Artykuły - Aktualności

Zgłoszenia do konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy”

UKW_2023_1.png

Rusza nowa edycja konkursu „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. W tym roku każdy chętny może zgłosić swoją ulubioną stołeczną księgarnię do konkursu, a następnie wziąć udział w głosowaniu. Zgłoszenia będą przyjmowane do 17 września.

Mieszkańcy Warszawy już od trzech lat wybierają swoje ulubione księgarnie niezależne w konkursie „Ulubiona Księgarnia Warszawy”. W tym roku charakter konkursu ulega zmianie. W nowej odsłonie konkurs będzie składał się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest zgłaszanie księgarń – etap, który trwa już teraz.

Zmianą w stosunku do poprzednich edycji jest także powołanie komisji konkursowej, która wskaże nominacje w czterech kategoriach, a także przyzna nagrodę specjalną. Zwycięzcy otrzymają tytuł „Ulubiona Księgarnia Warszawy 2023” oraz nagrody pieniężne o łącznej wartości 75 tys. złotych.

Zgłoszenia księgarń można dokonać za pomocą formularza, który jest TUTAJ

Spośród wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa nominuje księgarnie w czterech kategoriach (maksymalnie 7 w każdej kategorii). Wspomniane kategorie to: kluboksięgarnia, antykwariat, księgarnia ogólnoasortymentowa oraz księgarnia specjalistyczna. Jury weźmie pod uwagę ich działalność w ostatnich 12 miesiącach według następujących kryteriów: zaangażowanie pracowników i znajomość oferty książkowej, kulturotwórcza rola księgarni (promocja czytelnictwa, aktywność w mediach społecznościowych, organizacja wydarzeń), spójność z wartościami wpisanymi do polityki kulturalnej Miasta. Po ogłoszeniu nominacji rozpocznie się głosowanie mieszkańców w plebiscycie online, który potrwa od 13 października do 26 listopada.

W ramach tegorocznej edycji nagrody w stołecznych księgarniach i antykwariatach odbędą się różnorodne wydarzenia kulturalne, m.in. spacer, gra literacka, warsztaty i spotkania autorskie. Projekty zbierał Staromiejski Dom Kultury, który przygotuje również uroczysty finał konkursu w grudniu.

Krakowski Kiermasz Książki już w ten weekend

Już w najbliższy weekend 11-13 sierpnia w godz. 10–20 a placu św. Marii Magdaleny odbędzie się kolejna odsłona Krakowskiego Kiermaszu Książki.

Swoją ofertę zaprezentują antykwariusze, księgarze i bukiniści, a także Krakowski Oddział Literatów Polskich. Na ich stoisku dostępne będą publikacje członków, a dodatkowo będzie można posłuchać wierszy czytanych przez ich autorki i autorów.

Dodatkową atrakcją dla czytelników, którzy odwiedzą Kiermasz, będą przygotowane specjalnie dla nich zakładki do książek z wierszem „Szukam słowa”, którym debiutowała Wisława Szymborska.

Jak podsumowują organizatorzy, w lipcowej odsłonie Kiermaszu wzięło udział kilka tysięcy osób.

Kolejny i ostatni w tym roku kiermasz odbędzie się między 8 a 10 września.

Kiermasz organizowany jest przez Stowarzyszenie Antykwariuszy i Bukinistów Krakowskich oraz KBF, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Azymut ogłasza nowy program webinariów dla księgarń i bibliotek

azymut_LOGO.jpg

O fenomenie literatury young adult, o promocji czytelnictwa, o grach planszowych. OSDW Azymut zaprasza bibliotekarzy, księgarzy i nauczycieli na jesienny program bezpłatnych szkoleń, webinariów i prezentacji nowości wydawniczych.

Rejestracja trwa na stronie www.azymut.pl/webinaria. 

Wszystkie webinaria organizowane przez Azymut są bezpłatne – wystarczy się zarejestrować. Po spotkaniach szkoleniowych jego uczestnicy otrzymują prezentacje i certyfikaty w wersji cyfrowej. Część wydarzeń jest nagrywana i udostępniana na stronie azymut.pl.

Warsztaty przez całe wakacje w księgarni Z Bajki

ksiegarniazbajki.png

Poznańska Księgarnia Z Bajki zaprasza na warsztaty.

Lato to Czas, aby zrobić miejsce na naprawdę Ważne Rzeczy! Czasami, kiedy chcemy pójść Dokądś, po prostu czekamy, a wtedy Dokądś przychodzi do nas.

Niektórzy mówią, że nic nie da się zrobić, ale ja robię Nic każdego dnia.

Jeśli chcesz odkryć, że jesteś znacznie Odważniejszy, niż sądzisz, Silniejszy, niż ci się wydaje, Mądrzejszy niż przypuszczasz - przybądź do Domu z Bajki.

Przeżyj przygodę tego lata!

Nauczymy się dziwić temu, co tuż za progiem.

Używać wihajstrów do wszystkiego.

Przekonamy się, że lepiej mieć kilka Pytań, niż znać wszystkie Odpowiedzi.

