiegać się o wsparcie finansowe przeznaczone na zadanie obejmujące następuje kategorie wydatków:

1) koszty promocji księgarni; 2) koszty konsultingu i doradztwa; 3) koszty stałe utrzymania lokalu księgarni; 4) koszty realizacji planu proczytelniczego; 5) zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.

Jeden wniosek może dotyczyć jednego lub więcej niż jednego lokalu księgarni.

O wsparcie finansowe mogą starać się podmioty określone w par. 6 ust. 1 regulaminu programu, prowadzące małe księgarnie, które rozumiane są jako sklepy stacjonarne zajmujące się sprzedażą detaliczną książek, w których co najmniej 45% przychodów pochodzi ze sprzedaży książek, działające poza krajowymi i międzynarodowymi sieciami handlowymi, których oferta kształtowana jest samodzielnie przez księgarza i obejmuje produkcję wydawniczą wielu oficyn. Liczba filii księgarni nie może być większa niż 2.

Z możliwości wnioskowania o wsparcie finansowe wyłączeni są beneficjenci przeprowadzonej w 2022 r. edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

Wsparcie finansowe zadania wynosi do 40 000,00 zł w podziale na dwa lata budżetowe – w roku 2023 – 60% wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego, w roku 2024 r. – 40% wnioskowanej kwoty wsparcia finansowego, a finansowy wkład własny w realizowanym zadaniu nie jest wymagany.

Wnioski należy złożyć w terminie 24 maja 2023 r.

Szczegółowe informacje o programie znaleźć można pod tym adresem