Zajęcia poprowadzą Wybitni Edukatorzy: Joanna Wilczek - wcielenie Ani z Zielonego Wzgórza oraz Mai z Biura Detektywistycznego - potrafi gotować, tropić, dedukować, rozpoznawać zioła, gatunki drzew - dostrzega wszystko swoim okiem, a bywa, że wspiera się okiem mikroskopu lub lupą!

Mirosława Mazur - Mary Poppins - edukatorka sztuk wszelakich, potrafi szyć, cerować, kleić, łączyć szmatki i ludzi

Porządek dnia: 8.00 - 8.30 Poranne budzenie ciała - gimnastyka, tańce, głaski, śmiechy w ogrodzie 8.30 - 9.00 Pożywne śniadanie przy wspólnym stole - elegancja w jedzeniu i piciu. Służenie sobie przy stole. Rozmowy - poranny krąg - z czym przychodzimy, co mnie dziś porusza. 9.00 - 12.30 Akademia umiejętności - zajęcia tematyczne 12.30 - 13.30 Ciepły, pożywny obiad ugotowany na miejscu. 13.30 - 14.30 Swobodne zabawy w ogrodzie, lesie, na łące - relaks z książką 14.30 - Owocowy podwieczorek - do syta. Przez cały dzień woda z miętą i cytryną do picia.

Terminy zajęć: 7.08 - 11.08 Maja w akcji - warsztaty detektywistyczno-kulinarne

21.08 - 25.08 Mary Poppins

Warsztaty są płatne. Informacje i rejestracja: krystyna@ksiegarniazbajki.pl

Zakończyło się szkolenie dla księgarzy

IMG_20230720_114328-medium.jpg

Szkolenie odbyło się w dniach 19-20 lipca, w Warszawie, w Domu Literatury. Szkolenie było przeznaczone dla księgarzy i pracowników księgarń. Szkolenie obejmowało analizę sprzedaży, kreowanie marki własnej księgarni służącą lepszej promocji, skuteczne narzędzia komunikacji, oraz budowanie narracji, która pozwala na dotarcie do nowych klientów.

W szkoleniu wzięła udział grupa 15 księgarzy z całej Polski. Warsztaty prowadziły Maria Deskur i Katarzyna Konopka z Fundacji Powszechnego Czytania. Dziękujemy księgarzom za liczny udział w naszym szkoleniu. Mamy nadzieję, że będziemy mogli spotkać się jeszcze w przyszłości na kolejnych szkoleniach PIK, a wiedza wyniesiona z tegorocznych warsztatów pomoże prowadzić trudny księgarski biznes i scali środowisko księgarskie.

Szkolenie było finansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

3,4 miliona złotych dla kameralnych księgarni w ramach „Certyfikatu dla małych księgarni”

Instytut Książki ogłosił wyniki naboru do programu „Certyfikat dla małych księgarni”, edycji na lata 2023-2024. W ramach naboru wpłynęło łącznie 150 wniosków. Dofinansowanie otrzymało 85 księgarń – każda na kwotę 40 tys. złotych, co dało razem 3 mln 400 tys. zł.

– Małe księgarnie są miejscem budzenia aspiracji czytelniczych i wyrabiania nawyku kontaktu i przyjaźni z książką już od najmłodszych lat. Tego nie są w stanie zaoferować duże księgarnie. To powód, dla którego małe księgarnie wymagają szczególnego wsparcia państwa. Program „Certyfikat dla małych księgarni” takie wsparcie zapewnia” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński 20 lipca podczas konferencji prasowej w Łodzi, na której ogłoszono wyniki naboru do trzeciej edycji programu „Certyfikat dla małych księgarni”.

– Zawsze jest więcej zgłaszających się niż możliwości wsparcia, ale budżet tego programu będziemy systematycznie zwiększać, ponieważ jestem przekonany, że on się sprawdza – powiedział prof. Piotr Gliński.

Nabór wniosków do tegorocznej edycji programu trwał od 21 kwietnia do 24 maja. Spośród 150 wniosków złożonych w ramach naboru aż 132 wnioski były poprawne pod względem formalnym. Pozostałe 18 wniosków zawierało błędy formalne.

W budżecie programu pozostało jeszcze 600 tys. złotych, które mogą zostać przeznaczone na kolejne dofinansowania, przyznane w ramach odwołań do wyników pierwszego naboru. Odwołania można składać jedynie w przypadku, jeśli wniosek nie został odrzucony z powodów formalnych. To oznacza, że na dalsze dofinansowania szansę wciąż ma 47 księgarni, których wnioski rozpatrzono negatywnie. Czas na składanie odwołań mija dziś. Więcej informacji o naborze oraz procedurze odwoławczej można znaleźć TUTAJ

15 księgarskich inicjatyw z dofinansowaniem

open_call_wyniki.png

Staromiejski Dom Kultury ogłosił wyniki przeprowadzonego naboru na działania w księgarniach. Wśród zgłoszonych projektów znalazły się m.in. spacer śladami Lucyny Ćwierczakiewiczowej, tworzenie komiksów i zinów, gra literacka, seminarium o queerowej twórczości, spotkania autorskie, warsztaty kaligraficzne.

Projekty, które zostały wyłonione w naborze, towarzyszyć będą konkursowi na Ulubioną Księgarnię Warszawy, który w tym roku będzie miał swoją nową odsłonę.

Łącznie wsparcie otrzyma 15 księgarń na łączną kwotę 27 tys. zł.

Projekty, które otrzymają finansowanie

Ostry Dyżur Literacki - zaproszenie do księgarń

Eksperci Fundacji Czas Dzieci już od kilku lat leczą literaturą. Ostry Dyżur Literacki od 1 lica wrócił na trasę.

W konwencji gabinetu lekarskiego merytoryczni specjaliści literatury dla dzieci w kitlach lekarskich rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane do wieku i preferencji oraz dotychczasowych doświadczeń czytelniczych, ze szczególnym uwzględnieniem wartościowych nowości.

“Z akcji bardzo często korzystają nie tylko wytrawni czytelnicy, ale ci, których na widok książek wszystko swędzi, zaczyna boleć głowa, a oczy same się zamykają. To oni są najważniejszymi adresatami akcji, bo wiele przypadków nietolerancji czytelniczych udało się uleczyć za pomocą dobrze dobranej terapii i właściwych książek” – informują organizatorzy.

Dzieci z przyjemnością wchodzą w role, mogą wtedy eksperymentować, a atmosfera rozluźnienia i zabawy daje poczucie bezpieczeństwa i prowadzi do szczerej rozmowy. Jeśli do tego weźmiemy pod uwagę obecność eksperta płynnie poruszającego się po rynku wydawniczym i potrafiącego właściwie rozpoznać potrzeby dziecka – mamy nowego czytelnika lub… kolejną listę rekomendacji w rękach zachwyconych młodych czytelników.

Program:

15.07.2023, godz. 10:00-13:00 w Księgarni Ambelucja w Sopocie

16.07.2023, godz. 11:00-14:00 w Księgarni Vademecum w Gdyni

23.07.2023, godz. 12:00-15:00 w Księgarni w Muzeum Emigracji w Gdyni

29.07.2023, godz. 10:00-13:00 w Księgarni DeRevolutionibus w Krakowie

5.08.2023, godz. 11:00-14:00 w Antykwariacie Abecadło w Krakowie

17.09.2023, godz. 14:00-17:00 w Księgarni Tarabuk w Warszawie

30.09.2023, godz. 11:00-14:00 w Głównej Księgarni Naukowej w Krakowie

Trwa rejestracja dla księgarń i wydawców do udziału w Nocy Księgarń

Nocksiegarn23.jpg

13 października już po raz piąty odbędzie się Noc Księgarń. Ogólnopolski festiwal księgarń i czytelników od 2019 roku organizuje dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN). Właśnie ruszyła rejestracja dla księgarń i wydawców do tegorocznej edycji wydarzenia.

Celem Nocy Księgarń jest promocja miejsc, gdzie książki nie tylko się sprzedaje, ale także o nich dyskutuje i wokół nich organizuje warsztaty, debaty i spotkania – dla różnych grup odbiorców. W poprzednich edycjach wzięły udział księgarnie z całej Polski – z dużych miast i małych miejscowości, a w festiwal zaangażowali się również wydawcy, producenci gier, zabawek i gadżetów dla miłośników czytania, organizacje pozarządowe, władze miast, społeczności lokalne i media. Odbyły się kiermasze, koncerty, konkursy i – przede wszystkim – wiele rozmów o książkach, w różnej formie, także z udziałem świetnych autorów, tłumaczy i wydawców.

W 2022 roku w Nocy Księgarń wzięło udział 155 księgarń stacjonarnych z 55 miast, które zorganizowały prawie 200 wydarzeń dla czytelników.

Księgarnie, wydawcy, instytucje i organizacje pozarządowe, które chcą przyłączyć się do wydarzenia, mogą zarejestrować się do udziału w Nocy Księgarń 2023 na stronie: www.azymut.pl/nocksiegarn2023

Rejestracja potrwa do 15 lipca 2023.

Kontakt: dzialmarketingu@azymut.pl

Open call na wydarzenia kulturalne w księgarniach Warszawy

Trwa nabór zgłoszeń na zorganizowanie wydarzeń kulturalnych w stołecznych księgarniach niezależnych. Trwający właśnie nabór to wstęp do nowej edycji konkursu Ulubiona Księgarnia Warszawy.

Projekty, które zostaną wyłonione w open call’u, będą towarzyszyć konkursowi na Ulubioną Księgarnię Warszawy, który w tym roku będzie miał swoją nową odsłonę.

Projekty mogą zgłaszać: księgarnie/antykwariaty, NGOsy, pojedyncze osoby, nieformalne kolektywy. Termin – do 10 lipca.

Można zgłaszać m.in. spotkania literackie, warsztaty, spacery, wspólne czytanie, inne działania performatywne lub muzyczne, a także wszelkie inne podobne, które spełniają cele open calla. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Staromiejskiego Domu Kultury